BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
180
Dün
:
4633
Toplam
:
14638955
Diaolog Kadim DOĞAN
SOL YANIMDA YARE VAR
yozgatgazetesi@yahoo.com
Çok çektim Sol’dan. Hala da çekiyorum. Şu anda sol bacağım kırık evde yatıyorum.
Çocukluğumdan beri sol yanım bana hep ihanet içinde bulundu. İlginçtir üç kez kolum bir kez bacağım kırıldı. Hepsi de solumdan ...

Belki biraz kuruntu ama bacağım kırık, bir aydır evde yatıyorum. Yattığım yerden geçmişin muhasebesini yapıyorum. Hep sol yanımdan çekmişim.

Çocukken daha sağı solu bilmezken iki kez kolum kırıldı. İki kol da sol kolum.
Biraz büyüdük liseye geldik, hayatı algılamaya başladık yönümüzü döndük sola. Yaşadığımız kentin tam tersine . Kenti bırak babamızın da tersine düştük.

Babam Milliyetçi bir partinin ilçe başkanı ben Sol düşünen bir delikanlı… önce evde başladı çatışmalar .Babam “Vatan millet Sakarya” dedi. Ben emekten, demokrasiden, insanca yaşmaktan söz ettim.
Uzun sürdü çatışmalarımız.Lise yıllarını sürgünlerle geçirdik.Lise ikiyi Giresun Dereli’ de lise üçü Ankara Cumhuriyet Lisesi,sonra Paşa lisesinde bitirdim.

Liseyi bitirdiğim yıl 12 eylül 80 ihtilali ve Mamak askeri ceza evi,korkunç günler ölümle yaşam arasında gidip gelmeler,acılar,hüzünler, işkenler,babamla süren çatışmalarımız.Babamla yeniden tanışmamız,Mamak askeri ceza evinde geçen gençliğimin en güzel olması gereken en acı 18 ayı.

Tabi bu yaşadıklarımın hepsi sol düşündüğüm için.Mamak’ta yaşadıklarımdan hiç pişman olmadım.Çünkü Mamak benim için bir okul oldu,kendi düşüncemin dışındaki insanları tanımama vesile oldu.Hayatın kavga etmeden de yaşanabileceğini karşımdaki insanların da bu ülke için iyi şeyler düşündüğünü,düşüncenin suç olmadığını algıladım.

Ben sol düşünmeye başladığım günden beri ülkem için,bu ülkede yaşayan insanlar için hatta tüm dünya insanları için hiçbir gün kötü düşünmedim.Biz diğerlerinden farklı olarak Emek, yoğun düşündük .Yani çoğunluktan yana olduk.Ama bu çoğunluğa kendimizi anlatamadık.

Hani soldan çektik diyorum ya hala çekiyorum.Geçen yıl bu aylarda buzda kaydım.Sol direğim kırıldı.Bu yıl yine buzda kaydım.Sol bacağım kırıldı.Bir aydır yatıyorum.İki ay daha sürecek bu dinlence.

Kendi solumu düşünürken ülkemin solu geliyor aklıma bütün çektiklerimi unutuyorum.

Çünkü ülkemin solu benden daha hasta ve sürekli kan kaybediyor.Ülkenin sola en fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde sol gittikçe yok oluyor.İnsanlara umut olamıyor.

Solun başında olanlar kendileriyle devamlı küçülen solu fark etmiyor koltuklarına biraz daha sıkıca sarılıyorlar.Bu durum Ankara’da da böyle Yozgat’ta da böyle. Ülkenin her yerinde aynı.

Sol kendini yenileyemiyor.Yaşadığı ülkenin insanını tahlil edemiyor.İnsanlara tepeden bakan aristokrat bir yapı oluşturuyor.Halk da haklı olarak bu yapıya girmiyor.

Ben sağı-solu şöyle algılıyorum. Eğer sağ düşünce bir insanın eli ayağı hatta tüm vücudu ise,sol düşünce bir insanın vicdanıdır.Vicdansız bir insan kabul edilemez hatta insan olamaz.
Yani ülkelerin ve insanlığın gelişebilmesi için sağ ve sol düşünceye ihtiyaç vardır.Birileri yapacak üretecek bunları yaparken de bir şeyleri unutacak.İşte ,o anda birileri gelecek ve o unutulan şeyleri insanlara verecek,işte o verenlerden olmak için solcuyum.

Sol ne kadar zayıflarsa ülkenin vicdanı da o ölçüde zayıflar.Onun için sol düşünmek için çok neden var.Bu ülkede yaşayan ve sola sosyal demokrasiye kızan,ama gerçekte sol düşünceye çok ihtiyacı olan onlarca milyon insan var.Onlar için ben sosyal demokrat olmaya devam edeceğim.
Hani dedim ya soldan çekiyorum.Korkum başka.Sevgi de ölüm de soldan gelir.İnsan yüreği ile sever.Yürek durunca da ölür.

Korkum odur sevgilerim yarım kalır diye.Yürekte solda ya. Ya o da ihanet ederse ne yapalım.
Hoş gelir sefa gelir ölüm.!

Tarih : 28.02.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00