BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
350
Dün
:
4633
Toplam
:
15011077
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
YOZGAT'A DAİR
yozgatgazetesi@hotmail.com
Eline kalem kağıt alınca yazacak ne kadar da çok şey buluyor insan. Birde sizin güzel yorumlarınız geldikçe sürekli bir şeyler anlatasım geliyor. Bu gazetenin bir parçası olmak böyle bir şey ama. Her zaman öyleydi.

Şanslıyım ki küçüklüğümden beri Yozgat Gazetesiyle büyüdüm. Babamın peşine takılır gelip giderdim sürekli. 'Çay içer misin?' diye sorardı Osman Amca. Bilirsiniz işte bir çocuk için önemli bir sorudur bu, ciddiye alınmaktır. Erdoğan Abi yardım isterdi benden yazıları yazardım bilgisayarda. Ne büyük bir iş başarmaktı benim için.

Çocukluk demişken Yozgat'ta büyümek nasıl bir şeydir birazda bundan bahsedeyim. Hiçbirimiz çocuk olamadık aslında Yozgat'ta. Kız olduk, erkek olduk küçük yaşlardan itibaren. Rehberlik derslerini kız erkek ayrı yaptık. Aynı sıralarda oturmadık. Birbirimizi hep merak ettik. Merak ettirildik aslında.

Veli toplantılarında ailelerimize şikayet edildik 'kızınız erkeklerle çok samimi' diye. Sevgilisi olanların disipline gittiğini bile hatırlarım. Gülüp geçilecek çocukluk aşkları yüzünden. Yanlış bir şey yoktu ortada ama işin içine yanlış yapmanın çekiciliğini bulaştırıyorlardı birde. Bu yüzdendir belki bir çok arkadaşımın liseyi bitirir bitirmez evlenmeleri.

Eğitimcilerimizin gözünde bile bir kızla erkek dostluk kuramazdı. Bu sebepten Sayın Başbakan 'kızlı erkekli' deyince ben çokta şaşırmadım aslında. Kentimin yerlisi de, dışardan okumaya geleni de yıllardır kızlı erkekli bir şey yapamıyordu zaten. Yapsa da hep bir huzursuzluk. İçimize işlenmiş ya bir kere.

Daha ilkokuldan itibaren bu manzaraları görmüş biri olarak Yozgat'ta üniversite okuyan öğrenci arkadaşlarıma üzülüyorum. Öğrenciye kimse ev vermiyor zaten. On sekiz, on dokuz yaşında ailesinden ayrılıp okumaya gelmiş bir çocuktan ne zarar gelebilir ki? Çoluğa çocuğa kötü örnek diye düşünenlerin sayısı ne kadar da fazla hepimiz biliyoruz.

Hadi bin bir güçlükle eve çıktılar. Bu gençler kentimizde kızlı erkekli ne yapabilirler bir de bunu düşünmek lazım. Konser desen senede bir kaç kere, tiyatro desen aynı şekilde. Ya bütün gün Lise Caddesi'nde dolanacaksın yada evinde oturacaksın.

Yada yapacak çok etkinlik var diyelim. Öğrencilik zaman zaman parasız kalmaktır. On kişi çay koyup sabaha kadar muhabbet etmektir. Yokluğu paylaşmaktır. Paylaşmanın cinsiyeti olur mu sevgili hemşerilerim?

Üzülerek söylüyorum ki kentimizde büyüyenler bir an önce başka şehire okumaya gidip kurtumak istiyor. Şehir dışından gelenler içinde bir sürgün yeri. Bozok Üniversite'sini bitiripte 'artık adını bile duymak istemiyorum.' diyen o kadar çok insan gördüm ki. Malesef kentimiz öğrencilik yıllarının insanın en güzel zamanları olmasını engelliyor.

Yozgat'ta büyüyen bir genç olarak gözlemlerimi, yaşanmışlıklarımı aktardım sizlere. Üretecek bir çözümüm ne yazık ki yok. Bu sebepten kentimde okumanın şafak saymak olduğunu düşünen öğrencilerin kızına da erkeğine de bol şans diliyorum.

19.11.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00