BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
216
Dün
:
4633
Toplam
:
15013460
Pencerem Fevzi ÖZTÜRK
Dünya nimetlerinden faydalanmak
basakemlak06@hotmail.com
Kaybolan geride bırakılan yılla birlikte sorulması gereken soru: geçen yıllar ülkemiz insanı nasıl yaşadı? Değerlerin insan onuruna yaraşır şekilde yaşanmış bir yıl mı, yoksa her şeyin dibe vurduğu itibarsız, yalanın dolanın egemen olduğu, benlik ve bencilliğin ön plana geçtiği bir yıl mı ?

Birinci yaşanılsaydı, örnek davranışlar sergileyen iyi insanlardan örnek alınır, iyilikler çoğalmış olurdu.
Tam tersi yaşanmış olacak ki, insan özü kuruyup, faydasız yararsız, zararlı bir hale döndü.

Bu ülkenin iyilik sever çoğunluğunu tükenmek bilmez mal mülk hırsları bozarak yalnızlaştırmış, değer bilmez azınlığın aktığı yöne yöneltmiş, yarınlara beslenen umudu köreltmiş ve tüketmiştir.

Devleti yöneten seçkinlerin düşmüş olduğu durumlara bir bakın ! Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ü çoğunluk gönlünden çıkarmak, silmek için verilen uğraşlara bir bakın !

Katlarına yatlarına hanlarına hamamlarına yenisini ilave etmek için, benim itibarim yedi sülalemize yeter demeyip çocuklarını da haram lokmalarına orta ediyor.

Yoksulluğundan sorumlu olmasına rağmen onlara iş değil aş vererek tembelleştirip, üretimden uzaklaştırıp onların oylarını alıyor.

Oysa hizmete talip olanların, politikacının görevi, parayla pulla işi olmayıp, yoksul vefakar cefakar kadir kıymet bilen yurttaşlarına balık yedirmek değil balık tutmayı öğretmektir.

Politika niçin yapılır : dünya ile ilgili ülkesi ile ilgili görüşleri inançları vardır. Kendi görüşlerine yakın insanlarla bir arada bunların gerçekleşmesi için çalışmaya karar verir. Dünyaya bakışı vardır, topluma bakışı vardır, kendi toplumu için tasarıları vardır. Kendi insanlarının ve diğer insanların nasıl daha iyi nasıl daha müreffeh olacaklarını düşünür. Var olan şartların iyileşmesini düşünür, bütün bunları düşünmesini sağlayacak kadar heybesi bilgiyle doludur. Hayatla insanlarla yoğun ilişkisi olmuştur. Mesleğinde önemli deneyimler kazanmıştır. Bunları insanlar ile paylaşmak ister, başka insanların kendi toplumuna daha uygun biçimde yararlı olmasını ister.

Ön planda olmanın aynı zamanda örnek olmak anlamına geldiğini bilir. Politika yapmanın fedakarlık olduğunu bilir, diğer insanlardan daha çok çalışacaktır ama daha az kazanmak olduğunu bilir.
Bugün nasıl yapılıyor derseniz: devlet ihalelerini daha yakından hatta içinden takip edebilmek için, adi suçlardan ceza yemek üzereyken hapse girmemek için, dünya nimetlerinin her türlüsünden daha çok yararlanmak için ve malını mülkünü katlayabilmek için yapılıyor.
Yeni yılınız geçmiş yıllarınızdan daha iyi geçmesi dileğiyle.

02.01.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Hayattan Ne Öğrendim (Hz. Mevlana)
Harika bir yazı kalbinize,aklınıza ve en son ruhunuza sağlık.Saygı ve sevgilerimle.Mustafa ARTUNÇ
Mustafa ARTUNÇ -- 17.09.2014 10:11
Dünden bugüne Yozgat gazetesi

gazetenizi tebrik ederim başarılı çalışmalar temenni ederim.Yazmış olduğum aşağıdaki şiirimin okunmasını tavsiye ederim.NURİ HAKAN TATAROĞLU gurme halk ozanı şair araştırmacı halk ozanı gezgin
SOĞANA DAİR
sarı yeşil ve beyazdır dokusu
keserken yerken rahatsız eder kokusu
soğan ile lezzetli olur domates sosu
söylenir sağlığa faydalı olduğu hususu
kullanılır soğan yılın çoğu günü
kokusundan tadından bilinmektedir ünü
pazarda manavda markette daima bulursun bu ürünü
soğan ile doludur bazı ev ve bahçelerin önü
soğan ile yenilir et köfte balık piyaz
soğanlı et yahnisinin tarifini anlat ve yaz
soğanın faydalarını okuyun araştırın biraz
bolca soğan yiyin etmeyin naz
NURİ HAKAN TATAROĞLU -- 04.07.2013 18:18
Dünden bugüne Yozgat gazetesi
sayın yazar yozgat gazetesini ne kadar zarif anlatmışsınız.Yozgat gazetesi anlattığınız minvalde bir gazete olması nedeniyle okuyoruz.kaleminize sağlık.
Sırrı -- 08.03.2013 13:12
Yaşamdan ne öğrendim
Selam fevzi bey yazınız gerçek okunacak yazılardan,yazılış itibariyle okunması gerekli yazılardan diye düşündüm,yazılarınızı facbook,sayfamızda paylaşa bilirmiyiz müsadeniz varmı. sevgi ve selamlar.
Mahmut ERDEM -- 08.10.2012 09:44
Yaşamdan ne öğrendim
""""Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini sonra’da ekmeği,hakça bölüşmenin,bolca üretmek kadar önemli oldugunu öğrendim.”""""


Yukardaki sözü söyleyen Mevlana hz leri kadar bu sözün değerini öğrenmiş olsaydık dünya cennet olurdu.Ne kardeş kanı dökülür, ne yetim boynu bükülür, ne de kutsal yuvalar yıkılırdı.

Altından değerli, insanı tevekküre yönelten bu sözleri kaç kez okudum bilmiyorum.

Düşünmeye yönelttiğiniz bu paylaşım için Allah razı olsun.

Saygılar.


SAYHA -- 24.09.2012 23:04
Özlemlerin en güzel şehridir Yozgat
En az yetmiş yılın öncesindeki Yozgat anlatılmış belki bu yazıda. Çok fazla değil otuz yıl öncesiyle kıyslıyorumda. Ne, çamlıktan merkebiyle su taşıyan dursun dedesi, nede buram buram maneviyatın inceliğiyle bir tül gibi sarıp sarmalayan Ahmet efendisi. Hele ki dağında tarlasında yol boylarında çağlayan çeşmesi, susuz can veren hastayı bağrına basan okyanus misali baharın tokaç sesiyle inleyen deresi kaldı yozgatın. Susuzduk o yıllarda. Ellerimizde kovalar hangi çeşme yol bulmuşsa yolumuza, uzak yakın demez koşardık bize uzanan rahmetin koluna. Mübarek Ahmet efendinin avlusundaki kuyu, ramazan aylarında daha bir kutsallaşırdı kutsallığıyla oruç açmak için testiyle su taşıyanın omuzunda. Sadakatin yansıyan nuru, edebi hatırlardı, hayaya büründürürdü hastane caddesinden geçen genç ve yaşlısına.

Biraz suzuzduk, birada yoksul. Velakin,kapılarımız kilitlenmez, yoksul kapıdan boş çevrilmez; kimse hırsız, namus kaygısına düşmezdi o şehirde.

Ne kadar direnmiş olursa olsun sonunda bu şehirde teslim oldu çağdaşlığın pençesine. Betonlaşma çilesine.

SAYHA -- 10.04.2011 18:25
Kadınlarımız
çok isabet buyurmuşsunuz fevzi bey,her insanın seçtiği bir kadın ,bir kadın değil,bir hayat'tır.Herkese allahtan iyi kadın dilyerim.
sergen -- 24.10.2010 10:53
Politika ne için yapılır
yorumunuzu bir sosyal demokrat okurunuz olarak çok beğendim,teşekkürler.
rana -- 14.06.2010 07:33
Adam olmanın ölçüleri
adam olabilmenin birinci koşulu,kendini bilmektir.yunus emre bile ilim kendin bilmektir der.adam olma yazınız adam olmayı düşünen herkese ibretlik bir yazı..tebrikler..
reyhan -- 25.03.2010 08:00
Adam olmanın ölçüleri
bu toplumda artık ne ölçü ,ne de asgari müşterekler kaldı.onun için de adamlık kalmadı.iyi adamı mumla arar olduk.
kadir -- 21.03.2010 14:33
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00