BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
215
Dün
:
4633
Toplam
:
14629243
VİZYON Av. Celal KAPUSUZOĞLU
Şehir ve Medeniyet üzerine
mckapusuzoglu@hotmail.com
Şu tarifler “Mukaddime” den; Medine: Şehir, Medeni: Şehirli, Şehirde yaşayan. Bâdiye: Köy, Bedevi: Köylü.
Medeni hayatın yaşandığı yerlere Medine deniyor. Medeniyet de buradan, şehirlinin kurduğu ideal hayat tarzı. Yine “Mukaddime”den, öğrendiğimize göre Hz. Muhammed (SAV), sahabenin köye göçmesini yasaklamış. Niye acaba?
Medine, adı üstünde, şehir. Şehirler belli kurallara göre yaşanılan yerlerdir. Peki o belli kurallara uyulmazsa ne olur? Köyün kuralları yok mudur? Vardır elbette ama o kurallar köy şartlarına göredir. Tabii konumuz Medine.
Acaba şehirlerin yaşıyla , medeniyet seviyeleri arasında bir bağ var mıdır? Diyelim bir köy büyüse , önce kasaba, sonra ilçe, sonra da şehir olsa… Kaç yıl geçince köylülükten şehirliliğe geçiş yapsın.
Medine’de yaşayan insan, köyünü Medine’ye getirse ne olur? O şehir onu değiştiremezse, o, şehri değiştirir mi? Yaşadığımız şehir bu sorulara cevap bulmak için bir laboratuar olabilir mi?
Önceden şehirli (medeni) olmuş insanlar, bize (bizim gibi sonradan gelenlere) örnek davranışlarıyla yardımcı olup medeniyete dahil olmamızı hızlandırabilir mi? Ya o şehirliler yoksa, yahut sayıları azsa?
Kamu kurumları yahut mahalli idareler medenileşmeye yardımcı olabilir mi? Neler yaparlar, kurallar mı koyarlar? Kültürel faaliyetlere ağırlık mı verirler yoksa din istismarı kokan, sıradan, el gördülük işler mi yaparlar?
Gelelim Yozgat’a. Şehir kimliği kaç senede oluşur? Yozgat kurulalı şurada aşağı yukarı 250 sene olmuş. Daha kaç yıl bekleyeceğiz, şehir kimliği oluşsun diye? Kayserililik, Konyalılık, Çorumluluk…
Çorum’u gördünüz mü? Afişlerde “Çorumluyuz, birbirimizden sorumluyuz” yazıyor. Ne güzel bir söz. Bu söz yüzünden mi Çorum sokaklarında çekirdek kabuğu, sigara izmariti yok. Sahi Yozgat için sorumluluk ne demektir? Medeni (şehirli) insan, sokakta bağıra bağıra konuşmaz, sokağa tükürmez, burnunu silmez. Hele hele sokakta küfürlü cümleler kurmaz. Rica eder, affedersin der, teşekkür eder… Yoksa Yozgat köy mü?
Şehrimizde geçen yıl bir olay yaşanmış. Görmedim, anlatanların yalancısıyım. Amasya plakalı bir araç saat kulesi önündeki yaya geçidinde yayalara kurallar gereği öncelik veriyor.. Arkadaki Şahin marka araç, tabi ki Yozgat plakalı, klaksonla yaptığının yanlış (!), kötü (!) olduğunu anlatıyor. Amasya plakalı araç postaneye doğru dönüp park ediyor. Şahin araçta bulunanlar takip ediyor, araçtakileri indirip dövüyorlar. Hadi açık söyleyelim, şehzadeler şehri Amasya’ da böyle bir olay olur mu?
Yaşadığımız şehir, gerçekte Medine midir? Biz kimlerle yaşıyoruz? Şehrin insanlarının ezici çoğunluğu medeni (şehirli) midir? Çok çok düşünmeliyiz.
Sahi üniversite kadrosundaki akademisyenlerin şehrin yaşanabilir olması için projeleri var mı? Elbette bu iş akşamdan sabaha olacak değil. Ancak bir yerlerden de başlanmalı herhalde. Ben sokakta bir akademisyenle karşılaşmadım hiç. Siz karşılaştınız mı? “ Canım sokakta akademisyenin ne işi var ” mı diyorsunuz? Yahu elbise almak için de mi sokağa çıkmazlar?
Ya işte böyle. Yok öyle sakal bırakıp, yüzü yerde Çapanoğlu Camii’ne vakit namazına gidip, sonra eve kaçmak. Sizlerin bu şehre karşı hiç mi sorumluluğunuz yok?
Toplumsal sorumlulukla medeniyet seviyesi arasında bir bağ var mıdır? Şehirde olup bitene karşı duyarlı olmak için ille de medeni mi olmak gerekir?
Medine’de medeni insanlar yaşar deniyor. Öyleyse medeniyeti de Medineliler kurar. Sahi medeniyetimiz, şehir kimliğimiz olacak mı? Ne zaman?
Prof. Dr. Sadettin ÖKTEM diyor ki: “Bu kabuk muhafazakârlıktan medeniyet doğmaz.” Canım medeniyette muhafazakârlık olmaz mı? Olur elbette, olur ama Yunus Emre gibi olur medeniyetin muhafazakarı. Bâdiye’ de yetişen Taliban, El- Kâide, Işid de muhafazakâr olduğunu söylüyor. Vahşilerin muhafazakârlığı da öyle olur. Zirâ vahşilerin medeniyet diye bir kaygısı, iddiası olamaz. Onlar hasbel kader “ Müslümanım” diyor, bizim Yunus Emre de… Hangisi Hz. Muhammed’in getirdiği dinin insanıdır? Arada bu kadar fark var işte. Medeniyet öyle bir şeydir, biri “ Bir kez gönül kırdın ise bu kıldığın namaz değil” diyor, öteki vahşiler ise hareket halindeki arabadan ateş açıp Müslüman öldürüyor… Bu vahşiler hristiyan olsaydı bile aynı davranışı yapacaklardı.
Ne zaman bu şehirde bir konservatuar olacak? Bir düzine “divan” sahibi şairimiz… Taşrada olmaz mı diyorsunuz. Vallahi ben bilmem, Nâbi Urfa’da, Fuzuli Bağdat’ta yaşadı.
NOT: Holocaust’un ( Yahudi Soykırımı) olduğuna hiç kimse beni inandıramaz. Soykırım acısı tatmış bir halk başka bir millete soykırım yapar mı?
Bayramınız bayram olsun diyecektim, fakat çocuk katilleri bize bayram sevincini çok gördü…

HEDİYELİK:

SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUK

Küçük, utangaç adımlarla girdi sahneye
Sanki oyun oynuyordu
Hepimiz onu bekliyorduk.
Oturduk yerimize,
Çok uzak bir yıldıza bakar gibi
Baktı gözlerimize

Kimsesizlik
Zehir, zıkkım bir zemheriymiş
Kıymış baharına
Annesi
Her gece misafir gelirmiş rüyalarına

Sonra
İnce bir yağmur başladı
Tan uykusuna hasret gözlerinden
Islandı zaman,
Islandı karar

Şimdi onun yerinde
Üşümüş bir serçe kuşu var


Ah çocuk!
Seni sokakta görse kim tanır?
Tanısa biri seni
İnsanlığından utanır.

27.07.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bu bayramda
hocam bende yaziyorum arada sizin gibi ama okuyanlar sagolsunlar kulaklarinizi cinlatiyorlar. Bende sizin yazinizi okuyunca belki de coktan bu dünyadan ayrilmis sizin hocanizi düsündüm ama o kadar insafsiz olamadim sizin kulaginiza dogru üfleyi verdim. kendinize iyi bakin böyle yazmaya devam. Sizler sayesinde memleketim hic degismeden kalacak. Allah razi olsun.
tarık -- 07.04.2015 19:31
MUHTAR ADAYI
Yaşanmış hikayeler serisinin "AZICIK DA MIHTARLIKDAN GONUŞAK"a gelip dayandığın anlaşıldı. Tırnak içine aldığım cümlenin hikayesini de; pancarın ucunun sivriliğini vurgulayan cümleyi atlamadan yazmanı bekliyoruz Üstadım.
Yasin Ali ER -- 03.11.2014 15:44
GÜZ GELDİ
Yazdıklarının dışında, düşündüklerini ve sohbetlerini de paylaşan dostun olmam hasebiyle, yorum yazan okuyucularına sonuna kadar katılıyorum.
Benimle ve dostlarınla paylaştıklarının tamamının yazılarak okuyucuya sunulması nice elzemdir bilir misin?
Her birinin Türkçe hassasiyeti, her cümlede ap açık ortada ve belki sen de onların düşüncelerini yazmak anlamında gayrete gelmesine vesile olacaksın!
Kısaca sorumluluğunun büyümekte olduğunu gör artık.
Bana verdiğin "yazacağım" sözünü tutmakta geç kalıyorsun.
Mesela; hikâyelerini yayınladığın ilk kitabın olan "Atlar ve Sahipleri" eserinden ıkuyucularının neden haberi olmasın?
Mesela; şiirlerinin tamamını bu sayfadan sırasıyla neden paylaşmazsın?
Mesela; güncel gündeme dair sohbetlerimizde yaptığın tespitleri katılıp katılmama hakları kendilerine ait olmakla birlikte bütün okuyucuların neden bilmesin?
Lüzumuna binaen; "siz"li "biz"lilik bu yorumda yerini "sen" ve "ben"e bırakmıştır.
Bir okuyucunun ihtarı sayman ve birikimlerini sıklıkla yazarak paylaşman dileğiyle saygılar sunuyorum.
Selam ve dua ile...
Yasin Ali ER
Yasin Ali ER -- 20.10.2014 12:57
GÜZ GELDİ
al benden bir o kadar can dosta selam
yusuf altınbAS -- 16.10.2014 22:15
GÜZ GELDİ
sevdagül hanımın dediği gibi ,yorumlarınız da şiir gibi..ama çok seyrek okuyoruz yazılarınızı.Bu güzelim yazılarınızı sıklıkla okumak istiyorum.Ayrıca yayınlanmış eseriniz varmı? varsa hangi yayınevinden temin edebilirim.esenlik dileğimle..
Suna -- 14.10.2014 10:16
GÜZ GELDİ
Bu ne güzel,ne kadar edebi,ne kadar anlamlı bir güz yazısı.yazınızda şiir gibi.yumuşacık,gönlümü rahatlattı.ne mutlu yozgatlılara ki sizin gibi zarif yazarları var.Eesenlikler dilerim.
sevdagül -- 11.10.2014 18:01
Şehir ve Medeniyet üzerine
selam, saygılarımla hocam yazınız çok hoşuma gitti afınıza sığınarak feysimde paylaşma hisine kapıldım saygılarımla.
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:51
Şehir ve Medeniyet üzerine
Naif, acıklı, Kapusuzoğlu'na yakışır bir şiir.
Mehmet Ali ÇAKIR -- 01.08.2014 16:40
Şehir ve Medeniyet üzerine
Sayın Kapusuzoğlu,Şiiriniz yazınızın son noktası olmuş.Bu kadar edebi yazılar yazan ve şiirin üstadı bir kalem, neden Yozgatlı bir şair olarak sesini duyuramadı. Nice cevherlerimiz sessiz sedasız kayıp gidiyor. Bu hazineler fark edilip memleketimiz kültüründe gün ışığına çıkarılmadıkça, bahsettiğiniz medeniyet asla bu şehre girmeyecektir.Medeni insanlar bastırıldıkça, medeniyet eğitimi veren insanlar saklandıkça halkımız asla eğitilemez. İnsan gördüğünü benimser. Geçenlerde "Yozgat Millet Vekil"lerinin birinin sayfasına yorum yapmıştım.Yozgat'lı bir hanım yoruma cevap yazmış. Aynısını geçiyorum.

-laf gonuşdu bal gaba doldur duldur ye saba
-Bu sözün aslı böyle değil.( deyip doğrusunu yazdım)el cevap..
-Biz yozgatlıyıg. ısdanbullu dalik. gıvıramag.
-Türkçede bir yazı dili vardır. Nereli olursanız olun bu dil değişmez. İlk okul okumuş bir insan bile konuştuğundan farklı yazar.Şivemizi yadırgamıyorum. Ayrı bir kültürün elbette bir parçası olarak kabul etmek gerekir.
-sen baga ders veracane AKP ye oy ver. için şişmiş senin.
-AKP ye oy kullanmış olmam, bu partiyi ve millet vekillerimi eleştirme hakkımı da kullandım anlamına gelmez.
-sen heç gabağ yemedin galiba. dolabımda çog .gonderiyinde ye.çohda gonuşma ben yozgat üniversitesi mezunuyum.
-------

Bu konuşmadaki son cümleye inanayımmı? İnanıyorum. Nice üniversite mezunlarının yazılarını, yorumlarını okuyorum. Aynı tarzda... Allah aşkına! Hadi bölümüne göre eğitim alıyor. Dil bilgisi farklı bir ders. Lakin! hiç mi hocaları bu öğrenciye ders anlatmıyor? Hiç mi konuşmuyor? Hiç mi davranış örneği sergilemiyor? Hiç mi gazete dergi okumuyor. Hiç mi televizyon seyretmiyor? Aslında bunların hepsini yapıyor. Fakat, kabuğunu kırıp kendini değişimin kollarına bırakmıyor.Bırakmış olsa, kabuktan çıkan civciv misali bir süre sonra üretici durumuna geçecek. O kabuğu kırmış olsa,tavuk altında bekleyen yumurtalar gibi tavuğun sıcaklığına ihtiyacı kalmayacak. Devletten hizmet bekliyorlar. devlet hizmet getirse kime getirsin. Yozgat lı zaten kendi kabuğunda yaşamakta ısrar ediyor.O kabuğun içinde söverek konuşmayı edep zannediyor.

Sizden ricamız, yazılarınızı daha sık paylaşarak biz okuyucularınızı bekletmemenizdir.Bayramınız Mübarek olsun. Saygılar, Hürmetler.

SUZAN -- 29.07.2014 13:35
Yeni yılda
ÜSTAD;SENİ SEVMİYORUM YİTİĞİNİ ARAMADIĞIN İÇİN,SENİ SEVİYOR VE ANLIYORUM,YİTİĞİNİN NE OLDUĞUNU BİLDİĞİN İÇİN...BAZI KİŞİLER 30 ŞUBAT DOĞUMLUDUR...SENLE DOĞUM GÜNÜMÜZ AYNI,NİCE OTUZ ŞUBAT!LARA...SELAMLARIMLA
MEHMET UYSAL -- 03.01.2014 16:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00