BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
216
Dün
:
4633
Toplam
:
15013519
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
YOZGATTA EĞİTİLMEK
yozgatgazetesi@hotmail.com
Hayatımda en çok ağladığım gündü. Otogarda arkadaşlarıma uzun uzun sarıldım. 15 yaşındaydım. Dünyanın en güzel yerini bırakıyor gibi hissediyordum kendimi. Nasıl öyle hissetmem doğduğum büyüdüğüm yer. Her gün üniversite hayalleri kurup şu Yozgat’tan kurtulsak derdik ama kurtuluyor olmak bambaşkaymış.
Şimdi siz bunları neden anlatıyorsun diyeceksin. Yeni Valimizin Yozgat’ın en büyük sorunun göç ve eğitim açıklaması üzerine anlatıyorum. Hem eğitiminin büyük bir kısmını Yozgat’ta tamamlamış hem de göç etmiş bir insan olarak söylemek istediklerim, tecrübe ettiklerim var benim de. Dikkate alınır mı bilmem ama en azından konu açılmışken söyleyeyim benden çıksın.
Tabii bu anlattıklarım kendi dönemimde yaşadıklarım. O zamandan bu zamana çok büyük değişiklikler olduysa bu yazının bir anlamı kalmaz ama inanın çok mutlu olurum yeni öğrenciler için.
Yozgat’ta öğrenci olmak kolaydı. Kimse sizden bir proje üretmenizi, kendinizi ve yeteneklerinizi keşfetmenizi, fikriniz olmasını beklemiyordu. Hele kendinizi ve haklarınızı savunmanızı hiç istemiyordu. Eğitimde bu çok mu önemli senden aldığın derslerden haber ver diyorsanız o ayrı. Evet çok iyi ders anlatan öğretmenlerimiz vardı. Kendi dönemim açısından konuşursam çoğu arkadaşım iyi üniversiteler kazandı. Hatta çok iyi yerlere gelmeye bile başladılar.
Ama Yozgat’tan göç eden genç kesimde üniversite eğitimi için Yozgat dışına giden kesimde bana göre büyükşehirlerde ya da daha aydın şehirlerde büyümüş gençlerden hep biraz eksik kaldık.
Eksik kaldık çünkü üretici değildik. Eksik kaldık çünkü gidebileceğimiz çok fazla kurs yoktu. Yeteneklerimizi bilemedik çok şanslı değilsek. Güzel konserlere, tiyatrolara, konferanslara gidemedik.

Çünkü yoktular. Yönlendirilmedik. O caddede bütün gün mekik dokurken, üç dört kafe arasında git gel yaparken öğretmenlerimiz çekip kolumuzdan tutmadı bizi. Boş vaktini şununla değerlendir demediler. Genel konuştuğum için bütün öğretmenler kusuruma bakmasın. Ama pastanın büyük dilimi ne yazık ki böyleydi.
Erkekle kız aynı sırada oturmaz dediler fesat olduk. Üniversite de biri sen ne düşünüyorsun dediğinde sessiz kaldık çünkü düşünmeyi, fikir sunmayı öğrenmedik. Topluluk önünde konuşamadık. 18 yaşından sonra ben kimim, ben ne düşünüyorum, benim yeteneğim ne acaba diye kendimizi keşfetmeye uğraştık. Bizi hocam eti senin kemiği benim diye yazdırdılar okula bizde ses çıkartmadık.
Suç aslında hepimizdeydi. Ne tek başına bir öğrenci değiştirebilirdi bu düzeni nede tek başına öğretmen. O yüzden eğer eğitime, öğrenciye yapılacak bir dokunuş varsa buda öğrencinin kendini keşfinden geçiyor bence.
Farklı okul kursları açılabilir, Halk Eğitim Merkezlerinde öğrenciye yönelik daha çok kurslar açılabilir. Kültür Müdürlüğü gençlere yönelik daha çok aktivite yapabilir. Milli Eğitim kısa film yarışmaları, okullar arası tiyatro festivalleri düzenleyebilir. Yozgat içinde düzenlenen festival organizasyonlarında öğrencilere görevler verilebilir. Bunun gibi birçok basit proje yapılabilir. Bunlar yapıldıkça öğrenci ben bir şeyler başarıyorum diyebilir.
Yazımı sonlandırmadan önce eğitimden bu kadar bahsetmişken üzerimde çok emeği olan sevgili öğretmenim Adıgüzel Yıkılmaz’ın yakınlarına ve bütün öğrencilerine baş sağlığı diliyorum. Öğrettikleriyle açtığı yollar bana her zaman ışık olacak.
Sevdiklerinizle birlikte keyifli bir bayram geçirmenizi diliyorum. Ramazan Bayramınız kutlu olsun.

04.07.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00