BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
250
Dün
:
4633
Toplam
:
14933433
VİZYON Av. Celal KAPUSUZOĞLU
Arefe günü
mckapusuzoglu@hotmail.com
Hayatı,zamanı,dünyayı fazla mı ciddiye alıyoruz? Aslında şu olup bitenler (bir görüşe göre)” muhayyel-sanal” ise,yaptığımız kötülüklerin hepsi yanımıza kar kalacak demektir.
Hani farklı bir zamanı,farklı bir hayatı yaşayan insanları, onların dünyalarını tanımasak, bugünkü insanı, dünyayı, hayatı tek örnek, (işin kötüsü doğru örnek) sayabiliriz.
Bu arefe günü mezar ziyaretine gittiğimde ilk önce iki güzel insanın mezarını ziyaret edeceğim. Onları tanıdığım için başka bir hayatın,başka bir insan modelinin varlığını biliyorum.
Yaşadıkları mekan nasıl bir yerdi? Nasıl bir zamanı yaşıyorlardı? Yaşadıkları zaman kendi zamanları mıydı? Yoksa, kurgulanmış, kendi zamanlarının dışında, kendi hayallerinde var ettikleri bir alem vardı da o alemde mi yaşıyorlardı?
Dünyayı,hayatın zorluklarını, yağmurun yağması gibi tabii karşılıyorlardı.
Kendileriyle,insanlarla,tabiatla,hayvanlarla barışık yaşıyorlardı.
Hiç aceleleri yoktu. İbadet eder gibi çalışıyorlardı. Zaman yoktu, sesler, renkler ve kokular belirliyordu hayatlarını... Kışın “dağlar Mehmet Ali çağırıyordu “harmanda,” sağır ay doğuyordu”...
Onca güzelliği nasıl da sığdırmışlardı yüreklerine? Yalansız, riyasız, sade, su kadar sade bir hayat yaşıyorlardı. Başka bir hayatın varlığından habersizdiler. İçimizdeki dünya , hakikaten dışımızdaki dünyadan büyük müydü?
O insanların avlusundaki köpek kimseyi kapmazdı, atı tepmezdi. Nasıl bir yürek genişliği ki huyları eşyayı ve hayvanları böyle etkileyebiliyordu. Kullandıkları eşyanın ruhu mu vardı,kendi ruhlarından bir parça mı vermişlerdi eşyaya,hatta besledikleri hayvanlara.Nasıl oluyordu da koyunları, biri başlarını tutmadan kendini sığdırıyordu, atı dereden, hafttan değil de pınarın lülesinden, helkeden su içiyordu.
Kışın, sobası dışarıya bir yudum duman vermeden kolayca yanıyor, dirseğine kadar kızarıyordu.
Acaba kişiliğimizden yansıyan olumlu ve olumsuz duygular, dışımızdaki dünyayı her an yeniden mi şekillendiriyor ?
Dünya gailesini düşünmeden, rızık endişesini duymadan, teslim oluş nasıl bir hayat algısıdır ?
Her olaydan ilahi mesaj çıkarıp ona göre davranıyorlardı. Gönül yüceliklerine sınır yoktu. Sürekli “Allah ümmet-i Muhammedi korusun, içi sıra da bizi…” diyorlardı. Yunus ve benzerlerinin sırlar odasının perdesini yırttığı gibi bu güzel insanlardan perdeyi yırtmış olmasınlar...
Nasıl bir cömertliktir ki avlusundaki yalakta evin köpeğini yallamadan, ağıl ve ahırdaki hayvanları yemlemeden, sofraya oturmamak?
Sofralarına nasıl bu kadar çok çeşit insan oturabiliyordu ? Sadağcının önce karnını doyurup sonra torbasına buğday koyuyorlardı.
Büyüyünce anladım. O iyilik timsali insanlar önce kendilerine saygı duyuyorlardı. Bu yüksek kişiliklerine (izzet-i nefs) saygı sonucu herkesi de kendileri gibi biliyor, herkese iyi davranıyorlardı. Hani atalar sözü var ya “Alemi nasıl bilirsin? Kendin gibi.”
Ya yükselmiş, korunmuş nefsimiz yoksa? Yine alemi kendimiz gibi bilir, herkese her türlü çirkinliği revan görürüz. Daha doğrusu izzet- i nefs kendimize verdiğimiz nottur. Bu not aynı zamanda başkalarına da verdiğimiz nottur. Ya kentimize sıfır not veriyorsak, hatta sıfırın altı. Herhalde bütün kötülüklerin kaynağı bu not olsa gerek. İnsanın vahşi, zalim, kıyıcı olmasının sebebi bu mu?
“Alkış” ın (zıttı kargış) dua anlamına geldiğini bu güzel insanlardan öğrendim. Kendilerine yapılan en küçük iyiliğe “Alkış veren” iki iyi insandan birini arefe günü fakir, yalnız insanların bulunduğu sokaklarda yürürken göreceğim.
Tandır çöreği yapmıştır. Bir elinde bir sitil yoğurt, tepside bir topak tereyağı vardır.
Mezarlarının ziyaret ettiğimde sesimi duymalarını, seslerini duymayı o kadar çok isterdim ki. Cennette olduklarından şüphem yok. Onlara bir soru soracağım : “Sizi nasıl bir mekan, nasıl bir zaman böyle güzelleştirdi? Ruhunuza, genlerinize bu güzellikleri kim işledi de böyle melekleştiniz ?”
Bayramınız bayram ola.
¨ ¨ ¨
Hediyelik :

HAYAL BU YA

Gün biter
Yıldızlar uyanır
İğde kokulu bir yaz akşamın ardından
Sen gelirsin

Ben aşka dair bir şeyler söylerim
Sen gülersin
“Koynunda üşüyen ıslak bir güvercin var” dersin
Dizlerinde uyurum
Mavi bir geceyi
Yorgan diye
Üstüme örtersin.

14.10.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bu bayramda
hocam bende yaziyorum arada sizin gibi ama okuyanlar sagolsunlar kulaklarinizi cinlatiyorlar. Bende sizin yazinizi okuyunca belki de coktan bu dünyadan ayrilmis sizin hocanizi düsündüm ama o kadar insafsiz olamadim sizin kulaginiza dogru üfleyi verdim. kendinize iyi bakin böyle yazmaya devam. Sizler sayesinde memleketim hic degismeden kalacak. Allah razi olsun.
tarık -- 07.04.2015 19:31
MUHTAR ADAYI
Yaşanmış hikayeler serisinin "AZICIK DA MIHTARLIKDAN GONUŞAK"a gelip dayandığın anlaşıldı. Tırnak içine aldığım cümlenin hikayesini de; pancarın ucunun sivriliğini vurgulayan cümleyi atlamadan yazmanı bekliyoruz Üstadım.
Yasin Ali ER -- 03.11.2014 15:44
GÜZ GELDİ
Yazdıklarının dışında, düşündüklerini ve sohbetlerini de paylaşan dostun olmam hasebiyle, yorum yazan okuyucularına sonuna kadar katılıyorum.
Benimle ve dostlarınla paylaştıklarının tamamının yazılarak okuyucuya sunulması nice elzemdir bilir misin?
Her birinin Türkçe hassasiyeti, her cümlede ap açık ortada ve belki sen de onların düşüncelerini yazmak anlamında gayrete gelmesine vesile olacaksın!
Kısaca sorumluluğunun büyümekte olduğunu gör artık.
Bana verdiğin "yazacağım" sözünü tutmakta geç kalıyorsun.
Mesela; hikâyelerini yayınladığın ilk kitabın olan "Atlar ve Sahipleri" eserinden ıkuyucularının neden haberi olmasın?
Mesela; şiirlerinin tamamını bu sayfadan sırasıyla neden paylaşmazsın?
Mesela; güncel gündeme dair sohbetlerimizde yaptığın tespitleri katılıp katılmama hakları kendilerine ait olmakla birlikte bütün okuyucuların neden bilmesin?
Lüzumuna binaen; "siz"li "biz"lilik bu yorumda yerini "sen" ve "ben"e bırakmıştır.
Bir okuyucunun ihtarı sayman ve birikimlerini sıklıkla yazarak paylaşman dileğiyle saygılar sunuyorum.
Selam ve dua ile...
Yasin Ali ER
Yasin Ali ER -- 20.10.2014 12:57
GÜZ GELDİ
al benden bir o kadar can dosta selam
yusuf altınbAS -- 16.10.2014 22:15
GÜZ GELDİ
sevdagül hanımın dediği gibi ,yorumlarınız da şiir gibi..ama çok seyrek okuyoruz yazılarınızı.Bu güzelim yazılarınızı sıklıkla okumak istiyorum.Ayrıca yayınlanmış eseriniz varmı? varsa hangi yayınevinden temin edebilirim.esenlik dileğimle..
Suna -- 14.10.2014 10:16
GÜZ GELDİ
Bu ne güzel,ne kadar edebi,ne kadar anlamlı bir güz yazısı.yazınızda şiir gibi.yumuşacık,gönlümü rahatlattı.ne mutlu yozgatlılara ki sizin gibi zarif yazarları var.Eesenlikler dilerim.
sevdagül -- 11.10.2014 18:01
Şehir ve Medeniyet üzerine
selam, saygılarımla hocam yazınız çok hoşuma gitti afınıza sığınarak feysimde paylaşma hisine kapıldım saygılarımla.
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:51
Şehir ve Medeniyet üzerine
Naif, acıklı, Kapusuzoğlu'na yakışır bir şiir.
Mehmet Ali ÇAKIR -- 01.08.2014 16:40
Şehir ve Medeniyet üzerine
Sayın Kapusuzoğlu,Şiiriniz yazınızın son noktası olmuş.Bu kadar edebi yazılar yazan ve şiirin üstadı bir kalem, neden Yozgatlı bir şair olarak sesini duyuramadı. Nice cevherlerimiz sessiz sedasız kayıp gidiyor. Bu hazineler fark edilip memleketimiz kültüründe gün ışığına çıkarılmadıkça, bahsettiğiniz medeniyet asla bu şehre girmeyecektir.Medeni insanlar bastırıldıkça, medeniyet eğitimi veren insanlar saklandıkça halkımız asla eğitilemez. İnsan gördüğünü benimser. Geçenlerde "Yozgat Millet Vekil"lerinin birinin sayfasına yorum yapmıştım.Yozgat'lı bir hanım yoruma cevap yazmış. Aynısını geçiyorum.

-laf gonuşdu bal gaba doldur duldur ye saba
-Bu sözün aslı böyle değil.( deyip doğrusunu yazdım)el cevap..
-Biz yozgatlıyıg. ısdanbullu dalik. gıvıramag.
-Türkçede bir yazı dili vardır. Nereli olursanız olun bu dil değişmez. İlk okul okumuş bir insan bile konuştuğundan farklı yazar.Şivemizi yadırgamıyorum. Ayrı bir kültürün elbette bir parçası olarak kabul etmek gerekir.
-sen baga ders veracane AKP ye oy ver. için şişmiş senin.
-AKP ye oy kullanmış olmam, bu partiyi ve millet vekillerimi eleştirme hakkımı da kullandım anlamına gelmez.
-sen heç gabağ yemedin galiba. dolabımda çog .gonderiyinde ye.çohda gonuşma ben yozgat üniversitesi mezunuyum.
-------

Bu konuşmadaki son cümleye inanayımmı? İnanıyorum. Nice üniversite mezunlarının yazılarını, yorumlarını okuyorum. Aynı tarzda... Allah aşkına! Hadi bölümüne göre eğitim alıyor. Dil bilgisi farklı bir ders. Lakin! hiç mi hocaları bu öğrenciye ders anlatmıyor? Hiç mi konuşmuyor? Hiç mi davranış örneği sergilemiyor? Hiç mi gazete dergi okumuyor. Hiç mi televizyon seyretmiyor? Aslında bunların hepsini yapıyor. Fakat, kabuğunu kırıp kendini değişimin kollarına bırakmıyor.Bırakmış olsa, kabuktan çıkan civciv misali bir süre sonra üretici durumuna geçecek. O kabuğu kırmış olsa,tavuk altında bekleyen yumurtalar gibi tavuğun sıcaklığına ihtiyacı kalmayacak. Devletten hizmet bekliyorlar. devlet hizmet getirse kime getirsin. Yozgat lı zaten kendi kabuğunda yaşamakta ısrar ediyor.O kabuğun içinde söverek konuşmayı edep zannediyor.

Sizden ricamız, yazılarınızı daha sık paylaşarak biz okuyucularınızı bekletmemenizdir.Bayramınız Mübarek olsun. Saygılar, Hürmetler.

SUZAN -- 29.07.2014 13:35
Yeni yılda
ÜSTAD;SENİ SEVMİYORUM YİTİĞİNİ ARAMADIĞIN İÇİN,SENİ SEVİYOR VE ANLIYORUM,YİTİĞİNİN NE OLDUĞUNU BİLDİĞİN İÇİN...BAZI KİŞİLER 30 ŞUBAT DOĞUMLUDUR...SENLE DOĞUM GÜNÜMÜZ AYNI,NİCE OTUZ ŞUBAT!LARA...SELAMLARIMLA
MEHMET UYSAL -- 03.01.2014 16:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00