BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
214
Dün
:
4633
Toplam
:
14933164
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
CAHİLCE BİR TELEFON
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurları bu gün Babaannem Esma Hanım’ın babası ve 1908 Meşrutiyet Meclisinde Yozgat mebusu olan Hayrullah Efendiden ve onun mecliste yaptığı çok önemli bir konuşmasından bahsedecektim. Ama dün bir banka şubesinde eşimle birlikte sıramızı beklerken cep telefonumdan kendisinin Yozgatlı olduğunu ama Manisa’da ikamet ettiğini bildiren bir bayan aradı. Telefonumu internetten bulduğunu söyledikten sonra devam etti; “Biliyorsunuz biz Atatürk’ü sevmeyiz, Atatürk Yozgat’a geldiğinde Çapanoğlundan geceyi geçireceği bir kız istemiş onlarda” dedikten sonra bir süre sustu ve “bu doğru mudur “diye sordu. Başımdan sıcak sular döküldü sandım, bankanın salonu kalabalık, bir an ne diyeceğimi bilemedim, rengim kızarmış ki eşim sağlığımı merak ederek ne oldu diye heyecanlandı. Biraz kendimi toparlayarak “Hanımefendi bu tür söylentiler büyük bir yalan, bu yalanları uyduranlar da Atatürk düşmanı yobazlardır, ben şimdi bir bankadayım size sabit telefonumu vereyim lütfen bir saat sonra beni oradan arayın dedim. O da 0212 ile başlayan bir numaranız var o numaramı dedi. Evet, lütfen oradan arayın görüşelim dedim ama aramadı. Belki gösterdiğim tepkiden çekindi.

Arayan bu hanım gibi yıllar öncede 1974 yılında yedek subaylığımı yaparken tarih bilgisinden yoksun bir astsubay yılışarak bu yalanı yüzüme karşı anlatmıştı.Bu astsubaya, cevabını uygun birşekilde vermiş, arkadaşlarının yanında refüze etmiştim.Aradan 40 yıl geçmiş ama ne yazık ki halkımızı cahillikten ve bir o kadar da yobazlıktan ve bu ve bunun gibi yalanlardan kurtaramamışız. İnsan bu kadar ahmak olabilir mi? Allah’ın verdiği aklını hiç mi kullanmaz.

Değerli okurlar, Atatürk yıllar sonra bile ülkenin başına gelebilecekleri ta o zamanlar gördüğü için ülkeyi cahil din adamlarından kurtarmak ve medeni milletler seviyesine çıkarılmasında engel olmamaları için tekke ve zaviyeleri kapatmıştı. Bu düşüncesini de şöyle ifade ediyordu “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müridler, meczuplar memleketi olamaz."
Buralardan nemalanan binlerce cahil ve yobaz ama din adamı geçinen ve halkın sırtından bedavadan yaşayan bir sürü asalak birden bire ortada kalıvermişlerdi. Bunların içinde Atatürk’e çok yakın olanlarda var. Biraz tarih okursanız göreceksiniz. İşte bu halkın sırtından bedava yaşayan asalaklar Allah’tan korkmadan her yerde Atatürk aleyhinde çok ayıp ve ahlaksız yalanlar uydurdular ve uydurmaya da devam ediyorlar.

Şimdi tarihsel sırasıyla Atatürk’ün paşalık yıllarına, Çapanoğullarına ve Atatürk’ün Yozgat’a ne zaman geldiğine bir göz atalım. Böbrek sancısının tuttuğu günlerde Pera Palasta istirahat ederken Sultan Vahidettin’in iki kızı Ulviye ve Sabiha Sultanlarda diğer prenseslerle oraya çay içmeye geliyorlardı.Bu sarışın ve yakışıklı paşayı çok beğenen Sabiha Sultan araya öbür prensesleri koyarak Mustafa Kemal Paşa ile tanışır. Sonunda Paşa ile evlenmek isteğini padişah babasının da izni ile yine prensesler vasıtasıyla iletir. Atatürk bu teklife önce biraz sıcak baksa da bu evliliğin elini kolunu bağlayacağını, kendisinin de saraya damat olan Enver paşanın durumuna düşeceğini görür ve teklifi reddeder.Bir padişahın kızı nasıl reddedilir. Vahidettin küplere biner. İşte Atatürk budur. Çapanoğlu sülalesine gelince. 1732 tarihinden itibaren Bozok yaylasında hüküm sürmektedirler. Osmanlı Devletinin en gözde ayanı (aynül ayan)olarak bu topraklarda 300 yıla yakın adeta sikke bastırmadan bir padişah gibi hüküm sürmüşlerdir. Osmanlının son zamanlarında da ailenin büyükleri olan kişiler değişik yerlerde mutasarrıflık, kaymakamlık, valilik, vezirlik, posta nazırlığı gibi görevlerde bulunmuşlardır. Milli mücadelenin başladığı 1920 yılında yani artık devletin Anadolu’da gücünün olmadığı bir dönemde Mustafa Kemal’in Ankara’da kurduğu hükümetle gerekli teması kuramayan Çapanoğlu beyleri kendilerini çekemeyen bazı kişilerinde etkisi ile adeta bir isyana itilmişlerdir.(Bkz.Yozgat gazetesindeki yazım. http://www.yozgatgazetesi.com/yazarlar.asp?yazar=37&yazi=1291 Tarafsız gerçek tarihçiler bu olayda ne Atatürk’ü ne de Çapanoğlu beylerini suçlayacak bir kanaate varamamışlar, olayı büyük bir talihsizlik olarak kabul etmişlerdir. Nitekim olaylar yatıştıktan sonra beyleri Ankara’ya çağıran Atatürk olayların gidişatını inceledikten sonra Çapanoğlu Beylerini yargılatmadan affetmiştir. Bunda Karahisarı mebusu Şükrü Efendinin meclisteki şu konuşmasının da etkili olduğunu düşünüyorum. Şöyle diyordu Şükrü Efendi; “Bu millet isyankâr değildir. Şurada Yozgat’ta isyan çıktı deniliyor. Bendeniz Yozgat isyanını tetkik ettim, sui idare neticesidir. Bakınız efendim Yozgat isyanı yalnız sui idare neticesi de değil, bu Meclisin kendisini gösterememesi neticesidir. Bir islâm cemiyetinin, memaliki Osmaniye ve islâmiye mümessillerinin burada toplandığını bildirmemektedir. Neden oraya muktedir adamlar göndermedik, biz daha doğrusu yalnız İcra Vekillerine değil kendimize de kabahat bulmalıyız.”

Çapanoğulları hadisesi 1920 Ağustosunda son buldu. Peki, Atatürk Yozgat’a ilk defa hangi tarihte geldi. Cumhuriyetin ilanından sonra 15 Ekim 1924 tarihinde. Yani Çapanoğulları hadisesinden dört yıl sonra. 29 Ocak 1923 tarihinde Latife Hanımla evlenmişti. Gazi Mustafa Kemal Paşa ile Latife Hanım’ın evliliği, 5 Ağustos 1925 günü sona erdi. Atatürk Yozgat’a teşrif ettiğinde neredeyse iki yıldır Latife Hanımla evliydi. Ve sonra 3 Şubat 1934 tarihinde ikinci defa teşrif ediyor. Bu teşriflerinde isyandan dolayı şehir ahalisi adına özür dileyen yakın arkadaşı Akdağlı Bahri Bey’e(Tatlıoğlu) şöyle demiştir. “Bırak Bahri. O konuyu kapat. Kapanmış bir yara, deşip de yeniden kanatma. O dönemi kendi içinde izah etmek gerekir. Her sözü bir vecize olan yüce insandan bir devri anlatan en güzel ve önemli cümle budur işte.
Şimdi bu köşemden şunu haykırmak istiyorum. Ne dünyanın en kibar ve centilmen insanı ve bin yılın lideri seçilen Atatürk, ne Çapanoğlu ailesi, nede vatanı için bunca şehit veren ve Atatürk’ün “ÜNLÜ SÜVARİLERİ HARP MEYDANLARINDA KAHRAMANCA DÖVÜŞEN, TÜRK YİĞİTLERİNİN HARMAN OLDUĞU DİYAR, BOZOK YAYLASININ KAHRAMAN EVLATLARI VAR OLUN” sözü ile yücelttiği Yozgat halkı yukarda bahsedilen böyle bir terbiyesizliğe hatta ahlaksızlığa alet edilemez.Bu terbiyesiz ve ahlaksız dedikoduları üretenleri de,bunu olur olmaz yerde dile getirenleri de şiddetle kınıyorum, Allaha havale ediyorum. Ayıptır, günahtır. Yüce Allah’ın gazabı onların üzerine olsun. Âmin.

13.04.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
ÇAPANOĞULLARI HADİSESİ BİR İSYANMIDIR? - 1 -
Yorumunuz sevgili a.kadir bey yerköy derebağı köylüyüm.tel.0 535 967 57 11.yozgat günleri ankara da Siyami YOZGAT ın yazdığı USAT romanı hakkında düşüncelerinizi rica ediyorum.okudum.şu sira tekrar okuyorum.selamlar
Ünal dursun -- 07.12.2018 23:57
NE ÇORBAYMIŞ BE!
Değerli dostum,
Çorba hakikaten yediden yetmişe herkes için çok değerli bir yiyecek. Teşekkür ediyorum. Bizim Köyden İnsan Manzaraları-1’i okumuşsunuz. Yorumlamışsınız. Varlığınız daim ola.
Kısacık bir ekleme yapmak isterim yine “çorba”ya dair. Bizim gibi çorba severin biri az kalsın yuvasını bozuyormuş. Bu çorba yüzünden canım. Şöyle olmuş: Adam eşinden her gün çorba istiyor. Çorbasız sofraya oturmuyor. Bir gün böyle, beş gün böyle… Kadıncağız usanmış. Bir gün tasını tarağını toplamış. Demiş ki kocasına:
-Ben anneme gidiyorum. Ne halin varsa gör!
Adam mutfak işinden pek anlamıyor. Yalvarır bir sesle:
-Hanım, çorba pişir de öyle git bari, deyip boynunu bükmüş. Kadıncağız hanımlığını yapmış. Annesine gitmekten vaz geçmiş.
İşte böyle aziz dostum. Selam ve saygıyla.
Mustafa Topaloğlu -- 07.12.2018 23:48
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın M. Kılıcaslan, lütfen capanoglukadir@yahoo.com.tr adresimden mail göndererek ya da Yozgat Gazetesinden telefonumu alarak bana ulaşınız. Selamlar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 30.11.2018 10:45
Bir yiğit beyzade, Çapanoğlu Halit bey
Merhaba , bende Çapanoğlu torunuyum ama tam hikayeyi bilmiyorum, Babannem zamanında bahsederdi bir süredir aklını yitirmişti ama geçmişi iyi hatırlıyor ara ara diyordu oda yeni rahmetli oldu 76 yaşında, bildiğim kadarıyla arap seyfi alaca köyündendi babası Mehmet Celal Çapanoğluymuş annesi İkbal Arslan çerkes kızıydı. Abisi de vardı Aydın oda vefaat etti genç yaşt pek bilmiyorum. Babası genç yaşta aklını kaybetmiş at çiftlikleri felan varmış zamanında birşeyler olmuş almışlar ellerinden , babasının mezarını bilmiyordu. Sadece İstanbul da vefaat etti kimsesizler mezarlığına gömülmüş sanırım. Dediğim gibi yarım yamalak bir hikaye yeni toprağa verdik üzgünüz ve merak ediyorum belki bir bileni vardır. Hayatı kısa sürede olsa yozgatta devam etmiş dayısı komsermiş babası vefaat edince yozgata dönmüşler bir köy adı veriyordu ama unuttum orada dayısı komsermiş karakolun karşısındaki evde kalırlarmış Çerkes kızı dediğim ikbal annem de bildiğim kadarıyla ceritmiş. Celal dedemin tek bir resmi mevcut ama dediğim gibi bilgiler yarım belki bir bilen vardır.
M.Kılıçaslan -- 28.11.2018 20:28
BİZ NELER GÖRDÜK
Bu yazını, en iyi üniversitelerin malzeme ve metalurji mühendisliği mezunu çocuklar bile yazamaz Ağabey, kutlarım seni, de niye mühendis olmamışsın ki
Bülent cerit -- 24.11.2018 15:19
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın Çapanoğlu,
Harika bir biçimde tasvir ettiğiniz bu kapkacak macerasını ben de aynen sizin gibi yaşayanlardanım, çünkü aynı nesil ve yaklaşık aynı çevredeniz..Rahmetli annem gözümün önünde canlandı mutfakta çalışırken. Zavallı memleketim! Geri kalmışlığın bedelini bizler ödüyoruz. Kullandığımız bu nesnelerin bıraktığı arızalar yaşlılık döneminde uzun yılların içinden geçerek bizlere yansıyor. Allah bizden sonrakilere acısın diyorum. Onlar bizim nesilden daha şanssız. Gerek dünya, gerek memleketimiz ölçeğinde.
Selam ve saygılar,
A. YAŞAR OCAK -- 23.11.2018 10:42
BİZ NELER GÖRDÜK
Teşekkür ederim bu kadar güzel eski-yeni günler anlatılmaz.bizim evde de bakır tencere vardı.çok iyi hatırlıyorum.elinize ve kaleminize sağlık.

ARTO KAZANCIOĞLU -- 23.11.2018 10:40
BİZ NELER GÖRDÜK

Yüreğine sağlık. Sıcacık bir yazı. Hep birlikte yasadığımız dönemler. Çok teşekkürler.
Güner Türkoğlu Gökay -- 23.11.2018 10:39
BİZ NELER GÖRDÜK
SEVGİLİ ABDÜLKADİR BEY,
ÇOK GÜZEL TARİHİ BİR YAZI OLMUŞ, ELİNİZE SAĞLIK, İLERDEKİ KUŞAKLARIN VE TARİHÇİLERİN YARARLANABİLECEĞİ BELGE NİTELİĞİNDE GERÇEKTEN.
SEVGİLER....SELAMLAR...
Selçuktayfun Ok -- 23.11.2018 10:38
SAYIN BEKİR BOZDAĞ’IN YOZGAT ZİYARETİ
Yorumunuz Sayın hocam çok güzel yazmışsınız fazlalığı var eksikliği yok yozgat var yozgatlı yok garip sahipsiz şehir tıpkı benim gibi öksüz garip tarihe bakarsak Cumhuriyet döneminde yapılan ortada cakili bir çivi yok bir bira fabrikası var olmaz olsun o bira fabrikası biz böyle iyiyiz.... sizi yeni tanıdım atalarimizin gurur duyduğumuz sahiplendigimiz Çapanogullarindan yozgat da bizim Capanogullarida bizim dediğimiz ismini namini duydugumuzda titredigimiz kendimize gelip heybetlendigimiz dedelerimiz özümüz canimiz....yazmaya devam edelim ama 1923 den bugüne kadar saygılarımla
Mustafa Aydın Turan -- 20.11.2018 09:05
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00