BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
231
Dün
:
4633
Toplam
:
13789657
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR KİTAP
capanoglukadir@yahoo.com.tr
İki gecede okuyup bitirdiğim bir kitabı tanıtmak istiyorum. Yazarı Etem Oruç. Berfin yayınları
Yörüklerde genç bir kız, sevmediği insana varmaz. Sevmediği erkekle evlendirilemez. Yörük her şeye karışır da kızların gönüllerine karışmaz. Yörük kızlarını zorla kaçıran da olmaz. Her kız varacağı erkeğe kendi gönlüyle varır.
…………………………………………………………………………..

Anadolu insanın tarihi aynı zamanda efelerin de tarihidir. Efelerin beş yüz yıllık kanlı tarihi içinde Tahtacı Türkmen analarının acılı ağıtlarını da duyumsarsınız. Türkülerde yaşar efelerin feryatları.
Haksızlığa ve zulme karşı onurlu bir dik duruş sergileyen; kimliğine, kişiliğine, kültürüne sahip çıkan, inançları uğruna başları kesilen, kazığa oturtulan bu insanları tanıdıkça içinizde derin bir sızı duyacaksınız.
……………………………………………………………………….

Birgi deresi kan akıyor; kazıklara oturtulmuş, başı kesilmiş beş yüzü aşkın insan Birgi sokaklarında sergileniyordu. Tekrar isyan etmesinler diye Birgi Kalesini yıktılar. Tutsakların geri kalanını Libya’ya, Cezayir’e, Toroslara, Antalya’ya, Tokat’a sürdüler. Yirmiye yakın köyü dağıttılar. Dağ köylerini düze indirip Sünnileştirmek için baskı yaptılar. Kara Haydaroğlu’nu İstanbul Parmakkapı’da idam ettiler.
…………………………………………………………………………..

Osmanlı devleti döneminde padişah iradesi Kuran ayetlerinden daha bağlayıcıydı. Cezalandırma işi ya öldürme ya da köle yapma şeklinde olurdu. Osmanlı da el kesme cezası uygulanmaz, onun yerine onun yerine ölüm cezası uygulanırdı. Sadrazam Kuyucu Murat paşanın toplu halk cezalandırmaları pek meşhurdur. 60 bin, 40 bin kişiyi hırsızlık suçlamasıyla katletmiştir.
…………………………………………………………………………….

Yöre halkına ders vermek için yaralı olarak Selçuk’a getirilen Börklüce Mustafa, çarmıha gerilerek bir devenin üstüne yerleştirilir. Zorla oraya getirilen halkın ve Börklüce’nin gözünün önünde iki bin inanmış insanın başları kesilir. İki yüz kadarı da elleri arkadan bağlanarak kazığa oturtulur. Selçuk çarşısında başı kesilen Börklüce Mustafa’nın başı İznik’e gönderilir.
……………………………………………………………………………

En büyük efemiz Mustafa Kemal’in Sivas’tan Ankara’ya gelirken Hacıbektaş kasabasına uğrayıp Çelebi Cemalettin Efendi ile görüştüğünü ve Hacı Bektaş Veli dergâhını ziyaret ettiğini öğrenmiştik. Büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal, oralarda mehdi (yol gösteren) olarak görülmüş balık susuz olmaz, insan vatansız / Gözüm Hacı Bektaş, elim Atatürk / İlim nihayetsiz, yolum hatasız / İlmim Hacı Bektaş, yolum Atatürk…” diyen insanlar O’nu bir kurtarıcı olarak görüp sahip çıkmışlar.
…………………………………………………………………………….

Anadolu Selçukluları ortadan kalktığında Karamanoğulları, Aydınoğulları gibi beyliklerde özgür düşünce devam etti. Ege yöresini ele geçiren Aydınoğullarının bayrağında Hz. Alinin kılıcı vardı.

31.08.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00