BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
192
Dün
:
4633
Toplam
:
15018618
Diaolog Kadim DOĞAN
KAÇIŞ
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yerel gazetelerde CHP eski il başkanı Onur Kaytan'ın CHP milletvekili adayı adaylığından çekilirken vermiş olduğu demeci okudum. Şaşırdım. Çekilme gerekçelerini siyasi etikle bağdaştıramadım.

Hatta genel merkez yöneticilerine verdiği mesajı ayıpladım. ''Eğer CHP iktidar olmak istiyorsa eli çantalı aday istemiyoruz, örgütlerin sesini dinlemeli'' diyordu Bay Kaytan.
Yozgat gibi bir ilde yaklaşık 5 yıl il başkanlığı yapacaksın seçim zamanı da kendi üyelerine kimin aday olması gerektiğinin sorulmasına karşı geleceksin bu eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Demokrasiye inançsızlıktır.

Zaten 14 ilçe başkanının imza toplayarak ön seçim istememeleri CHP'sinin örgütünün olmadığını gösterir. Böyle bir yapıya olsa olsa Kaytan örgütü denir. Yani bu güne kadar Yozgat CHP'de bütün ilişkiler ahbap çavuş ilişkisi ile götürülmüş, görünen bu.
Türkiye'nin her tarafında örgütler ön seçim isterken Yozgat'ta ön seçimin istenmemesi demokrasi adına açıklanabilir bir durum değildir. Zaten Bay Kaytan'ın adaylıktan çekilme gerekçeleri de kendi içinde tutarsız gerekçelerdir.

CHP Yozgat'ta hızla kan kaybetmektedir. 30binlerde olan oyu 20bine düşmüş. Elindeki tüm ilçe ve belediye başkanlıklarını kaybetmiştir. Yani CHP son beş yılda Yozgat'ta kötü yönetilmiştir. CHP'nin büyük bir tabanı il başkanının hataları yüzünden partiye küstürülmüş.
Tüm bunlar olmamış gibi Eski İl Başkanı Bay Kaytan ön seçimsiz birinci sıra talep etmiştir. Mevcut ilçe başkanlarıda buna alet olmuşlardır. Sağ duyulu partililer bu duruma müdahale etmiş genel merkezi baskı altına alarak ön seçim kararını aldırmışlardır. Bu kararın alınmasında Aslan Nurdoğdu'nun parti tabanında yapmış olduğu çalışmalar etkili olmuştur.

Eli çantalı aday istemiyoruz diyor Bay Kaytan, eli çantalı aday genel merkezden ön seçimsiz birinci sırayı alan adaya denir. Ön seçim yapılacak bir ilde ön seçime katılma kararı alıp aday olan insana saygı duyulur. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın ön seçime katılan insan partiye güç veririr.
Şunu idda ediyorum genel merkez ataması ile Bay Kaytan birinci sıra milletvekili olsaydı, inanın Yozgat'ın çoğu yerinde seçim çalışması dahi yapmazdı. Büyük tepkiler oluşacaktı. CHP büyük oy kaybedecekti. Ön seçim kararıyla Bay Kaytan bu kötü duruma düşmekten kurtulmuş oldu.

Aslan Nurdoğdu uzun süredir Yozgat'ın her bölgesinde çalışma yapmakta uzaktan izliyorum. Aslan Nurdoğdu gibi tabanda çalışma yapan dört beş adayımız daha olsaydı CHP açısından çok daha iyi olurdu. Keşke eski il başkanımız Ali Keven'de bu ön seçime katılsaydı diye düşünüyorum.
Zeynep Kılıçarslan'ı tanıyor biliyor seviyoruz aday olmasına sevindim. Belediye başkanı adayı olduğum 2009 yerel seçimlerinde Zeynep Hanımla birlikte çalıştık belki istediğimiz sonucu alamadık ama partinin oyunu arttırdık. Kendisine başarılar diliyorum uygun olursam seçim çalışmalarına da katılmak isterim.
Adaylardan Gülhanım Ceylan'ıı tanımıyordum. Tanımak istedim. Telefonla görüştüm. Sorgunlu bir hemşerim çıktı, sevindim. Sorgun'da yaşamaya karar vermiş bu seçimde CHP'den aday olmuş medeni cesaretinden dolayı kendisini kutluyorum. CHP adına bir kazanım olacağını düşünüyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Böyle cesur insanları eli çantalı diyerek dışlamak yerine CHP örgütü olarak kucaklamak gerekir diye düşünüyorum.

Bay Kaytan il sekreterliğinden beri tüm seçim çalışmalarından kaytarmayı becermiş bir insan. Ben kendi adaylığımdan biliyorum.
Bay Kaytan bu seçimde yine kaçmayı tercih etti. Kendi üyelerinden kaçtı ona yakışan da buydu.
Sanırım adaylıktan çekilme kararı hiç olmazsa il başkanlığından olmayayım düşüncesidir. İlçe başkanları imza toplayıp seçimden önce Bay Kaytan'ın il başkanlığına atanmasını isteyebilirler ama bu hiç şık olmaz. Umarım CHP genel merkezi böyle bir hata yapmaz. Saygılarımla.

21.03.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00