BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
221
Dün
:
4633
Toplam
:
14853010
Diaolog Kadim DOĞAN
NETEKİM
yozgatgazetesi@yahoo.com
12 Eylül dönümünde 12 Eylül yazısı yazmamak olmaz. Hiç olmazsa Netekim Paşayı (Kenan Evren) yad etmiş oluruz. 12Eylül faşizminin sürdüğü yıllarda yaşadığım trajikomik bir olayı sizlere anlatmak istiyorum.
Yıl 1983 yılı seçimler yapıldı Özal Hükümeti kuruldu ama ülkenin her tarafında sıkı yönetim devam ediyor. Astsubayların paşa olduğu dönemleri yaşıyoruz.
Bu dönemde Urfa'ya öğretmen olarak tayinim çıktı. Urfa'nın çok güzel bir köyüne öğretmen olarak atandım. Atanmamda biraz maceralı oldu ama onu kısa geçeceğim. Normalde bir kez karakola yolunuz düşmüşse göreve başlatmazlarken ben 12 Eylül'de hapis yatıp, memur olamayacak kadar ceza aldığım halde atamam yapıldı. O zaman bilgisayarlar yoktu istihbarat güçlü değildi tabi..
Güzel bir köy, güzel insanlar ben onları sevdim onlarda beni sevdiler.
Her şey iyi de arkamdaki sabıka canımı sıkıyor her an kulağım kirişte “acaba” diyorum “sabıka yazım gelir mi? “ Kendimce önlem alarak yakın nahiyedeki karakol komutanı sanırım üst çavuşla da samimi olma yoluna gidiyorum.
Dönem onların dönemi. havalı ele avuca sığmaz bir genç ne kadar samimi olsakda olmuyor.
O zaman köylerde tuvalet yaptırılıyor. Her köylüye avlusunun bir köşesine tuvalet yaptırmaları zorunlu tutuluyor. Çevre köyleri de bizim üst çavuş denetliyor.
Bir gün bize yakın bir mezraya giderken beni de aldı, komutanla birlikte gittik. Mezrada üç beş hane bir yer hepsini daha öncesinden tanıyorum. Herkes tuvaleti bitirmiş sadece “Şeker Amca,” “Şeker Teyze” dediğimiz iki yaşlı bitirememiş tuvalet yapımını. Bizim komutan kükredi. Durduramıyorum hakaretlerini ve sonunda bu iki yaşlı insanı benim yanımda tokatladı.
Tuvalet yaptırılması doğru ama yöntem çok yanlış. Tam bir faşist uygulama. Ben komutanla tartıştım ve orada komutanın yanından ayrıldım. Köye yayan gittim. Derler ya al başına belayı diye benim ki tam öyle.
Öğretmenliğe devam ediyorum, hafta sonları da orta okula gitme ihtimali olan çocuklara özel ders veriyorum.
Köyde Sadık adında zihinsel engelli bir çocuk var. “Köye zarar vermesin” diye devamlı derslere alıyorum. Derste ilgi dağılınca Sadıkla biraz ilgilenip tekrar derse dönüyorum. Bir cumartesi günü her halde ters günümdü. Sadığı dersten çıkardım. Çıkmak istemedi azarladım biraz zorla çıktı dışarı.
Birkaç dakika sonra dışardan bir çocuk geldi. “Öğretmenim Sadık Atatürk büstünü kırdı” dedi.
Haydaaa! Adam öldürsek daha iyi çünkü askerler Atatürk'ten daha çok Atatürkçü, komutanla aramız zaten bozuk. Biraz araştırsalar sabıkamızda arkamızda. O zaman satılan bir şeyde değil ki gidip bir Atatürk büstü alalım.
Bunları düşünürken hızla Sadık'ın yanına gittim 'Ne yaptın Sadık?' dedim. Oda 'Bana ters bakıyordu.' dedi. Elimden tuttu taş attığı yere götürdü. 'Bak,' dedi.
Baktım hakikaten Atatürk ordan çok ters bakıyordu. “Haklısın Sadık ters bakıyor da biz bunu nasıl kapatacağız be oğlum şimdi.” diye hayıflandım.
Sadık kendince haklıydı içerde ben ters davrandım, dışarıda da Atatürk ters bakınca Sadık böyle bir tepki koydu ortaya. Ya beni taşlayacaktı ya da Atatürk'ü.
Uzatmayayım köyün muhtarıyla beraber pazar akşamına kadar yeni bir büst temin ettik olayı kapattık. Büstün temini de ayrı bir yazı konusu olur.
Çok sıkıntı verdin Netekim Paşa senii hiç hayırla yad edemiyoruz.
Aşk ile dostlar.

12.09.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00