BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
201
Dün
:
4633
Toplam
:
13780199
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
YOZGAT-YERKÖY KALKIYOR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
218 Kilometre olan Yozgat Ankara arasını iki saate aldığımız bu günlerden, 40 kilometre uzunluktaki Yozgat-Yerköy seyrüseferinin 1940 lı yıllarına hayali bir yolculuk yapalım. O yıllarda Yozgat'ın nüfusu 7-8 bin kişi civarında. Yozgat’tan Yerköy’e otobüs işletmeciliğini 30 yolcu kapasiteli iki otobüs ile “Yozgat Belediyesi” yapıyordu. Otobüsün birisi yedekte tutulur gerekirse başka işlere de tahsis edilirdi. Yozgat halkının “tomofil” diye adlandırdığı bu otobüsleri o yıllarda iki dönem belediye başkanlığı yapan rahmetli Sefer Eronat(*) Beyefendi almıştı. Bir Çapanoğlu torunu olan Sefer Bey Yozgat'ı Yozgat yapan isimlerdendir. Daha sonra 1957 ve 1960 yılları arası 11. Dönem Demokrat Parti Yozgat Milletvekilliği de yapmış, Yassıada'da yargılanmış, Kayseri cezaevinde yatmıştı.

Bkz.Yozgat Gazetesindeki köşem ”BİR ÇAPANOĞLU TORUNU, MEHMET SEFER ERONAT”

http://www.yozgatgazetesi.com/yazarlar.asp?yazar=37&yazi=1972

Geceleri itfaiyenin garajında duran otobüslerden birisi, sabah saat 09.00 da saat kulesine yakın Pepe Haydar’ın hanının önünden kalkardı. Günde bir kere yapılan bu seferin yolcularına Kalıpçıların Mehmet Ağa bilet keserdi. Kalıpçı lakabı, ailenin fes kalıpçısı olduklarındandı. Yolcular otobüse bindikten sonra Mehmet Ağa nerede ineceklerini sorar ona göre ücret alırdı. Bilet ücreti gidiş dönüş 50 kuruştu. O yıllarda kâğıt elli kuruşluklar basılmıştı. Yerköy’e gideceği kesin olanlar daha önceden gidip Mehmet ağaya bilet kestirerek otobüsün yolcusu olmayı garantilerlerdi. Otobüs dolmuşsa Yozgat halkının “makine” diye adlandırdığı o yöne giden bir kamyon bulmak şansınıza kalıyordu. Bagaj kısmı otobüsün üstüydü. Arkadan merdivenle çıkılıyor yolda buraya yolcu da alınıyordu.

Sabah saat 09.00 da Yozgat’tan kalkan otobüs takriben iki saat süren bir yolculukla önce Sarıhacılı’da sonra Saray’da şosede duruyor yolcu indirip bindiriyordu. Otobüs yavaşlayınca Mehmet ağa uyarısını yapardı “Hadibağalım Sarıhacılı da inenler!” Otobüs Yerköy’e varıp yolcusunu indirdikten sonra tren istasyonun yakınına park ediliyor burada kalkış saati olan ve saat 17.00 de gelen treni bekliyordu.

Yazımızı Kalıpçı Mehmet ağa ile ilgili iki fıkra ile bitirelim. Mehmet ağa oldukça kısa boylu birisiydi. Milli mücadele sırasında yanında olan teğmeni yaralanıp düşer. Mehmet ağa onu sırtına alır ama zaten uzun boylu olan teğmenin ayakları yere sürünmektedir. O vaziyette onu cephe gerisine kadar taşır. Yıllar geçer uzun boylu teğmen, Albay rütbesi ile Çorum’a il jandarma kumandanı olur. Yozgat Lisesi Çoruma maç yapmaya gider ve Çorum Lisesini yener. Bu yenilgiyi hazmedemeyen Çorumlular sahaya girip Yozgat Lisesi talebelerini dövmeye kalkarlar. Jandarma kumandanı Albay, “ben Mehmet’imin hemşerilerini dövdürtmem” diyerek askere süngü tak emrini verip Yozgat lisesi talebelerini koruma altına alır.

Hocaların hocası Fazlı Bilecen hocamızda talebeleri ile birlikte maçtadır ve bu olayın şahididir. Bir gün hamamda Mehmet ağa ile karşılaşınca Tellak Enver’e şöyle seslenir. “Ula Enver, Mehmet’i iyi yıka ha! O, bizi Çorumda dayaktan kurtardı.” Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun.

(*)Devlet Tiyatroları sanatçıları olan ve ayrıca sinema ve dizi filmlerde de rol alan Zeynep Eronat ve Miraç Eronat kardeşler Sefer Eronat’ın torunlarıdırlar.

17.03.2016


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00