BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
262
Dün
:
4633
Toplam
:
15011686
Diaolog Kadim DOĞAN
12 EYLÜL
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bu gün 12 eylül ihtilali,nin 32 yıl dönümü.Genç kuşaklar bu dönemde yaşananların sanırım çoğunu bilmiyor.Gerçi 12 eylül 2010 tarihinde yapılan referandum öncesi konu biraz kamu oyunda tartışıldı,ama yeterli değildi hatta 12 eylülü eleştirenler sanırım büyük bir olasılıkla 12 eylül 1980 de ihtilale destek veriyorlardı.

Ama aradan geçen otuz yıl onları 12 eylül karşıtı yapmıştı,yada kendi iktidarlarına da aynısı yapılabileceği düşüncesiyle 12 eylüle karşı olmak gerektiğini düşündüler.Referandum madelerinin içine 12 eylül ihtilalini yapanların yargılanmasının önünü açacak maddeyi koydular.12 eylülü yaşayan biri olarak tabi ki bu faşist zihniyetteki insanların yargılanmasından yanayım.

Referandum sonrası hiç olmassa 12 eylül egemenlerinin bu günkü hallerini görme imkanımız oldu.Geçmişin anlı şanlı egemenleri bu gün sıradan iyi insan olarak yaşayıp yaşlanan yaşlılar gibi hayatlarını sürdüklerini gördük.halbu ki hepsi kötü insanlardı, bu ülkeye çok büyük kötülükler yaptılar,hiç birisi acınmayı hak etmiyor ama gel görkü insansın !neyleyim

Mamak askeri cezaevi müdürü Albay Raci Tetik gataya ait bir bakım evinde kalıyormuş gazeteciler yerini buldular.Kimseyle görüşmek istemiyormuş sanki onunla görüşmek isteyen milyonlar var.Resimlerine bakınca ak saçlı sevimli bir ihtiyar tanımasan içinden hürmet etmek geliyor.

Sonra 12 eylül 1980 geliyor aklıma bu zavallı sevimli ihtiyarın nemenem bir faşist olduğu ,yaptığı işkenceler ,zulumler,öldürdüğü insanlar, bağıtılar,çağırtılar, insan çığlıkları geliyor aklıma ,insanlığımdan utanıyorum.

Sonra Kenan Evreni düşünüyorum,kalabalıklar içinde konuşmalarını hatırlıyorum.Egemen ya sözünü hiç sakınmaz sakınmasınada gerek yok kim eleştirecek basın yok,sivil toplum örgütleri yok(hoş bu günde yoklar) Asmayalımda besleyelimi alkış coşkulu alkışlar halk liderini alkışlıyor.KURANDAN ayetlerle destekliyor konuşmasını yine coşkulu alkışlar,kimse KURANI neden faşist düşüncelerine alet ediyorsun diyemiyor.

Belediyeler,bürokratlar yarış halinde Kenan Evren adını verecek cadde ve bina arıyorlar,insanlar çocuklarına kız erkek fark etmiyor evren adını verme yarışında .Sipariş bir anayasa hazırlatıyor Evren paşa ໐ kabul oyu alıyor referandumda ,faşist zihniyetle hazırlanmış bu anayasa bu toplumdan ໐ oy alıyor.

Kimi nasıl yargılayacağız belli değil ,hadi Evreni ve arkadaşlarını yargıladık bunca bürokrat ne olacak onları nasıl yargılayacağız,belli değil ama bu halka bunca kötülük yapan bu insanlar mutlaka yargılanmalı ki bundan sonra kimse hile ile halkı kandıramayacağını bilsin,yada bir gün hesap vereceğini düşünsün ,miting meydanlarındaki o kalabalıkların bir gün doğrunun yanında olacağının hesabını yapsınlar.

Ben hep bir şeyi merak etmişimdir,bize okadar işkence yapan bu insanlar akşam olup evlerine gidince,çocuklarına ,eşlerine nasıl sarılıyorlardı,nasıl yemek yiyorlardı, nasıl içleri alıyordu,nasıl normal insan olarak topluma karışıyorlardı anlamakta zorluk çekiyorum.

Onlar ERDAL ERENin yaşını büyütüp astılar yüzlerce insan işkencelerde öldü,binlerce insan sakat kaldı,çoğu insan delirdi intihar etti.Tüm bunlara rağmen yaşınızı küçültüp sizi asalım demek içimizden gelmiyor,ama mutlaka yargılanmalısınız ,sizden sonra gelmek isteyen faşistlere örnek olsun diye.

Yozgattayken sevgili dostum Celal Kapısızın zorlamalarıyla 12 eylül 1980 le ilgili anılarımı yazmaya başlamıştım sanırım bi 80 sayfa olmuştu,ama taşınma esnasında bu yazıları kaybettim bulamıyorum.şimdi yeniden toparlamak istiyorum ama yaşadıklarımı düşündükçe bu kadar komikmiydi düşüncesine kapılıyorum

OYSAKİ ACILAR KOLAY ANLATILIYOR,KOLAY YAZILIYOR AMA KOLAY YAŞANMIYOR.
AŞK İLE DOSTLAR AŞK İLE

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00