BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
198
Dün
:
4633
Toplam
:
14933326
Diaolog Kadim DOĞAN
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
yozgatgazetesi@yahoo.com
Uzun zaman sonra yolumuz Yozgata düştü. Erdem Kiracı'nın düğünü vesilesiyle oldu, Avukat Emin Karaaslan ve Murat Bayar ile birlikte Yozgat'a geldik.
Yol arkadaşların iyi olunca yolculukta keyifli geçiyor. Çamlıkta bol sohbetli hatta müzikli vakit geçirdik. Sağolsun Osman Kiracı dışarıdan gelen misafirleri için Erhan Özel'in söylediği Yozgat türküleri eşliğinde desti kebabı ikramında bulundu.

Yıllardır birbirini görmeyen insanlar bu yemek sayesinde hasret giderdik. Yozgatı, Yozgatlıyı konuştuk. Her şey çok hoştu. Bu vesileyle yeni evli çiftimize de yeniden mutluluklar diliyorum.
Yozgat'a giderken Balışeyh yakınlarında Yozgat başkomutanına gidiyor ekibiyle karşılaştık. Eylemi basından takip ettiğim için konuyla ilgili bilgim vardı.
MC Davut'un (Davut Bayram) başını çektiği Osman Karaca ve arkadaşları Cumhurbaşkanından Yozgat'a acemi birliği istemek için başlattıkları masumane bir yürüyüş yapıyorlardı.
Ekibi görünce durduk. Onlarla sohbet ettik, şakalaştık. Onlar Ankara'ya yürümeye devam etti, biz Yozgat'a devam ettik.

Ben demokrasilerde sokağı, seçim sandığı kadar önemseyen bir insanım. Unutulmuş, ihmal edilmiş kimseler toplumda varlıklarını hatırlatmak için zaman zaman yürüyüşler ve sokak eylemi yaparlar. Bu durum zaten anayasal güvence anltındadır.
Eylem Ankara'ya ulaşana kadar ciddi destek aldı. Ulusal basında, yerel basında ve sosyal medyada gereği kadar yer buldu.

Bilirsiniz Yozgatlı başlar sonunu getiremez.Bu sözüm yürüyüşü yapan arkadaşlara değil. Ankara'daki Yozgatlı federasyonlarına, derneklere, vakıflara ve Yozgatlılara. Eylemin Ankara'ya ulaştığı gece Ankara'da bütün derneklerin katılımıyla Yozgatlı sanatçıların katılacağı bir gece düzenlenecek ve bu yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlara destek verilecekti.
Olmadı. Nedenini niçinini sorgulamıyorum. Yozgat'tan fazla Yozgatlının yaşadığı Ankara'da yaşayan Yozgatlılar ve dernekleri son anda bu geceyi düzenlemekten vazgeçtiler. Sebebini nedenlerini bilemem tabii...

Sözüm Ankara'da, İstanbulda, Bursada ki Yozgatlı derneklerinin başında olanlara ''Sürmeli dinleyip efkarlanmakla Yozgatlı olunmuyor.''
Ben Sayın Cumhurbaşkanının randevu talebine olumsuz yanıt verdiğine inanmıyorum. Sanırım arkadaşlar Sayın Cumhurbaşkanın danışmanıyla görüşüp taleplerini iletmişler. Bu da bir aşama.
Yerel basında dün AKP İl başkanının bir açıklaması var. ''Bizden destek istemediler'' önemli bir açıklama olarak kabul etmiyorum. Bu tür yürüyüşler hiçbir yerden destek ve izin almazlar, sadece tüm Yozgatlıların katılımına açık olur.

İl başkanı bir şeyde yanılıyor. Benim yıllarca takip ettiğim Sayın Cumhurbaşkanı mutlaka bir zaman ayırıp bu yürüyüşü yapan arkadaşlarla görüşecektir diye düşünüyorum.
Beni üzen ve siyasetçilerin açıklama getirmesi gereken şey Sayın Başbakan tarafından açıklanan Doğu ve Güneydoğudaki 23 ilin içinde Yozgat'ın olmaması. Ülkede en fazla göç veren ilin böyle bir pakette olmaması kabul edilir değil. Şu anda mecliste bulunan 4 milletvekilimizden birinin seçmeni yok 2019 seçimlerinde belki de birinin daha altı boşalacak.

Tabii Yozgat değişiyor, değişmekte zorunda. Hiçbir şey yapmasan bile harabe olarak yine değişir.
Kim düşündü kim yaptıysa ellerine sağlık Vali Konağındaki ve Yozgat Lisesindeki çalışma takdire şayan.Çapanoğlu Caminin aradaki çalışmada güzel olmuş, tuvaletler hariç.
Spor Vadisindeki yapılanlar ve gölet çevresinde yapılan ağaçlandırma ilerde Yozgat'a çok şey katacaktır.
Nohutlu tepesindeki tesiste güzel olmuş oradan Yozgat'ı seyretmek ayrı bir keyif, hal yıkılmış, zaten miadını doldurmuştu. Yerine ne yapılacağını öğrenemedim, dilerim güzel değerlendirilir. Eski sanayide ki çalışmalar iyi gidiyor. Şehir hastanesi bitmek üzere, artık Yozgat'ın da bir AVM’si var.
Yine yerel basından okudum Vali Kemal Yurtmaç Özel İdareden Vali Konağının satışını istemiş. Gelen tepkiler üzerine bu karar mecliste reddedilmiş, sevindirici

Umarım birgün Yozgatı anlayan bir vali gelir, o konağı ve bahçesini Yozgatlıların ve öğrencilerin kullanımı için konağı kütüphane bahçeyi de milli çay bahçesi yapar.
Kurban Bayramınızı en içten dileklerle kutlar, tüm hemşerilerime sağlık ve sıhhat dilerim.

12.09.2016


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00