BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
195
Dün
:
4633
Toplam
:
14611993
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
Hayatın fısıltısı
yozgatgazetesi@hotmail.com
Burada oturup sürekli size dert yanıyor gibi hissediyorum kendimi. Fakat sizlerde farkındasınızdır bu zamanda hayata yeni atılacak bir genç olmak pekde kolay değil. Önümde neresinden toplasamda bir düzene koysam diye sere serpe duran bir hayat varken. Kendimden ve sistemden başa eleştirecek fazla şey bulamıyorum.
Kepi cüppeyi giyip ailemin yüzünü ağarttım, “emeklerinizi boşa çıkarmadım” diye gülümseyebilmek pek güzel duyguymuş. Fakat sonrasında kafayı yememek elde değil. Acaba neresinden başlamak lazım? diye bir soru var ki bunun cevabını önüne gelen her insanda aramaya başlıyorsunuz. Birisi 'sen en iyisi bunu yap' desin diye yalvaran gözlerle bekliyor insan.

Öğrencilik bir akvaryummuş. Diplomayı elimize verip bizi bir denize atıveriyorlarmış. Sanki o kadar sene nasıl yüzeceğimizi öğrenmemişiz gibi denizin içinde çırpınırken buluyormuşuz kendimizi.

Bu zamana kadar ailelerimizin maddi imkanlarının bir kaç çıta üstünde hayat beklentisi ve umuduyla çeyrek asır geçiriyoruz. Sonrasında hayat birden 'bu hiçte kolay değil, sürüneceksin önce' diye fısıldıyor. İşte son bir yıldır bu fısıltıyı duyuyorum bende. Tabii her meslekte durum böyle değildir. Ben mesleğimin zorluklarını bir çok ağızdan duyarak başladım. Ama 18 yaşında ben onlar gibi olmam, her şey çok güzel olacak diye hayalperestliğin zirvesinde dağa taşa haykırıyor insan. Şimdiyse dönüp gülüyorum dört sene önceki Ece'ye. “Medya sektöründe kim güle oynaya bir meslek hayatı geçirmiş ki sen geçireceksin” diye.

Yazdıklarım size fazla karamsar gelebilir Aslında hevesim kırılmış yada vazgeçmiş değilim.
Sadece Türkiye'de yeni mezunlara yapılan muameleyi gördükçe ayaklarımı yere daha sağlam bastırmaya çalışıyorum. Yere sağlam basmayı geç yerin dibine sokmak lazım ayakları galiba.

İş başvurusu yaptığınızda ucu açık deneme süreleri, bu sürede maaşı geçtim yolunu, yemeğini bile karşılamayı kabul etmeyen bir çok kurum var. Tabi her yerde durum böyle değil ama başvuran arkadaşlarımdan da kendimden de gördüğüm tablo ortalama olarak böyle.

Umarım Türkiye içinde hepimiz içinde güzel şeylerin olacağı bir döneme giriyoruzdur. Sevdikleriniz ve özlediklerinizle birlikte keyifli bir bayram geçirmenizi diliyorum.

16.07.215

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00