BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
193
Dün
:
4633
Toplam
:
14106047
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR YOZGAT’LININ ÜZÜNTÜSÜ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Sayın Abdülkadir Çapanoğlu;

Sözlerime kendimi tanıtarak başlamak istiyorum. İsmim Ömer Serdar Erbek . 51 yaşındayım, doktorum(Mikrobiyoloji uzmanı), doğma büyüme Ankara; 1993 ten bu yana da Bursa’ da yaşamaktayım. Ama hala kütüğümü hiçbir yere aldırmadım; Yozgat merkez Yenicami diye gider. Baba tarafı dedem Av. Kâmil Erbek, babaannem Nezihe Erbek. Esma hanım teyze ve Rabia Hanım teyze babaannemin(nenemin) amca çocukları. Dedemin çocukları Baki (rahmetli-ilk eşinden olan oğlu) Ayten (rahmetli-rahmetli Avni Ataman ile evli idi), Gülten (rahmetli-rahmetli eski Yozgat lisesi müdürü Halil Yavuz ile evli idi) ve babam Tuncay (kendisi hala hayattadır ve 2006 yılından bu yana Bursa’ da yaşamaktadır.)

Yozgat’ da yerleşik olarak hiç yaşamadım. Ama yaz tatillerinde dedemin evine kısa süreliğine giderdik. Çocukken Esma Hanım teyzenin bahçesine gitmek ayrı bir zevk olurdu.(Kendisi ile ilgili yazdıklarınız çok güzeldi)Dedem 1978,nenem 1984 yılında vefat etti. Bu yıllardan sonra geliş gidişlerimiz azaldı.1994 te askerlik evraklarım için, 1999 yılında kendi isteğimle tayinim çıktığı için gitmiştim (Orada çalışmadım istifa ettim)

Uzun bir süredir Yozgat’a gitmeyi çok istiyordum. Aslında bu isteğin nedenini de hala çözmüş değilim. Zira Yozgat ve Yozgatlılar ile birebir yaşadığım iyi bir anım da olmamıştı. Gençken siyasi olaylar çok oluyordu hatırlarsınız, gittiğimizde kafamızı yerden kaldıramıyorduk. Dedem vefat ettiğinde miras olayları sırasında evde istimlak var yıkılacak dediler, bu son gidişimde ev hala sapasağlam ayakta idi ve kafe yapılmıştı.(Spor salonunun tam karşısında saat kulesinden aşağı inerken solda köşede). Evi ucuza sattırdılar.1994 te askerlik için uğraşırken eşim hastane bahçesinde beni bekliyordu, işimi bitirip dışarıya çıktığımda bir baktım ağlıyor, ne oldu dedim adamın biri durup dururken orospu demiş(sarı saçlı ve kot pantolonlu olduğu için diye düşündük).Ayrıca eşim mecburi hizmetini 1987-89 yılları arasında Sorgunda yaptığı için o da yabancı değildi bu muamelelere. Bursa da bundan 7-8 sene önce rahmetli Dr. Ragıp Çapan (babamın lise sıra arkadaşı yıllar sonra Bursa da buluşmuşlardı. Ragıp abi Bursa da yaşıyordu). Yozgatlılar derneğinin arabacı gecesi var gidelim dedi. Babamı da zorla alıp gittik zamanlar Devlet hastanesinde başhekim yardımcısıyım. Adamlara kart dağıttım dedim ki hastaneye işiniz düşerse, üniversite okuyan çocuklara yardım gerekirse bana ulaşın dedim. Bir kere bile arayan çıkmadı.

Gitmeyi çok istediğim şehre 28 Ekim günü eşim ve kızımı da alarak Ankara’dan günü birlik gittik. Nenemin nohutlunun eteğindeki kabrini görevli bulamadığımdan ziyaret edemedim. Dedemin kabri ise şeyh Ahmet Efendi’nin evinin bahçesinde idi. Ev boş ve bahçede kapalı idi. İçeri giremedim. Külliyenin yanındaki eczaneye girdim, hem şeker ilacımı aldım hem de sordum kabri nasıl ziyaret edebilirim diye. Kalfa anahtar caminin hocasındadır dedikten sonra eczacım ne yapabilir diye sordu. İçerden ‘dışardan okusun ‘ diye bir cevap geldi. Hiç sesimi çıkarmadım. Tam Yozgat’a yakışır bir cevap idi. Dışarı çıktım eşime ve kızıma haydi dönüyoruz haklıymışsınız bir şey değişmemiş dedim.

Şimdi yazıyı okuyup bir kişinin davranışını bütün bir şehre mal etmenin doğru olmadığını düşünebilirsiniz ama benim fikrim değişmeyecek.

Yazılarınızı severek okuyorum. Diğer yazarlarda sürekli göçten ve eski insanların kalmadığından yakınıyorlar. Böyle bir şehirde kim kalır, ben de şahsen bundan sonra dışarıdan okuyacağım.Saygılarımla. Ö.Serdar ERBEK

02.11.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00