BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
225
Dün
:
4633
Toplam
:
13790375
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
KURU GIDANIN PİŞİRİLMESİ HAKKINDA
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Son günlerde askeri birliklerimizdeki yemekten zehirlenme olayları geçmişte yaşadığım bir olayı anımsattı.

Sene 1974. Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Topçu Alayında Uçaksavar Asteğmeni olarak vatani görevimi yapıyorum. Tugay da, iki mekanize piyade taburu (ki Kıbrıs çıkarma birliği olarak kurulmuştu ve Kıbrıs’a ilk giden birlik olmuştu), iki tank taburu ve bizim topçu alayımız vardı.Benim, alay nöbetçi amiri olduğum bir gece yemeğimizi yedikten kısa bir süre sonra telefon çaldı. Açtım, tugay santralındaki nöbetçi asker “komutanım tugay nöbetçi amirinin emri, yemek yenmeyecek ”dedi.

Başımdan kaynar sular döküldü. “Neden oğlum” diye sordum. “Bilmiyorum komutanım emir böyle“ dedi.

İlk aklıma gelen eyvah zehirlendik galiba oldu. Yaklaşık 5000 kişi nasıl hastaneye götürülür, midesi nasıl yıkanırdı? Kalbim çarparak emrime tahsis edilen Jeep’e atladığım gibi son hızla tugay binasına gittim. O gün nöbetçi olan tugay nöbetçi amiri Memduh yarbayıma koştum. Heyecanla “komutanım yemek yenmesin diye emir vermişsiniz” dedim. Çok candan bir insan olan yarbayım gayet sakin bir şekilde evet nohutta böcek varmış, onun için yenmesin diye emir verdim” dedi.

Nasıl sevindiğim anlatamam. İnsan yemekte böcek çıktı diye de sevinirmiş meğer hem de ne sevinmek. Ben binadan ayrılırken başka nöbetçi subayları da geldiler benim gibi heyecan içinde. Bende onlara verdim bu müjdeyi.

Alaya döndüğümde yemekhaneye gittim. Çocuklar karavanaları ve kap kacakları topluyorlardı. “Çocuklar nohutta böcek mi vardı” diye sordum. Erzurumlu Hasan çavuş “evet komutanım” dedi. “Bana getirdiğiniz yemekte bir şey yoktu” dedim. “Komutanım size süzdük de getirdik, buyurun bakın” dedi. Karavananın kapağını açtı içine yaklaşık iki avuç dolusu kadar sanki çörek otu tohumu atılmıştı.

Güldüm, çocuklarda güldüler yapacak başka bir şey yoktu, zehirlenmemiştik ya.

İki gün sonra tüm birliklere bir yazı geldi. Başlığı “kuru gıdanın pişirilmesi hakkında” idi.

Özetle şöyle yazıyordu. Kuru gıda pişirilmeden önce sıcak suda bekletilecek. Böceklenme varsa bunlar su yüzüne çıktığında süzülüp alınacak. Böceklerinden temizlenen kuru gıda bundan sonra pişirilecektir.

18.06.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00