BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
206
Dün
:
4633
Toplam
:
14650586
Diaolog Kadim DOĞAN
TİCARET ODASI BAŞKANINA
yozgatgazetesi@yahoo.com
Ticaret ve Sanayi Odası başkanı bir basın toplantısıyla Yozgat’ın kalkınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuş. Söylediği her şey Yozgat’ı düşünen her Yozgatlının düşünüp söyleyebileceği şeyler.. Bu söylediklerini yazıma almaya gerek görmüyorum.

Ticaret Odası seçimleri yapılalı yaklaşık 16 ay oldu. 16 ay sonra basın önünde yapılan açıklamalar için “dağ fare doğurdu” diyebiliriz. Oysa aday olduğunuzda kamuoyuna verdiğiniz sözler hala unutulmuş değil. Bugüne kadar Yozgat ticaret erbabına örnek olacak hangi girişimde bulundunuz ? Tabi ki bulunamadınız.
Ticaretle uğraşan insanların veya ticaret guruplarının hangi sorununun çözümü konusunda hareket ettiniz. Mesela hangi sektörler çok zor durumda bu sektörlerle toplantı yapıp sorunlarını dinleyip çözümü konusunda hangi yetkilerle görüşme yaptınız. Tabi ki yapmadın.Çünki Yozgat senin için bir sıçrama taşı. Akdağ’dan Yozgat’a, Yozgat’tan başka bir yere.. İnternette liderler.net sitesine para yatırıp milletvekilliği adaylığına şimdiden, hazırlığa başlamışsın bile... Ticaret Odası başkanımızın evi Yozgat’ta değil.. “Yozgat’ı uzaktan sevmek denir” buna.

Acaba bizim gibi ikinci bir il var mıdır. Ticaret Odası başkanının bile evi Yozgat’ta değil. Bürokratlara alıştık Cumadan Yozgat’tan ayrılmasına. “Bari oda başkanları burada kalsın” diye düşünüyorum.
Basın toplantısında Yozgat’ta ticaret yapan insanların çoğunu tanımıyorsun. Çoğuda sizi tanımıyor. Tanımadığınız insanların sorununu tabii ki anlatamazsınız.

Sizin şeçildiğiniz seçimde bende “değişim olsun” diye inşaatçılar ve müteahhitler gurubunda sizleri destekledim. Pişmanım ! Şimdi bir önceki başkan Naci Şahin’i arar olduk. Çünki Naci Şahin gerek sektör olarak gerekse bireysel olarak bütün sorunlarımızı ilgili yerlere götürür ve çözüm arardı.

Yaptığınız en iyi iş aidatlara zam yapmak oldu. Şimdi borcu olana oda kayıt belgesi vermiyormuşsunuz. Ne mutlu size. Bu Hükümet zamanında Maliye faizlere af çıkardı, Bağ-Kur, SSK aynı uygulamayı yaptı ama Ticaret Odası birikmiş borçları affetmediği gibi faiziyle birlikte istiyor. Ödeyemezsen sana sicil kağıdını vermiyor ihaleye girmeni engelliyor.

Bir Ticaret odasınada bu yakışır.Kendi üyesinin ekmeğini kesmek.Ne mutlu size!

Sayın başkan Yozgatın çok önemli iki sorununu size hatırlatmak isterim.

1.BANKALAR

Bu bankacılık anlayışıyla Yozgata ne Esnaf nede tüccar bir adım ileri gidemez.Çünkü bankalar sadece tüketici, araba ev kredisi vermekte.. Kredi kartlarıyla para kazanmakda. Mevcut bankaların hiç birinde Ticaret yapan insana destek olacak krediler yok. Varsa bile kullandırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar.İpotek sorunu başlı başına bir facia. Küçük bir kredi için emlak fiyatları düşük olduğundan birkaç daire birden ipotek etmek zorundasın.Yani ipoteği olmayan insanın adım atması mümkün değil.
Acilen buraya özel bankalar ve özel finans kurumları gelmeli. Bu yönde bir çabanız oldu mu acaba ?

2. BÜROKRASİ

Yukarıda bahsettik. Çoğu evini bile Yozgat’a getiremez, Yozgat’a gelen bürokrat bir malzeme alındığında mutlaka büyük kentlerden de teklif ister. Tabii ki büyük kentlerde bir çok şeyin Yozgat’tan ucuz olduğunu bilmek için bürokrat olmaya gerek yok. Ama Yozgat’lı bir çok ihtiyacının Ankara da ucuz olduğunu bilir ama gidip oradan almaz. Dışardan alınan hiçbir malda Yozgat’a katma değer bırakmaz. İstihdama da yardımcı olmaz.

Bürokrasiyle ilgili bir çok örnek biliyorum ama izinsiz yazma şansım yok. Onun için kısa süre önce kendi yaşadığım bir olayı anlatacağım.

Ben 15 yıldır Yozgat’ta Tedaş’ın işlerini yaparım benimle birlikte 3 arkadaş daha Tedaş’ta iş yapar.
İki yıl önce Tedaş’ta 7 milyar liralık bir iş yaptım . Bir işçim direkten düştü. Hastane masrafı ve SSK’nın verdiği ceza şu ana kadar 20 milyar ödedim. Olay mahkemelik. Mahkeme sonucunda en az bir 20 milyar daha ödeyeceğim.

Hal böyleyken Tedaş’ın doğrudan alımları var. Yaklaşık 25000 YTL civarında yani acil olan işlerini müteahhitleri çağırıp yaptırır. Biz bunları buradaki müteahhitler olarak % 40 kırımla yapıyorduk.
Bu sene bir ay önce acil 3 iş çıkmış. İkisini Yozgat’lı arkadaşlara, birisini de Samsun’dan müteahhit çağırıp vermiş, Tedaş’ın müdürü.

Rekabeti sağlamak için destek değil. Çünki aynı işi aynı fiyata bizde yapıyoruz.
Geriye tek bir şey kalıyor, herhalde siyasi kimliğim. Çünki iş verilen iki müteahhit arkadaşım. Kısa süre önce Hacc’a gittiler. Herhalde müdür bey bunları kendine daha yakın hissediyor diye düşünüyorum.
Umarım ben yanlış düşünüyorum.Çünki Yozgat bu ayrımcılıktan çok çekti, çok göç verdi. 21 Yüzyılda biz Yozgatlılar bu ayrımcılığı kaldırmayı başardık. Bürokrat eliyle bu yanlış anlayışları tekrar Yozgat’a getirmeyelim. Bu da Yozgatlı siyasetçilere düşer. Sayın Zekeriya Avşar, Sayın Bekir Bozdağ, Sayın İlyas Aslan. Sözüm sizedir.

25 Bin YTL’lik bir iş için Samsun’dan müteaahit getiren bürokrat anlayışıyla Yozgat bir adım ileri gidemez.
Bunlarla uğraşacaksınız, Sayın Ticaret Odası başkanı. Ticaret Odası birilerine kimlik makam verme örgütü değil. Ticaret Odası ticaret yapan insanların sorunlarında çözüm arama yeridir. Bunu iyi bilesiniz.
Yukarıda yazdıklarım saçma. Çünkü olmayan ticaretin, olmayan sanayinin başkanı da sanal olur.
Aslında sen haklısın BAŞKAN !

Tarih : 02.05.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00