BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.06.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
186
Dün
:
4633
Toplam
:
14013225
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
YOZGAT’TA BİR DEVLET BAKANI
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, bu fotoğraflar, görenlerin hayretle ve hayranlıkla izlediği bulutlardaki Atatürk fotoğrafını bizlere hediye eden Cennetmekân hocamız Mustafa Kemal Aydoğan’ın arşivinden çıkmış. Kendi çektiği fotoğraflardan. Oğlu değerli kardeşim Ahmet Yaşar Aydoğan (daha önce de lütfettiği gibi) yine benimle paylaşmak lütfunda bulundu.Fotoğraflarda ön plandaki kişi, Demokrat Parti devrinin önemli kişilerinden Devlet Bakanı Dr. Mükerrem Sarol. 18 Haziran 1956 da Yozgat’a gelmiş, valilik, belediye ve siyasi partileri ziyaret etmiş, spor ve sergi salonunun açılışını gerçekleştirmiştir. Fotoğraf ile ilgili yaptığım araştırmalarımda şu bilgilere ulaştım. Siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu son derece kalabalık bir kitlenin huzurunda konuşan Sarol, yıllardan beri mühmel kalmış(bırakılmış) Yozgat’ın iktisaden kalkınmasını vurgulayan bir konuşma yapmıştır. Sarol, Yozgat’ın süratle kalkınması için mevcut siyasi partilerin, bunu partiler üstü bir mesele telakki ederek, girişilen teşebbüsle rin süratle kuvveden fiile çıkmasının lüzumuna işaret ettikten sonra partileri bu mevzuda işbirliğine davet etmiş ve Yozgat'ın 10-15 bin tonluk bir şeker fabrikasına sahip olacak şartları taşıdığını beyan etmiştir.Sarol, tiftik ve yapağı bakımından zenginliklere sahip olan Yozgat’ta ilk hamlede bir yün yıkama, sonra yün ipliği imal edecek fabrikalar yapılacağını, işletmeler vekâletinin bu mevzudaki çalışmalarına istinaden ifade etmiştir. Bu havalide yetişen arpanın bira istihsaline son derece elverişli bulunması dolayısıyla Orta Anadolu’nun ihtiyacını karşılamak üzere Yozgat’ta bir bira fabrikasının inşasının gerekli olduğunu söylemiştir. Başbakan Menderes’in Yozgat’ın ihtiyaçları ile yakından ilgilendiğini ifade ettikten sonra bahsettiği fabrika ve tesislerin süratle tahakkuku için Ankara’da ilgili dairelerle temasta bulunacağını ve böylece Yozgat’ın makûs talihinin arkada kalacağını söylemiştir. Hangi parti mensubu olursa olsun Sarol’un bu ifadeleri Yozgat’ta halk tarafından sevinçle karşılanmıştır. (Her zaman olduğu gibi).

Mükerrem Sarol (d. 1909, Trablusşam, Osmanlı İmparatorluğu – ö. 8 Kasım 1995, İstanbul, Türkiye), Türk doktor, siyasetçi, milletvekili ve Devlet Bakanı. Dr. Mükerrem Sarol, 1933'te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Hamburg'da doğum ve kadın hastalıkları uzmanı oldu. 1938'de Türkiye'ye dönen Sarol, Aydın'da hükümet doktoru olarak çalışırken Adnan Menderes ile tanıştı ve siyasete atıldı. 1950'de Demokrat Parti'den (DP) İstanbul milletvekili seçildi. 9. ve 10. Dönem'de İstanbul, 11. Dönem'de Edirne milletvekili olarak seçilen Sarol, 1950'li yıllarda Devlet Bakanı olarak görev yaptığı DP iktidarı döneminde, Başbakan Adnan Menderes'in yakın dostları ve çalışma arkadaşları arasındaydı. 27 Mayıs 1960 Darbesi'ne kadar TBMM'deki yasama görevine milletvekili olarak devam eden Sarol, Yassıada'da yargılanarak mahkûm olduysa da, 1964 affıyla özgürlüğüne kavuştu. 1975'ten sonra Adalet Partisi (AP) saflarında yer aldı.

1954 seçimlerinde Yozgat’ta seçmen sayısı 154.092 olup, oy kullanan seçmen sayısı 140.083 dür. Katılım oranı yüzde 91 olup bu rakam Türkiye ortalamasının üzerindedir. O yıllarda yayınlanan Bozok gazetesi, “vatandaş, reyini mutlaka kullan, bu senin demokrasi ve hürriyet davasına olan alaka dereceni tayin ve ispat edecektir” manşetleriyle halkı oy kullanmaya çağırmıştır. Yozgat’ın 7 olan milletvekili sayısı bu dönemde 8’e çıkarılmıştır. 1954 seçimlerinde Yozgat’ta DP, CHP ve CMP olmak üzere üç parti yarışmıştır.

Değerli okurlar, bildiğiniz gibi bugün Yozgat’ın meclisteki milletvekili sayısı 4’dür. Geçen bu kadar yıllar sonunda 4 milletvekilliğini kaybettiği gibi, devamlı göç vererek ekonomik yönden kalkınacağına bilakis kan kaybetmektedir. Yani özetle eskilerin dediği gibi kellim kellim la yenfa.

03.02.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00