BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
239
Dün
:
4633
Toplam
:
15018618
Diaolog Kadim DOĞAN
CUMHURİYET MEKTEBİ
yozgatgazetesi@yahoo.com
Geçtiğimiz hafta çarşamba günü aynanın karşısında traş olmaya hazırlanırken sokaktan cıvıl cıvıl çocuk sesleri geldi. Yüzüm sabunlu halde pencereye koştum.
Cumhuriyet İlköğretim okulunun öğrencileri ellerinde dövizlerle slogan atarak okullarının kapatılmasını protesto ediyorlardı. Ellerindeki dövizlerle ve sloganlarla okullarının kendilerine geri verilmesini haklı olarak istiyorlardı.
Pencereden sevgiyle çocukları selamladım. Çocuklar da benim sabunlu yüzüme gülerek beni selamladılar.
Biliyorsunuz Cumhuriyet İlköğretim Okulunun binası yeni kurulan Bozok Üniversitesinin Rektörlüğüne devredildi.
Yeni kuruldu dediysek de üniversite kurulalı yaklaşık dokuz ay oldu. Bu dokuz ay içinde yetkililer sanki rektörlük binası lazım değilmiş gibi davrandılar. Zaman daraldıkça da alel acele İl Genel Meclisinden bir karar çıkararak Cumhuriyet İlköğretim Okulunun binasını Rektörlüğe devrettiler.
Bu bina bir üniversite rektörlüğünün ihtiyacını karşılayacak kapasitede değil. Yani Rektörlük burada geçici bir süre kalacak. Bu geçici süre için oradaki öğrenciler, öğretmenler, veliler sıkıntıya sokuldu. Oysaki bu binanın kapısında bile Cumhuriyet Mektebi yazmakta.
Dokuz ay gibi uzun bir sürede bir rektörlük binası yapamayacaksınız. Ondan sonra da kalkıp öğrencilerin elinden okulunu alacaksınız. Bu kararı da dönülmeyen bir karar kabül edeceksiniz.
Olmadı beyler, bu karardan ivedi bir şekilde dönmek gerek. Bu karar iyi düşünülmeden alınmış bir karardır. Çocukların bu haklı taleplerini yerine getirmek verilebilecek en doğru karardır.
Çocukların ve velilerin yapmış olduğu bu eylemi çok haklı bir eylem olarak algılıyorum. Haklı ve sempatik bir eylem. Hatta biraz daha abartarak söyleyim, Yozgatta yaşadığım 15 yıl içinde gördüğüm beni ileriye doğru umutlandıran bir eylem olarak algılıyorum. Yozgatın çocukları üzerindeki ölü toprağını silkelemeye başladılar. Artık haksız kararlara evet demeyeceklerinin işaretini veriyorlar.
Okullarının adı gibi onlar Cumhuriyetin çocukları. Cumhuriyet ve demokrasinin onlara tanıdığı hakları babaları gibi yok saymayacaklarının işaretini vermekteler. Ne mutlu onlara.
Tabi bu çocukların yapmış olduğu bu haklı eylem Yozgatlı büyükler tarafından pek sempatiyle karşılanmadı.
Hatta bir köşe yazarı arkadaşımız eylemi İstanbul Gazi Mahallesindeki terörist eylemle bir tutmuş. İnsaf diyorum, insaf !
Bu kadar da olmaz. Sloganları beğenmeye bilirsiniz. Hak taleplerinde kullanılan sloganlar her zaman hakkı vermeyenleri rahatsız eder. Çocukların atmış olduğu sloganlar televizyonda duydukları sloganlar. Zamanı geldiğinde kendi sloganlarını da üretecekler.
Bu haklı ve sempatik eylemi gelecek için umut olarak kabul etmek varken bu eylemi bu sevimli çocukları terörist kabul etmek sanırım eylemin muhataplarının bile aklına gelmemiştir.
Çocuklar işiniz çok zor. Siz haklı talepleriniz isterken yetkililerden önce kendi büyüklerinizle mücadele etmek zorundsınız.
Çünkü büyükleriniz devleti hep kutsal kabul ettiler. Oysaki devlet kutsal değildir. Devlet sizler için bizler için var. Devletin görevi sizi mahrum etmek değildir.
Tuvaletten bozma sınıflarda okumak zorunda değilsiniz. En çağdaş eğitimi en çağdaş kurumlarda vermektir devletin görevi. Taleplerinizde haklısınız . Yüreğim sizinle. Eyleme davet ederseniz yanınızdayım.
Sevgiyle büyüyen çocuklar. Siz Yozgatın umudu geleceğisiniz. Güneşli güzel, aydınlık günlerin sizinle geleceğini düşünüyorum.
NOT: Çocukların bu eylemi boyunca emniyet görevlilerinin takındıkları tavır takdire şayandır.

Tarih : 03.10.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00