BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
201
Dün
:
4633
Toplam
:
14933205
Diaolog Kadim DOĞAN
EYLÜL'DÜ AYIN 12'Sİ İDİ
yozgatgazetesi@yahoo.com
Serin bir Eylül sabahı sabah saat beşte ilkel bir mikrofondan ne dediği anlaşılmayan cızırtılı seslerle uyandık.Hızla pencereleri açarak ne olduğunu anlamaya çalıştık.

Cızırtılar arasında 11 Eylülün Genel Kurmay Başkanı 12 Eylülün Devlet başkanı Kenan Evren’in ordunun yönetime el koyduğunu ve bunun gerekçelerini açıklıyordu. Beklenen olmuştu.

İhtilal olacağını tahmin ediyorduk ama ihtilalden sonra neler olacağını hiç düşünmemiştik. Panik halinde hızla düşünmeye başladık ama geç kalmıştık. Artık herşey bizim dışımızda seyredecekti.

Burası Mamak askeri tutukeviydi 18 ve 25 yaş arasında aynı düşüncede insanların kaldığı C1. Koğuşuydu. Sabah saat 7’de koğuşun kapılarını Tahsin Başçavuş açtı. Durumun ciddiyetini bize kısa cümlelerle anlattı. “Emirlere uyan şartlar çok değişti çocuklar” dedi ve ayrıldı.

Sonra daha önce hiç görmediğimiz yeni subaylar ve yeni askerler geldi. Bize durumun ciddiyetini hiç konuşmadan ellerindeki joplarla ve dipçiklerle bir güzel anlattılar. Bizleri ellerimizi başımızın üzerinde olmak kaydıyla yüz üstü yere yatırıp üzerimizde onlarca asker gezinerek her kıpırdayışımızda jop ve dipçiklerle neremize gelirse vurdular. Zamanın durduğu ‘’AN’’ dı. Resmen zaman durmuştu. 12 Eylül gününün ne kadar uzun olduğunu bu gün bile anlatamıyorum. Akşam üzeri saat 17:00 olduğunda bizi kaldırıp sıraya dizdiler.

İçlerinden bir subay bize kısa cümlelerle durumumuzu özetledi. Savaş esirlerinin bile uluslar arası anlaşmalardan dolayı hakları olduğunu ama bizlerin onların statüsünde olmadığımızı esir olarak kabul edildiğimizi, tutukevinde bulunduğumuz sürece hiçbir yasal hakkımızın olmayacağını, verilen emirlere harfiyen uymamızın kendi menfaatimize olacağını söyledi ve bizi koğuşlara aldırdı.
Koğuşlarda derin bir sessizlik hakim olduğundan konuşmaya korkuyorduk. Herkes kendi iç dünyasına kapandı. Sanırım çoğumuz o gün ölümü düşündük. Nevzat Yalçın’ ın şiirinde dediği gibi “Evet” ölümü düşündük ve ölmekten korktuk ayıp değil ya ama ihtilalciler durmuyordu, her şeyi ilk gün bitirmek istiyorlardı. Saat 7:00 deyince ellerinde 40 kişilik bir listeyle geldiler hızla bu isimleri 5 dakikada hazırlanıp avluya çıkmalarını istediler gecikenleri de bir güzel jopladılar, alıp götürdüler.

Bir gün önce koğuştan askerlerin adam alması mümkün değilken şimdi arkadaşlarımızın nereye gittiğini bile soramadık. Sessiz bekleyiş sürdü. Yaklaşık bir saat sonra 40 yeni adamla askerler geldi. Bunlar dışarıda kavga ettiğimiz sağ görüşlü gençlerdi. Bir sağcı, bir solcu olmak üzere yatış şeklimizi ayarlayıp gittiler. Aramızda kavga çıkarsa neler olacağını da anlattılar.
Ne bizim ne onların kavga edecek halleri yoktu. Sessizlik gittikçe derinleşiyordu. Birbirimizin nefes alışını bile duymuyorduk. Herkes kendi kafasında yarının neler getireceğini düşünüyordu. Yarınları düşünmek mümkün değildi.

Sabah saat 7.00’ den akşam saat 17.00’ ye kadar yanaşık düzen eğitim yapmaya başladık. Sesimizin çıktığı kadar ‘’ Her Türk asker doğar.” Ne mutlu Türküm diyene” En büyük Türk Atatürk ‘’ nidalarıyla Cumhurbaşkanlığı muhafız alayından daha iyi yürüyorduk ama yine de jop hiç eksik olmuyordu.

Sonuçta insansın her türlü yaşama koşullarına çabucak alışıyorsun. Böyle yaşamaya alıştık. Gelenlerin aynı kültürün, aynı yaşam koşullarının, aynı ekonomik koşulların insanları olduğunu fark ettik. Onlar da koşulların insanları olduğunu fark etti onlar da bizi fark etti. Oradaki yaşam koşulları birlikte hareket etmemizi gerektiriyordu. Birlikte hareket etmeye başladık acı günlerdi, her idam bizi derinden etkiledi.

Kısa süre sonra görüşler başladı. Ninemin saatlerce bekleyip ziyaretime geldiği gün bana ‘’ Be yavrum sen daha çocuksun’’ dediğinde gözlerim yaşardı. 18 yaşındaydım ve dünyayı değiştirebileceğimi sanıyordum. Bu gün 18 yaşında kızım var, ninemin gözüyle bakıyorum. O bir çocuk ve bizlerde birer çocuktuk. 12 Eylül öncesi şairin dediği gibi
‘’ Akın var akın
Güneşe akın
Güneşi zapt edeceğiz
Güneşin zaptı yakın ‘’

Güneşi zapt etmeye çalışırken güneş tarafından zapt edildik. Bugün hala güneşi zapt etmeye çalışanlar var görüyorum üzülüyorum. Bu ülkenin güneşi ATATÜRK ve Cumhuriyettir. Bunu başka yerde aramak abesle iştigâldir.

Tarih : 25.10.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00