BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.03.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
174
Dün
:
5601
Toplam
:
13592076
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
YÜCE BİR SEVGİ HİKÂYESİ, ÇAPANOĞLU OSMAN MEKKİ BEY VE NİGAR HANIM
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Çapanoğulları hadisesinden sonra yurt içinde ve yurt dışında değişik yerlere savrulan Çapanoğullarından, Çapanoğlu Celal beyin İstanbul’da yaşayan torununu Seval Zengin Hanımefendi (Ö.13.02.2013) ile yine Celal beyin torunu ve Seval Hanımın da kardeşi olan rahmetli Yılmaz Çapan Bey’in eşi Yüksel Çapan Hanımefendi benden rica ettiler.

Çapanoğlu Muhlis Bey’in torunu Hukuk Doktoru ve benimde büyük kuzenim Gülseren Sebük Mondata (D.02.07.1929- Ö. İtalya 27 Şubat 2013) ile yıllar sonra tanışıp görüşmeyi çok arzu ediyorlardı.
Kararlaştırdığımız gün rahmetli Gülseren Hanımefendi’nin (84) Teşvikiye’deki oldukça büyük ve güzel döşenmiş evinde toplandık. Her iki taraf içinde geçmişte yaşanan anılarla dolu duygu yüklü güzel bir gün oldu. Gülseren Hanımefendi özenle sakladığı eski resimleri çıkardı. İnsanı büyüleyen tatlı sesi ile şimdi hayatta olmayan büyüklerimizi tek tek misafirlerine tanıttı.

Zaman su gibi akıp giderken Seval Hanım, resimlerden birisindeki bir hanımı işaret ederek “Bu resmi hatırladım, aynı resimden bizde de var bu hanımefendi kim acaba” diye merakla sordu. İşaret ettiği resim Gülseren Hanımın halası Nigar Hanımın resmi idi. Seval Hanımlardaki benzeri ise, dayısı Çapanoğlu Osman Mekki Beyin evrakları arasından çıkmış ve diğer belgelerle birlikte bu güne kadar saklanmıştı. Bu ortaya çıkınca Gülseren Hanım kederle gülümseyip bir süre resme baktıktan sonra şu açıklamayı yaptı. “Osman Mekki Bey (Çapanoğlu Celal Bey’in oğlu) ile Nigar Hanım, gençlik yıllarında birbirlerini çok sevmişler. O zamanın şartlarında bu sevgileri uzun bir süre aralarında sır olarak kalmış kimselere söyleyememişler. Aile toplantılarında bir araya geldiklerinde ancak birbirlerini görme ve kısacık sohbet etme şansı olurmuş. Bir akrabalarının yardımı ile arada bir birbirlerine mektup gönderme şansı da oluyormuş. Nihayet sonunda evlenmeye karar vermişler ve İrtibatı sağlayan bazı akrabaların yardımı ile bu arzularını büyüklerine de açmışlar.

Aslında onların bu gözlerden uzak sevgilerinden ve birlikteliklerinden haberi olmayan akrabalar da zaten onları birbirlerine pek yakıştırırlarmış. Ama iş bu kerteye gelince Nigar hanımın babası Asım Bey bu evliliğe onay vermez. Nedeni; Mekki beyin, Kurtuluş Savaşı sırasında isabet eden bir şarapnel ile başından ve kolundan yaralanması neticesi tekaüde ayırtılmasıdır.

Şarapnel parçası, Mekki Bey’in kafa kemiğinde kırığa sebep olmuşsa da herhangi bir sağlık sorunu yoktur. Gerek kendisi için ve gerek aile için bir gurur vesilesi olan bu gazilik olayını Asım Bey önemli bir sağlık sorunu olarak düşünür ve bu konuda kesin tavır koyar. Evlenmelerine engel olan halin Milli Mücadele sırasında aldığı şerefli bir yaradan dolayı olması Osman Mekki Bey’i daha büyük bir teessüre sevk eder. Akrabalar araya girerlerse de Asım Bey’i kararından döndürmek mümkün olmaz. Birbirlerini uzun bir süredir büyük bir aşkla seven bu iki insan büyüklerin kararına karşı çıkamazlar, daha doğrusu Nigar hanım çaresiz kalır. Bağırlarına taş basarak bu ayrılığı kabullenmek zorunda kalırlar ama ölene kadar da sevgilerine sadık kalırlar. Nigar Hanım Pederi Asım Bey’in ısrarı ile akrabaları Avukat Memduh Çapanoğlu ile evlendirilir.

Memduh Bey’in bu ikinci evliliğidir. İlk eşi Kerime Hanım vefat ettiğinden Nigar Hanımla ikinci evliliğini yapar. Osman Mekki Bey, Nigar Hanıma olan aşkından dolayı başka bir hanım ile evlenmeyi asla düşünmez ve evlenmez. Büyüklerin baskısına karşı koyamayarak evlenmek zorunda kalan Nigar Hanım ile Osman Bey, Osman Bey’in 1957 yılında vefatına kadar zaman zaman birbirlerine mektup yazarak hiç olmazsa sağlık haberlerini almaya devam ederler. Mekki Bey’in sizdeki evraklarının içinde Nigar Hanımın resminin bulunması işte bu temiz aşk hikâyesi yüzündendir” diye tamamladı Gülseren Hanımefendi. Bu temiz aşk hikâyesini bitirene kadar elinde tutup masa üstüne bıraktığı resme içimiz burkularak bir kere daha baktık. Nur içinde olsunlar..

19.02.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YOZGAT’TA BİR DEVLET BAKANI
Sayın Çapanoğlu merhaba
(Rahmetli babamla rahmetli Derviş Bey oğlu İsmail Çapan iki kardeş gibiydiler, babam İsmail Bey amcaya hep Çapanoğlu diye hitap ederdi, birbirleriyle çok şakalaşırlardı, ailece çok sık görüşürdük. Hanımı rahmetli Sariye Hanım Teyze, annemle "ahretlik bacısı" idiler. Hepsinin mekânı cennet olsun. Oğulları Doğan ve İsa ise çocukluk arkadaşlarımdı. Ben de size müsaadenizle, sakıncası yoksa Çapanoğlu diye hitap etmek isterim).
Merhum Mehmet Kemal Aydoğan (yanlış bilmiyorsam Mustafa değil Mehmet, oğlu daha iyi bilir) Yozgat İmam-Hatip Okulu'nda (o zaman ...Lisesi değil Okulu idi) bizim müdürümüz idi. Sanırım 1962 de emekli oldu veya kendi ayrıldı. Ben o okulda 1956-63 arası öğrenci idim. Bizim Resim ve Yurttaşlık Bilgisi derslerimize gelirdi aynı zamanda. Mükemmel bir fotoğrafçı ve ressam idi. Meşhur o "Bulutlarda Atatürk" fotoğrafı uzun yıllar ilk, orta ve liselerde, İmam-Hatip okullarında hep asılı idi. Merhum öğretmenimiz çok sempatik, güler yüzlü ve espritüel biri idi. Oğlunu o yıllarda henüz küçük çocukken tanıdım, sonra da bir daha görmedim, sık sık babasıyla gelirdi okula. Kayın biraderi ve meşhur Edhem Hafız'ın oğlu (çok muhterem öğretmenimiz) Ahmet Akman ise hem Gazipaşa İlkokulu’nda hem İmam-Hatip'te yıllarca öğretmenimiz oldu. Oğulları rahmetli Ergin Ağabey'i (mimar idi ve genç yaşta vefat etti maalesef) tanırdım. Küçük kardeşi Bilgin ise mahalleden benim ve Taha Akyol'un oyun ve mektep arkadaşımızdı. Birden hatıralar canlandı.
Selam ve saygılarımla,
A.Yaşar Ocak -- 04.02.2018 15:15
YOZGAT KÜLTÜR MERKEZİ
Değerli dostum,
Yozgat Kültür Merkezi, İstanbul’a yolum düştüğünde ilk ziyaret edeceğim mekan olacak. Bu merkezi böyle dört dörtlük inşa etmek her babayiğidin harcı değildir. Ellerine sağlık bu yolda gayret gösterenlerin. Siz de inşayı taa baştan alıp merkezin sunuma hazır hale geliş aşamasına kadar geçirdiği evreleri, verilen mücadeleyi ve gayretli çalışmaları ne güzel anlatmışsınız. Varlığınız daim ola aziz dostum.
Ben de Yozgat Kültür Merkezi’nin yapımında ve yaşatılmasında insan üstü gayret gösteren Sayın Başkan Ahmet Yılmaz başta olmak üzere, maddi manevi destek veren herkese candan teşekkür ederim.

Mustafa Topaloğlu -- 22.01.2018 14:30
CEP TELEFONU YASAKLANSIN MI, YASAKLANMASIN MI?
Abdülkadir Bey,
Eskiden Mafialar vardı, her taraflar bunların kontrolündeydi. Kanun kuvvetleri bile bunlarla uğraşamazdı. Şimdilerde bunlar bitti gibi göründüysede bu sefer MEDYA MAFİACILIĞI BAŞLADI!.Yok artık makinalı ile taramıyorlar ama milyonların önünde delilsiz, evraksız, kulaktan gelen yalan dolanlarla İNSANLARI LEBLEBİ GİBİ HARCIYORLAR.
Diyeceksinizki ülkede kanun var, mahkemeler var. YOK...ben inancımı kaybettim. Şayet bu ülkede kanun olsaydı bir kere bu medya mafialarına DUR DERLERDİ. Ama birde şu var hani derler ya '' bu başa bu tarak '' ayni öyle. Böyle seyirciye böyle show. Ülkelerde TV programlarının içeriğini seyircinin isteği belirler. Şu an kaç milyon Türk sınırımızda ne oluyoramı bakıyor yoksa kim ile kim
''ne!'' etmiş o programlarımı seyrediyor?
Bu gündüz programlarında güya avukatlar var !!! Yahu bu kadar belgesiz itelemeye, kariyer sahibi insanları rezil etmeye, aile mahremiyetini car car car açıklamaya ne HAKLARI VAR ?
Heye heye taşıyın mahkemelere...Kanal kiminmiş ? Showu yapanların arkalarında kimler varmış, reytingden kaç para dönüyormuş...
Şöyle bitireyim, BAZEN SERT KAYALARADA ÇARPILIR !
hamiyet Nagel -- 17.01.2018 14:43
ŞU HRİSTİYAN BAYRAMI
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Yeni yıl olgusunu irdeleyişinizden dolayı sizi kutluyorum. Okuma kültürü çok zayıf bir toplum olduğumuzdan insanlarımız çok rahat yönlendirilebiliyor. Bir de bilinçli biçimde yapılan yanlış yönlendirmeler devreye girince iş çığırından çıkıyor. Kendi kültürel değerlerimizi başkalarına öyle kolay kaptırıyoruz ki anlatmak olanaksız. Çünkü bu değerlerimizin farkında değiliz. Yeni yıl olayı da böyle. İslamiyetin benimsenmesinden önce kutladığımız yeni yılı, kendi kültürümüz çerçevesince tüm dünyaya yayacağımız yere, özellikle Batı kültürünün dinsel yaklaşımlarına teslim etmişiz kendimizi. Kuşkusuz biraz da İslamiyetin bazı kesimlerce bir çıkar aracı olarak kullanılmasının da bunda etkileri var. Durum böyle olunca ne yazık ki insanların bir özel günü çoluk çocuklarınca eğlenerek geçirmesi bazı çevreleri rahatsız ediyor. Acaba yazınızı okuyunca yeni yıl kutlamalarına bir Hıristiyan geleneği olarak bakanlar ne diyecekler?...
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 01.01.2018 18:43
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00