BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
180
Dün
:
4633
Toplam
:
15018707
Diaolog Kadim DOĞAN
Gezi – Yorum
yozgatgazetesi@yahoo.com
Değerli bir okurum yorum yapıyor, diyor ki ''Kadim Bey 12 Eylül korkusunu hala aşamadınız mı Gezi Olayları ile ilgili neden yazmıyorsunuz?''
Korku çok insani bir duygu, insanlar birçok şeyden korkarlar. Benimde korktuğum çok şey var. 12 Eylül korkusunu üzerimden atmak çok kolay değil. Çünkü bizim ülkemiz 12 Eylül'e hala çok yakın.
Hala 12 Eylülcülerin hazırladığı anayasa ile devam ediyoruz. 25 yılda uzaklaşmaya çalıştığımız 12 Eylül Anayasası'na 12 Eylül 2010 Referandumu ile biraz daha yaklaştık. Onun için insan hakları adına, demokrasi adına korkmamız gereken çok şey var.
Bugünlerde basını takip ediyorsanız demokrasi için endişe edilecek çok gelişmeler var. İnsanların toplu olabileceği her yer için özel önlemler alınıyor. Maçların başlayacağı stadlarda protesto olmasın diye şimdiden demokrasi dışı önlemler alınıyor. Üniversiteler açılacak, açılmadan daha antidemokratik önlemler getiriliyor. Protestoya katılan öğrenciler yurtlardan atılacak, aldıkları kredi ve burslar kesilecek vs. Bunların hangisi demokratik bir ülkede olabilir?
Oysa ki gösteri ve yürüyüş hakkı anayasanın teminatı altında. Türkiye'de toplu protestolar hükümeti yıkma girişimi olarak algılanıyor.Ona göre yasal bir çerçeve oluşturmaya çalışıyorlar. Seçimle gelmiş bir Cumhuriyet Hükümetini antidemokratik yollarla yıkmaya çalışmak tabiiki suç. Bu suçun da yasalarda ceza karşılığı var. Ama hükümetin uygulamalarından memnun olmayan insanların seçimi beklemeden meydanlarda memnuniyetsizliğini dile getirme ve hükümeti uyarma hakkıda var. İşte sorun burda başlıyor.
Gelelim Gezi Olaylarına; Gezi Olaylarınını hükümet ne de muhalefet doğru okuyup anlayamadı. Gezi Olayları tüm dünya demokrasilerine örnek olacak barışçı gösterilerdi. İçinde blok siyasetler yoktu. Toplumun her kesiminden her siyasi görüşten insanların ayrı ayrı memnuniyetsizliklerini birlikte ortaya koyarak yapmış oldukları bir protestoydu.
Bu protestoları yapan çocuklar, biz büyükler tarafından bugüne kadar hiç ciddiye alınmadıkları bir gerçektir. Hatta onlara hep tepeden baktık, hep eleştirdik. Asosyalliklerini, apolitik olmalarını, giyimlerini, yaşayışlarını, bilgisayarlarını, telefonlarını hep eleştirdik.
Büyüklerin bu eleştirileri hükümette de yer buldu. Bu çocuklara yaşam şekli, dayatılmaya başlandı. İşte burada ip koptu.
Bu gençler Gezi Olaylarında hem hükümete hemde büyüklerine şunu söylediler ''Bu ülkeyi kimin idare ettiği bizim için hiç önemli değil ama nasıl idare ettiği çok önemli. Bize hiç kimse hiç bir yaşam şeklini dayatmaya kalkmasın. Çünkü biz bu dayatmaları şiddetle reddediyoruz. ''
Gezi Eylemleri Türkiye'de demokrasi adına karamsarlığa düşmüş büyük bir kitleyi yeniden hayata bağlamış, teslimiyet duygusundan çıkarmıştır. Çünkü o eyleme katılan bütün gençlerin aileleri de arkalarındaydı. Demokrasinin mücadeleyle korunup yeniden tesis edileceği gerçeğinin de farkına vardılar. Artık Türkiye'de demokrasi mücadelesi giderek yükselecektir. Ve bundan Türkiye karlı çıkacaktır.
Kısacası Gezi Olayları Türkiye'nin kararan ufuklarının AYDINLIĞA boyanması eylemidir ve Atatürk'ün gençliğe güvenmekle ne kadar ileri görüşlü bir insan olduğunun ispatıdır.
Umarım hükümet Gezi Olayları ve gençlerle ilgili düşüncelerini bir daha gözden geçirir ve gençleri anlamaya çalışır.
Bu vesileyle mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder.


07.08.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00