BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
317
Dün
:
4633
Toplam
:
15011055
VİZYON Av. Celal KAPUSUZOĞLU
Adressiz mektup
mckapusuzoglu@hotmail.com
Bu, varlığının farkına varamadığımız kaçıncı bahar? Her yıl Çamlık'ta ki çiğdemlerle başlayıp, tarla sınırlarındaki sormuk otlarıyla devam eden baharın saltanatını şimdi daha az duymak ne kötü ? Neyin, ne zaman, nasıl eskidiğini, eksildiğini bir bilsen! Eskiye, eksilen hangi duyguların ( insanlığımızla beraber) hangi yaban ele gittiğini bilmenin, ne demek olduğunu biliyor musun ?

Birbirimizin varlığını hissedebiliyor muyuz? Ben biliyor ve hissediyorum seni. Ya sen ?
Lise Caddesi'nde, Eskipazar Mahallesi'nde, zamanın elinden zor kurtulan, yara bere içindeki birkaç erguvanla benim aramda nasıl bir bağ olduğunu nasıl anlatsam ?

Sen, her akşam benimle aynı yollarda yürüdüğünü bilmezsen ne yazar? Ben biliyorum ya... Ben, ayrıca lacivert ağustos gecelerinde dilimin niçin tutulduğunu biliyorum. Kimin neyi .nerede aradığını bilmediğini de.
Bahara , sana bir de benim gözümle baksaydın ne demek istediğimi anlardın. Bir de benim aşk, hayat, ölüme dair neler düşündüğümü anlayabilseydin. Ah ! Anlayabilseydin ...Bütün bu kargaşa ortasında şaşkın duruşunla, senin ve ötekilerin nelerin farkına varamadığınızı bir de benden dinleseydin.
Bakıp da göremediğin bir dünya¬nın varlığını sana nasıl anlatsam. Çamlık'ta gece yarısı bülbüllerin kaç yüzyıldır, (belki kaç bin yıl) o feryatlarla kime nasıl seslendiğini... Sana Çamlık'taki baharı, bahar yağmurlarını, bülbülleri anlatmak isterdim.

Bir şeylerin ters gittiğini, bir yerde hata yaptığınızı belki ( yüreği olan ) birçok insan biliyor. Ya sen? Bir şeylerin ters gidiyor olması seni ilgilendirmiyor olabilir; ama beni ilgilendiriyor.

Yüreklerimizde büyüyen , büyüdükçe kökleşen duygularımıza bir bak hangi duyguları kapı dışarı ediyor? Dışarı attıklarımızı kat kat edip saklayacak naftalin kokulu sandıklarımız bile yok. Yüreklerde temizliği ( bahar temizliğini ) yapmak için hangi bahara gün veriyorsun ?

İnsanın melek yanını niçin merak ediyorsun, hem sana ne? Gel işin kolayına kaçıp, insanın insan yanına bakalım . İnsanı merak edelim bütün kiriyle , pasağıyla , acılan ve güzellikleriyle... İnsanı ta baştan affetmek yeni çirkinliklere kapı açıyorsa daha çok girdaplarda boğulacağız demektir.

Acı çektiğimizin farkında olmak ne güzel! Ne güzel hoyrat ellerde, nadan beyinlerde örselendiğimiz! Acı çekmiyorsak bu insan yanımızın çürüdüğüne delalettir. Ben insan kalmak istiyorum . Payıma düşen acıyı çekmeye hazırım , insansan , yüreğin varsa bölüşelim.

Bizi mankurtlaştıran , Çinli değil herhalde bugün . Efendimiz kim ? Kim bize ekmek ve su veriyor. Daha sonra kimin kölesi olacağız? Kimliğimiz, kişiliğimiz , sevdiklerimiz nerde olacak?

Acı çekiyorsak bil ki hala mankurt değiliz . Acılar yoksa kimlik ve kişiliğimiz de yok . Bel ki tersi de doğrudur (!)
Bütün olumsuzluklara rağmen acı çekebiliyorsak hala kurtuluş ümidimiz var demektir. Bir yerlere tutunmalıyız . Bu fırtına alıp bizi götürmemeli adı bilinmedik yerlere . Hala tutunacak bir dal ucu var diyorum.Türküler, bozkırdaki bahar, bozkırdaki ağustos geceleri... Ne dersin ?

Ucu telli mektuplar yazan sevgililerin, rüya gibi gelip geçen bir zamanda kaldığını biliyorum. Hiç değilse eşref saatlerinde Bozok türkülerini söyleyecek yüreğimiz olmalı.

Bu baharın da bize bir şey söylemeden çekip gitmesine müsaade etmemeliyiz. Baharı, kulağımıza bir çift söz söylemesi için zorlamalıyız. Elimizden kaçarsa peşinden gitsek bile gittiğimiz yerde bahar olmayacak. Şurda gün dönümüne kaç gün kaldı? Haziran sıcağına bahar nasıl dayansın? Gün dönümünde bahar ölür.
Ya başka bahar yoksa...

18.03.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bu bayramda
hocam bende yaziyorum arada sizin gibi ama okuyanlar sagolsunlar kulaklarinizi cinlatiyorlar. Bende sizin yazinizi okuyunca belki de coktan bu dünyadan ayrilmis sizin hocanizi düsündüm ama o kadar insafsiz olamadim sizin kulaginiza dogru üfleyi verdim. kendinize iyi bakin böyle yazmaya devam. Sizler sayesinde memleketim hic degismeden kalacak. Allah razi olsun.
tarık -- 07.04.2015 19:31
MUHTAR ADAYI
Yaşanmış hikayeler serisinin "AZICIK DA MIHTARLIKDAN GONUŞAK"a gelip dayandığın anlaşıldı. Tırnak içine aldığım cümlenin hikayesini de; pancarın ucunun sivriliğini vurgulayan cümleyi atlamadan yazmanı bekliyoruz Üstadım.
Yasin Ali ER -- 03.11.2014 15:44
GÜZ GELDİ
Yazdıklarının dışında, düşündüklerini ve sohbetlerini de paylaşan dostun olmam hasebiyle, yorum yazan okuyucularına sonuna kadar katılıyorum.
Benimle ve dostlarınla paylaştıklarının tamamının yazılarak okuyucuya sunulması nice elzemdir bilir misin?
Her birinin Türkçe hassasiyeti, her cümlede ap açık ortada ve belki sen de onların düşüncelerini yazmak anlamında gayrete gelmesine vesile olacaksın!
Kısaca sorumluluğunun büyümekte olduğunu gör artık.
Bana verdiğin "yazacağım" sözünü tutmakta geç kalıyorsun.
Mesela; hikâyelerini yayınladığın ilk kitabın olan "Atlar ve Sahipleri" eserinden ıkuyucularının neden haberi olmasın?
Mesela; şiirlerinin tamamını bu sayfadan sırasıyla neden paylaşmazsın?
Mesela; güncel gündeme dair sohbetlerimizde yaptığın tespitleri katılıp katılmama hakları kendilerine ait olmakla birlikte bütün okuyucuların neden bilmesin?
Lüzumuna binaen; "siz"li "biz"lilik bu yorumda yerini "sen" ve "ben"e bırakmıştır.
Bir okuyucunun ihtarı sayman ve birikimlerini sıklıkla yazarak paylaşman dileğiyle saygılar sunuyorum.
Selam ve dua ile...
Yasin Ali ER
Yasin Ali ER -- 20.10.2014 12:57
GÜZ GELDİ
al benden bir o kadar can dosta selam
yusuf altınbAS -- 16.10.2014 22:15
GÜZ GELDİ
sevdagül hanımın dediği gibi ,yorumlarınız da şiir gibi..ama çok seyrek okuyoruz yazılarınızı.Bu güzelim yazılarınızı sıklıkla okumak istiyorum.Ayrıca yayınlanmış eseriniz varmı? varsa hangi yayınevinden temin edebilirim.esenlik dileğimle..
Suna -- 14.10.2014 10:16
GÜZ GELDİ
Bu ne güzel,ne kadar edebi,ne kadar anlamlı bir güz yazısı.yazınızda şiir gibi.yumuşacık,gönlümü rahatlattı.ne mutlu yozgatlılara ki sizin gibi zarif yazarları var.Eesenlikler dilerim.
sevdagül -- 11.10.2014 18:01
Şehir ve Medeniyet üzerine
selam, saygılarımla hocam yazınız çok hoşuma gitti afınıza sığınarak feysimde paylaşma hisine kapıldım saygılarımla.
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:51
Şehir ve Medeniyet üzerine
Naif, acıklı, Kapusuzoğlu'na yakışır bir şiir.
Mehmet Ali ÇAKIR -- 01.08.2014 16:40
Şehir ve Medeniyet üzerine
Sayın Kapusuzoğlu,Şiiriniz yazınızın son noktası olmuş.Bu kadar edebi yazılar yazan ve şiirin üstadı bir kalem, neden Yozgatlı bir şair olarak sesini duyuramadı. Nice cevherlerimiz sessiz sedasız kayıp gidiyor. Bu hazineler fark edilip memleketimiz kültüründe gün ışığına çıkarılmadıkça, bahsettiğiniz medeniyet asla bu şehre girmeyecektir.Medeni insanlar bastırıldıkça, medeniyet eğitimi veren insanlar saklandıkça halkımız asla eğitilemez. İnsan gördüğünü benimser. Geçenlerde "Yozgat Millet Vekil"lerinin birinin sayfasına yorum yapmıştım.Yozgat'lı bir hanım yoruma cevap yazmış. Aynısını geçiyorum.

-laf gonuşdu bal gaba doldur duldur ye saba
-Bu sözün aslı böyle değil.( deyip doğrusunu yazdım)el cevap..
-Biz yozgatlıyıg. ısdanbullu dalik. gıvıramag.
-Türkçede bir yazı dili vardır. Nereli olursanız olun bu dil değişmez. İlk okul okumuş bir insan bile konuştuğundan farklı yazar.Şivemizi yadırgamıyorum. Ayrı bir kültürün elbette bir parçası olarak kabul etmek gerekir.
-sen baga ders veracane AKP ye oy ver. için şişmiş senin.
-AKP ye oy kullanmış olmam, bu partiyi ve millet vekillerimi eleştirme hakkımı da kullandım anlamına gelmez.
-sen heç gabağ yemedin galiba. dolabımda çog .gonderiyinde ye.çohda gonuşma ben yozgat üniversitesi mezunuyum.
-------

Bu konuşmadaki son cümleye inanayımmı? İnanıyorum. Nice üniversite mezunlarının yazılarını, yorumlarını okuyorum. Aynı tarzda... Allah aşkına! Hadi bölümüne göre eğitim alıyor. Dil bilgisi farklı bir ders. Lakin! hiç mi hocaları bu öğrenciye ders anlatmıyor? Hiç mi konuşmuyor? Hiç mi davranış örneği sergilemiyor? Hiç mi gazete dergi okumuyor. Hiç mi televizyon seyretmiyor? Aslında bunların hepsini yapıyor. Fakat, kabuğunu kırıp kendini değişimin kollarına bırakmıyor.Bırakmış olsa, kabuktan çıkan civciv misali bir süre sonra üretici durumuna geçecek. O kabuğu kırmış olsa,tavuk altında bekleyen yumurtalar gibi tavuğun sıcaklığına ihtiyacı kalmayacak. Devletten hizmet bekliyorlar. devlet hizmet getirse kime getirsin. Yozgat lı zaten kendi kabuğunda yaşamakta ısrar ediyor.O kabuğun içinde söverek konuşmayı edep zannediyor.

Sizden ricamız, yazılarınızı daha sık paylaşarak biz okuyucularınızı bekletmemenizdir.Bayramınız Mübarek olsun. Saygılar, Hürmetler.

SUZAN -- 29.07.2014 13:35
Yeni yılda
ÜSTAD;SENİ SEVMİYORUM YİTİĞİNİ ARAMADIĞIN İÇİN,SENİ SEVİYOR VE ANLIYORUM,YİTİĞİNİN NE OLDUĞUNU BİLDİĞİN İÇİN...BAZI KİŞİLER 30 ŞUBAT DOĞUMLUDUR...SENLE DOĞUM GÜNÜMÜZ AYNI,NİCE OTUZ ŞUBAT!LARA...SELAMLARIMLA
MEHMET UYSAL -- 03.01.2014 16:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00