BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
267
Dün
:
4633
Toplam
:
14652577
Diaolog Kadim DOĞAN
KUŞLAR ve 2006
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yozgat’ta kimsenin dikkatini çekmese de cıvıl cıvıl bir protesto devam ediyor. Bu protesto her akşam Vali Konağının bahçesinde toplanan sığırcık kuşları tarafından yapılıyor.Vali Konağının önündeki kaldırımdan akşam saatleri kuş pisliğine bulaşmadan geçmek mümkün olmuyor.

Daha önce bu kuşlar Müftülüğün arkasındaki parkta barınıyorlardı. Oradaki birilerini rahatsız etmiş olmalıdırlar ki parktaki bütün ağaçlar kuşların konmaması için budandılar. Kuşlar konmasın diye ağaçları budamak ne kadar insani bir davranış, tartışılır. Bence bu çok doğru bir davranış değil.

Kuşlar bir akşam tünemek için her zaman geldikleri parktaki ağaçları görünce şaşırdılar. Konacak hiçbir dal bulamadılar. Havada kalan kuşlar kenti dolaşarak yeni bir yeşil alan aradılar. Yozgat’ ta yeşil alan ne gezer, tabi ki bulamadılar.Biraz çekinerekde olsa Vali Konağının bahçesindeki ağaçlara tünemeye başladılar. Konağın çalışanları ilk birkaç gün kuşları kovalamaya çalıştılar ama binlerce kuşu kovalamak mümkün olmadı.

Tabi ki kuşlar bu protestolarında haklılar. Çünkü bir ilin Valisi o ilde yaşayan insanlar kadar diğer canlıların da yaşam alanlarını korumak zorunda. Acaba Sayın Valim, Müftülüğün arkasındaki parkta kuşlar konmasın diye ağaçları budayanlar için herhangi bir soruşturma açtımı? merak ediyorum.

Kent merkezinde insanların yararlanacağı park alanları yok. Artık üniversitemiz de kuruldu. Park alanlarına daha çok ihtiyacımız var. Şu anda merkezde park olarak düzenlenebilecek en uygun yer Vali Konağının bulunduğu alandır.

Sayın Valim 2006 yılında kentin uygun bir yerinde çağdaş bir konak yaparak eski konağı Yozgat Halkına ve üniversite gençliğine armağan edemez mi, diye düşünüyorum?

Bu düşüncemi bütün sivil toplum örgütlerinin desteklemesini bekliyorum. Sivil toplum örgütlerinin ve yerel basının vereceği destek Sayın Valimin bu konuda karar almasını kolaylaştıracaktır.

2005 yılı giderken Yozgat’a büyük bir sürpriz yaptı. 2005, in son günü Meclisten Bozok Üniversitesi kararı çıktı.Yıllardır siyasetçilerin söz verip yapamadıkları Bozok Üniversitesi gerçekleşti. Emeği geçen herkese AKP örgütlerine, Milletvekillerine ve Erdoğan Akdağ’ a teşekkürler.

Yeni yıl ve Kurban Bayramının tüm hemşehrilerimi ayakta tutmaya yetecek kadar güzelliklerle dolu bir yaşam getirmesini dilerim.

“Aydınlık bir bakış açısına sahip olmanıza yetecek kadar güneş diliyorum/Güneşi daha çok sevmene yetecek kadar yağmur diliyorum./Ruhunu canlı tutmaya yetecek kadar mutluluk diliyorum/ Yaşamdaki en küçük zevklerin daha büyükmüş gibi algılanmasına yetecek kadar acı diliyorum/İsteklerini tatmin etmeye yetecek kadar kazanç diliyorum / Sahip olduğun her şeyi takdir etmene yetecek kadar kayıp diliyorum/Son elvedayı atlatmana yetecek kadar MERHABA diliyorum.”

Sağlıcakla kalın…

Tarih : 09.01.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00