BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
196
Dün
:
4633
Toplam
:
14639099
Pencerem Fevzi ÖZTÜRK
GİDİŞ NEREYE ?
basakemlak06@hotmail.com
Günler, aylar, yıllar geçtikçe insanların tecrübeleriyle beraber istekleri, hayata, yaşama bakışları da değişir. Daha mutlu bir ülke, daha huzurlu bir gelecek, kaygısız, korkusuz, güvenli günler kişilerin doğal istekleridir. Ama bu umutlarımız yeşerip büyümeden sararıp solar. Kendi geleceğimizi kendi elimizle karartırız. Aksi olsaydı bu ülkenin insanları hak ettiği bir hayatı niçin elde edemez ? Niçin bu cennet coğrafyada insanlar cehennemde yaşar gibi umutsuz, hayatı yük gibi yaşar ?
PKK terör örgütünün aldığı canlar çığ gibi büyürken, fidan gibi gençlerin cansız bedenleri ülkenin değişik illerine gönderilirken aklı olan canlılar bu acılara kayıtsız kalabilir mi ? Kundaktaki çocuklar analarıyla birlikte öldürülüp televizyon ekranlarında görülürken ben mutluyum denilebilir mi ? Ve toplu tepkiler olmadan bunlar önlenebilir mi ?
Varlıklıların daha varlıklı, yoksulların daha çok yoksullaştığı bir ülkede, devletin yoksuluna yakacak yardımı yarım ton kömür; un, makarna, şeker, yağ yardımı yaparak emeksiz ve tersiz bir yaşam vererek, yoksulluktan, sefaletten kurtarıp mutlu edebilir mi ? Balık tutmak dururken, balık vererek kaç gün daha doyurabilir ?
Devletin memuruna geçinecek kadar ücret vermeyip daha sonra rüşvet çarklarını eritmek için gizli kameralar yerleştirerek, çocuğuna kitap, giysi alamayan, harçlık veremeyen bir kamu görevlisinin rüşvet almasını önleyebilir, “bugün git ayrın gel” anlayışından vazgeçirebilir mi ? Evine ekmek götürmekte sıkıntısı olan insanı adil, tarafsız olmasını bekleyebilir, rüşvet almasını önleyebilir mi ?
Çiftçisinin yıllardan beri babasından, dedesinden öğrendiği gibi ekip biçen ufkunu genişletme çabasında değil de taban fiyatlarla kandırıp, yokluk getiren ve perişan hallere düşüren; üretimi çoğaltan verimi yükselten teknolojiyle değil de, fitre zekat gibi verilen doğrudan gelir destekleriyle ( o da zamanında verilmeyen ) avutan; pancarına kota uygulayıp, pancar ekemeyen; duvar diplerinde gününü geçiren, üreten insanları tüketen insanlar yaparsanız, bu biçareleri köylerinde tutabilir, üretime katkı sağlayabilir misiniz ?
Bugün gelinen noktada bezgin umutsuz, hedefsiz bir toplumla layık olduğumuz hedeflere nasıl yürüyeceğiz ? Hangi inancımız hangi kararlığımızla Avrupa Birliğine gireceğiz ? Ufalanan, törpülenen değerlerimizle birlikte horlanan, hırpalanan, küçümsenen, önemsenmeyen yoksul bir ülke olduk.
Sonuç itibariyle çalan da, çarpan da ülkenin güvensiz sokaklarında korkuyla ve kuşkuyla dolaşıyor.

Tarih : 21.07.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Hayattan Ne Öğrendim (Hz. Mevlana)
Harika bir yazı kalbinize,aklınıza ve en son ruhunuza sağlık.Saygı ve sevgilerimle.Mustafa ARTUNÇ
Mustafa ARTUNÇ -- 17.09.2014 10:11
Dünden bugüne Yozgat gazetesi

gazetenizi tebrik ederim başarılı çalışmalar temenni ederim.Yazmış olduğum aşağıdaki şiirimin okunmasını tavsiye ederim.NURİ HAKAN TATAROĞLU gurme halk ozanı şair araştırmacı halk ozanı gezgin
SOĞANA DAİR
sarı yeşil ve beyazdır dokusu
keserken yerken rahatsız eder kokusu
soğan ile lezzetli olur domates sosu
söylenir sağlığa faydalı olduğu hususu
kullanılır soğan yılın çoğu günü
kokusundan tadından bilinmektedir ünü
pazarda manavda markette daima bulursun bu ürünü
soğan ile doludur bazı ev ve bahçelerin önü
soğan ile yenilir et köfte balık piyaz
soğanlı et yahnisinin tarifini anlat ve yaz
soğanın faydalarını okuyun araştırın biraz
bolca soğan yiyin etmeyin naz
NURİ HAKAN TATAROĞLU -- 04.07.2013 18:18
Dünden bugüne Yozgat gazetesi
sayın yazar yozgat gazetesini ne kadar zarif anlatmışsınız.Yozgat gazetesi anlattığınız minvalde bir gazete olması nedeniyle okuyoruz.kaleminize sağlık.
Sırrı -- 08.03.2013 13:12
Yaşamdan ne öğrendim
Selam fevzi bey yazınız gerçek okunacak yazılardan,yazılış itibariyle okunması gerekli yazılardan diye düşündüm,yazılarınızı facbook,sayfamızda paylaşa bilirmiyiz müsadeniz varmı. sevgi ve selamlar.
Mahmut ERDEM -- 08.10.2012 09:44
Yaşamdan ne öğrendim
""""Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini sonra’da ekmeği,hakça bölüşmenin,bolca üretmek kadar önemli oldugunu öğrendim.”""""


Yukardaki sözü söyleyen Mevlana hz leri kadar bu sözün değerini öğrenmiş olsaydık dünya cennet olurdu.Ne kardeş kanı dökülür, ne yetim boynu bükülür, ne de kutsal yuvalar yıkılırdı.

Altından değerli, insanı tevekküre yönelten bu sözleri kaç kez okudum bilmiyorum.

Düşünmeye yönelttiğiniz bu paylaşım için Allah razı olsun.

Saygılar.


SAYHA -- 24.09.2012 23:04
Özlemlerin en güzel şehridir Yozgat
En az yetmiş yılın öncesindeki Yozgat anlatılmış belki bu yazıda. Çok fazla değil otuz yıl öncesiyle kıyslıyorumda. Ne, çamlıktan merkebiyle su taşıyan dursun dedesi, nede buram buram maneviyatın inceliğiyle bir tül gibi sarıp sarmalayan Ahmet efendisi. Hele ki dağında tarlasında yol boylarında çağlayan çeşmesi, susuz can veren hastayı bağrına basan okyanus misali baharın tokaç sesiyle inleyen deresi kaldı yozgatın. Susuzduk o yıllarda. Ellerimizde kovalar hangi çeşme yol bulmuşsa yolumuza, uzak yakın demez koşardık bize uzanan rahmetin koluna. Mübarek Ahmet efendinin avlusundaki kuyu, ramazan aylarında daha bir kutsallaşırdı kutsallığıyla oruç açmak için testiyle su taşıyanın omuzunda. Sadakatin yansıyan nuru, edebi hatırlardı, hayaya büründürürdü hastane caddesinden geçen genç ve yaşlısına.

Biraz suzuzduk, birada yoksul. Velakin,kapılarımız kilitlenmez, yoksul kapıdan boş çevrilmez; kimse hırsız, namus kaygısına düşmezdi o şehirde.

Ne kadar direnmiş olursa olsun sonunda bu şehirde teslim oldu çağdaşlığın pençesine. Betonlaşma çilesine.

SAYHA -- 10.04.2011 18:25
Kadınlarımız
çok isabet buyurmuşsunuz fevzi bey,her insanın seçtiği bir kadın ,bir kadın değil,bir hayat'tır.Herkese allahtan iyi kadın dilyerim.
sergen -- 24.10.2010 10:53
Politika ne için yapılır
yorumunuzu bir sosyal demokrat okurunuz olarak çok beğendim,teşekkürler.
rana -- 14.06.2010 07:33
Adam olmanın ölçüleri
adam olabilmenin birinci koşulu,kendini bilmektir.yunus emre bile ilim kendin bilmektir der.adam olma yazınız adam olmayı düşünen herkese ibretlik bir yazı..tebrikler..
reyhan -- 25.03.2010 08:00
Adam olmanın ölçüleri
bu toplumda artık ne ölçü ,ne de asgari müşterekler kaldı.onun için de adamlık kalmadı.iyi adamı mumla arar olduk.
kadir -- 21.03.2010 14:33
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00