BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
199
Dün
:
4633
Toplam
:
14652522
Diaolog Kadim DOĞAN
FAKİRLER RENCİDE EDİLMEMELİYDİ
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bir Ramazan Ayını geride bırakıyoruz. Bir ay boyunca nefsimizi terbiye ettik.
Sahurdan iftara kadar orucumuzu tuttuk.İftarı yapar yapmaz çoğumuz kahveleri doldurduk. Sahura kadar verdik kağıdın gözüne.
Rahmetli Abbas Sayar Yozgat’lı hemşehrilerimizin bu durumunu
“Gündüz Oruç gece kumar
Deli gönül cennet umar”
diyerek özetlemiştir. Bu sözün üstüne ne söyleyebiliriz
Ramazanın büyük bir kısmını il dışında geçirdim. Burada olduğum günlerde yapmış olduğum sohbetlere yerel televizyonda da iftar saatinde yapılan bir programı çok eleştirdiklerini gördüm. Bu programı kınıyor ve tepki gösteriyorlardı.
Ben de bu programı izledim geçen yılardan da biliyorum. İnsanlar eleştirilerinde son derece de haklılar.

İlin ileri gelen bireyleri önceden tespit edilmiş bir yoksul evine aldığı yardımlarla birlikte gidiyor. İftarı o evde yapıyor. İftar boyunca televizyon da çekim yapıyor.
Kameralar evin girişinden içine kadar tüm yoksulluğu gözler önüne seriyor. Yoksul vatandaşlarımızla ve ailesiyle sözüm ona sohbet ediyorlar.
İftardan sonrada o yoksul aileyi kaderiyle baş başa bırakıp gidiyorlar.
Evet bu tür programlar başka televizyonlarda da yapılıyor.Ama hiç olmazsa ziyaret edilen yoksulların sorunlarını çözüyorlar. Hastaysa tedavisi yaptırılıyor, evi bakımsızsa onarımı yapılıyor.

Türklerin hangi geleneğinde var; yapılan yardımın televizyon kanalıyla insanlara göstermek. Yardımın gizliliği esastır.
Hem Türk kültürü, hem İslam kültürü bunu öğretir.

Geçen Mahya Işıkları programında şair Sunay Akın İstanbul’daki sadaka taşlarını gösterdi. Osmanlı zamanında kentin belirli yerlerine konan sadaka taşlarını.
Zenginler kimsenin görmeyeceği bir saatte bu sadaka taşlarına gönlünden kopan yardımı bırakıyor. İhtiyaç sahibi yoksul da kimsenin görmediği bir saatte ihtiyacı olan parayı alıp oradan alıyor.

İşte atalarımız yardımlaşmayı bu kadar gizli ve de kimseyi rencide etmeden yapmayı biliyorlardı.

Ama şimdi küçücük yardımları yoksulla paylaşılan bir iftar yemeğini televizyon kanalları önünde yapıyoruz. Orada yaşayan insanların çocukların yoksulluğunu çaresizliğini televizyon kanalıyla kerkese ifşa ediyoruz. Bu durumada çözüm bulamıyoruz.
Böyle bir programa katılanlara şaşırıyorum.

Ben de Başbakan gibi “Herkes kendi işini yapsın be kardeşim” diyorum.
Bayram geliyor ama tüm Türkiye Malatya Çocuk Yuvasında yaşananlardan dolayı bayrama üzgün giriyor. Vicdanlarımız yaralı Malatya’da yaşananlar insanlık ayıbı. Devlete teslim çocuklara işkence ediliyor.

Malatya çocuk yuvasında yapılanları kınamak, vicdanlarımızı tatmin etmemeli.
Yozgat’ta da çocuk yuvası var bizler bu çocuklar için ne yaptık diye düşünmeliyiz.
Ramazan Bayramının hepinizce sevgi, saygı ve bereket getirmesini dilerim.Tarih : 02.11.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00