BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 14.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
163
Dün
:
4633
Toplam
:
14964854
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
YOZGAT’TA BİR DEVLET BAKANI
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, bu fotoğraflar, görenlerin hayretle ve hayranlıkla izlediği bulutlardaki Atatürk fotoğrafını bizlere hediye eden Cennetmekân hocamız Mustafa Kemal Aydoğan’ın arşivinden çıkmış. Kendi çektiği fotoğraflardan. Oğlu değerli kardeşim Ahmet Yaşar Aydoğan (daha önce de lütfettiği gibi) yine benimle paylaşmak lütfunda bulundu.Fotoğraflarda ön plandaki kişi, Demokrat Parti devrinin önemli kişilerinden Devlet Bakanı Dr. Mükerrem Sarol. 18 Haziran 1956 da Yozgat’a gelmiş, valilik, belediye ve siyasi partileri ziyaret etmiş, spor ve sergi salonunun açılışını gerçekleştirmiştir. Fotoğraf ile ilgili yaptığım araştırmalarımda şu bilgilere ulaştım. Siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu son derece kalabalık bir kitlenin huzurunda konuşan Sarol, yıllardan beri mühmel kalmış(bırakılmış) Yozgat’ın iktisaden kalkınmasını vurgulayan bir konuşma yapmıştır. Sarol, Yozgat’ın süratle kalkınması için mevcut siyasi partilerin, bunu partiler üstü bir mesele telakki ederek, girişilen teşebbüsle rin süratle kuvveden fiile çıkmasının lüzumuna işaret ettikten sonra partileri bu mevzuda işbirliğine davet etmiş ve Yozgat'ın 10-15 bin tonluk bir şeker fabrikasına sahip olacak şartları taşıdığını beyan etmiştir.Sarol, tiftik ve yapağı bakımından zenginliklere sahip olan Yozgat’ta ilk hamlede bir yün yıkama, sonra yün ipliği imal edecek fabrikalar yapılacağını, işletmeler vekâletinin bu mevzudaki çalışmalarına istinaden ifade etmiştir. Bu havalide yetişen arpanın bira istihsaline son derece elverişli bulunması dolayısıyla Orta Anadolu’nun ihtiyacını karşılamak üzere Yozgat’ta bir bira fabrikasının inşasının gerekli olduğunu söylemiştir. Başbakan Menderes’in Yozgat’ın ihtiyaçları ile yakından ilgilendiğini ifade ettikten sonra bahsettiği fabrika ve tesislerin süratle tahakkuku için Ankara’da ilgili dairelerle temasta bulunacağını ve böylece Yozgat’ın makûs talihinin arkada kalacağını söylemiştir. Hangi parti mensubu olursa olsun Sarol’un bu ifadeleri Yozgat’ta halk tarafından sevinçle karşılanmıştır. (Her zaman olduğu gibi).

Mükerrem Sarol (d. 1909, Trablusşam, Osmanlı İmparatorluğu – ö. 8 Kasım 1995, İstanbul, Türkiye), Türk doktor, siyasetçi, milletvekili ve Devlet Bakanı. Dr. Mükerrem Sarol, 1933'te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Hamburg'da doğum ve kadın hastalıkları uzmanı oldu. 1938'de Türkiye'ye dönen Sarol, Aydın'da hükümet doktoru olarak çalışırken Adnan Menderes ile tanıştı ve siyasete atıldı. 1950'de Demokrat Parti'den (DP) İstanbul milletvekili seçildi. 9. ve 10. Dönem'de İstanbul, 11. Dönem'de Edirne milletvekili olarak seçilen Sarol, 1950'li yıllarda Devlet Bakanı olarak görev yaptığı DP iktidarı döneminde, Başbakan Adnan Menderes'in yakın dostları ve çalışma arkadaşları arasındaydı. 27 Mayıs 1960 Darbesi'ne kadar TBMM'deki yasama görevine milletvekili olarak devam eden Sarol, Yassıada'da yargılanarak mahkûm olduysa da, 1964 affıyla özgürlüğüne kavuştu. 1975'ten sonra Adalet Partisi (AP) saflarında yer aldı.

1954 seçimlerinde Yozgat’ta seçmen sayısı 154.092 olup, oy kullanan seçmen sayısı 140.083 dür. Katılım oranı yüzde 91 olup bu rakam Türkiye ortalamasının üzerindedir. O yıllarda yayınlanan Bozok gazetesi, “vatandaş, reyini mutlaka kullan, bu senin demokrasi ve hürriyet davasına olan alaka dereceni tayin ve ispat edecektir” manşetleriyle halkı oy kullanmaya çağırmıştır. Yozgat’ın 7 olan milletvekili sayısı bu dönemde 8’e çıkarılmıştır. 1954 seçimlerinde Yozgat’ta DP, CHP ve CMP olmak üzere üç parti yarışmıştır.

Değerli okurlar, bildiğiniz gibi bugün Yozgat’ın meclisteki milletvekili sayısı 4’dür. Geçen bu kadar yıllar sonunda 4 milletvekilliğini kaybettiği gibi, devamlı göç vererek ekonomik yönden kalkınacağına bilakis kan kaybetmektedir. Yani özetle eskilerin dediği gibi kellim kellim la yenfa.

03.02.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
ÇAPANOĞULLARI HADİSESİ BİR İSYANMIDIR? - 1 -
Yorumunuz sevgili a.kadir bey yerköy derebağı köylüyüm.tel.0 535 967 57 11.yozgat günleri ankara da Siyami YOZGAT ın yazdığı USAT romanı hakkında düşüncelerinizi rica ediyorum.okudum.şu sira tekrar okuyorum.selamlar
Ünal dursun -- 07.12.2018 23:57
NE ÇORBAYMIŞ BE!
Değerli dostum,
Çorba hakikaten yediden yetmişe herkes için çok değerli bir yiyecek. Teşekkür ediyorum. Bizim Köyden İnsan Manzaraları-1’i okumuşsunuz. Yorumlamışsınız. Varlığınız daim ola.
Kısacık bir ekleme yapmak isterim yine “çorba”ya dair. Bizim gibi çorba severin biri az kalsın yuvasını bozuyormuş. Bu çorba yüzünden canım. Şöyle olmuş: Adam eşinden her gün çorba istiyor. Çorbasız sofraya oturmuyor. Bir gün böyle, beş gün böyle… Kadıncağız usanmış. Bir gün tasını tarağını toplamış. Demiş ki kocasına:
-Ben anneme gidiyorum. Ne halin varsa gör!
Adam mutfak işinden pek anlamıyor. Yalvarır bir sesle:
-Hanım, çorba pişir de öyle git bari, deyip boynunu bükmüş. Kadıncağız hanımlığını yapmış. Annesine gitmekten vaz geçmiş.
İşte böyle aziz dostum. Selam ve saygıyla.
Mustafa Topaloğlu -- 07.12.2018 23:48
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın M. Kılıcaslan, lütfen capanoglukadir@yahoo.com.tr adresimden mail göndererek ya da Yozgat Gazetesinden telefonumu alarak bana ulaşınız. Selamlar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 30.11.2018 10:45
Bir yiğit beyzade, Çapanoğlu Halit bey
Merhaba , bende Çapanoğlu torunuyum ama tam hikayeyi bilmiyorum, Babannem zamanında bahsederdi bir süredir aklını yitirmişti ama geçmişi iyi hatırlıyor ara ara diyordu oda yeni rahmetli oldu 76 yaşında, bildiğim kadarıyla arap seyfi alaca köyündendi babası Mehmet Celal Çapanoğluymuş annesi İkbal Arslan çerkes kızıydı. Abisi de vardı Aydın oda vefaat etti genç yaşt pek bilmiyorum. Babası genç yaşta aklını kaybetmiş at çiftlikleri felan varmış zamanında birşeyler olmuş almışlar ellerinden , babasının mezarını bilmiyordu. Sadece İstanbul da vefaat etti kimsesizler mezarlığına gömülmüş sanırım. Dediğim gibi yarım yamalak bir hikaye yeni toprağa verdik üzgünüz ve merak ediyorum belki bir bileni vardır. Hayatı kısa sürede olsa yozgatta devam etmiş dayısı komsermiş babası vefaat edince yozgata dönmüşler bir köy adı veriyordu ama unuttum orada dayısı komsermiş karakolun karşısındaki evde kalırlarmış Çerkes kızı dediğim ikbal annem de bildiğim kadarıyla ceritmiş. Celal dedemin tek bir resmi mevcut ama dediğim gibi bilgiler yarım belki bir bilen vardır.
M.Kılıçaslan -- 28.11.2018 20:28
BİZ NELER GÖRDÜK
Bu yazını, en iyi üniversitelerin malzeme ve metalurji mühendisliği mezunu çocuklar bile yazamaz Ağabey, kutlarım seni, de niye mühendis olmamışsın ki
Bülent cerit -- 24.11.2018 15:19
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın Çapanoğlu,
Harika bir biçimde tasvir ettiğiniz bu kapkacak macerasını ben de aynen sizin gibi yaşayanlardanım, çünkü aynı nesil ve yaklaşık aynı çevredeniz..Rahmetli annem gözümün önünde canlandı mutfakta çalışırken. Zavallı memleketim! Geri kalmışlığın bedelini bizler ödüyoruz. Kullandığımız bu nesnelerin bıraktığı arızalar yaşlılık döneminde uzun yılların içinden geçerek bizlere yansıyor. Allah bizden sonrakilere acısın diyorum. Onlar bizim nesilden daha şanssız. Gerek dünya, gerek memleketimiz ölçeğinde.
Selam ve saygılar,
A. YAŞAR OCAK -- 23.11.2018 10:42
BİZ NELER GÖRDÜK
Teşekkür ederim bu kadar güzel eski-yeni günler anlatılmaz.bizim evde de bakır tencere vardı.çok iyi hatırlıyorum.elinize ve kaleminize sağlık.

ARTO KAZANCIOĞLU -- 23.11.2018 10:40
BİZ NELER GÖRDÜK

Yüreğine sağlık. Sıcacık bir yazı. Hep birlikte yasadığımız dönemler. Çok teşekkürler.
Güner Türkoğlu Gökay -- 23.11.2018 10:39
BİZ NELER GÖRDÜK
SEVGİLİ ABDÜLKADİR BEY,
ÇOK GÜZEL TARİHİ BİR YAZI OLMUŞ, ELİNİZE SAĞLIK, İLERDEKİ KUŞAKLARIN VE TARİHÇİLERİN YARARLANABİLECEĞİ BELGE NİTELİĞİNDE GERÇEKTEN.
SEVGİLER....SELAMLAR...
Selçuktayfun Ok -- 23.11.2018 10:38
SAYIN BEKİR BOZDAĞ’IN YOZGAT ZİYARETİ
Yorumunuz Sayın hocam çok güzel yazmışsınız fazlalığı var eksikliği yok yozgat var yozgatlı yok garip sahipsiz şehir tıpkı benim gibi öksüz garip tarihe bakarsak Cumhuriyet döneminde yapılan ortada cakili bir çivi yok bir bira fabrikası var olmaz olsun o bira fabrikası biz böyle iyiyiz.... sizi yeni tanıdım atalarimizin gurur duyduğumuz sahiplendigimiz Çapanogullarindan yozgat da bizim Capanogullarida bizim dediğimiz ismini namini duydugumuzda titredigimiz kendimize gelip heybetlendigimiz dedelerimiz özümüz canimiz....yazmaya devam edelim ama 1923 den bugüne kadar saygılarımla
Mustafa Aydın Turan -- 20.11.2018 09:05
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00