BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
180
Dün
:
4633
Toplam
:
14967640
Diaolog Kadim DOĞAN
Anlamak
yozgatgazetesi@yahoo.com
Uzun zamandır yazı yazamıyorum. İçimden gelmiyor. Nedenini, niçinini bilmiyorum. Herhalde keyfim yok. İyiki yazarak hayatımı kazanmıyorum, öyle olsa işim çok zordu.
Yazılarım geciktikçe dostlarım ve okurlarım aramaya başladılar. Neden yazmadığımı sorguladılar. Neden yazmadığım konusunda ortak düşünceleri korku üzerineydi.
'Sende mi yazmaktan korkuyorsun?' diyorlardı. Hiç düşünmemiştim aslında böyle bir şeyi. Ama bu insanlar arasında ortak değer haline gelmiş. Korkmak çok insani bir duygu, sevmek gibi. Tabii ki insan bir çok şeyden korkar. Ama yazmaktan korkmak ya da korkutulmak düşünceye vurulmuş zincir gibidir ki bu çok korkunç bir şey.
Bu aralar Yozgat'la ilgili fikir jimlastiği yapıyorum. Yozgat ilginç bir kent. İzmir'de yaşayan Yozgatlılarla uzun uzun sohbetler yapıyorum. Sadece İzmir'de yaşayan değil Yozgat dışında yaşayan Yozgatlılarla da Yozgat üzerine sohbet etmeyi seviyorum. Onları anlamaya çalışıyorum.
Konuştuğum herkes toplumun hangi kesiminden olursa olsun ister işveren, ister işçi, ister memur olsun ortak noktaları Yozgat sevgisi. Bu insanların hepsi büyük bir Yozgat sevgisine sahipler.
Hatta 1980 öncesi Yozgat'tan ayrılmak zorunda kalan insanlarda da bu Yozgat sevgisini tespit etmek mümkün.
Sohbet her zaman konuştuğum kişilerin köyleriyle başlar. Yozgat'a ve Yozgatlılığa kadar uzanır.
Köylerini ve kentlerini hatta kültürlerini öyle kutsarlar ki şaşar kalırsınız. Siyaset yaptığım için Yozgat'ın tüm köylerini ziyaret etme fırsatım oldu. Tüm köyler üzerinde basitte olsa gözlemlerim var. Bu anlatılanlarla kendi gözlemlerimi karşılaştırdığımda şaşıp kalmamak mümkün değil.
Tabii ki insanlar doğup büyüdükleri topraklara bağımlı olmalı hatta mümkünse insanlar doğduğu büyüdükleri topraklarda yaşamalı. Ama ne yazık ki benim memleketimde bu mümkün değil. Çünkü bizim topraklarımız hatta memleketimiz kendi insanını doyuracak verimlilikte değil. Tüm bunlara rağmen Yozgat'ın Yozgatlılarca kutsanmasını ve sevilmesini anlamaya çalışıyorum.
Ferhat ile Şirin'in ve Leyla ile Mecnun'un hikayesini hepimiz biliriz. Yüzyılları aşıp bugüne ulaşmış. İnsanlar tarafından kutsanmış aşk hikayeleridir. İkisinde de hüzün ve elem, işkence ve kavuşamama vardır.
Bu ölümsüz iki sevda arasında farkta vardır. Ferhat ile Şirin'in sevdası üretken bir sevdadır. Ferhat Şirin'e kavuşmak için Amasya'nın dağlarını yararak suyu aşağıya indirmeye uğraşır ve başarılı olur. Ama ne yazık ki vuslata eremez.
Bizim insanımızın Yozgat sevgisini Mecnun'un sevdasına benzetirim. Biraz eyyamcı bir sevda olsa gerek. Kimse Yozgat için elini oynatmaz ama ondan da vazgeçemez.
Dilerim yeni teşvik yasası Yozgatlılara Ferhat olma şansını verir. Üretim anlayışını geliştirir de Yozgat'la ilgili iyi şeyler duyarız.
Bu vesileyle tüm insanlarımızın Ramazan bayramını kutlar. Tüm hemşerilerimize sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum.
Bu yazının yayınlandığı tarihlerde ben 25. evlilik yıl dönümü kutlayacağım. 25 yılımı yaşanır kılan sevgili karıma, hayat arkadasıma tüm Yozgat Gazetesi okurları önünde şükranlarımı sunuyorum. İyiki varsın sevgili Rahmiye.
Aşk ile dostlar aşk ile.
18.08.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00