BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
201
Dün
:
4633
Toplam
:
15018647
Diaolog Kadim DOĞAN
EĞİTİM ÜZERİNE
yozgatgazetesi@yahoo.com
Atatürk Lisesinin okul aile birliği toplantısına katıldım. Durum hiçte iyi değil. Bir şeyler yapmak için çırpınan idareciler ve öğretmenler var. Ama onların çabası eğitim iyileşmesi için yeterli değil.

Veliler çaresiz, öğretmenler çaresiz, idare çaresiz, Milli Eğitim Müdürlüğü ilgisiz, Milli Eğitim Bakanlığı sorumsuz. Bu koşullarda eğitimi bir adım ileri götürmek mümkün görünmüyor.

Atatürk Lisesi Yozgat’ın göçebe okulu, göçebe demek bile doğru değil. Çünkü göçebelerin hiç olmasa çadırları var. Atatürk Lisesinin ne çadırı ne de binası var. Yıllardır başka okulların binalarında binbir zorlukla eğitim vermeye çalışıyor.
Halbuki bu okulun geçmişte büyük başarıları var. Mevcut kadrosu yeni başarılar getirecek heyecanda ve birikimde . Genç, mesleğini seven öğretmenleri ve eğitime ilgili idarecileri var. Hatta diğer okullara göre velilerde elinden gelen katkıyı yapmaya çalışıyorlar.

Tüm bu olumlu şeylere rağmen okulun başarısı istendik yerde değil. Nedenlerini sorguladığımız zaman ilk gözümüze çarpan 250 öğrencinin öğrenim göreceği fiziki koşullara sahip bu okulumuzda 653 öğrenci eğitim görüyor. Eğitim gördüğü bina okulun kendisine de ait değil.

Bu okulun idarecileri yıllardır, kendilerine geçici olarak verilen okulu eğitim yapılabilir hale getirmeye çalışıyorlar. Tam her şey yoluna girerken başka bir binaya taşınıyorlar hadi yeni baştan bu binanın okul haline getirilmesi için çalışıyorlar.

Türkiye’de binası olmayan başka bir okul varmıdır bilmiyorum ama olduğunu da sanmıyorum. Sayın Valim herhalde bu okulun sorununu biliyordur. Milli Eğitim Müdürünün bilmemesi mümkün değil. Peki hal böyleyken bu okulun bina sorunu neden çözülemiyor. Bina sorunu çözülmediği halde idareye baskı yapılarak neden bu kadar öğrenci alınıyor.

Bu okulun durumunu bilerek sorununu çözmeyen, sorunu çözmediği gibi daha fazla öğrenci kaydedilmesini sağlayarak sorunu daha fazla büyüten Milli Eğitim Müdürlüğünün Atatürk Lisesindeki başarı düşüklüğün de büyük payı var.

Sürekli idareci değişikliği ve öğretmen değişimi de başarısızlığın diğer bir nedeni olarak görülüyor. Ama tüm bunlara rağmen mevcut idare ve öğretmen kadrosu başarının artması için çalışıyorlar. Onlara kolaylıklar diliyorum. Sayın Valimden de bu okulun bizzat sorununu çözmesini bekliyorum.

Tabii yukarda bahsettiğimiz sadece ilimizdeki bir okulun sorunu. Bu ilimiz içerisinde çözümlenebilecek sıradan bir sorun.

Ama eğitimin ülkemizde o kadar ciddi sorunları varki önemli olan bu sorunların çözümlenmesi. Görünen o ki bu iktidar ve muhalefet anlayışıyla bunları çözmek mümkün görünmüyor.

Bu gün eğitimin bir sürü sorunu için de benim için en önemli saydığım fırsat eşitliği konusunda birkaç kelime yazmak istiyorum.

Eğitimde fırsat eşitliği son derece bozuk hale geldi. Bu günkü gelişmeler paralı eğitimin önünü açmaktadır. Hatta yarı paralı eğitime geçtik bile devlet okulları her ne kadar parasız olsa bile artık her aile çocuğunun okuması için bütçesinde epeyce bir parayı dershaneler ve özel hocalara ayırmak zorundalar.

Tabii ki büyük illerdeki dershaneler daha iyi koşullara sahip olduğu için ya da eğitimini seçme şansı olduğu için her zaman bizim gibi küçük illerde eğitim gören çocuklar daha şansız hale geliyor.

Eskiden zenginle yoksul arasında eğitimde fırsat eşitliği vardı. Ama artık yoksulla yoksul arasında bile fırsat eşitliği oluştu. Ankara’daki dar gelirli bir ailenin çocuğu Yozgat’ta okuyan dar gelirli hatta orta gelirli bir ailenin çocuğundan şanslı hale geldi.

Biz Yozgat’ta öğrenci okutan veliler ve çocuklarımız bozuk eğitim sisteminin birer kurbanıyız. Tüm imkanlarımızla çocuklarımıza destek olmaya çalışıyoruz.
Çocuklarımız dünyanın en adaletsiz yarışıyla karşı karşıya. Öyle bir sınav sistemimiz varki kaplumbayla tavşanı yarıştırıyor.

Teşekkürler Milli Eğitim Bakanlığı... Teşekkürler YÖK sizin eğitim için yapabileceğiniz hiçbir şey yok .


Tarih : 27.12.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00