BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.11.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
187
Dün
:
4716
Toplam
:
17423074
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
Bir eyvallah daha
yozgatgazetesi@hotmail.com
Bir bayram daha kavuşmamıza vesile oldu. Umarım her özel gün sizin için bütün dilediklerim gerçek oluyordur da keyfiniz, sağlığınız yerindedir. Peki ya bu güzel ülke için dilediklerim, dilediklerimiz ne olacak? Daha doğrusu biz ne olacağız sanki biraz oturduğumuz yerden homurdanmaya alıştık gibi geliyor bana. Oysa ki İstanbul Seçimleri hepimize bir can suyu olmuştu.
Her aile de ya da her mahallede olur ya birisi sürekli bir şeyleri oturduğu yerden eleştirir. Sonucun değişmeyeceğini bile bile söylenmeye devam eder. Arkasından bütün mahalle aman bakma sen ona konuşur konuşur susar o der. Ülkece sanki o kişiymişiz gibi geliyor. Bizde sanki çoğu şeyin değişmeyeceğini biliyoruz ama susmayı da beceremiyoruz söylemiş olmak için konu hakkında üç beş atıp oturuyoruz, hop tekrar yerimize.
Alıştık gibi geliyor başta karşı çıkıp sonra karşı çıktığımız şeye de uyum sağlayarak yaşamaya. Buda beni endişelendiriyor açıkçası. En basitinden Wikipedia yasaklanmıştı biliyorsunuz. ‘’Aaa olur mu hiç öyle şey nasıl kaldırılır?’’ dedik, sonra eyvallah dedik oturduk yerimize. Şimdi başına sıfır koyup giriyoruz. Artık yasak olmasını düşünmüyoruz çünkü girmenin bir yolu var. Kısıtlandığımız unutulup gidiliyor böylece.
Şimdi de Netflix, Blutv, Puhu Tv gibi oldukça aktif kullanılan çevrimiçi olarak film, dizi, belgesel izleyebildiğimiz platformlara geldi sıra. Rtük denetimi gelecekmiş bu platformlara. Benim anlamadığım neden gelecekmiş? Bu platformların kullanımı tercihe bağlı. Bir de izleyebilmek için ücret ödeniyor. 18 yaşından küçükler için çocuk kullanıcı modu mevcut.
Örneğin ben 26 yaşında bir birey olarak ücretimi ödeyip herhangi bir platforma üye oluyor ve kendime bir dizi seçiyorum. Rtük diyor ki ‘’hoop dur bakalım o seçtiğin dizi senin ahlakını bozar ben biraz kesip biçeyim onu sen öyle izle.’’ Olur mu öyle şey ne kesmesi diyorum ama derken de yapacağınızı biliyorum. Söylenip söylenip bir Eyvallah daha diyeceğiz belli oldu. Sansür denetimi başlayınca bende her insan gibi sansürsüz kullanabilmenin yollarını arayacağım kesin. Bulacağım da eminim. Ama neden bulmak zorunda kalıyorum ben? Yasak olan bir şey mi yapıyorum ki? Konusu ilgimi çeken herhangi bir belgeseli ya da filmi evimde oturup kimseye karışmadan izlemek istiyorum sadece. Bu bile mümkün olmayacak artık. Çünkü ben asgari zekaya sahip bir birey olarak ne izleyeceğime karar verebilecek olgunlukta değilim. Kesilip biçilmesine ihtiyacım var. Ahlakım bozulabilir, izlediğim şey kurmaca mı gerçek mi ayırt edemem ben çünkü hemen özenirim izlediğim şeye!
İşte mahallenin delisi yine konuşuyor sevgili okurlarım. Rtük bunu yapacak bizde bir şekilde alışacağız. Daha önce çok gördük çünkü benzer sahneler. Biz eyvallah diyeceğiz de dünya neler diyor bizim için bu daha da acıklı bir tablo.
Netflix’in kurucusu’na Türkiye’de sansür uygulaması sorulduğunda ‘’Türkiye’yi konuşuyorsak böyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Oralarda sorun çıkmıyor da Türkiye’de mi çıkacak?’’ demiş. Karşılaştırıldığımız ülkeler bu mu olmalı gerçekten bunu bir düşünmeliyiz diyorum. Biliyorum düşünüyorsunuz siz ama işte kızım sana söylüyorum gelinim sen anla benim ki.
Her basit gibi gelen kısıtlama ve ardından gelen kabullenme en büyük düşmanımız. Kendimizi, bireysel alanımızı koruyacak gücü bir an önce toplamalıyız. Koruyacak güç demişken Salda Gölü ve Kazdağları’nda yaşayan bütün canlıların onların sesi olmamıza, onları korumamıza ihtiyacı var. Lütfen onları görmezden gelmeyin.
Sevdikleriniz ve özledikleriniz ile birlikte keyifli bir bayram geçirmenizi diliyorum.

10.08.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00