BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
181
Dün
:
4633
Toplam
:
14108735
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR KİTAP
capanoglukadir@yahoo.com.tr
İki gecede okuyup bitirdiğim bir kitabı tanıtmak istiyorum. Yazarı Etem Oruç. Berfin yayınları
Yörüklerde genç bir kız, sevmediği insana varmaz. Sevmediği erkekle evlendirilemez. Yörük her şeye karışır da kızların gönüllerine karışmaz. Yörük kızlarını zorla kaçıran da olmaz. Her kız varacağı erkeğe kendi gönlüyle varır.
…………………………………………………………………………..

Anadolu insanın tarihi aynı zamanda efelerin de tarihidir. Efelerin beş yüz yıllık kanlı tarihi içinde Tahtacı Türkmen analarının acılı ağıtlarını da duyumsarsınız. Türkülerde yaşar efelerin feryatları.
Haksızlığa ve zulme karşı onurlu bir dik duruş sergileyen; kimliğine, kişiliğine, kültürüne sahip çıkan, inançları uğruna başları kesilen, kazığa oturtulan bu insanları tanıdıkça içinizde derin bir sızı duyacaksınız.
……………………………………………………………………….

Birgi deresi kan akıyor; kazıklara oturtulmuş, başı kesilmiş beş yüzü aşkın insan Birgi sokaklarında sergileniyordu. Tekrar isyan etmesinler diye Birgi Kalesini yıktılar. Tutsakların geri kalanını Libya’ya, Cezayir’e, Toroslara, Antalya’ya, Tokat’a sürdüler. Yirmiye yakın köyü dağıttılar. Dağ köylerini düze indirip Sünnileştirmek için baskı yaptılar. Kara Haydaroğlu’nu İstanbul Parmakkapı’da idam ettiler.
…………………………………………………………………………..

Osmanlı devleti döneminde padişah iradesi Kuran ayetlerinden daha bağlayıcıydı. Cezalandırma işi ya öldürme ya da köle yapma şeklinde olurdu. Osmanlı da el kesme cezası uygulanmaz, onun yerine onun yerine ölüm cezası uygulanırdı. Sadrazam Kuyucu Murat paşanın toplu halk cezalandırmaları pek meşhurdur. 60 bin, 40 bin kişiyi hırsızlık suçlamasıyla katletmiştir.
…………………………………………………………………………….

Yöre halkına ders vermek için yaralı olarak Selçuk’a getirilen Börklüce Mustafa, çarmıha gerilerek bir devenin üstüne yerleştirilir. Zorla oraya getirilen halkın ve Börklüce’nin gözünün önünde iki bin inanmış insanın başları kesilir. İki yüz kadarı da elleri arkadan bağlanarak kazığa oturtulur. Selçuk çarşısında başı kesilen Börklüce Mustafa’nın başı İznik’e gönderilir.
……………………………………………………………………………

En büyük efemiz Mustafa Kemal’in Sivas’tan Ankara’ya gelirken Hacıbektaş kasabasına uğrayıp Çelebi Cemalettin Efendi ile görüştüğünü ve Hacı Bektaş Veli dergâhını ziyaret ettiğini öğrenmiştik. Büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal, oralarda mehdi (yol gösteren) olarak görülmüş balık susuz olmaz, insan vatansız / Gözüm Hacı Bektaş, elim Atatürk / İlim nihayetsiz, yolum hatasız / İlmim Hacı Bektaş, yolum Atatürk…” diyen insanlar O’nu bir kurtarıcı olarak görüp sahip çıkmışlar.
…………………………………………………………………………….

Anadolu Selçukluları ortadan kalktığında Karamanoğulları, Aydınoğulları gibi beyliklerde özgür düşünce devam etti. Ege yöresini ele geçiren Aydınoğullarının bayrağında Hz. Alinin kılıcı vardı.

31.08.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00