BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
198
Dün
:
4633
Toplam
:
14638115
Diaolog Kadim DOĞAN
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
yozgatgazetesi@yahoo.com
Uzun zaman sonra bir günlüğüne Yozgat'a geldim. Sorgun'da bir cenazeye katılmak için gelmiştim. Cenazeden sonra zamanımı Yozgat'ı gezmekle geçirdim. Dostlarımla bile görüşemedim.
Bıraktığım Yozgat ile şimdiki arasındaki farklılıkları yazmak istiyorum bu yazımda.

Yozgat'a girerken Şahin Tepesindeki (sanırım Şahin Tepesinin adı değişmiş. Yozgat'ta bu tür şeyleri olağan karşılamak gerekir) aydınlatma dikkatimi çekti. Kentin en görünür yerinde çok sıradan bir aydınlatma olmuş. Çok daha iyisi yapılabilirdi.

Daha sonra Şahin Tepesi’ne çıktım. Yapılanlara gerçekten ihtiyacı vardı. Düğün salonu, kafeler, restoranlar iyi olmuş. Tepeden Yozgat gerçekten güzel görünüyor. Yapanların eline sağlık. İsim konusundaki tartışmaya da karışmak istemiyorum. Çünkü konunun neden kaynaklandığını bilmiyorum.
Lise Caddesine gelince Vali Konağının önündeki değişiklik dikkatimi çekiyor. Orada kaldırımda kısmi bir genişleme olmuş ama kesilen en az 60 yaşındaki ağaçlara yazık olmuş ki o ağaçları kesme emri verenler yaptıkları yanlışın farkında olsalar gerek ki kesim işlemini gece yapmışlar. Ya da Yozgatlıdan “tepki gelir” diye düşünmüşlerdir. O çam ağaçlarına yazık olmuş.

Sahi kentin orta yerinde Vali Konağı olur mu? Yozgat'ta olur. Neden hiç bir vali bu konağın kentin dışına taşıyıp o konağı ve bahçesini Yozgatlılara bırakmaz. Kentin merkezinde park yok. Vali konağının dışında böyle bir park yapmak için yer de yok. Bütün konuşmalarında Yozgat'a ve Yozgatlıya övgüler düzen valiler neden Yozgatlılar için bu kadar küçük bir özveride bulunmazlar anlamıyorum.

Lise caddesinden devam ediyorum. Kentpark'a doğru. Aaa o da ne karayolları kaldırılmış. Karayolları bahçesindeki tüm ağaçlar yok edilmiş. Büyük bir beton alan yapılıyor. Soruyorum burası ne diye. Vilayet binası diğer müdürlükler için devasa bir bina yapılıyor.

Bu bina kentin gelişim yönündeki Divanlı tarafında bir yere yapılabilirdi. Oradaki 250'ye yakın 60-70 yaşındaki ağaçlar kesilmemiş olurdu. Orası da Yozgatlılar ve üniversite gençliği için parklara ve sosyal tesislere dönüşebilirdi.

Devam ediyorum gölete doğru Kentpark'ın karşısında yükselen binaları görüyorum. Çok büyük bir çirkinlik iç içe geçmiş yüksek ve çirkin yapılanmış binalar. Üzülüyorum. Sonra buradan zengin olanları düşünüyorum. Tiksiniyorum.

Biraz daha ilerliyorum ve gölette su olmadığını farkediyorum. İki gölet arasında yapılmakta olan spor vadisinin inşaatını görüyorum, mutlu oluyorum. Yozgat'a değer katacağını düşünüyorum. Bu projeye emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

Oradan geri dönüyorum Terminalin ordan Sivas Caddesi'ne çıkınca kaldırım çalışmasını ve ağaçlandırmayı, Kız Meslek Lisesinin bahçesindeki otoparkı görüyorum. Mutlu oluyorum, iyi düşünülmüş bir çalışma.
Tabi bu arada Belediye Başkanı Kazım Aslan'la ilgili konuştuğum tüm insanlarda genel bir memnuniyet hissediyorum. Seçildiğinde arayıp tebrik etmeyi ihmal etmişim, kendisini burdan tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

Çamlığa çıkıyorum sonra. biliyorum bu ağaçların hepsi tanıdık, hepsi dost. Yukarı çıktıkça piknik alanlarının kapatıldığını, ocakların sökülüp masaların kalktığını görüyorum.

Restoranların yıkıldığı yere geliyorum. Neden yıkıldığına anlam veremiyorum. En az 60 yıllık bina, 60 yılda neler gördü nelere şahit oldu. İyi ki Abbas Sayar bunu görmedi diye düşünüyorum.

Neden Yozgat'ta egemen olanlar kendileri dışında kimseye saygı göstermezler. O restoranları yıkmak benim gibi bir çok insanın anılarını yıkmakla eş değer. ne güzel anılarımız vardı o taş duvarların arasında, nice insan sünnet oldu nice insan yuva kurdu o binada... Abbas Sayar şiirler yazdı, sohbetler yaptı. Şimdi yıktınız o binayı ve benim gibi çamlığa düşkün olanlarında Yozgat'a olan gönül bağını da yıktınız.
Bütün Çamlarla vedalaşıp ayrıldım. Çamlıktan ve Yozgat'tan bir daha ne zaman yolum düşer bilinmez.
Kurban bayramınızı mübarek olsun. Aşk ile.

3.10.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00