BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
209
Dün
:
4633
Toplam
:
14629229
Pencerem Fevzi ÖZTÜRK
Politika bugün nasıl yapılıyor
basakemlak06@hotmail.com
Her seçim öncesinde ve sonrasında aşağıdaki yazıyı tekrar yazma gereği duyarım
¨ ¨ ¨
Olması gereken ile olmaması gereken iki gözlemdir bu. Hep olmaması gereken galip gelmiş, olması gerekeni yenmiştir. Yenilenle yenenin öyküsüdür aynı zamanda aşağıdaki yazının konusu…
Politikanın doğasında var halka umut vermek, güvenilir olmak, halkının çileli hayatına çözüm üretmek, onu zenginleştirmek, pastayı büyütüp herkesin pastadan adil pay almasını sağlamak. İnsan bunun için politika yapar.

Başka ne için politika yapar: dünya ile ilgili, ülkesi ile ilgili görüşleri, inançları vardır. Kendi görüşlerine yakın insanlarla bir arada bunların gerçekleşmesi için çalışmaya karar verir. Dünyaya bakışı vardır, topluma bakışı vardır, kendi toplumu için tasarıları vardır. Kendi insanlarının ve diğer insanların nasıl daha iyi, nasıl daha müreffeh olacaklarını düşünür, var olan şartların iyileşmesini düşünür, bütün bunları düşünmesini sağlayacak kadar heybesi doludur. Hayatla, insanlarla yoğun ilişkisi olmuştur. Mesleğinde önemli deneyimler kazanmıştır. Bunları paylaşmak ister. Başka insanların, kendi toplumuna daha uygun biçimde yararlı olmasını ister.

Ön planda olmanın aynı zamanda örnek olmak anlamına geldiğini bilir. Hayatın özel bölümünün de bu kapsamda olduğunu bilir. Bu fedakarlıktır, politika yapmanın fedakarlık olduğunu bilerek işe girişir. Diğer insanlardan daha çok çalışacaktır. Ama daha az kazanacaktır.

Sadece kendisi için değil bütün yakınlarının bu fedakarlıktan pay alacaklarını bilir.

Politika bugün nasıl yapılıyor ? Kırmızı plakaların havası için. Bir koruma ordusu, birkaç eskortla dolaşmak için. Eski patronunun işlerini takip edebilmek için. Kendi işlerini daha rahat görebilmek için. Aile fertlerinin de korumalarla gezebilmesi, büyüyen çocukların barlarda rahat hareket edebilmeleri için. Ne yaparlarsa yapsınlar başlarına bir şey gelmemesi için. Daha önce selam vermeye çekindiğin insanın kapısında beklemesi için. Kamu bankalarında eşe dosta bedelsiz imkanlar sağlamak için. Uçaklara hep geç kalıp seni beklemelerinin zevkini çıkarmak için. İşsiz kalmış eşe dosta iş bulmak için. Devlet ihalelerini daha yakından hatta içinden takip edebilmek için. Adi suçlardan ceza yemek üzereyken hapse girmemek için. Dünya nimetlerinin her türlüsünden daha çok faydalanabilmek için. Malını mülkünü katlayabilmek için…
Politika bunlar için yapılıyor.Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Hayattan Ne Öğrendim (Hz. Mevlana)
Harika bir yazı kalbinize,aklınıza ve en son ruhunuza sağlık.Saygı ve sevgilerimle.Mustafa ARTUNÇ
Mustafa ARTUNÇ -- 17.09.2014 10:11
Dünden bugüne Yozgat gazetesi

gazetenizi tebrik ederim başarılı çalışmalar temenni ederim.Yazmış olduğum aşağıdaki şiirimin okunmasını tavsiye ederim.NURİ HAKAN TATAROĞLU gurme halk ozanı şair araştırmacı halk ozanı gezgin
SOĞANA DAİR
sarı yeşil ve beyazdır dokusu
keserken yerken rahatsız eder kokusu
soğan ile lezzetli olur domates sosu
söylenir sağlığa faydalı olduğu hususu
kullanılır soğan yılın çoğu günü
kokusundan tadından bilinmektedir ünü
pazarda manavda markette daima bulursun bu ürünü
soğan ile doludur bazı ev ve bahçelerin önü
soğan ile yenilir et köfte balık piyaz
soğanlı et yahnisinin tarifini anlat ve yaz
soğanın faydalarını okuyun araştırın biraz
bolca soğan yiyin etmeyin naz
NURİ HAKAN TATAROĞLU -- 04.07.2013 18:18
Dünden bugüne Yozgat gazetesi
sayın yazar yozgat gazetesini ne kadar zarif anlatmışsınız.Yozgat gazetesi anlattığınız minvalde bir gazete olması nedeniyle okuyoruz.kaleminize sağlık.
Sırrı -- 08.03.2013 13:12
Yaşamdan ne öğrendim
Selam fevzi bey yazınız gerçek okunacak yazılardan,yazılış itibariyle okunması gerekli yazılardan diye düşündüm,yazılarınızı facbook,sayfamızda paylaşa bilirmiyiz müsadeniz varmı. sevgi ve selamlar.
Mahmut ERDEM -- 08.10.2012 09:44
Yaşamdan ne öğrendim
""""Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini sonra’da ekmeği,hakça bölüşmenin,bolca üretmek kadar önemli oldugunu öğrendim.”""""


Yukardaki sözü söyleyen Mevlana hz leri kadar bu sözün değerini öğrenmiş olsaydık dünya cennet olurdu.Ne kardeş kanı dökülür, ne yetim boynu bükülür, ne de kutsal yuvalar yıkılırdı.

Altından değerli, insanı tevekküre yönelten bu sözleri kaç kez okudum bilmiyorum.

Düşünmeye yönelttiğiniz bu paylaşım için Allah razı olsun.

Saygılar.


SAYHA -- 24.09.2012 23:04
Özlemlerin en güzel şehridir Yozgat
En az yetmiş yılın öncesindeki Yozgat anlatılmış belki bu yazıda. Çok fazla değil otuz yıl öncesiyle kıyslıyorumda. Ne, çamlıktan merkebiyle su taşıyan dursun dedesi, nede buram buram maneviyatın inceliğiyle bir tül gibi sarıp sarmalayan Ahmet efendisi. Hele ki dağında tarlasında yol boylarında çağlayan çeşmesi, susuz can veren hastayı bağrına basan okyanus misali baharın tokaç sesiyle inleyen deresi kaldı yozgatın. Susuzduk o yıllarda. Ellerimizde kovalar hangi çeşme yol bulmuşsa yolumuza, uzak yakın demez koşardık bize uzanan rahmetin koluna. Mübarek Ahmet efendinin avlusundaki kuyu, ramazan aylarında daha bir kutsallaşırdı kutsallığıyla oruç açmak için testiyle su taşıyanın omuzunda. Sadakatin yansıyan nuru, edebi hatırlardı, hayaya büründürürdü hastane caddesinden geçen genç ve yaşlısına.

Biraz suzuzduk, birada yoksul. Velakin,kapılarımız kilitlenmez, yoksul kapıdan boş çevrilmez; kimse hırsız, namus kaygısına düşmezdi o şehirde.

Ne kadar direnmiş olursa olsun sonunda bu şehirde teslim oldu çağdaşlığın pençesine. Betonlaşma çilesine.

SAYHA -- 10.04.2011 18:25
Kadınlarımız
çok isabet buyurmuşsunuz fevzi bey,her insanın seçtiği bir kadın ,bir kadın değil,bir hayat'tır.Herkese allahtan iyi kadın dilyerim.
sergen -- 24.10.2010 10:53
Politika ne için yapılır
yorumunuzu bir sosyal demokrat okurunuz olarak çok beğendim,teşekkürler.
rana -- 14.06.2010 07:33
Adam olmanın ölçüleri
adam olabilmenin birinci koşulu,kendini bilmektir.yunus emre bile ilim kendin bilmektir der.adam olma yazınız adam olmayı düşünen herkese ibretlik bir yazı..tebrikler..
reyhan -- 25.03.2010 08:00
Adam olmanın ölçüleri
bu toplumda artık ne ölçü ,ne de asgari müşterekler kaldı.onun için de adamlık kalmadı.iyi adamı mumla arar olduk.
kadir -- 21.03.2010 14:33
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00