BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.09.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
172
Dün
:
4633
Toplam
:
14476130
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, son okuduğum kitabın kapak resmi aşağıda. İnkılap kitabevi yayınlamış. Kitabın yazarı, meşum 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışmasında, Moda Deniz Kulübünde kızının düğünü sırasında 36 misafir general ile birlikte derdest edilen, 16 Kasım 1957 Yozgat doğumlu Korgeneral Mehmet Şanver Paşa. Türk Hava Kuvvetlerinin ikinci en kıdemli komutanı.

İlk ve orta okulu Yerköy de okuyan, 1972 de Kuleli Askeri Lisesinde askeri öğrenci olarak üniformalı hayatına başlayan ve 1 Ağustos 2016 da Hava Korgeneral olarak 59 yaşında emekli olarak Türk Ordusuna 44 yıl hizmet vermiş bir komutanımız. Öyle bir asker ki, Bosna da gösterdiği başarılardan dolayı Nato madalyası ile ödüllendirilen, Ağustos 2004 yılında birinci sıradan tuğgeneralliğe, 2008 ve 2012 yılında yine birinci sıradan tümgeneral ve korgeneralliğe terfi ettirilmiş, en Başarılı Muharip Birlik ödülünü alarak Eğitim Başarı Ödülü ile taltif edilmiş.

28 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısında İstanbul Harp Akademileri Komutanlığına atanmış ama kabul etmeyerek, “Meslek hayatımda hiç ikinci olmadım. Yarbaylığımdan itibaren albaylığa, tuğgeneralliğe, tümgeneralliğe, korgeneralliğe hep birinci sırada terfi ettim” diyerek emekliliğini istemiştir.

Kitabın önsözündeki “ilk cümle” kitabı bitirince daha bir anlam ifade ediyor, “KOCA BİR AİLENİN BAŞINA GELENLER.”

Görevde bulunduğu yıllarda FET֒nün Türk Hava Kuvvetleri içerisine nasıl sızmaya çalıştığı, nasıl alan kazandığı, saldırıların ilk başladığı dönemlerde üst komutanların bu saldırılara karşı etkisiz ve tepkisiz kalmasını, FET֒cülerin şeytani yöntemlerle Türk Hava Kuvvetlerine nasıl zarar verdiklerini okuyacaksınız. Şanver Paşa, hem kendisi hem personeli için nasıl mücadele ettiğini nerelerden nasıl kumpaslara maruz kaldıklarını bütün çıplaklığı ile anlatıyor.

15 Temmuz 2016 Cuma, saat 17.00 de mutlu düğün telaşı ile başlayan gece ve sonrasında gelişen olaylar, tutuklamalar, o kargaşada nasıl at izi ile it izinin birbirine karıştığını valilerin, emniyet müdürlerinin, belediye başkanlarının çaresizliklerini, bütün bu karışıklıklara rağmen Şanver Paşanın emrindeki generallere telefonla emirler vererek olayları nasıl bastırdığını bu kitapta okuyoruz.

Tutulan kayıtlardan hangi üstlerden kaç adet F-16, kaç adet diğer uçakların kalktığı, kaç adet tanker uçağının yakıtı biten uçaklara yakıt vermek için havada hazır tutulduğu, düşürülen Rus uçağının hikâyesi anlatılıyor.

Şanver Paşamızın kitabından öğreniyoruz ki, yaklaşık 24 saat süren bu hain kalkışma neticesinde 4’ü asker, 63’ü polis, 183’ü sivil olmak üzere 250 vatandaşımız şehit; 23’ü asker, 154’ü polis ve 2558’i sivil olmak üzere toplam 2735 vatandaşımız da gazi olmuş maalesef.

Okuduğum kitap, “15 Temmuz Kartal yuvasının İstilası”: merak edilen pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir kitap.

Bu çok yönlü paşamızın Hava Kuvvetleri kurmay başkanı iken bir gece rüyasında ezberlediği şiiri ile yazımızı bitirelim.

ÖMÜR

Ömür dediğin iki nefes arası,
Ne bir eksik, ne de bir fazlası,
Çıkıp Hak’kın tartısına,
Alınınca bu bedenin darası,
Görülecektir o zaman,
Sağ omuzun akıyla,
Sol omuzun karası,
Çıkmaz inşallah,
Kul hakkı veya gönül yarası,
Ödenemez,
Çünkü geçmez öbür tarafa,
Bu dünyanın,
Ne pulu, nede parası,
Gerekecek sadece,
Allah rızası ve de bir Fatiha Duası,
Ne mutlu o kişiye ki,
Kaldıysa eğer geride; bir hoş sedası.

Değerli paşamıza bundan sonraki yaşamında sağlıklı, huzurlu uzun bir ömür diliyorum.

14.04.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00