BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
192
Dün
:
4633
Toplam
:
15018664
Pencerem Fevzi ÖZTÜRK
Hesabını veremediğimiz servet edinmek
basakemlak06@hotmail.com


Her güne başlanıldığında olduğu gibi, yeni bir yıla girildiğinde de umutlar tazelenir. Çünkü umut insanın ilacıdır, gıdasıdır. İnsanın farklılığı gibi hayalleri de beklentileri de farklıdır. Kimisi hastanede yatan yakınının acısının dinmesi, tekrar hayata merhaba demesi için acı içinde Allah’ a dua eder ve doktorunun gözlerine umuda bakar gibi bakar, bir çift sözle yüreğine su serpilsin ister.
Kimisi ekonomik rahatlığa kavuşmak için şanslı, çok satan bilet bayilerinin önünde uzayan kuyruklarda, lüks otomobillere bineceği, yatlarda katlarda hanlarda hamamlarda yaşayacağı lüks hayatı düşler.
Kimisi karda kışta canından aziz bildiği vatan toprağını beklerken, birileri de kınalı kuzusunun yolunu bekler, bağrı açık evladının sağ salim askerden dönmesini bekler. Bu umut hiçbir umuda benzemez.
Kavuşmak için her gün ölüp ölüp dirildiği Ana yüreğidir. Bu umut aynı zamanda hayata sarılmanın umududur, çoğalmanın torun sahibi olmanın iyiliğe diriliğe rahatlığa kavuşmanın da umududur.
Hayal kurmak, umut etmek güzel de, her sabah bir önceki sabahtan daha berbat bir karanlığa gözlerinizi açarken, güvensiz sokaklarda askerimiz polisimiz gençlerimiz ölürken, aydınlık yarınlara ulaşmamız hep suyun öte yüzünde… Zorluklar acılar karşısında hep susuyoruz. Yurttaş olmanın, birey olmanın sorumluluklarını her şeyde yitirdik, bana değmeyen yılan bin yaşasın anlayışı toplumsal duyarlılığımızı yok olma noktasına getirdi. Bu da yarınlarımızı şekillendiren geleceğimize olan güveni azalttı.
Sorgulayarak yaşamalıyız, geçmişimizi geleceğimizi… Kaybettiğimiz yılla birlikte kazandıklarımız nedir diye… Artılarım eksilerim nedir diye... Ailem için ülkem için kendim için, sevdiklerim için, torunlarım için neler yaptım diye… Seller gibi vahşice denizlere akarken, yıkarak silip süpürerek mi ? Yoksa ırmaklar gibi sakince akarken, kuşlara karıncalara sular vererek mi yaşadım diye.
Diye’ leri birleştirdiğimizde yaşamımızın anlamı ne ? Yemek içmek mallar mülkler edinmek, hesabını veremediğimiz servet edinmek, gülmek, eğlenmek, en önemlisiyse mutlu olmak içinse, içinde fedakarlık yoksa, paylaşmak yoksa, kültür yoksa, bilgi birikim , disiplin yoksa, üretim, emek alın teri, sevgi dürüstlük yoksa, bir varmış bir yokmuş dünyada mutlu olmak mutlu etmek, günü ayı yılı bir ömrü hak ettiğimiz şekilde yaşamak mümkün mü…
Herkesin hayallerinin yeşerdiği yıl olması dileğiyle.


02.01.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Hayattan Ne Öğrendim (Hz. Mevlana)
Harika bir yazı kalbinize,aklınıza ve en son ruhunuza sağlık.Saygı ve sevgilerimle.Mustafa ARTUNÇ
Mustafa ARTUNÇ -- 17.09.2014 10:11
Dünden bugüne Yozgat gazetesi

gazetenizi tebrik ederim başarılı çalışmalar temenni ederim.Yazmış olduğum aşağıdaki şiirimin okunmasını tavsiye ederim.NURİ HAKAN TATAROĞLU gurme halk ozanı şair araştırmacı halk ozanı gezgin
SOĞANA DAİR
sarı yeşil ve beyazdır dokusu
keserken yerken rahatsız eder kokusu
soğan ile lezzetli olur domates sosu
söylenir sağlığa faydalı olduğu hususu
kullanılır soğan yılın çoğu günü
kokusundan tadından bilinmektedir ünü
pazarda manavda markette daima bulursun bu ürünü
soğan ile doludur bazı ev ve bahçelerin önü
soğan ile yenilir et köfte balık piyaz
soğanlı et yahnisinin tarifini anlat ve yaz
soğanın faydalarını okuyun araştırın biraz
bolca soğan yiyin etmeyin naz
NURİ HAKAN TATAROĞLU -- 04.07.2013 18:18
Dünden bugüne Yozgat gazetesi
sayın yazar yozgat gazetesini ne kadar zarif anlatmışsınız.Yozgat gazetesi anlattığınız minvalde bir gazete olması nedeniyle okuyoruz.kaleminize sağlık.
Sırrı -- 08.03.2013 13:12
Yaşamdan ne öğrendim
Selam fevzi bey yazınız gerçek okunacak yazılardan,yazılış itibariyle okunması gerekli yazılardan diye düşündüm,yazılarınızı facbook,sayfamızda paylaşa bilirmiyiz müsadeniz varmı. sevgi ve selamlar.
Mahmut ERDEM -- 08.10.2012 09:44
Yaşamdan ne öğrendim
""""Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini sonra’da ekmeği,hakça bölüşmenin,bolca üretmek kadar önemli oldugunu öğrendim.”""""


Yukardaki sözü söyleyen Mevlana hz leri kadar bu sözün değerini öğrenmiş olsaydık dünya cennet olurdu.Ne kardeş kanı dökülür, ne yetim boynu bükülür, ne de kutsal yuvalar yıkılırdı.

Altından değerli, insanı tevekküre yönelten bu sözleri kaç kez okudum bilmiyorum.

Düşünmeye yönelttiğiniz bu paylaşım için Allah razı olsun.

Saygılar.


SAYHA -- 24.09.2012 23:04
Özlemlerin en güzel şehridir Yozgat
En az yetmiş yılın öncesindeki Yozgat anlatılmış belki bu yazıda. Çok fazla değil otuz yıl öncesiyle kıyslıyorumda. Ne, çamlıktan merkebiyle su taşıyan dursun dedesi, nede buram buram maneviyatın inceliğiyle bir tül gibi sarıp sarmalayan Ahmet efendisi. Hele ki dağında tarlasında yol boylarında çağlayan çeşmesi, susuz can veren hastayı bağrına basan okyanus misali baharın tokaç sesiyle inleyen deresi kaldı yozgatın. Susuzduk o yıllarda. Ellerimizde kovalar hangi çeşme yol bulmuşsa yolumuza, uzak yakın demez koşardık bize uzanan rahmetin koluna. Mübarek Ahmet efendinin avlusundaki kuyu, ramazan aylarında daha bir kutsallaşırdı kutsallığıyla oruç açmak için testiyle su taşıyanın omuzunda. Sadakatin yansıyan nuru, edebi hatırlardı, hayaya büründürürdü hastane caddesinden geçen genç ve yaşlısına.

Biraz suzuzduk, birada yoksul. Velakin,kapılarımız kilitlenmez, yoksul kapıdan boş çevrilmez; kimse hırsız, namus kaygısına düşmezdi o şehirde.

Ne kadar direnmiş olursa olsun sonunda bu şehirde teslim oldu çağdaşlığın pençesine. Betonlaşma çilesine.

SAYHA -- 10.04.2011 18:25
Kadınlarımız
çok isabet buyurmuşsunuz fevzi bey,her insanın seçtiği bir kadın ,bir kadın değil,bir hayat'tır.Herkese allahtan iyi kadın dilyerim.
sergen -- 24.10.2010 10:53
Politika ne için yapılır
yorumunuzu bir sosyal demokrat okurunuz olarak çok beğendim,teşekkürler.
rana -- 14.06.2010 07:33
Adam olmanın ölçüleri
adam olabilmenin birinci koşulu,kendini bilmektir.yunus emre bile ilim kendin bilmektir der.adam olma yazınız adam olmayı düşünen herkese ibretlik bir yazı..tebrikler..
reyhan -- 25.03.2010 08:00
Adam olmanın ölçüleri
bu toplumda artık ne ölçü ,ne de asgari müşterekler kaldı.onun için de adamlık kalmadı.iyi adamı mumla arar olduk.
kadir -- 21.03.2010 14:33
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00