BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.06.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
265
Dün
:
4633
Toplam
:
14013198
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
DOKTORSUZ TEDAVİLER ve OCAKLAR (2)
capanoglukadir@yahoo.com.tr
“Yozgat’ta “siğil ocağı” olduğu bilinen bir öğretmen vardı. Bir dua okuduktan sonra kaç siğil varsa bir ipliğe o kadar düğüm atar onun su içinde duran bir taşın altına konulmasını isterdi. Kısa bir süre sonra siğiller geçerdi.”

Değerli okurlar burada bende yine birilave yapayım. Cennetmekân anneannem Leyla Cerit Hanım da ellerde çıkan siğillerin ocağı idi. O da siğile bir dua okur sonra üzerini mürekkep kalemi ile birazcık boyardı. Ben bu olayı cilt doktoru dostumuza bu nasıl oluyor diye sorduğumda şöyle izah etmişti.
“Siğil ocağı olan kişinin yaptığı faydalıdır. Siğil, daha çok vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Araştırmalara göre en çok 10-20 yaşlar arasında görülür. Siğillerin hemen hemen yarısı hiç bir tedavi uygulamadığınız takdirde iki yıl gibi bir sürede yok olur. Derinin üstünde çıkan Human Papilloma Virüs – HPV olarak adlandırılan bir infeksiyondur. Virüs derinin en üst hücrelerine etki ederek, hücrelerin artmasına ve çok fazla keratin üretmesine neden olur. Kendisine dua okunan kişi siğillerinin geçeceğine inanıp bunun sonuncunda moral bulduğundan, güçlenen bağışıklık sistemi kısa bir süresonra virüsü vücuttan atar.”

“Birde tıbben izah edilemeyen ama bir rastlantı sonucu rahatsızlıklarından kurtulan insanlar var. Yozgat’ta geçirdiği bir bunalım sonunda akıl hastası teşhisi konan bir adam akıl hastanesine yatırılır. Günlerden bir gün bir elmayı paylaşamama yüzünden başka bir akıl hastası ile kavgaya tutuşur. Kavgaya karışan başka bir akıl hastasının savurduğu bir yumruk bunun burnuna isabet edince bir hayli kan boşanır. Kan boşalmasından sonra kendine gelen adam bakar ki bir akıl hastanesinde bulunuyor. Şaşkınlık içinde ben neden buradayım diye kendi kendine sorar. Adamın akıl hastası olmadığı bir bunalım geçirdiği, şiddetli bir burun kanamasından sonra eski sağlığına kavuştuğu anlaşılınca taburcu edilir. Yaşanan bu olay, doktorların tedavi edemediği akıl hastasını bir deli tedavi etti denilerek epeyce bir süre gündemde kalır.”

“Yine Yozgat’ın ilçesi Sorgun’un bir köyünde bir kadın koşarak öğretmen Hamdi Bey’e gelir “aman hocam yetiş, benim herif iki çocuğumu bidona koydu boğacak” diye yardım ister. Hamdi Bey, koşarak gelir bakar ki kadın doğru söylüyor. Adam küçük çocukları bidona koymuş su dolduruyor. Ne yapıyorsun be adam diye kızıp sorgulayınca“turşu kuruyorum” diye cevaplar. Akli dengesi yerinde olmadığı için günlerini sağa sola sataşarak geçiren bu adamcağızbir gün bir eşek arısı yuvası görür. Bal yeme arzusu ile yuvaya çomak sokunca eşek arılarının hücumuna uğrar. Davul gibi şişen ve acılar içinde kıvranan adamı köylüler çamura bularlar. Hamdi Bey, bu olaydan sonra adam sağlığına kavuştu akıl hastalığından kurtuldu diye anlatırdı.”

“Milletvekilliği de yapan Saray köyünden Faik Erbaş vardı, yaşlı bir zat idi. Rahatsızlanınca Ankara’ya doktora gider. Doktor mide kanseri teşhisi koyar ama kendisine söylemez. “Amca istediğin gibi ye iç gez keyfine bak” deyince anlar. Köye dönünce iki kilo bal getirtir, içine alabildiği kadarınca papatya kurusu karıştırır ve sabahları iki kaşık yiyerek hastalığı atlatır. İki üç sene sonra tekrar aynı doktora gider. Doktor eski hastasının vefat ettiğini düşünerek senin bir kardeşin vardı nasıl oldu deyince iyi, iyi diye cevaplar.”
“Bir Türk Profesör Hanım soğandan o kadar hoşlanmazmış ki davetlere bile gitmezmiş yemeklerde soğan var diye. Ayak parmaklarında yaralar oluşuyor. Türkiye de tedavi olamayınca tavsiye üzerine İngiltere’de bir profesöre gider. Profesör “hangi millettensiniz” diye sorar, o da Türk olduğunu söyler. İngiliz Profesör itiraz eder hayır siz Türk olmazsınız çünkü Türkler çok soğan tüketir, soğan yiyenlerde de bu hastalık olmaz der. Profesörümüz ondan sonra çantasında kuru soğan taşımış gittiği davetlerde bile çantasından çıkarıp yumruğu ile ezerek yemeye başlamış.”

“Değerli Yılmaz Göksoy hocam diyor ki; benim de bacağımda sebepsiz bir morluk olunca bu soğan hikâyesi aklıma geldi. Taze mahsul kuru soğan yedim aynı gün morluk kırmızıya dönüştü ertesi günü kırmızılıkta geçti.

Ocak olayını izah ederken buldukları tedavi şekillerini atadan evlada bir sır olarak sakladıklarından bahsetmiştik. Çin’de de otlardan, köklerden yeni bir boya bulanlarda ürettikleri bu boyalardan kullanacakları kadarını alıp kalanını kendilerinin bildiği bir yere gömerek saklarlarmış. Osmanlı padişahlarının zehirlenme ihtimaline karşı Çin’den getirttikleri özel yemek ve fincan takımları vardı. Bunlara fağfuri tabak veya kâse (Kâse-i Fağfur) fağfuri fincan (Çin'de yapılmış kâse, tabak, vazo vb. porselen eşya)denirdi. Bu çok özel boyalarla imal edilmiş tabak veya fincanlar içlerine zehirli madde konduklarında renk değiştirirlerdi. Bunlardan bir tane de Çapanoğlu Süleyman Bey’de olduğu rivayet edilirdi. Osmanlı Rus harbi için hazırladığı büyük ordusu ile İstanbul’a geldiğinde çok hoşnut olup kendisine vezir muamelesi yaparak hilat giydiren ve sırtındaki samur kürkü hediye eden Sultan III. Selim tarafından hediye edildiği rivayet edilir.İçinde zehir varsa dibindeki gül resmi o kadar belirgin hale gelirmiş ki kahvenin içinden bile görülebilirmiş diye anlatılırdı.” (Bitti)

18.05.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00