BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 11.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
238
Dün
:
4633
Toplam
:
14941094
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, son okuduğum kitabın kapak resmi aşağıda. İnkılap kitabevi yayınlamış. Kitabın yazarı, meşum 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışmasında, Moda Deniz Kulübünde kızının düğünü sırasında 36 misafir general ile birlikte derdest edilen, 16 Kasım 1957 Yozgat doğumlu Korgeneral Mehmet Şanver Paşa. Türk Hava Kuvvetlerinin ikinci en kıdemli komutanı.

İlk ve orta okulu Yerköy de okuyan, 1972 de Kuleli Askeri Lisesinde askeri öğrenci olarak üniformalı hayatına başlayan ve 1 Ağustos 2016 da Hava Korgeneral olarak 59 yaşında emekli olarak Türk Ordusuna 44 yıl hizmet vermiş bir komutanımız. Öyle bir asker ki, Bosna da gösterdiği başarılardan dolayı Nato madalyası ile ödüllendirilen, Ağustos 2004 yılında birinci sıradan tuğgeneralliğe, 2008 ve 2012 yılında yine birinci sıradan tümgeneral ve korgeneralliğe terfi ettirilmiş, en Başarılı Muharip Birlik ödülünü alarak Eğitim Başarı Ödülü ile taltif edilmiş.

28 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısında İstanbul Harp Akademileri Komutanlığına atanmış ama kabul etmeyerek, “Meslek hayatımda hiç ikinci olmadım. Yarbaylığımdan itibaren albaylığa, tuğgeneralliğe, tümgeneralliğe, korgeneralliğe hep birinci sırada terfi ettim” diyerek emekliliğini istemiştir.

Kitabın önsözündeki “ilk cümle” kitabı bitirince daha bir anlam ifade ediyor, “KOCA BİR AİLENİN BAŞINA GELENLER.”

Görevde bulunduğu yıllarda FET֒nün Türk Hava Kuvvetleri içerisine nasıl sızmaya çalıştığı, nasıl alan kazandığı, saldırıların ilk başladığı dönemlerde üst komutanların bu saldırılara karşı etkisiz ve tepkisiz kalmasını, FET֒cülerin şeytani yöntemlerle Türk Hava Kuvvetlerine nasıl zarar verdiklerini okuyacaksınız. Şanver Paşa, hem kendisi hem personeli için nasıl mücadele ettiğini nerelerden nasıl kumpaslara maruz kaldıklarını bütün çıplaklığı ile anlatıyor.

15 Temmuz 2016 Cuma, saat 17.00 de mutlu düğün telaşı ile başlayan gece ve sonrasında gelişen olaylar, tutuklamalar, o kargaşada nasıl at izi ile it izinin birbirine karıştığını valilerin, emniyet müdürlerinin, belediye başkanlarının çaresizliklerini, bütün bu karışıklıklara rağmen Şanver Paşanın emrindeki generallere telefonla emirler vererek olayları nasıl bastırdığını bu kitapta okuyoruz.

Tutulan kayıtlardan hangi üstlerden kaç adet F-16, kaç adet diğer uçakların kalktığı, kaç adet tanker uçağının yakıtı biten uçaklara yakıt vermek için havada hazır tutulduğu, düşürülen Rus uçağının hikâyesi anlatılıyor.

Şanver Paşamızın kitabından öğreniyoruz ki, yaklaşık 24 saat süren bu hain kalkışma neticesinde 4’ü asker, 63’ü polis, 183’ü sivil olmak üzere 250 vatandaşımız şehit; 23’ü asker, 154’ü polis ve 2558’i sivil olmak üzere toplam 2735 vatandaşımız da gazi olmuş maalesef.

Okuduğum kitap, “15 Temmuz Kartal yuvasının İstilası”: merak edilen pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir kitap.

Bu çok yönlü paşamızın Hava Kuvvetleri kurmay başkanı iken bir gece rüyasında ezberlediği şiiri ile yazımızı bitirelim.

ÖMÜR

Ömür dediğin iki nefes arası,
Ne bir eksik, ne de bir fazlası,
Çıkıp Hak’kın tartısına,
Alınınca bu bedenin darası,
Görülecektir o zaman,
Sağ omuzun akıyla,
Sol omuzun karası,
Çıkmaz inşallah,
Kul hakkı veya gönül yarası,
Ödenemez,
Çünkü geçmez öbür tarafa,
Bu dünyanın,
Ne pulu, nede parası,
Gerekecek sadece,
Allah rızası ve de bir Fatiha Duası,
Ne mutlu o kişiye ki,
Kaldıysa eğer geride; bir hoş sedası.

Değerli paşamıza bundan sonraki yaşamında sağlıklı, huzurlu uzun bir ömür diliyorum.

14.04.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
ÇAPANOĞULLARI HADİSESİ BİR İSYANMIDIR? - 1 -
Yorumunuz sevgili a.kadir bey yerköy derebağı köylüyüm.tel.0 535 967 57 11.yozgat günleri ankara da Siyami YOZGAT ın yazdığı USAT romanı hakkında düşüncelerinizi rica ediyorum.okudum.şu sira tekrar okuyorum.selamlar
Ünal dursun -- 07.12.2018 23:57
NE ÇORBAYMIŞ BE!
Değerli dostum,
Çorba hakikaten yediden yetmişe herkes için çok değerli bir yiyecek. Teşekkür ediyorum. Bizim Köyden İnsan Manzaraları-1’i okumuşsunuz. Yorumlamışsınız. Varlığınız daim ola.
Kısacık bir ekleme yapmak isterim yine “çorba”ya dair. Bizim gibi çorba severin biri az kalsın yuvasını bozuyormuş. Bu çorba yüzünden canım. Şöyle olmuş: Adam eşinden her gün çorba istiyor. Çorbasız sofraya oturmuyor. Bir gün böyle, beş gün böyle… Kadıncağız usanmış. Bir gün tasını tarağını toplamış. Demiş ki kocasına:
-Ben anneme gidiyorum. Ne halin varsa gör!
Adam mutfak işinden pek anlamıyor. Yalvarır bir sesle:
-Hanım, çorba pişir de öyle git bari, deyip boynunu bükmüş. Kadıncağız hanımlığını yapmış. Annesine gitmekten vaz geçmiş.
İşte böyle aziz dostum. Selam ve saygıyla.
Mustafa Topaloğlu -- 07.12.2018 23:48
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın M. Kılıcaslan, lütfen capanoglukadir@yahoo.com.tr adresimden mail göndererek ya da Yozgat Gazetesinden telefonumu alarak bana ulaşınız. Selamlar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 30.11.2018 10:45
Bir yiğit beyzade, Çapanoğlu Halit bey
Merhaba , bende Çapanoğlu torunuyum ama tam hikayeyi bilmiyorum, Babannem zamanında bahsederdi bir süredir aklını yitirmişti ama geçmişi iyi hatırlıyor ara ara diyordu oda yeni rahmetli oldu 76 yaşında, bildiğim kadarıyla arap seyfi alaca köyündendi babası Mehmet Celal Çapanoğluymuş annesi İkbal Arslan çerkes kızıydı. Abisi de vardı Aydın oda vefaat etti genç yaşt pek bilmiyorum. Babası genç yaşta aklını kaybetmiş at çiftlikleri felan varmış zamanında birşeyler olmuş almışlar ellerinden , babasının mezarını bilmiyordu. Sadece İstanbul da vefaat etti kimsesizler mezarlığına gömülmüş sanırım. Dediğim gibi yarım yamalak bir hikaye yeni toprağa verdik üzgünüz ve merak ediyorum belki bir bileni vardır. Hayatı kısa sürede olsa yozgatta devam etmiş dayısı komsermiş babası vefaat edince yozgata dönmüşler bir köy adı veriyordu ama unuttum orada dayısı komsermiş karakolun karşısındaki evde kalırlarmış Çerkes kızı dediğim ikbal annem de bildiğim kadarıyla ceritmiş. Celal dedemin tek bir resmi mevcut ama dediğim gibi bilgiler yarım belki bir bilen vardır.
M.Kılıçaslan -- 28.11.2018 20:28
BİZ NELER GÖRDÜK
Bu yazını, en iyi üniversitelerin malzeme ve metalurji mühendisliği mezunu çocuklar bile yazamaz Ağabey, kutlarım seni, de niye mühendis olmamışsın ki
Bülent cerit -- 24.11.2018 15:19
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın Çapanoğlu,
Harika bir biçimde tasvir ettiğiniz bu kapkacak macerasını ben de aynen sizin gibi yaşayanlardanım, çünkü aynı nesil ve yaklaşık aynı çevredeniz..Rahmetli annem gözümün önünde canlandı mutfakta çalışırken. Zavallı memleketim! Geri kalmışlığın bedelini bizler ödüyoruz. Kullandığımız bu nesnelerin bıraktığı arızalar yaşlılık döneminde uzun yılların içinden geçerek bizlere yansıyor. Allah bizden sonrakilere acısın diyorum. Onlar bizim nesilden daha şanssız. Gerek dünya, gerek memleketimiz ölçeğinde.
Selam ve saygılar,
A. YAŞAR OCAK -- 23.11.2018 10:42
BİZ NELER GÖRDÜK
Teşekkür ederim bu kadar güzel eski-yeni günler anlatılmaz.bizim evde de bakır tencere vardı.çok iyi hatırlıyorum.elinize ve kaleminize sağlık.

ARTO KAZANCIOĞLU -- 23.11.2018 10:40
BİZ NELER GÖRDÜK

Yüreğine sağlık. Sıcacık bir yazı. Hep birlikte yasadığımız dönemler. Çok teşekkürler.
Güner Türkoğlu Gökay -- 23.11.2018 10:39
BİZ NELER GÖRDÜK
SEVGİLİ ABDÜLKADİR BEY,
ÇOK GÜZEL TARİHİ BİR YAZI OLMUŞ, ELİNİZE SAĞLIK, İLERDEKİ KUŞAKLARIN VE TARİHÇİLERİN YARARLANABİLECEĞİ BELGE NİTELİĞİNDE GERÇEKTEN.
SEVGİLER....SELAMLAR...
Selçuktayfun Ok -- 23.11.2018 10:38
SAYIN BEKİR BOZDAĞ’IN YOZGAT ZİYARETİ
Yorumunuz Sayın hocam çok güzel yazmışsınız fazlalığı var eksikliği yok yozgat var yozgatlı yok garip sahipsiz şehir tıpkı benim gibi öksüz garip tarihe bakarsak Cumhuriyet döneminde yapılan ortada cakili bir çivi yok bir bira fabrikası var olmaz olsun o bira fabrikası biz böyle iyiyiz.... sizi yeni tanıdım atalarimizin gurur duyduğumuz sahiplendigimiz Çapanogullarindan yozgat da bizim Capanogullarida bizim dediğimiz ismini namini duydugumuzda titredigimiz kendimize gelip heybetlendigimiz dedelerimiz özümüz canimiz....yazmaya devam edelim ama 1923 den bugüne kadar saygılarımla
Mustafa Aydın Turan -- 20.11.2018 09:05
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00