BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
198
Dün
:
4633
Toplam
:
15018676
Pencerem Fevzi ÖZTÜRK
ADAMLIK NASIL BİRŞEY
basakemlak06@hotmail.com
Adam olan ile adam olama­yan arasındaki fark yalnız büyük olaylarda değil, gündelik küçük olaylarda da orta­ya çıkar. Adam olmak ve adam kalmak zor gibi görünür ama adam olduğu için pişman olan da yoktur. Konfüçyüs "adamlık" için şöyle diyor:

“Adamlığı seven, adam olma­yıştan nefret eder. Kim adamlığı seviyorsa, onun için artık daha ötesi yoktur. Kim adam olmayan­dan nefret ediyorsa, onun adamlı­ğı o kadar kuvvet kazanır ve adamlığa yaraşmayan hiçbir şey ona yaraşmaz.

Adam olmak için bütün gücü­nü harcayan bir kimsenin adam olmaya gücünün yetmediğini gör­medim. Bütün gücüyle adam ol­mak isteyen, adam olur."

Adam olan ve adamlığını ko­ruyan "ölümsüz" dür. Konfüçyüs şöyle diyor:

“Adamlık insanlar için su ve ateşten üstündür. İnsanların suya ve ateşe girdiklerini ve bu yüzden öldüklerini gördüm. Ama adamlı­ğa girip de bu yüzden ölen kimse­yi görmedim."

Adam olmanın göstergeleri vardır. Konfüçyüs bunları tek tek açıklıyor:

Adam olan, dünyada hiçbir şeyin kayıtsız şartsız taraflısı ya da tümüyle düşmanı değildir. Kayıtsız şartsız taraflısı olduğu tek şey ada­lettir.

Adam olan adam iç değer­leri sever, bayağı adam dünya değerlerini sever. Adam olan adam kanun sever, ilke sever, ba­yağı adam her durumda göze gir­meyi sever.

Adam olan adam uysaldır ama kendini bayağılaştırmaz. ­Adam olmayan ise kendini bayağılaştırır ama uysal değildir.

Adam olan adam vakarlıdır, ama kendini beğenmiş değildir. Bayağı adam kendini beğenmiştir, ama vakarlı değildir.

Adam olan insanın zaafları da olabilir mi? Bir öğrencisi Konfüçyüs' e sordu: "Adam olan kişide kin olur mu?"

Üstat cevap verdi: "Kin olur. O, kötülük yapan insanlara kin duyar. Aşağıda olduklarının farkında ol­mayan ve yukarda olanlara iftira edenlere kin duyar. Töre nedir bil­meyen mesnetsiz cesurlara kin du­yar. Dar görüşlülere, dediğim de­dikçilere, inatçılara kin duyar.”

Konfüçyüs bunları saydıktan sonra öğrencisine döndü ve sordu: "Senin de kin güttüğün insan­lar var mıdır?" Öğrenci Dsi Gung cevap verdi: "Ben sağdan soldan bir şeyler, bilgi kırıntıları ka­pıp, bunu gerçek bilgiymiş ve ken­di bilgisiymiş gibi satanlara kin du­yarım. Kendisini cesur gibi gösteren haddini bilmezlere kin duya­rım. Sırları ulu orta söyleyip, bunu açık sözlülükmüş gibi yutturmaya çalışanlara kin duyarım."

Adam olmanın en önemli gös­tergelerinden biri de "konuşma"dır.

Konfüçyüs şöyle diyor:

"Kesin kararlılıkla az konuşma birleşti mi adamlık çok yakındır... Eğer bir insan utanma duygusuna sahip olmadan konuşuyorsa, söy­lediklerini yapması biraz zordur."

Konuşanın sadece sözleri değil kiminle konuştuğu da önemlidir: "Konuşulmaya değer birine rast­landı ve onunla konuşulmadı ise, bir adam ziyan edilmiş demektir. Kendisiyle konuşmaya değmeye­cek birine rastlandı ve onunla ko­nuşuldu ise, sözler ziyan edilmiş demektir.

Adam olan adam ne adamı ziyan eder ne de sözlerini zi­yan eder."

Adam olanları diğer insanların sevmesi beklenir. Öğrencisi Konfüçyüs' e sordu:

"Eğer birini hemşerileri seviyorsa o nasıl adamdır?" üstat "Bu soru yanlış soruldu, bir şey anlatmaz" dedi. Öğrencisi bir daha sordu: "Eğer birine bütün hemşerileri düşmansa, o na­sıl adamdır?"

"Yine olmadı, bu da bir şey anlatmaz" dedi üstat ve doğru cümleyi söyledi: "Adam olan adamı iyi hemşerileri sever, kötü hemşerileri ise düşman olarak görür."


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Hayattan Ne Öğrendim (Hz. Mevlana)
Harika bir yazı kalbinize,aklınıza ve en son ruhunuza sağlık.Saygı ve sevgilerimle.Mustafa ARTUNÇ
Mustafa ARTUNÇ -- 17.09.2014 10:11
Dünden bugüne Yozgat gazetesi

gazetenizi tebrik ederim başarılı çalışmalar temenni ederim.Yazmış olduğum aşağıdaki şiirimin okunmasını tavsiye ederim.NURİ HAKAN TATAROĞLU gurme halk ozanı şair araştırmacı halk ozanı gezgin
SOĞANA DAİR
sarı yeşil ve beyazdır dokusu
keserken yerken rahatsız eder kokusu
soğan ile lezzetli olur domates sosu
söylenir sağlığa faydalı olduğu hususu
kullanılır soğan yılın çoğu günü
kokusundan tadından bilinmektedir ünü
pazarda manavda markette daima bulursun bu ürünü
soğan ile doludur bazı ev ve bahçelerin önü
soğan ile yenilir et köfte balık piyaz
soğanlı et yahnisinin tarifini anlat ve yaz
soğanın faydalarını okuyun araştırın biraz
bolca soğan yiyin etmeyin naz
NURİ HAKAN TATAROĞLU -- 04.07.2013 18:18
Dünden bugüne Yozgat gazetesi
sayın yazar yozgat gazetesini ne kadar zarif anlatmışsınız.Yozgat gazetesi anlattığınız minvalde bir gazete olması nedeniyle okuyoruz.kaleminize sağlık.
Sırrı -- 08.03.2013 13:12
Yaşamdan ne öğrendim
Selam fevzi bey yazınız gerçek okunacak yazılardan,yazılış itibariyle okunması gerekli yazılardan diye düşündüm,yazılarınızı facbook,sayfamızda paylaşa bilirmiyiz müsadeniz varmı. sevgi ve selamlar.
Mahmut ERDEM -- 08.10.2012 09:44
Yaşamdan ne öğrendim
""""Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini sonra’da ekmeği,hakça bölüşmenin,bolca üretmek kadar önemli oldugunu öğrendim.”""""


Yukardaki sözü söyleyen Mevlana hz leri kadar bu sözün değerini öğrenmiş olsaydık dünya cennet olurdu.Ne kardeş kanı dökülür, ne yetim boynu bükülür, ne de kutsal yuvalar yıkılırdı.

Altından değerli, insanı tevekküre yönelten bu sözleri kaç kez okudum bilmiyorum.

Düşünmeye yönelttiğiniz bu paylaşım için Allah razı olsun.

Saygılar.


SAYHA -- 24.09.2012 23:04
Özlemlerin en güzel şehridir Yozgat
En az yetmiş yılın öncesindeki Yozgat anlatılmış belki bu yazıda. Çok fazla değil otuz yıl öncesiyle kıyslıyorumda. Ne, çamlıktan merkebiyle su taşıyan dursun dedesi, nede buram buram maneviyatın inceliğiyle bir tül gibi sarıp sarmalayan Ahmet efendisi. Hele ki dağında tarlasında yol boylarında çağlayan çeşmesi, susuz can veren hastayı bağrına basan okyanus misali baharın tokaç sesiyle inleyen deresi kaldı yozgatın. Susuzduk o yıllarda. Ellerimizde kovalar hangi çeşme yol bulmuşsa yolumuza, uzak yakın demez koşardık bize uzanan rahmetin koluna. Mübarek Ahmet efendinin avlusundaki kuyu, ramazan aylarında daha bir kutsallaşırdı kutsallığıyla oruç açmak için testiyle su taşıyanın omuzunda. Sadakatin yansıyan nuru, edebi hatırlardı, hayaya büründürürdü hastane caddesinden geçen genç ve yaşlısına.

Biraz suzuzduk, birada yoksul. Velakin,kapılarımız kilitlenmez, yoksul kapıdan boş çevrilmez; kimse hırsız, namus kaygısına düşmezdi o şehirde.

Ne kadar direnmiş olursa olsun sonunda bu şehirde teslim oldu çağdaşlığın pençesine. Betonlaşma çilesine.

SAYHA -- 10.04.2011 18:25
Kadınlarımız
çok isabet buyurmuşsunuz fevzi bey,her insanın seçtiği bir kadın ,bir kadın değil,bir hayat'tır.Herkese allahtan iyi kadın dilyerim.
sergen -- 24.10.2010 10:53
Politika ne için yapılır
yorumunuzu bir sosyal demokrat okurunuz olarak çok beğendim,teşekkürler.
rana -- 14.06.2010 07:33
Adam olmanın ölçüleri
adam olabilmenin birinci koşulu,kendini bilmektir.yunus emre bile ilim kendin bilmektir der.adam olma yazınız adam olmayı düşünen herkese ibretlik bir yazı..tebrikler..
reyhan -- 25.03.2010 08:00
Adam olmanın ölçüleri
bu toplumda artık ne ölçü ,ne de asgari müşterekler kaldı.onun için de adamlık kalmadı.iyi adamı mumla arar olduk.
kadir -- 21.03.2010 14:33
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00