BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.01.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
248
Dün
:
4633
Toplam
:
15478651
YANKI Kadriye ŞAHİN
YOZGAT BASIN MÜZESİ PROJESİ
kadriyesahin64@gmail.com
Yozgat'ta doğup, Yozgat kültüründe yetişip, okullarında okuyan, kendini geliştiren, kısacası Yozgat ta var olan değerler; ülke kültürüne İLK hizmetleri getirip; vatana, millete geleceği aydınlatmak amacıyla ışık taşıyanlar... Gerek kültürel alanda, gerek sanat alanında ve devlet makamlarında üst seviyelerinde hizmetlerde bulunan, bu hizmetlere ömrünü harcayanları, başkaları sahiplenip; kime, nereye ait olduğu belirtilmeyen, kendi memleketlerinde isimleri dahi tanınmayan, Yozgat'ın değerlerinin, başkalarının kucağına neden atıldığını? Neden, kendi memleketlerinin adıyla tanınmadıklarını? Bunca aydın, düşünür, sanatçı, iş adamı yetiştiren bir memleketin, neden geri kaldığını? Bu şehrin, bir asır kültürel ve medeni olarak neden kısırlaştırıldığını? Hep sorgulamışımdır.
Elbetteki değerlerine sahip çıkamayan toplumların değerlerine sahip çıkanlar olacaktır. Sahip çıkanlarda, medeni ve kültürel alanda kalkınacaktır. Hz Mevlana, değere değer vermeyenler için; "MÜCEVHERLERDEN ANCAK SARRAFLAR ANLAR. BAŞKASI ONUN DEĞERİNİ BİLMEZ. NE FARK EDER Kİ, KÖR İNSAN İÇİN ELMAS DA BİR, CAM DA. SANA BAKAN KÖR İSE, KENDİNİ CAMDAN SAYMA." demiştir. Görünen o ki, Bu memleket elmaslarının değerini bilip vitrinlerinde sergileyip, elmastan yayılan ışığı göremediği, gösteremediğinden, yayılan ışıktan faydalanmasını bilemediğinden... Ya da, bunların üzeri kapatılıp karanlığa mahkum edildiğinden, ne yazık ki, bu değerler başka yerlere taşınarak, taşınmak zorunda kalarak, başkalarınca sahiplenilmiştir. Velhasılı, kendini camdan saymayanlar, değerini bilen yerlere, kendini atmıştır. Üç beş vefalı aydın ise, ümidini kaybetmeden halen bu şehir için çırpınmaktadır.
Sayın Osman Hakan Kiracı beyefendinin yazılarını takip ederken, Yozgat'ın kültürel değerlerine sahip çıkıp, sahiplenmek adına hazırlanan; "Yozgat Basın Müzesi Projesi"n den haberdar olduğum anda; pek çok şeyi değiştirip, bu memleketin bağrında yetişen, milletin sesi, kulağı, eli-ayağı, beyni ve yüreği olan hayırlı evlatlarını tekrar kendine iade edeceğini, vefa borcunu ödeyeceğini, tekrar bağrına basmak için köprüler kuracağının ümidini taşırken... Bu tür müze açılışlarının, memleketimize neler kazandıracağını hep hayal ederek, Yozgat'a ait Yozgat'ın elmaslarının kendi müzesinde yer alıp, bu memlekette sarrafların da olduğunu herkes bilecek, değerler yerine iade edilecek diye yıllardır, getirisi ve memlekete faydaları göz önüne alınarak;
Yapılacak açılışta, ülkenin en ünlü isimlerinin, aydın ve düşünürlerin isimleri yer alacağı için, kendi değerlerinin açılışına iştirak edeceklerini, kendi alanlarında bu açılıştan bahsederek unutulmuş olan bu gariban şehrin adının bu vesile ile anılarak, varlığından haberdar edilmesine, terk edilmiş şehrin bu sayede adının anılacağı, tanıtılacağı, değerine değer katılacağı, farkı fark edileceği, evlatlarına ismen de olsa bağrında yer verileceği, kendi değerlerine kavuşturulacağı düşüncesiyle bu projenin gerçekleşeceği günü ve açılış anını bin bir ümitler ile beklerken;
Bu zamana kadar yapılması gerekenlerin yapılamayışında bile, hiç bir şey için geç kalınmış sayılmaz diyerek, o ümidi hep içimize taşırken;
Geçmişte ve bu gün; bürokrasinin, siyasetin bencilliğine takılıp, memleket çıkarlarının gözardı edileceğini. Geçmişten geleceğe taşınacak olan bir tutam ışığın söndürüleceğini maalesef düşünemedik. Daha doğrusu bencilliğin bu derece devleşerek, ışıkları kara gölge gibi söndüreceğini göremedik.
Kütüphaneler ve müzeler birer kültürel mirastır. Müze demek, tüm kültürel birikimin sanatsal, bilimsel, düşünsel, fikirsel değerlerin görselleşip; göze, gönle, akla, fikre sunularak, geleceğe tutulan ışığın bir araya toplanmasıdır. Geçmiş ile geleceğin kaynaştırılması, geçmiş kültürün geleceğe aktarılması demektir. Geçmişi olmayanın geleceği olamaz. En gelişmiş şehirler müzeleriyle anılmaktadır. Müze, kültür demektir. Kültürü olmayan toplumların medeniyeti olmaz.. Yozgat'ın geçmişinin üzeri, ego ve bencillik ile nedenleriyle kapatılarak, geleceği yok edilmektedir.
Ne yazık ki, kendi bağrında yetişen değerlere, zenginliklere, öz evlatlarına, özel evlatlarına sahiplenmesi, geleceğe ışık tutması, örnek teşkil etmesi engellenip, yüreği kanatılarak, gaflet ölümüne terk edilmektedir.
Uyku gafletinde ölmemek, öldürmemek, var olanı yok etmemek için; değerlere, değer verenlere, var etmek için uğraş verenlere, geçmişten geleceğe ışık getirenlere... Artık, aç gözünü.! Elmaslarına sahip çık..! Uyan gaflet uykusundan ey Memleketlim.!

15.06.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
KÖPEKLERDE KÖYDEN İNDİ ŞEHRE
Değerli Muhsin Köktürk Hocam;
Keşke hayvanların mutlu olacağı ortamlarda yaşıyor olsaydık ve hayvanlarda bizimle yaşasaydı. Yaşanılan ortamda insan mutlu değil ki, hayvan mutlu olsun. Benim kızdığım konu, hayvan sever olarak görünen insanlar, bahçelerine hayvanları almıyorlar. Sadece, cadde üzerinde, çevre kirlenmesin diye hazır mamalarla beslemeye çalışıyorlar. Bu hayvanlar, güdüsel olarak yiyecek arayarak beslenme alışkanlığını kaybettiklerinden zaman zaman aç kalıyorlar, üstelik, sürekli cadde üstünde, yollarda dolandıkları için arabalar çarpıyor. Her sabah, sade bizim caddeden üç beş tane kedi ölüsü, köpek ölüsü toplanıyor. Bu hayvanları hem ilgiye alıştırıp hem dışarıda korumasız bırakmak doğru bir davranış değil. Sahibi olan hayvan daha mutlu, daha uysal, daha zeki. Onların ihtiyacı sucuk sosis, hazır mama yemek, arada bir okşanarak olduğu yere bırakılmak değil. Onların ihtiyacı nereye, kime ait olduklarını bilmek. Kendim de, köpekleri çok seviyorum. Ev içinde besledim. Çocuklarımla aynı odada, bazen aynı yatakta uyurdu. Çok da mutluydu.Hepimizi de mutlu ediyordu. Sokakta yaşayan köpekler, sürekli azarlandıkları için çok mutsuzlar ve zaman zaman saldıra biliyorlar. Elbette ki, belirli yerde, yuvada yaşayamamış olmanın etkisi de var.

Yaradan Allah, her canlının elbette ki rızkını vermiştir. Onların ölmesine gönlüm razı değil. Ya sahiplensinler, veya belediyeler ve halk iş birliği yaparak bu hayvanlar için rahat ortamlar, köpek koruma alanları hazırlasınlar. Vurdum duymaz olmak, görmezden gelmek, o hayvanların telef olmasına seyirci kalmaktır. İnsanın ve insanlığın görevi hayvanları korumaktır.

Yorumunuz ve duyarlılığınız için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla..
Kadriye ŞAHİN -- 10.01.2019 00:17
KÖPEKLERDE KÖYDEN İNDİ ŞEHRE
Sayın Kadriye Şahin,

Başıboş hayvanların yarattığı sorunlara katılıyorum. Ancak belediyelerin bu konuda üzerlerine düşen görevi yapmadıkları kanısındayım. Öyle köpeklerin kulaklarına birer simge takmakla bu iş yürümüyor. Köpekler için uygun barınaklar oluşturmak gerek.
Başıboş hayvanlarla başıboş insanları karşılaştırınca inanın insanlardan daha çok korkuyorum. Olağanüstü durumlar olmadıkça hayvanlar insanlara saldırmıyor. Açlık, korku, şiddet ve benzeri etkenler onları saldırgan kılıyor.

Hayvanlarla iç içe yaşamamız bir doğa kuralı.Bu yaşam sırasında birtakım sıkıntılar yaşayacağız kuşkusuz. İşte bu sıkıntıları en aza indirmek, yok etmek için belediyelere büyük görev düşüyor. Bundan kastım, hayvanların öldürülüp yok edilmesi değil.

Duygularınızı, korkularınızı iyi anlıyorum. Ben öyle aç yatan, perişan durumda yaşam süren insanlar varken onları düşünmeyip hayvan haklarından söz edenlerden değilim. Ama inanıyorum ki Allah, yarattığı tüm canlılara yaşam hakkı vermiştir. Bize düşen görev canlıların bu hakkına saygı göstermek olmalıdır. Burada dengeyi kurmak, sağlamak çok ama çok önemli
Saygılarımla.Muhsin Köktürk -- 08.01.2019 22:34
HER ŞEY TOPRAĞIN BAĞRINDA
Yine çok güzel şeyler yazmışsın abla sizin yaşınızda olmasakta çocukluğumuzu hatırlıyoz yazılarınla ağzına emeğine sağlık seninle gurur duyuyoruz
Semra aktaş -- 05.01.2019 18:25
GERÇEK DOST
Arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyim demiş atalarımız. Arkadaş, dost insanına ruhu kadar yakın olmalıdır. Ne yazık ki, her şeyin içi boşaltıldı. Sizinde dediğiniz gibi çok önemli kelimeler faklı alanlarda kullanılarak basitleştirildi. Eskiden dostluk vardı. Hyat daha zevkle yaşanıyor, insanlar huzur buluyordu. Şimdi, dost para, zenginlik, makam, çıkar. Parayı ilah edindiler, eşyayı kullanmak yerine gösteriş için sevdiler. İnsan insandan beslenir. İnsanlar ruhlarının aç olduğunu bile fark edemeyip cümleten delirdiler de delirdiklerini fark edemediler.

Kadriye Hanım, kaybolmuş değerleri hatırlatıyorsunuz.Kaleminiz var olsun. Selam ve dua ile.
Songül gül -- 04.01.2019 20:00
HER ŞEY TOPRAĞIN BAĞRINDA
Sayın Şahin, yazınız bana çok şey düşündürdü. Şimdiki insanlar anne baba kıymeti bilmiyor. Toprakta büyümedikleri, öllükte yatmadıkları, bitkilerin büyümesini seyretmedikleri için pek çok duygudan noksan yetişiyorlar. Bencil, egoist, saygısız, kadir kıymet bilmeyen, duygusuz ve duyarsız, çıkarcı, hesapçı bir nesil yetişti. Sizinde dediğiniz gibi insan insani duygularını kay betti. Bunun sebebini araştırmaya gerek yok. Topraktan kopan insan, insanlıktan da koptu.

Yazılarınız uzun fakat okundukça okunası yazılar. Yüreğiniz var olsun.

Sağlık ve selamet ile selamlar
Tevhide içli -- 25.12.2018 17:34
HER ŞEY TOPRAĞIN BAĞRINDA
Sayın Kadriye Şahin,
İçeriği yanında anlatımıyla da dikkati çeken nefis bir yazı kaleme almışsınız. Kutlarım.
Yazdıklarınız "kapitalizm"in doğal sonuçlarıdır. Kapitalizm denen canavar, yalnızca parayı ön planda tutar. Ne doğayı ne insanı düşünür. Para odaklı olan bu sistem, ne yazık ki dünyayı yaşanamaz bir duruma getirmiştir. Gün gelecek, bir karış toprağı da göremez olacağız. Belki de toprak, hayallerimizde yaşayan bir özleme dönüşecek.
Para uğruna, rant uğruna dünyada neler yok edilmedi ki?... Enerji gereksinimi gerekçesiyle nükleer santraller kurulmadı mı? Barajlar yapılıp doğanın dengesi bozulmadı mı? Bireysel taşımacılık körüklenip petrol vurgunları yapılmadı mı? Silah sanayine yatırımlar yapılıp insan canı üzerinden büyük paralar kazanılmadı mı? Fabrikaların atıkları biraz daha çok kâr edebilmek için pervasızca akarsulara, göllere, denizlere akıtılmadı mı? Ulaşımda rahatlığı sağlamak için yapılan oto yollarla doğanın göğsüne hançer sokulmadı mı? Kentleşme adı altında doğa talan edilmedi mi?Hangisini sayayım ki? Bu saydıklarımın hemen hepsi dönüp dolaşıp toprağı vuruyor? Sonuçta çölleşen, yaşanmaz duruma gelen bir dünya ile karşı kaşıya kalıyoruz.
Allah sonumuzu hayırlı kıla.
Muhsin Köktürk -- 23.12.2018 18:53
BİR AVUÇ KAR TOPU
Kadriye hanım böylesine güzel yazılar yazmanız bizi çok onurlandırıyor. Bu tür kalemleri okuyunca Yozgat insanın kültürü ve olaylara bakış açısının farklılığını fark ediyorum. Bir avuç kar topuna bu kadar güzel anlamlar yüklemeniz, doğanın diline tercüman olmanız, arkadaşlığa,dostluğa değer vererek birleştirici olmanız yüreğinizin çok yüce, gönlünüzün engin olduğunu gösteriyor.Sizler gibi kadirşinas arkadaşları olanlar çok şanslı. Zamanımızda böylesi insanlar çok azaldı. Yazıyı okurken, keşke bu kar topunu gönderen ben olsaydım ve bir anıda anısaydım diye düşündüm. Basılmış kitaplarınız varsa alıp okumak isterim. Yazılarınız insanın ruhunu hem dinlendiriyor hem besliyor. Son yazınız, her şey toprağın bağrında yazınızda çok anlamlı. Doğanın dilinden anlayan gönül, gönlünü akıtabilen bir kalem ancak bu kadar güzel betimlemeler yapar. Gönül gözünüzün her daim açık olması dileğiyle selamlar sevgiler.
Tuğçe Tekin -- 20.12.2018 20:14
HER ŞEY TOPRAĞIN BAĞRINDA
Topraktan geldiğinin tevazu'u ve ona karışacağının tevekkülü içinde olmalı insan... Toprağı sevip, toprakla hemhal olmalı ki; toprak da bağrına bastığıyla bir âşinalık taşısın belleğinde!
Muhteşem bir konu seçimi ve gıpta edilecek betimlemelerle toprağın ruhundan esinlenen bir ruhun, harika yansıtmalarını gördüm.
Hoşgörünüze sunarak Aşağıdaki dörtlüğü ilave etmek geldi içimden!
......
Geçicidir, tabutta ölüm ile koklaşmak,
Ölümün gerçek tadı; toprakla kucaklaşmak!
Asl'olan insan olmak, insan gibi gitmeli
Ki o zaman helal olur, Rabb'inle selamlaşmak!
Y.A.ER -1977
Yasin Ali ER -- 15.12.2018 23:37
HER ŞEY TOPRAĞIN BAĞRINDA
Bu yazıya yorum yapılmaz. Herkes okusun diye paylaşılır. Ben de öyle yaptım. Kadriye Hanımefendiyle dostluğumuzdan cesaret alarak kandisine sormadan Face Book da paylaştım. Elinize yüreğiniz sağlık Kadriye Hanım'cığım. Göerebildiğimiz kadarı ile milyar X milyar X milyar X milyar...... yıldızın bulunduğu evrende tek özel mavi nokta dünyamızı sizinde anlattığınız gibi tüketene kadar kullanacağız. Durum bunu gösteriyor. İnsanoğlu kıyamete filan kalmayacak kendi sonunu kendi hazırlıyor. Sağlıklar diliyoruz.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 15.12.2018 20:39
HER ŞEY TOPRAĞIN BAĞRINDA
Kalemine yüreğine sağlık arkadaşım toprak anayı o kadar güzel kaleme almışsınki tüylerim diken diken oldu Anadolu’umun, vatanım’ın toprağı mis gibi kokusu burnuma geldi. Rahmetli Aşık Veysel bir türküsünde çok güzel demiş ‘Benim sadık yarım kara toprak’tır’ eninde sonunda gideceğimiz yer kara toprak. Değerli ızanımızı saygıyla rahmetle anıyorum. Senindenkalemin susmasın sen yaz bizde okuyup yorum yazalım sevgiler, selamlar.
Adınız ve Soyadınız -- 14.12.2018 19:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00