BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
208
Dün
:
4633
Toplam
:
14652541
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
SAN FRANCİSCO TATARALİ, CÜNEYT ÇAPANOĞLU İLE VEDALAŞIYOR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, 23.09.2015 tarihli Yozgat Gazetesindeki köşemde “Çapanoğlu Mehmet Muhsin Bey ve Hindistan’dan gelen mektup” başlığı ile bir yazı yayınlamıştım.(http://www.yozgatgazetesi.com/yazarlar.asp?yazar=37&yazi=2226) Yazımızda adı geçen Mehmet Muhsin Bey’in oğlu Cüneyt Çapanoğlu hakkında da kısa bir bilgi vermiş ve onun Japonya’daki cami ve okul ve onların arsaları ile Müslüman mezarlarının korunması hakkında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına yazdığı dilekçeden de bahsetmiştim. Aşağıda Cüneyt Çapanoğlu’nun vefatından sonra Tataristan’ın başkenti Kazan’da çıkarılan “Azadlıq” dergisinde, “San Francisco Tatar halkı Cüneyt Çapanoğlu ile vedalaşıyor” başlıklı yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

San Francisco Tatarali, Cüneyt Çapanoğlu ile vedalaşıyor

Amerika Türk-Tatar vakfının eski başkanı Cüneyt Çapanoğlu 73 yaşında iken San Francisco’da vefat etti. 9 Eylül Kolma şehrinin mezarlığında onun cenaze töreni geçti. Hüzün dolu haberler hep beklenmedik vakitte geliyor. Cüneyt Beyin vefat haberi onu tanıyan birçok insan için ansızın oldu.

Kendi memleketinde uluslararası taninmiş âlim son yıllarını ailesine ve San Francisco’daki Tatarlar cemiyetine adadı. Eşi Dilara Hanım ve vakfın başka aktif azalar ile Cüneyt Bey oradaki meclislerin temel organizatöründen oldu. Tatar dünyasının en tanınmışlardan olan bu derneğin hayatı son zamanlarda Çapanoğlu ailesi etrafında dönmüş oldu.

ATTA (Amerikan Türk Tatar Association) dernek başkanı iki yıllık pozisyondur. Cüneyt Efendi bu vazifeyi iki defa arka arkaya üzerine aldı ve emanetini sonra genç üyelere teslim etti. Başkan vazifesini şimdi Semsiye Apakay’in torunu Turan Apakay devam ettirmektedir. Başkanlıktan gitse de, Cüneyt Efendi genç idare mensuplarına yardım etti, organizasyon işlerini onlarla el ele beraber devam ettirdiler. O geniş gönüllü, yardımsever birisi idi.

Cüneyt Efendinin başkanlık yıllarını şimdi derneğin birçok üyesi sevgi dolu sözlerle hatırlamaktadır. Saban Tuylari, farklı dini ve milli meclisler, müzik gösterileri vs… SanFrancisco Tatarlarının Burligame şehrinde olan dernek binası hep dolu idi. Derneğin “Ay bilbilim” adında müzik grubu da var. Dilara Hanım onun yönetmen görevini yapıyor. Binada Pazar Okulu hizmet ediyor. Orada çocuklara yönelik Tatar dili dersleri veriliyor. Kendi maddi desteği ile Cüneyt Efendi öğretmenleri bizzat Kazan’dan getiriyordu. Tatar dersleri için gereken her şeyi, renkli resimli sözlükleri de kendileri yapmışlardı. Derneğin tatar ve İngiliz dillerinde bastığı ders kitapları da mevcuttur. Onları hazırlama, internetten dağıtma işlerini Cüneyt Bey bizzat kendisi yapıyordu.

Cüneyt Efendi, 27 Eylül 1941’de Tokyo’da doğuyor. Babası Mehmet Muhsin Çapanoğlu Türkiyeli. Annesi Ümmücihan Rusya Penza ilinin Yanguraz köyünden. Babası, oğlu doğmadan vefat ediyor, Cüneyt Bey, babasını hayatında görmemiş oluyor. Japonya’nın çetin siyasi vaziyetinin neticesinde küçük Cüneyt annesi ile birlikte önce Türkiye’ye, sonra da Amerika Birleşik Devletlerine göçüyor, okul yıllarını orada tamamlıyor. Meşhur California Berkeley Üniversitesinde okumaya başlıyor ve mezun olduktan sonra mühendis olarak ise başlıyor. Deniz altı petrol çıkartma cihazları uluslararası tanınmış ustası oluyor, birkaç patent basıyor.

Meslek olarak teknik islerle meşgul olsa bile, Cüneyt efendi sözel fenner: tarih, özellikle Tatar tarihi hakkında bilgi topluyor. Tatar tarihinin en ilginç yönlerini bulup, onları çok ilgi çekici şekilde anlatmayı seviyordu. Tatar millerinin bir zaman müstakil devlet olacağına inanıyordu, fakat onun için çaba sarf etmek lazım olduğunu tekrar tekrar söylüyordu.

Cüneyt Efendi kendisi de büyük cesaret sahibi idi. Çok ağır hastalık zamanında o, bir seneden fazla kendi sağlığını toparlamak için çok uğraştı. Karamsar düşüncelere hiç kapılmadı. Ölümünden birkaç gün önce yazdığı mektupları da hep ümit dolu idi. Yapmayı planladığı projeler arasında “Ay bilbilim” grubunun 10 yıllığına bağışlanan şarkılarından bir albüm çıkartmak idi.

Cüneyt Efendinin yapmaya çoktan niyet ettiği projelerinden başka birisi de Tataristan’da yaygın olan “Yetenek” hareketini Amerika Birleşik Devletlerinde devam ettirmek idi. Ülkenin farklı eyaletlerinde yaşayan Tatar gençleri bir araya toplamaktı. Maalesef bu proje gerçekleşemedi.

Cüneyt Efendinin ve Dilara Hanımın, Nuri (13), Ümit (13) ve Naile (5) adında birbirinden güzel çocuklar kaldı. Onlar büyüyünce babalarının miras olarak bıraktığı hayat çizgisinde gurur duyarak yürüyen evlat olacaklarını ümit ediyor Dilara Hanim.

Daha fazla bilgi için; http://www.azatliq.org/content/article/27234447.html

13.02.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
ANTALYA SEYAHATNAMESİ

Yazınız hoşuma gitti, çok akıcı, tasvirler insanın aklında canlanıyor, insanlar için yapilan eleştiriler de gayet dozunda bence böyle paylasımlara çoğumuzun ihtiyacı var, sahip olunmasa da hayal edip biraz ruh tatmini yaşamak bile bize hoşluk ve rahatlık veriyor.
AHMET KAPANCI -- 15.10.2018 14:44
Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey ve Çapanoğlu Derviş Bey
Ermeniler KELLER köyünde kesilmişlerdir... bunu Osman Paşa Tekke köyünden olan annem de anlatırdı... Hatta bir kız çocuğu kıyımdan müslüman olup sadece o kurtulur.. bu kızı Osman Paşa Tekke köyüne getirirler.. yetişkin olunca yaşlı bir adamla evlendirirler... Sanırım Menderes döneminde olacak istanbul dan ermeni aileler gererek bu kızı bulmuşlar... Annem ismini de söyledi ama ben unuttum... kızın genç kızken köyde terzilik yaptığını ama yüzünün hiç gülmediğini de söylerdi.. Ermeniler ayaklanacak diye bunların tehcire tabii tutulması Stalinin Kırım türklerine yaptığının aynısı ve insanlık suçudur. Perinçek dönek bir tip olarak boşuna talat paşa'yı günahlarından arındırmaya çalışıyor. Osmanlı Türkleri de sevmeyen anakronik bir devlet sonuçta
Mevlevi Dedeoğlu -- 11.10.2018 01:05
YOZGAT’IN SIĞIRI
Yorumunuz

Sayın Abdülkadir Çapanoğlu. Yazınızı bilgilenerek ve zevkle okudum.
Bence yazdıklarınız bir anı değil bir tarih. Ellerinize, belleğinize sağlık.
Çok teşekkür ederim, lütfedip bana da gönderdiğiniz için.
Saygıyla.
Olcay Akkent (Bn.)
Olcay Akkent -- 08.10.2018 08:32
YOZGAT’IN SIĞIRI
Sayın Çapanoğlu,
Bu anlattığınızı aynen yaşayan biri olarak hatırlattığınız için teşekkür ederim. Bizim de iki ineğimiz vardı. Bugün Bozok Ün. Rektörlük binası olan eski Cumhuriyet Mektebi'nin (ben 1951-54 arası orada okudum) doğu taraftaki bahçe kapısının tam karşısında (yanılmıyorsam halen Ceylanlar Apt. nın yerinde) iki katlı, büyük üç bahçeli beyaz konak dedemin idi. Ben ve ikisi kız biri erkek üç kardeşim orada doğduk ve 1954 yılına kadar orada büyüdük. Dedeniz Muhlis Bey’in Çerkes Ethem'in yakıp yıktığı konağın harabelerinin yakınındaki konaktan bahsediyorum. Birbirine bitişik üç bahçenin dip tarafında, güneydekinden bir kapıyla girilen samanlık ve oradan yine bir kapıyla geçilen ahırımızda bu iki ineği annem beslerdi. Sabah erkenden mektebin ve evimizin arasındaki sokaktan geçip aşağı özün üstündeki köprüyü geçerek oradan doğuya, Yeni Cami mahallesine yönelen ikinci bir sığır sürüsü daha vardı. Bizim iki inek ona katılır ve akşamüzeri böğürme sesleri arasında aynı yoldan geri döner, evin önünden geçen inekler arasından annem bizim inekleri içeri alırdı. Şunu hep özlemle anarım ki o sayede bol bol yoğurt, tereyağı, kaymak ve süt soframızdan eksik olmazdı. Hikâyenin geri tarafı sizin anlattığınızın aynıdır. Kel Hasan'ın kurabiyeleri, tulumba tatlıları ve kırmızı elma şekerlerini yemek benim de çocukluk zevklerim arasında hasretle hatırladığım ayrıntılardır. Bana bu güzel nostaljik manzarayı hatırlattığınız için çok çok teşekkürler. Selam ve saygılar.
A. YAŞAR OCAK -- 07.10.2018 17:22
YOZGAT’IN SIĞIRI
Çok güzel bir yazı.Kaleminize sağlık.Çocukluğumu hatırladım bizim köydede (Tekirdağ/Ferhadanlı)gittiğimde aynı güzelliği yaşardım.Maalesef o yüzlerce İnekten 1 tane bile kalmamış.
MEFKURE SONÜSTÜN -- 07.10.2018 09:03
GERÇEK BİR AŞK ÖYKÜSÜ
Hocam yaşam o kadar kutsalki içerisinde VAR ettiği güzellikleri ayrıştırmaz ama biz insanız diyemeyenler bu yaşamı altüst etmekteler umarım bu güzel yaz diziniz bizlere rehber olur, saygılar.
Mahmut erdem -- 29.09.2018 19:07
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00