BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
175
Dün
:
4633
Toplam
:
14652680
Diaolog Kadim DOĞAN
ECEVİT VE AŞK'A DAİR
yozgatgazetesi@yahoo.com
Ecevit’in ölüm yazısında, ölümün ağırlığından dolayı onun en önemli yönüne değinemedim. Bugün bu yazıda bunu irdelemek istiyorum.
Ecevit’in bu en önemli yönü eşine olan aşkıdır.
Aşk ! Gençlerin tiye aldığı yüce duygu. Ecevit Türkiyenin en zor zamanlarının başbakanıdır. Türkiyenin sıkıntılı olduğu dönemlerde iktidar olmuştur. Bu kadar yoğun Devlet işleri arasında, aşka zaman ayırabilmiş büyük insandır.
Ecevit’ler çağdaş bir Ferhat ile Şirin, Aslı ile Kerem, Leyla ile Mecnun, Tahir ile Zühre, Arzu ile Kanber’dir. Böyle bir yüzyılda, her şeyin tüketildiği bir zamanda yarım asırdan fazla süren bir aşk. Hem de eşine olan aşk.
Tarih yazılı olan tarihsel olayların bütünüdür. Yazılı kaynaklarla bu güne ulaşmıştır. Ama yukarıda bahsettiğimiz aşklar Ferhat ile Şirin, Aslı ile Kerem, Leyla ile Mecnun, Tahir ile Zühre, Arzu ile Kanber yazılı tarihin dışında zamanları yüzyılları delerek ağızdan ağıza, dededen toruna, nesilden nesile geçerek halkın sahiplenmesi ile bu güne ulaşmıştır. Biliniz ki halk sevdiklerini sonsuza dek ulaştırır.
Bu toplumun meşrebinde AŞK vardır. Aşk’a saygı, aşk’a güven, aşk’ta güzellik olduğuna inanış vardır.
Onun için ben de Ecevit’in bütün siyasal değerlerine inandığım halde görev aldığı dönemlerde yapmış olduğu sendikal haklar, Kıbrıs Çıkarması, 12 Eylül askeri darbesine karşı direnişi, son hükümetinde intiharı olduğunu bile bile aldığı olduğu ekonomik kararlar çok önemlidir. 12 Eylül İhtilaline karşı vermiş olduğu mücadele Türk demokrasi tarihi için çok önemlidir. Çok yüceltilmesi gereken bir sivil duruştur. Bu sivil direnişte geçmişteki siyasi mücadeledeki arkadaşları yoktur. Sadece Bülent ve Rahşan Ecevit çifti vardır. Ben buna rağmen Ecevit’in yüceltilmesi gereken yönünün yaşadığı Aşk olduğuna inanıyorum.
Gerek ulusal basında gerekse yerel basında Ecevit yüceltilirken bir yandan da eleştiriler aldı. Tabiî ki yüceltenler de, eleştirenler de kendince haklıydı. Çünkü siyasal konularda herkesin aynı düşünmesini beklemek hayalcilik olur. Ben de beklemedim.
Ben Ecevit’in siyasal yaşamını eleştirenlere soruyorum. Ecevit’in aşkını eleştirebilir misiniz? Ya da yüceltenlere soruyorum. Siz Ecevit’i anlatırken diğer yönleri arasında bu çağdaş yüzyılları delecek şair Ecevit’in aşkını yeterince anlatabildiniz mi? Tabii ki hayır.
Aşk’ı gazeteciler, yazarlar, televizyoncular, siyasetçiler, düşünürler, filozoflar, psikologlar, hekimler, dostlar, düşmanlar anlatamaz. Aşk’ı bu halk anlar ve anlatır. Gerek görürse hiç yazmadan bir sözcük bile değiştirmeden yüzyıllar sonrasına taşır.
Çünkü bu halkın meşrebinde Aşk vardır. Yaradana aşk vardır. Yaradandan dolayı canlıya, dağa, taşa, kuşa, toprağa, tohuma, üreyen buğdaya, aşk vardır. Bu halktan Ecevit’in aşkı da nasibini alır zamanla, Ferhat’a dağları deldirenler yüzyıl sonra Ecevit için neler yazar öngörülemez.
Aşk iyimserlik ister. Hiçbir âşık giderken aşkı da götürme bencilliğine kapılmadı. Aşk, âşıkları yolcu eder kendi dünyada kalır. Ecevit’i de onca kalabalığa rağmen uğurlayan aşktı ben gördüm.
Ne diyelim hani şarkıda diyor ya:
“Aşk şarabından kimbilir
en son hangi şanslı içti ”
Biz Kerem’den, Aslı’dan, Ferhat’dan, Ecevit’den öğrendik aşkı... Aşk şarabından en son içen şanslı olmasak da inanın aşk şarabından en son içenlerden biriyiz. Bahşedilmiş bu ömrü aşkla tamamlamaya and içtik biz.
Yine de “Aşk kağıda yazılmıyor Mihriban”
¨ ¨ ¨
Bayramınızı ve yeni yılınızı kutlar, umutlarınızın gerçeğe dönüşmesini dilerim.


Tarih : 30.12.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00