BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
180
Dün
:
4633
Toplam
:
14637936
Diaolog Kadim DOĞAN
Çankaya’ya talibiz
yozgatgazetesi@yahoo.com
Türkiye ilk defa Cumhurbaşkanını cumhura seçtiriyor, desekte tam öyle değil. Çünkü aday olmak için en az 21 milletvekilinin cumhurbaşkanı adayına imza vermesi gerekiyor. Yani 21 milletvekilinin imzası olmadan bir milyon imza da toplansa istediğimiz kişiyi aday yapamıyoruz.
Az gelişmiş toplumların demokrasisi de az gelişmiş oluyor. Asıl vekile mecbur ediliyor. İleri demokrasi diyoruz ya bu olsa gerek. Milletvekilleri gerçekten milletvekili olsa sorun değil onları da bizim adımıza parti genel başkanları seçiyor. Yani bir sürü sorunları olan demokrasi. Umarım ilerde bunlar hep düzelir ve biz istediğimizi seçme özgürlüğüne kavuşuruz.
Bu yazıyı yazarken bu eleştirileri yazmak zorunda mıyım? diye düşünüyorum yazmak zorunda olduğuma karar veriyorum. Çünkü sol kültürde eleştiri ve özeleştiri önceliklidir. Eleştiriyi ve özeleştiriyi hayatın gelişimi açısından önemsiyoruz.
Gelelim Cumhurbaşkanı adaylarımıza. Üç adayımız var bunlardan birisi hemşerimiz Ekmeleddin İhsanoğlu. Diğer iki aday için olumlu veya olumsuz hiçbir şey yazmayacağım. Onları yok saydığım için değil iki adayında Yozgat kamu oyunda yeterince bilindiğini ve haklarında bir kanaatin oluştuğunu düşünüyorum.
Tabi Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu size anlatmak gibi bir derdim yok. Sadece benim değil hepimizin hemşerisi. 71 yaşında bilim insanı uluslararası yüksek düzeyde görevler yapmış, şaibesiz tertemiz bir Yozgatlı.
Türkiye’de ilk defa siyasetin sağında ve solundaki 10 partinin desteğini almış tek insan sanırım. Bu partilerin birlikteliğini de demokrasimiz adına önemsiyorum. Bu tür ittifaklar Avrupa’da da radikal partilerin iktidar olma olasılıkları arttığı zaman yapılmıştır. Bu tür ittifaklar demokrasinin siviller tarafından savunulmasıdır. Demokrasinin sıkıntıya düşeceği ortak kaygısının demokrasi yanlısı partileri biraraya getirme zaruretidir. Demokrasimizin korunması için hiç bir vesayete ihtiyacı yok. Demokrasiye inanan insanlar demokrasiyi korumak için gerekli bilince ulaşmış görünmektedir.
Tüm bunlardan dolayı bu siyasi partilerin yapmış olduğu birlikteliği demokrasimiz adına alkışlıyorum. 12 yıldır toplumda oluşturulmaya çalışılan kutuplaşmanın kabul görmediğini görüyorum. Kısacası geleceğimiz için eskisinden daha umutluyum.
Neden Ekmeleddin İhsanoğlu derseniz benim için onlarca sebebi var ama ben bunları yazmayacağım benim için iki önemli nedeni var.
1. Türkiye’de ilk defa 10 partiyi (artması bekleniyor) demokrasi adına getirecek kadar dürüst, temiz ve şaibesiz olması
2. YOZGATLI olması, bu iki neden benim için yeterde artar bile.
Değerli hemşerim Ekmeleddin İhsanoğluna Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılar diliyorum. Kazanırsa ülkemizin, demokrasimizin çok şeyler kazanacağına inanıyorum. Yani Çankaya’ya talibiz böyle biline!
Önümüzde mübarek Ramazan Bayramı var, ama bayram kutlayacak sevincimiz yok. Soma’da kaybettiğimiz 301 madencinin acısı hala yüreğimizde. Bir taraftanda acımız artıyor. Geçenlerde mecliste madenlerde yaşam odası zorunlu olması için verlen kanun önergesi iktidar partisi oyları ile reddedildi. Yani ‘’Bu mesleğin fıtratında ölüm var.’’ Öyleyse ölümler devam etsin” dedi vekillerimiz.
Nasıl bayram yapacaksın ki İsrail günlerce Gazze’yi bombaladı. Şimdi kara harekatı yapıyor. Biz burda bu yazıyı yazarken Gazze’de onlarca insan ölüyor. Dünya sessizlik içinde yada İsrail’in kendini savunma hakkından bahsediyorlar.
Hadi gelde bayram kutla. Suriye’de, Irak’ta İşid denilen terör örgütü veya diğerleri önüne gelen insanı öldürüyor, kafalar kesiliyor ölende öldürende tekbir getiriyor bu ne yaman çelişkidir dinimiz adına. Hem de Ramazan ayında.
Tüm bunlara rağmen Ramazan Bayramınızı kutlar sağlık ve esenlikler dilerim.
10 Ağustos akşamı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığını kutlamak için Yozgat Cumhuriyet Meydanında buluşmak dileğiyle, sağlıcakla kalın.

27.07.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00