BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
215
Dün
:
4633
Toplam
:
14629599
Diaolog Kadim DOĞAN
Seçimler üzerine
yozgatgazetesi@yahoo.com
Türkiye peş peşe üç seçime hazırlanıyor.Bu durum Türkiyenin hayrına mı yoksa şerrine mi yaşayarak öğreneceğiz.İktidar partisi bu seçimlerin arasını açmak için bir hamle yaptı ama bu hamlede başarısız oldu. Yerel seçimleri öne almak istedi ama kendi milletvekilerinin oylarıyla bunu başaramadı.
Bütün mesele cumhurbaşkanlığı seçimine endekslendi. Başbakan cumhurbaşkanı olmak istiyor, tabi ki en doğal hakkı olabilir. Ama cumhurbaşkanı olurken başbakanlığı da bırakmak istemiyor yani bugünkü Cumhurbaşkanının yetkileri sayın Başbakana az geliyor.

Ya da daha önceki deneyimler başbakanı korkutuyor. Turgut Özal cumhurbaşkanı olunca Anavatan yok olup gitti. Keza Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı olunca Doğruyol Partisi yok olup tarihteki yerini aldı. Tüm bu yaşananlar başbakanı önlem almaya zorluyor.

Büyük bir partinin sadece bir insana bağlı olması, tabiki bu sıkıntıları beraberinde getiriyor. Ne yazıkki Türkiyenin siyasi partiler yasası ve seçim yasası güçlü liderler yaratıyor, lider bir şekilde partiden ayrılırsa partinin ömrü de uzun olmuyor.

Sayın Başbakan bu üç seçimden de büyük başarıyla çıkmak istiyor, bunu sağlamak için de akla gelen herşeyi uygulamak istiyor. 18 yaşına seçilme hakkı,askerlerin oy kullanması yeni büyük şehirlerin kurulması, köylerin büyük şehirler bağlanması, mahalle ve ilçelerin yerlerinin değiştirilmesi gibi seçim taktikleriyle artı oylar alıp referandum da aldığı oyu yakalamak istiyor.

Bu yapılanlar doğru mu? Bence değil, yasal mı ? Bence yasal, yani bu yapılanlar hem yasal, hem de doğru değil. Sadece seçim kazanmak için yapılan değişikler hiç bir zaman ülkenin hayrına olmamıştır, bu yapılanların da ülkenin hayrına olduğuna inanamıyorum.

Seçim kazanmak için mahallelerin ilçelerin yelerini değiştirebilirsiniz, istediğiniz her yeri büyükşehir yapabilirsiniz, muhtarlıkları, il genel meclislerini kapatabilirsiniz, yerinden özerk yönetime de geçebilirsiniz, belediyeleri kapatabilirsiniz, seçilme yaşını isterseniz 15 yaşına indirebilirsiniz (daha liseyi bile bitirmeyen çocukların milletvekili olabileceğine inanmamızı isteyebilirsin) silah altındaki askerlere oy kullandırabilirsiniz daha bir çok şey yapabilirsiniz ama tüm bunlar seçimi kazanma garantisi sağlamaz size.
Örnek mi ? işte yerel seçimlerin öne alınması olayı. Halk değil kendi milletvekileriniz varlığını size borçlu olan insanlar engelledi,demek ki hiç bir seçimin garantisi yok.

Siz seçim kazanmak için bunları yaparken yanlış yaptığınız şeyleri de unutmayın. Bu yaptıklarınız seçimlerde karşınızda olacak, hangi ülkede milli bayramlar da bayrak çekmek yasaklanabilir, yasakladınız, Cumhuriyetin değerlerine, cumhuriyetin ve ülkenin kurucusu Atatürk’e yapılmayan hakaret kalmadı. Okullardan adını silmeye başladınız, ülkenin üniter yapısını tartışılır hale getirdiniz, Türk ordusunu gülünç hale getirdiniz,ekonomiye borçlanma yoluyla büyük zararlar verdiniz, bütçe açıklarını hep dar gelirlilere yüklediniz, bunları çoğaltabiliriz. Suriye ilede savaş halindeyiz bu ülkede kimse Suriye ile savaş istemiyor, Irakla düşman olduk, komşularda dost kalmadı.

Seçimlerde tüm bunları değerlendirerek halk oy verecektir. Demokrasilerde en büyük değer halkın oylarıdır, sanırım. Bu seçimler sonun başlangıcı olacaktır.
Mubarek kurban bayramınızı kutlar, sizlerin kimseye kurban olmamanızı dilerim.

25.10.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00