BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
216
Dün
:
4633
Toplam
:
15011206
Diaolog Kadim DOĞAN
FRANSIZ , PAMUK BAYRAM
yozgatgazetesi@yahoo.com
Geçen hafta Fransız parlamentosunun Ermeni soykırımını almış olduğu soykırımını inkar yasası Türkiyede ve dünyada ciddi anlamda tartışıldı.

Ama bu tartışmalarda bir şey hep gündeme gelmedi. 1915 yılında ermeni Türk çatışmalarında Fransa ve onun gibi emperyalist devletlerin rolü.

Yüzlerce yıl birlikte barış içinde yaşadığımız Ermeni: komşularımız birden bire neden bize düşman oldular. Esas bu konunun sorgulanması gerekir.

İşte bunu sorguladığımız zaman karşınıza Fransa ve Osmanlıyı parçalamak isteyen emperyalistler çıkar. Nitekim daha sonrada Anadoluyu bu güçler isgal ettiler.

Anadoluyu parçalamak daha kolay olsun diye Ermenileri örgütleyip ayaklandıran emperyalist güçlerin biri de Fransa dır.

O gün Anadolu üzerindeki amaçlarını gerçekleştiremeyen emperyalistler Ermenileri de yüzüstü bırakıp kaçmışlardır.

Bu Fransa ve Emperyalistlerin örgütlediği: Ermeni Türk çatışmalarında sadece Ermeniler değil, Türklerde çoluk çocuk olmak üzere çok kayıp vermiştir.

Bu çatışmalar Devlet tarafından yönetilen bir soykırım hareketi değildir. İki halk arasında çıkar guruplarının çıkardığı çatışmalardır. Türkleri her şeyle suçlayabilirsiniz ama, soykırımla asla suçlayamazsınız.
Fransa bu gün günah çıkarmaktadır. Ermenileri ayaklandırıp yüzüstü bırakmanın günahını... 90 yıl sonra parlamentoda karar çıkarıp tarihi değiştirme çabalarıyla.

Nobel ödülüne gelince. Yanlış zamanda verilmiş bir ödüldür. Su anki görüntüsü ile Türkiye’ye ve Türkçeye verilmiş bir ödül olarak algılamak zor.

Tabiiki Türk edebiyatı Nobel ödülü alacak düzeyde zengin bir edebiyattır. Ama Orhan Pamuk’a verildiği zaman ve Orhan Pamuk’un kısa süre önce yapmış olduğu açıklamalar, bu ödülü gölgelemektedir.
Çünkü Orhan Pamuk muhalif façıklamalar yapmamıştır. Kendi halkını soykırım yapmakla suçlamıştır. Halbuki dünya tarihçileri bu konuda Orhan Pamuk gibi düşünmüyorlar.Tarihçilerin bile soykırım demediği bir olaya Orhan Pamuk ‘un soykırımı demesi muhalif bir anlayış olarak algılanamaz.

Sonuçta bizim eleştirilerimiz kısa süre sonra unutulacak Nobel ödülü Orhan Pamuk olarak açıklamalarda bulunacak. Dilerim bundan sonra kendi halkını bu kadar ağır suçlamalar yapmaz.

¨¨¨
Bayramlar dinsel sevinç günleridir. Ramazan Bayramı da hem manevi hem maddi, hem de bedensel bir ibadettir ve İslamın şartlarından oruç tutma ibadetini yerine getirdikten sonra bir bayramdır.
Bayramlar insanın daha insanlaştığı bir birini daha çok anladığı barış günleridir. Günümüzde Bayramlar birazda hüzün günlerine dönüşmekte, çünkü yaşam koşulları insanları dünyanın her tarafında dağıttı Bayramlarda kavuşamamak herkes için biraz da hüzün yaratmakta.
Bu arada sessizce tebrik kartları ile Bayram kutlama ortadan kalktı artık telefonlarda mesaj yoluyla Bayram kutlamaları başladı. Yaşamımızı giren her yenilik yaşamımızdaki bir iyiyi de beraberinde götürmekte... Çağdaş olmak bu olmasa gerek.

Bayramınızı kutlar nice Bayramlara sağlık içinde ulaşmanızı dilerim.

Tarih : 22.10.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00