BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
182
Dün
:
4633
Toplam
:
14611845
Diaolog Kadim DOĞAN
KEMAL BEY'İ BİR DAHA İDAM ETTİNİZ
yozgatgazetesi@yahoo.com
“Sevgili vatandaşlarım ben bir Türk Memuruyum, aldığım emri yerine getirdim, vazifemi yaptığıma vicdanen eminim. Sizlere yemin ederim ki ben masumum. Son sözüm bugün de budur, yarın da budur.

Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlarsa eğer, adalet buna diyorlarsa, kahrolsun adalet.”

Yukarıda okuduklarınız Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey ‘in 8 Nisan 1919 yılında idam edilmeden önce söylediği son sözleri.

Damat Ferit hükümetinin İngiliz yüksek komiserliğine yaranmak için seçmiş olduğu bir kurbandır, Kaymakam Kemal Bey...

86 yıl sonra görev yaptığı Boğazlıyan’a Güzel Sanatlar Genel Müdürü hemşehrimiz Bayram Bilge Tokel’in destekleriyle yapılan anıtın açılışında bir kere daha idam edildi Kaymakam Kemal Bey.

Kaymakam Kemal Bey’in anıtının açılışına Yozgat’ın altı milletvekili,Valisi ve yüksek bürokratlarının hiç biri katılmadılar. Bu durumun hiçbir haklı gerekçesi olamaz. AKP milletvekillerinin katılmayışını anlıyorum. Çünkü onlar, Avrupa Birliği yolunda ilerlediğimiz bu günlerde İstanbul’da toplanan Ermeni Konferansını daha çok önemsiyorlardı.

Böyle bir zamanda Şehit Kaymakam Kemal Bey’in heykelinin açılışına katılmak Avrupalı dostlarımıza karşı ayıp olurdu! 3 Ekim müzakereleri tehlikeye bile düşebilirdi! Ama ANAP ve CHP milletvekillerinin böyle bir toplantıya katılmamalarını anlamakta zorlanıyorum.

ANAP milletvekili Mehmet Erdemir herhalde işlerinin çokluğundan katılmamıştır ya da kendisini hala AKP milletvekili sanıyor olabilir.

14 Ekim 1922‘de Kurtuluş Savaşı içerisinde Millet meclisi toplanarak özel bir kanunla Kaymakam Mehmet Kemal Bey’i Milli Şehit ilan etmiştir. Bu gelenekten gelen CHP Milletvekili Emin Koç hangi sebeple katılmamış olabilir?

Her halde Emin Koç davetiyeyi dikkatle okumamış, Kaymakam Kemal Bey’i Kaymaklı Kadayıf anlamış olabilir. Kaymaklı Kadayıfın heykeli mi olur diye düşünmüştür.

86 yılda çok şey değişmedi Kemal Bey! Hala idam edilirken söylediğin sözler geçerli.

Öyle bir Avrupa Birliği yolundayız ki ulusal onurumuzu hatırlatan birkaç sözcük söylemeye kalksak dönek solcu yazarlar ve hiçbir zaman ulusalcılığı kabul etmeyen yazarlar “İşte o kafa” diye manşet atıyorlar.

1919 yılında İstanbul’da ! 2005 yılında da Yozgat, Boğazlıyan’da ! Sana yapılanları kabul etmiyoruz.

Sevgili Başkan Yusuf Başer nerden çıktı durup dururken Nida Tüfekçi anıtını yapmak. Herhalde bunda Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel’in de payı vardır.

Sen tut Çalgı çalıp Türkü çığıran bir adamın heykelini yap... İstanbul’dan da çalıp çığıran bir sürü adam çıır, bu heykelin açılışında koca koca vekilleri, bürokratları davet et... Olacak iş mi bu Başkanım?

Biz o saz çalıp Türkü çığıran adamları 1980 öncesi Yozgat’tan kovmak için neler yapmadık ki. Şimdi baksana bateri denilen teneke sesiyle düğünler yapıyoruz. Nerde o keman, cümbüş, saz sesi, kendimiz yok etmedik mi?

Bir de tutmuş Nida Tüfekçi heykeli yapıyorsun. Eline sağlık sayın Başer, eline sağlık sayın Bilge Tokel. Nida Tüfekçi Yozgat’ın ve Türk Halk müziğinin yüz akıdır.

Nida Tüfekçi türkülerindeki Türk halkının isyanını, acısını, sevincini, kahramanlıklarını, özlemlerini, sıla hasretini derinden duymuş. Yok olmaya başlayan Halk Müziğimizi yeniden ayağa kaldırmış yüzlerce halk müziği sanatçısı yetiştirmiş bir üstaddır. İstanbul’dan gelen sanatçı dostlar da Nida Tüfekçi’nin yetiştirdiği ulusal çapta Halk Müziği sanatçılarıdır.

Ne güzel söylemiş Arif Sağ “Nida Tüfekçi utanılacak değil, gurur duyulacak Türkiye çapında bir milli sanatçıdır.”

22 dönemdir milletvekili seçiliyor kaçını hatırlar Yozgat’lı. Ama bir Nida Tüfekçi’yi bilmeyen var mı Yozgat’ta? Mesele Sürmeliyi dinlemek değil, mesele sürmeliyi anlayabilmektir.

Sayın Başer, Sayın Bilge Tokel anlayamayanları boş verin. Anlaması gereken Yozgat’lının kendisi.. Onlar sizi çok iyi anladılar.
Elinize yüreğinize sağlık

Tarih : 05.11.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00