BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
172
Dün
:
4633
Toplam
:
13785556
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
SAN FRANCİSCO TATARALİ, CÜNEYT ÇAPANOĞLU İLE VEDALAŞIYOR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, 23.09.2015 tarihli Yozgat Gazetesindeki köşemde “Çapanoğlu Mehmet Muhsin Bey ve Hindistan’dan gelen mektup” başlığı ile bir yazı yayınlamıştım.(http://www.yozgatgazetesi.com/yazarlar.asp?yazar=37&yazi=2226) Yazımızda adı geçen Mehmet Muhsin Bey’in oğlu Cüneyt Çapanoğlu hakkında da kısa bir bilgi vermiş ve onun Japonya’daki cami ve okul ve onların arsaları ile Müslüman mezarlarının korunması hakkında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına yazdığı dilekçeden de bahsetmiştim. Aşağıda Cüneyt Çapanoğlu’nun vefatından sonra Tataristan’ın başkenti Kazan’da çıkarılan “Azadlıq” dergisinde, “San Francisco Tatar halkı Cüneyt Çapanoğlu ile vedalaşıyor” başlıklı yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

San Francisco Tatarali, Cüneyt Çapanoğlu ile vedalaşıyor

Amerika Türk-Tatar vakfının eski başkanı Cüneyt Çapanoğlu 73 yaşında iken San Francisco’da vefat etti. 9 Eylül Kolma şehrinin mezarlığında onun cenaze töreni geçti. Hüzün dolu haberler hep beklenmedik vakitte geliyor. Cüneyt Beyin vefat haberi onu tanıyan birçok insan için ansızın oldu.

Kendi memleketinde uluslararası taninmiş âlim son yıllarını ailesine ve San Francisco’daki Tatarlar cemiyetine adadı. Eşi Dilara Hanım ve vakfın başka aktif azalar ile Cüneyt Bey oradaki meclislerin temel organizatöründen oldu. Tatar dünyasının en tanınmışlardan olan bu derneğin hayatı son zamanlarda Çapanoğlu ailesi etrafında dönmüş oldu.

ATTA (Amerikan Türk Tatar Association) dernek başkanı iki yıllık pozisyondur. Cüneyt Efendi bu vazifeyi iki defa arka arkaya üzerine aldı ve emanetini sonra genç üyelere teslim etti. Başkan vazifesini şimdi Semsiye Apakay’in torunu Turan Apakay devam ettirmektedir. Başkanlıktan gitse de, Cüneyt Efendi genç idare mensuplarına yardım etti, organizasyon işlerini onlarla el ele beraber devam ettirdiler. O geniş gönüllü, yardımsever birisi idi.

Cüneyt Efendinin başkanlık yıllarını şimdi derneğin birçok üyesi sevgi dolu sözlerle hatırlamaktadır. Saban Tuylari, farklı dini ve milli meclisler, müzik gösterileri vs… SanFrancisco Tatarlarının Burligame şehrinde olan dernek binası hep dolu idi. Derneğin “Ay bilbilim” adında müzik grubu da var. Dilara Hanım onun yönetmen görevini yapıyor. Binada Pazar Okulu hizmet ediyor. Orada çocuklara yönelik Tatar dili dersleri veriliyor. Kendi maddi desteği ile Cüneyt Efendi öğretmenleri bizzat Kazan’dan getiriyordu. Tatar dersleri için gereken her şeyi, renkli resimli sözlükleri de kendileri yapmışlardı. Derneğin tatar ve İngiliz dillerinde bastığı ders kitapları da mevcuttur. Onları hazırlama, internetten dağıtma işlerini Cüneyt Bey bizzat kendisi yapıyordu.

Cüneyt Efendi, 27 Eylül 1941’de Tokyo’da doğuyor. Babası Mehmet Muhsin Çapanoğlu Türkiyeli. Annesi Ümmücihan Rusya Penza ilinin Yanguraz köyünden. Babası, oğlu doğmadan vefat ediyor, Cüneyt Bey, babasını hayatında görmemiş oluyor. Japonya’nın çetin siyasi vaziyetinin neticesinde küçük Cüneyt annesi ile birlikte önce Türkiye’ye, sonra da Amerika Birleşik Devletlerine göçüyor, okul yıllarını orada tamamlıyor. Meşhur California Berkeley Üniversitesinde okumaya başlıyor ve mezun olduktan sonra mühendis olarak ise başlıyor. Deniz altı petrol çıkartma cihazları uluslararası tanınmış ustası oluyor, birkaç patent basıyor.

Meslek olarak teknik islerle meşgul olsa bile, Cüneyt efendi sözel fenner: tarih, özellikle Tatar tarihi hakkında bilgi topluyor. Tatar tarihinin en ilginç yönlerini bulup, onları çok ilgi çekici şekilde anlatmayı seviyordu. Tatar millerinin bir zaman müstakil devlet olacağına inanıyordu, fakat onun için çaba sarf etmek lazım olduğunu tekrar tekrar söylüyordu.

Cüneyt Efendi kendisi de büyük cesaret sahibi idi. Çok ağır hastalık zamanında o, bir seneden fazla kendi sağlığını toparlamak için çok uğraştı. Karamsar düşüncelere hiç kapılmadı. Ölümünden birkaç gün önce yazdığı mektupları da hep ümit dolu idi. Yapmayı planladığı projeler arasında “Ay bilbilim” grubunun 10 yıllığına bağışlanan şarkılarından bir albüm çıkartmak idi.

Cüneyt Efendinin yapmaya çoktan niyet ettiği projelerinden başka birisi de Tataristan’da yaygın olan “Yetenek” hareketini Amerika Birleşik Devletlerinde devam ettirmek idi. Ülkenin farklı eyaletlerinde yaşayan Tatar gençleri bir araya toplamaktı. Maalesef bu proje gerçekleşemedi.

Cüneyt Efendinin ve Dilara Hanımın, Nuri (13), Ümit (13) ve Naile (5) adında birbirinden güzel çocuklar kaldı. Onlar büyüyünce babalarının miras olarak bıraktığı hayat çizgisinde gurur duyarak yürüyen evlat olacaklarını ümit ediyor Dilara Hanim.

Daha fazla bilgi için; http://www.azatliq.org/content/article/27234447.html

13.02.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00