BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
177
Dün
:
4633
Toplam
:
14853415
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
Gelecek nasıl gelecek?
yozgatgazetesi@hotmail.com
Yazı yazmak kafası rahat adam işiymiş. Fırsat bulupta oturamadım bir türlü masa başına. Yoğunluktan falan değil tabi bu durum. Gelecek kaygısı diye bir şey varmış ki düşman başına. Okulun son senesine de gelince ne yaparım ne ederim düşüncesi allak bullak ediyormuş insanı.

Kendimi de çok tanıtma şansım olmadı size daha önce. Ege Üniversitesi İletişim fakültesinde okuyorum. Bu sene 4. sınıfım. Her iletişim fakültesine gelen öğrenci gibi kendime güvenerek, ileride sektörde başarılı işlere imza atacağım hayalleriyle başladım ben de. O güvende, hayallerde küçüldü tabii zaman geçtikçe.
'İstediğim mesleği okuyorum bu eğitim sisteminde kaç kişi bu şansı yakalıyor' düşüncesi, bu zamana kadar her hevesim kırıldığında içimi rahatlatıyordu. Fakat iş hayatına ufaktan bir giriş yapınca içim kapkara oluverdi.

Bu yaz İstanbul'da bir televizyon kanalında staj yaptım. İstanbul'da yaşamaya çalışmak bir yandan medya sektörünün ağır çalışma koşulları bir yandan daha stajyerken bile kaldırılacak gibi değildi.
Yıllardır almaya çalıştığımız diploma bir kağıt parçasından ibaretmiş mesela. Hangi okuldan mezun olunduğu sorulmuyor bile. (Tabii içinde buLunduğum sektör için konuşuyorum.) Az paraya en çok işi kime yaptırırızın derdinde herkes. Ucuz iş gücü bulununca posasını çıkarana kadar çalıştırılıyor ne yazık ki. Az paraya, ağır çalışma koşullarını kabul eden o kadar çok insan var ki hayat kalitemiz neden bu kadar düşük diye şaşırmamak lazımmış. Sosyal hayat denen şeye ne maddi durumu ne enerjisi kalıyor insanların. Hele ki İstanbul'da.

İstanbul benim aşık olduğum şehirdir. Okulu bitirip yerleşmek için gün saydığım şehirdir. Tabi benim bu İstanbul sevgim bu zamana kadar hep bir haftalık sadece gezmek için gittiğim tatillerden ibaretti. Yaşamaya başlayınca her şey tersine dönüyormuş. Bir de ben şanslılardandım, iş yerine yürüyerek gidiyordum daha trafik sorunuyla yüzleşmedim bile.

Bi ay boyunca her sabah severek gittim ve gerçekten de stajım boyunca yaptığım işlerden çokta keyif aldım fakat çalışan ücretlerini duyunca İstanbul'a yerleşme hayallerimden de vazgeçmek zorunda kalabileceğimi farkettim ne yazık ki.

Garanti meslek olsun diye mühendis ol, doktor ol diye çocuklarını zorlayan ailelerin bir bildiği varmış demek ki dedim kendi kendime. Ne yazık ki Türkiye'nin durumu bu. Belirli meslekler dışında orta düzeyde, kaliteli ve sosyal bir hayat sürmek mümkün değilmiş.

Her meslekte çok iyi işler çıkaran, başarıya ulaşan insanlar tabii ki var. Durum o kadar da umutsuz değil. Ama hepsiyle aynı anda yüzleşmek beni bir karamsarlığa düşürdü ne yazık ki. Bugünlük bu kadar. Bundan sonra daha sık görüşmek üzere. Sevgiler.

3.10.2014


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00