BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.11.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
179
Dün
:
4601
Toplam
:
13190717
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
DOKTORSUZ TEDAVİLER ve OCAKLAR (2)
capanoglukadir@yahoo.com.tr
“Yozgat’ta “siğil ocağı” olduğu bilinen bir öğretmen vardı. Bir dua okuduktan sonra kaç siğil varsa bir ipliğe o kadar düğüm atar onun su içinde duran bir taşın altına konulmasını isterdi. Kısa bir süre sonra siğiller geçerdi.”

Değerli okurlar burada bende yine birilave yapayım. Cennetmekân anneannem Leyla Cerit Hanım da ellerde çıkan siğillerin ocağı idi. O da siğile bir dua okur sonra üzerini mürekkep kalemi ile birazcık boyardı. Ben bu olayı cilt doktoru dostumuza bu nasıl oluyor diye sorduğumda şöyle izah etmişti.
“Siğil ocağı olan kişinin yaptığı faydalıdır. Siğil, daha çok vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Araştırmalara göre en çok 10-20 yaşlar arasında görülür. Siğillerin hemen hemen yarısı hiç bir tedavi uygulamadığınız takdirde iki yıl gibi bir sürede yok olur. Derinin üstünde çıkan Human Papilloma Virüs – HPV olarak adlandırılan bir infeksiyondur. Virüs derinin en üst hücrelerine etki ederek, hücrelerin artmasına ve çok fazla keratin üretmesine neden olur. Kendisine dua okunan kişi siğillerinin geçeceğine inanıp bunun sonuncunda moral bulduğundan, güçlenen bağışıklık sistemi kısa bir süresonra virüsü vücuttan atar.”

“Birde tıbben izah edilemeyen ama bir rastlantı sonucu rahatsızlıklarından kurtulan insanlar var. Yozgat’ta geçirdiği bir bunalım sonunda akıl hastası teşhisi konan bir adam akıl hastanesine yatırılır. Günlerden bir gün bir elmayı paylaşamama yüzünden başka bir akıl hastası ile kavgaya tutuşur. Kavgaya karışan başka bir akıl hastasının savurduğu bir yumruk bunun burnuna isabet edince bir hayli kan boşanır. Kan boşalmasından sonra kendine gelen adam bakar ki bir akıl hastanesinde bulunuyor. Şaşkınlık içinde ben neden buradayım diye kendi kendine sorar. Adamın akıl hastası olmadığı bir bunalım geçirdiği, şiddetli bir burun kanamasından sonra eski sağlığına kavuştuğu anlaşılınca taburcu edilir. Yaşanan bu olay, doktorların tedavi edemediği akıl hastasını bir deli tedavi etti denilerek epeyce bir süre gündemde kalır.”

“Yine Yozgat’ın ilçesi Sorgun’un bir köyünde bir kadın koşarak öğretmen Hamdi Bey’e gelir “aman hocam yetiş, benim herif iki çocuğumu bidona koydu boğacak” diye yardım ister. Hamdi Bey, koşarak gelir bakar ki kadın doğru söylüyor. Adam küçük çocukları bidona koymuş su dolduruyor. Ne yapıyorsun be adam diye kızıp sorgulayınca“turşu kuruyorum” diye cevaplar. Akli dengesi yerinde olmadığı için günlerini sağa sola sataşarak geçiren bu adamcağızbir gün bir eşek arısı yuvası görür. Bal yeme arzusu ile yuvaya çomak sokunca eşek arılarının hücumuna uğrar. Davul gibi şişen ve acılar içinde kıvranan adamı köylüler çamura bularlar. Hamdi Bey, bu olaydan sonra adam sağlığına kavuştu akıl hastalığından kurtuldu diye anlatırdı.”

“Milletvekilliği de yapan Saray köyünden Faik Erbaş vardı, yaşlı bir zat idi. Rahatsızlanınca Ankara’ya doktora gider. Doktor mide kanseri teşhisi koyar ama kendisine söylemez. “Amca istediğin gibi ye iç gez keyfine bak” deyince anlar. Köye dönünce iki kilo bal getirtir, içine alabildiği kadarınca papatya kurusu karıştırır ve sabahları iki kaşık yiyerek hastalığı atlatır. İki üç sene sonra tekrar aynı doktora gider. Doktor eski hastasının vefat ettiğini düşünerek senin bir kardeşin vardı nasıl oldu deyince iyi, iyi diye cevaplar.”
“Bir Türk Profesör Hanım soğandan o kadar hoşlanmazmış ki davetlere bile gitmezmiş yemeklerde soğan var diye. Ayak parmaklarında yaralar oluşuyor. Türkiye de tedavi olamayınca tavsiye üzerine İngiltere’de bir profesöre gider. Profesör “hangi millettensiniz” diye sorar, o da Türk olduğunu söyler. İngiliz Profesör itiraz eder hayır siz Türk olmazsınız çünkü Türkler çok soğan tüketir, soğan yiyenlerde de bu hastalık olmaz der. Profesörümüz ondan sonra çantasında kuru soğan taşımış gittiği davetlerde bile çantasından çıkarıp yumruğu ile ezerek yemeye başlamış.”

“Değerli Yılmaz Göksoy hocam diyor ki; benim de bacağımda sebepsiz bir morluk olunca bu soğan hikâyesi aklıma geldi. Taze mahsul kuru soğan yedim aynı gün morluk kırmızıya dönüştü ertesi günü kırmızılıkta geçti.

Ocak olayını izah ederken buldukları tedavi şekillerini atadan evlada bir sır olarak sakladıklarından bahsetmiştik. Çin’de de otlardan, köklerden yeni bir boya bulanlarda ürettikleri bu boyalardan kullanacakları kadarını alıp kalanını kendilerinin bildiği bir yere gömerek saklarlarmış. Osmanlı padişahlarının zehirlenme ihtimaline karşı Çin’den getirttikleri özel yemek ve fincan takımları vardı. Bunlara fağfuri tabak veya kâse (Kâse-i Fağfur) fağfuri fincan (Çin'de yapılmış kâse, tabak, vazo vb. porselen eşya)denirdi. Bu çok özel boyalarla imal edilmiş tabak veya fincanlar içlerine zehirli madde konduklarında renk değiştirirlerdi. Bunlardan bir tane de Çapanoğlu Süleyman Bey’de olduğu rivayet edilirdi. Osmanlı Rus harbi için hazırladığı büyük ordusu ile İstanbul’a geldiğinde çok hoşnut olup kendisine vezir muamelesi yaparak hilat giydiren ve sırtındaki samur kürkü hediye eden Sultan III. Selim tarafından hediye edildiği rivayet edilir.İçinde zehir varsa dibindeki gül resmi o kadar belirgin hale gelirmiş ki kahvenin içinden bile görülebilirmiş diye anlatılırdı.” (Bitti)

18.05.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
PAZARDAN PAZARA
Sayın Çapanoğlu,
Pazardan pazara yazınızı üzülerek okudum. Meyve sebze pazarı ile süt yoğurt peynir pazarının birbirinden uzakta olmasının sebebini anlayamadım. Şehirlerin pazarlarında hepsi aynı pazarın içinde ama kendilerine ayrılan yerlerde olurlar. Bu pazarlarda o kadar çok çeşit var ki mutfak eşyası satanlar, giysi satanlar, güneş gözlüğü satanlar, iç çamaşırı satanlar, ayakkabı satanlar vs. Yozgat pazarında ise bunlar değil köylünün getirdiği ve kendi ürettiği ürünleri kolayca pazarlayabilmesi isteniyor. Umarın Belediye Başkanlığı ve Valilik buna göre tedbir alırlar. Bu araştırma yazınız için sizi kutluyorum. Saygılarımla
SUDE ÖZTÜRK -- 23.11.2017 12:44
PAZARDAN PAZARA
Bu yazanlar doğru ve Yozgat gerçekten bu hale geldiyse Yozgat bitmiş demektir. Alıcının satıcının köylüsüyle kentlisiyle tüm ahalinin pazardan ihtiyaçlarını karşılayabileceği pazar yeri yapılamıyorsa boş yere organize sanayi yapmaktan, sanayileşmekten, tarımı güçlendirmekten bahsetmesin kimse yazık çok yazık. Oysa istimlak edilip güzel bir haftA alık pazar yeri yapılsa alıcı da satıcı da yaşadığı bu sıkıntıdan kurtulur.
RIZA KAYACAN -- 22.11.2017 15:27
PAZARDAN PAZARA
Yazınızı Yozgat Ziraat Odası Başkanı, Damızlık Büyükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı, Kücükkbaş Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve Yozgat Belediyesinden okuyan oldu mu çok merak ediyorum. Yozgatta salı günleri süt yoğrurt almak, yerli sebze meyve almak için ayrı ayrı pazar yerleri canımıza tak etti. Nerde bu köylünün ziraat odası başkanı niye sahip çıkmıyor Yozgat köylüsüne,alıcıyıda düşünen yok satıcıyıda
Ahmet Bulut -- 21.11.2017 13:20
PAZARDAN PAZARA
Sayın Çapanoğlu Beyefendi; Eskiden tüm ahali, köylü kentli bir birini tanırdı. Babam Rahmetli, ilçe köylerinde yaşayan insanların, kim kimle akraba onların bile seceresini bilirdi. Elbette ki, alış veriş, yol arkadaşlığı, borç alma gibi durumlar insanları bir birine yaklaştırıyor kaynaştırıyordu. Eski hayatlar zor, meşekkatli fakat bir o kadar da neşeli, mutlu, paylaşımcı yaşanırmış. Şimdi bankalar borç urganını insanların boynuna geçiriyor. Kimse kimseyi göremiyor.

Yine ince iğneyle kuyu kazıp, geleceğe miras hazırlamışsınız.

Saygı ve hürmetlerimle Selamlar
Kadriye ŞAHİN -- 20.11.2017 22:26
PAZARDAN PAZARA
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Yazınızı ilgiyle okudum. Şöyle çocukluk günlerine döndüm bir an. Babamla o salı pazarlarında alışveriş ettiğim günler geldi aklıma. Her şeyin en doğalını ilk elden alıp yerdik. Hiç unutmam, üzümü kasayla alırdık köylülerden. Canlı tavuk, yağ, yoğurt, şimdi arayıp da bulamadığımız organik yumurtalar, daha neler neler...
Ne kaldı ki geçmişin o güzelliklerinden?... O birbirinden bağımsız, bahçeli evler yok oldu. Güzelim "Bademlik" yok oldu. Çamlık o eski özgün havasını yitirdi. O nostaljik faytonlar ortadan kalktı. O eski komşulukların yerinde yeller esiyor şimdi. Kısacası geçmişin tüm güzellikleri silindi belleklerimizden.
Deşme yaramı be kardeşim, deşme! İnan ki gözlerim yaşarıyor o çocukluk günlerimi anımsarken. Ah nerede o eski günler?...
Muhsin Köktürk -- 20.11.2017 21:47
PAZARDAN PAZARA
ABDULKADİR BEY YAZINIZDA GEÇENLERİN TAMAMI ÇOK DOĞRU TESPİTLER YOZGATINMERKEZ KÖYLERİ YÖNLERİNİ KENDİLERİNİ KÖYLERİNE EN YAKIN İLÇELERE İLÇELER VE İLÇELERE BAĞLI KÖYLER İSE İLÇEDE TEMİN EDEMEDİKLERİ HER TÜRLÜ İHTİYAÇ İÇİN YÖNLERİNİ KENDİLERİNE KOMŞU VİLAYETLERE VEYA KOMŞU VİLAYETLERİN İLÇELERİNE ÇEVİRMİŞ DURUMDALAR. YOZGAT ŞEHİR MERKEZİ BİTAP VE SAHİPSİZ HALDE
Adınız ve Soyadınız -- 17.11.2017 14:42
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
Sevgili Olcay Hanımefendi,

Yüce Atatürk’ün kurduğu “Türkiye Cumhuriyetinin” en güzel yıllarını biz yaşamışız. Ortaokul yıllarımızda başımızda şapkalarımız vardı. Bu şapkalar kız arkadaşlarımıza ne kadar yakışırdı. Bayramlarımızı ayrı bir coşku ile kutlardık. 19 Mayıs bayramlarına kız erkek bütün lise talebeleri katılırdık. Halka sunacağımız gösterileri beden eğitimi öğretmenlerimizin nezaretinde günlerce prova yapardık. 10 Kasımlarda Atatürk büstünün etrafını çiçeklerle süslerdik. Okul o gün ne güzel kokardı. Ben her 10 Kasımda burnumda bu kokuyu duyarım. Ne güzel günlermiş. Sevgi ve saygılarımla.

Olcay Hanımefendi için Bkz. http://akkentolcay.blogspot.com.tr/
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.11.2017 17:05
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
10 Kasım yazınızı beğeni ile okudum.
Bir otobüs şoförü, otobüsü durduruyor.
Mustafa Kemal Atatürk'e selam
vermeleri için.

Kutlarım o şoförü.

Neredeyse 50 yıl öncesinin bir anısı.

Bakalım yarın sabah, benim mahallemde 9'u beş
geçe sirenler çalmaya başlayınca kaç kişi selama
duracak.

Geçen yıl duran olmamıştı da.

Hatta siren sesine yakalanmamak için işe gidenler
evlerinden geç çıkmışlardı.

Saygıyla.
Olcay Akkent (Bn.)

olcay Akkent -- 10.11.2017 02:32
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
Sayın Kadriye Şahin Hanımefendi. Lütfedip göndermek zahmetinde bulunduğunuz yorumunuz için teşekkür ederim. Okuyucuların beğenisine sunulan bir yazının ne emekle hazırlandığını pek güzel ifade etmişsiniz. Yazılmak istenen konunun heyecanı ile çalakalem hazırlanan bir yazı daha sonra defalarca imla ve mana kontrolundan geçiyor. Okuyucu cümlelerden yanlış bir anlam çıkarır mı endişesi ile bir cümle kaç defa şekil değiştiriyor. Sizin anlattıklarınızı ben burada bir kere daha tekrar etmeyeyim. Güzel üslubunuzla anlatmaya çalıştığınız çabamızı okuyucularımız zaten takdir ediyorlar, sağolsunlatr. Takdir ve temennileriniz için bir kere daha teşekkürlerimi arz ediyor sağlıklar diliyorum.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 09.11.2017 23:37
ÇAPANOĞLU EDİP BEY, REFİK HALİT KARAY ve İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİ…
Sayın Çapanoğlu, Yazı yazmayan yazının değerini anlayamaz.Bin bir zahmetle yazılan, bir birinden değerli yazılarınız, yorumlarınız bizler için değer biçilmez bir hazinedir. Dilerim ki bu yazıların kıymeti bilinip okunmuş olsun. Bir yazıyı oluşturmak öyle zahmetli bir iş ki. Belin kırılır, gözün kanlanır, boynun ağrır. Yanlış bir kelime kullandım mı diye defalarca gözden geçirilir. Alınan olur mu diye sabaha kadar uykuların kaçar. Çünkü bir insana bir şeyi anlatmak atomu parçalamaktan zor demişler.
Geçmişin küllenmiş gerçeklerini gün yüzüne çıkartarak, kaybolmuş benliğin kazandırılması kazı yapmaktan daha zahmetli. Ne var ki, insan kendi kendini tanımadığı zaman kime ne faydası olur? Yazılarınız bize bizi tanıtıyor. Gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. Vermiş olduğunuz emeğe teşekkür ederken, Umarım ki, bundan sonra memleketim "cezalı" masalıyla avutmaktan vazgeçilir. Bu araştırmalarla halkın gözü açılır. Tarihin detaylarını anlamak isteyen sizi okumalı.

Saygı ve hürmetlerimle


Kadriye ŞAHİN -- 08.11.2017 23:30
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00