BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
215
Dün
:
4716
Toplam
:
17448561
MEMLEKET HİKÂYELERİ Esra GAYRETLİ
BOZKIRA VEFA..
tremarse@gmail.com
“Biz, kavruk bozkırın çocukları; türkü dinler, yâr sever ve bu topraklar için ölürüz. Bin yıllık hikâyemizin hülâsası budur.” diyor yazar.
Su katılmamış, dupduru bir hakîkat.
Buyuz biz, bu kadarız. Anlaşılması kolay, düz, dolambaçsız..
Soluklanmayı bir kez olsun aklına getirmemiş ama gölgesine her geleni buyur etmiş kalender bozkır çocuklarıyız.
Kem sözü olan geri dursun.
Bizi doğuran, doyuran bu topraklar adına konuşma hakkı en çok bizimdir.
Bozkırın dili olsa idi şüphesiz o da bu hakkı bize verirdi. Dili olsa kendi konuşurdu derseniz, hata edersiniz. Bozkır mahcuptur, konuşmaz. Gürültüyü sevmez, kendini övmez, hak istemez, İddiacı değil, geçim ehlidir. Hastalıktan inim inim inlese de “Beni doktora götürün” diyemeyen insan gibidir. Derdine dermanı kendi bulur, kendi yarasını kendi sarar.
Her kafadan milyonlarca sesin çıktığı, renklerin birbirine karıştığı bu kaba saba çağda, bozkır ancak kadrini bilenin umurunda ve umalım ki duasındadır.
Ve şimdi derdimiz bozkırın, Anadolu’nun ihmal edilmişliği, unutulmuşluğudur.
Şairin; “Ellerin yurdunda çiçek açarken/Bizim ile kar yağıyor gardaşım” dediği o iller, bizim iller.
Kaderimizin merkezi, kederimizin merkezine dönüşüyor. Kahırlı, kederli türküler eşliğinde seyrediyoruz.
Oysa memleketi binlerce yıldır hem kalbinde hem sırtında taşıyan Anadolu’nun hakkı baş üstünde taşınmak..
Bu topraklara yalnızca göbek bağıyla değil, yürek bağıyla bağlı olanlar dışında bu meseleyi dert edinen kimseler olduğunu sanmıyorum. Anadolu’nun bu “hasta olup ilaç istememe” inadı korkarım yarın koca bir çığ olup üstümüze düşecek ve hepimiz o yükün altında kalacağız.
Öte yandan sesi çıkmıyor diye, ilgiden, ihyadan yana fakir davranılan Anadolu’nun vefa ve sadakatine böyle bir muameleyle karşılık vermek, nereden baksanız vicdanları yaralıyor.
Eğer gelişmişlik sandığımız; metropollerden küçük Anadolu kasabalarına bulaşan inşaatçılık faaliyetleri ise; o, göğe doğru yükselen bina çirkinliğinden başka bir şey katmıyor hayatımıza. Başımızın göğe ermesi, tam olarak böyle bir şey değil.
Elbette şehirleri yeniden inşa edeceğiz. Köprüler, yollar yapacağız. Bunlar olmazsa bir şehrin, yörenin mâmur kılındığını kim iddia edebilir? Fakat bir yandan da yönümüzü bütün samimiyetimizle toprağa dönmenin, onun bizden ne istediğine kulak vermenin zamanı gelmedi mi?
Yoksun ve yorgun kasabaların gönlünü kazanmanın..?
Boyası dökülmüş evlerin penceresinden dünyayı seyreden kırmızı yanaklı çocuklara borçluyuz.
Büyükşehirlerde okula giderken trafiğin esir aldığı, servislerde saatlerce boynu yana düşerek uyuyan çocuklara borçluyuz.
Dersaadet’in saadeti, Anadolu’nun saadetinden geçiyor.
Susuz köylerin, kurumuş ağaçların, tarım ilaçlarıyla zehirlenmiş toprakların, bahtı kara, benzi soluk insanların diyarı olmasın Anadolu.
İtibarına, şanına yaraşır biçimde bayındır kılınacağı günler yakın olsun.
Çünkü Anadolu’nun tahtı, Türkiye’nin bahtıdır. Anadolu, Türkiye’nin boynuna asılı muskadır.
Anadolu mahzunsa, Türkiye’nin yüzü gülmez. Bozkırın boynu bükükse işimiz rast gitmez.
Güçlü Türkiye ideali, Anadolu’nun tozlu yollarından geçer. İki duasından biri “Allah, devlete zeval vermesin” olan vefalı bozkırlıların yorgun gönlünü şâd eylemek boyun borcudur. Türkiye’nin arkasındaki yıkılmaz dağ, işte bu vefadır. Onu hızla tüketmek değil, pamuklara sarmak gerekir. Vaktidir..


08.07.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
“Gözlerinden öperim...”
tesadüfen birkaç yazınızı okumuştum ondan sonra yazılarınızı takip etmeye okumaya çalışıyorum akıcı samimi içten anlatımlarınız çok güzel yaşamış olduğunuz veya hayal ettiklerinizi çok güzel yazıyorsunuz güzel cümleler yazıyım diye bir gayretiniz yok zaten yazdığınız her şey çok güzel selamlar yazılarınızın devam etmesi dileğiyle ...
osman -- 15.08.2019 14:33
Belki Derdimize Çare Bir Çiçek..
Şiirsel bir anlatımla sunduğunuz özlemlerinize sonuna kadar katılıyorum.
Kaleminiz sürekli olsun.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 06.05.2019 12:47
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
Merhaba Esra hanım, Ben de Memleket hasretiyle gurbette yaşıyor ve geride kalmış hatıralarla kendimi avutmaya çalışıyorum. Çoğu zamanda "Yozgat Gazetesi"ni okuyarak özlem gideriyorum. Memleketim insanına hizmet edememiş olmanın verdiği bir sorumluluk olmuş olacak ki, sizin gibi yazılar yazıp, edebiyat dünyasına katkıda bulunan kişilere destek amacıyla elimden geldiğince yorumlar yazarım. Okunmuş olduklarını anlasınlar, cesaret bulsunlar, önemsendiklerini önemseyip kendilerini geliştirsinler diye "Yozgat Gazetesi"nin aile fertlerinden biri sayılırım.

Yazıyı okurken bulunduğum alemden başka yerlere sürükleyip götürmüşse,az birazda düşündürmüşse; överek yazarın hakkını veririm. Çok taktir ettiğim bir kalem de olsa bazen tenkit etmeden geçemem. Bu bakımdan bu gazetede yazı yazan köşe yazarları çok değerli yazarlarımızdır. Asla saygıda kusur etmez, dönüp uygun bir üslupla tenkide hemen cevap verirler. Bu bakımdan burada yazan yazarlar çok değerli ve kıymetli kalemlerdir. sayın Çapanoğlu çok daha ayrıcalıklıdır. Okurlarının hatırını sorar, arada bir teşekkür ve saygılarını ileterek okuyucularla sürekli iletişim halindedir.

Bu çok özel kalemlerin arasında sizin gibi sürükleyici, okudukça aman bitmesin diyecek kadar kalemini ustaca kullanan, Yeşil Irmak gibi sakin fakat yoğun ve derin akan bir duygu seliyle karşılaşmak beni çok sevindirdi.

Benim memleketimde ne cevherler var ben bunu biliyorum fakat kimse bu cevherleri açığa çıkarma zahmetine katlanmıyor, bu imkanı tanımıyor. Bu bakımdan Hakan Kiracı Bey'e teşekkür ediyorum. Memleketimiz için en önemli görevi yerine getirmiş oluyor. Bir gün Yozgat da Erzurum gibi, izmir gibi, İstanbul gibi edebiyatçılarıyla tanınacak, memleketimin adını il sınırlarından dışarıya taşıyacaktır. Yeter ki bu imkan bu yeteneklere verilmiş olsun. Seslerini, duygu ve düşüncelerini kalemlerinin gücünü uzaklara taa uzaklara duyurmuş olsunlar.

Yazılarınızı zevkle okumak için bekliyor taktir ve sevgilerimi gönderiyorum.
SUZAN -- 08.10.2017 21:53
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
Sizin yazılarınızı okunca Yerköyün o eski ve güzel günlerini hatırlıyorum.Bizi maziye götürüyorsunuz.Teşekkürler..
Kenan -- 05.09.2017 08:52
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
İki bayram var-mış dediğim günden beri,sonradan bulduğumu bi başkasında gördüğüm ilk bayramım oldu.eline emeğine yüreğine kalemine sağlık.
Elaselcen -- 04.09.2017 01:44
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
Yazının kalıbına bakınca okunmassı zor gibi. Başlayınca da bitmesını istemediğimiz bir yazı.Geç farketmiş olsamda aynı ruh haliyle okumuş oldum.
Habib Coşkunsoy -- 31.08.2017 12:17
Yeni Yıl, Eski Adet
Yeni yılınız kutlu olsun Esra Hanımefendi.Ben de çocukluğuma döndüm sizi okurken. Çocukluğumun yılbaşılarına.O günler canlandı gözümün önünde.O günler ki gitti gelmez bir daha...
Selam ve saygıyla.
Mustafa Topaloğlu -- 2.1.2017 14:12:3
Ver elini karlı dağlar aşalım, Bayramlaşalım
Biraz geç oldu "Hoş geldiniz!" demek için. Hoşgörün. Başarılı yazılar dileğiyle.
Muhsin Köktürk -- 20.09.2016 20:25
Hoş Geldiniz
Okadar güzel anlatmışsın ki inan geçmişi çoçukluğumu Gözümde canlandırdın başarılarınızın devamını dilerim
Erol akbaba -- 13.09.2016 12:06
Bayramlar bayram ola
memleket midir acaba mazide bize özlem yaşatan yoksa bize yaşarken hissettirilenler midir özlenen bence hissettirilen içten gelen samimi yalansız riyasız ve en önemlisi üçgünlük dünyada menfaat gözetmeyen bozkıın iyi insanlarıdır özlenen ... işte onlar dediğimiz gibi birer birer gittiler bizse onların binde biri olamadık
uğur -- 29.07.2016 03:15
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00