BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
202
Dün
:
4633
Toplam
:
14638685
Diaolog Kadim DOĞAN
Ben umutsuzum ama
yozgatgazetesi@yahoo.com

Yirmi birinci yüzyılın ilk on beş senesini geride bırakıyoruz artık. Hızlı ve çabuk geçti. 2000 yılında dünyada çok büyük kutlamalarla 21. yüzyıla merhaba demiştik
İki Dünya Savaşı ve çok sayıda bölgesel savaşların yaşandığı uzun yıllar Soğuk Savaşın sürdüğü 21. yüzyılı geride bırakıyoruz artık.
Onun için abartılı, şaşalı kutlamalarla karşıladık 21. Yüzyılı. Kolay değil onca acı çekmişti 20. yüzyılda insanlık artık kurtulacaktık. Bütün dileklerimiz 21. yüzyılın dünyaya barış getirmsiydi.
Ama öyle olmadı insanlığın ve emperyalistlerin hesapları uyuşmadı. Emperyalistlerin bölgemizle ilgili, enerji kaynaklarıyla ilgili talepleri vardı. Hemen 2001 senesinde Irak'ta demokrasi vaadiyle Irak'ı Iraklıların desteğiyle işgal ettiler. Yaklaşık iki milyon ölü, tecavüz edilmiş kadınlar dünyanın 21. yüzyılda görmediği insanlık dışı işkenceler. Hoşgeldin 21. yüzyıl.
Tabii Irakla kalmadı bu işgaller, bir Arap Baharı estirdiler. Mısır, Libya ve Suriyeyi İç savaşa sürüklediler. Milyonlarca ölü, bölünmüş, parçalanmış ülkeler yarattılar. Bitti mi? Hayır devam ediyor her kötülük sınırlarımızın arkasında devam ediyor. İnşallah ülkemizle ilgili kötü emelleri yoktur demekten başka çaremiz yok.
Velhasıl kelam ben 21. yüzyıla geçtiğim için kendimi mutlu hissedemiyorum. Hatta 20. yüzyılda kaldığımı düşünüyorum.
Neden mi?
Şöyle ki; ne ticari olarak ne siyasi olarak ne kültürel olarak ne insani olarak ne de musiki olarak bana hiçbir şey ifade etmiyor. Bu yüzyılın iyi bir seyircisiyim. Böyle de kalacağım. gibi.
Ticari olarak bu yüzyıl vahşi kapitalizmi getirdi. Küçük olan işletmelerin yok olduğu global şirketlerin hüküm sürdüğü, şirketler imparatorluğuna doğru hızla yol alan bir süreç yaşıyoruz. Yakın zamanda çarşılar kapanacak devasa çirkin AVM'lerin zorunlu müşterileri olacağız. Bizim ne yiyeceğimize, ne giyeceğimize bu şirketler karar verecek.
Siyasi olarakda gerisindeyim bu yüzyılın, hatta geçmişte eleştirdiğim siyasi liderleride özlemle arar oldum. Bugün ne iktidarı, ne de muhalefeti anlamıyorum. Ülkemi ve insanlarını gergin ve bölünmüş görüyorum. Siyasetçileri sahici bulmuyorum. Oy hesabıyla yapılan siyaset ülkeyi iyi yere götürmez diye düşünüyorum.
Kültürel olarakda yabancıyım bu yüzyıla. Bu onbeş yılda anlayacağım, ne romancı ne şair ne de müzisyenle karşılaşmadım. Hala eski yazarları , eski şairleri okuyup eski şarkıları dinliyorum.
Teknolojik gelişmeler o kadar hızlı oldu ki yetişmek mümkün değil. Radyolarla başlayan hayatımız bugün bilgisayar teknolojisi iletişim devrimiyle internetin hızına yetişmeye çalışıyoruz.
İnternet hayatımıza o kadar hızlı ve çok girdi ki getirisi mi fazla götürüsü mü bilemiyoruz. Çünkü biz bunların ahlaki ve yasal alt yapısını oluşturamadık. Çünkü hayatla ilgili sınırları kaldırıyor ortadan . Onun için yeni ahlaki değerler oluşturmak zorundayız diye düşünüyorum.
Ne diyeyim daha fazla uzatmayayım 21. yüzyılda kalmam korkaklığımdan değil, değerlerimden dolayıdır. Ben 20. yüzyılda yaşamaktan mutluyum 21. yüzyılı da seyretmekten.
Ben umutsuzum ama hepimize umutlu ve mutlu yıllar diliyorum.

02.01.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00