BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.11.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
226
Dün
:
4601
Toplam
:
13176243
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
SAN FRANCİSCO TATARALİ, CÜNEYT ÇAPANOĞLU İLE VEDALAŞIYOR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, 23.09.2015 tarihli Yozgat Gazetesindeki köşemde “Çapanoğlu Mehmet Muhsin Bey ve Hindistan’dan gelen mektup” başlığı ile bir yazı yayınlamıştım.(http://www.yozgatgazetesi.com/yazarlar.asp?yazar=37&yazi=2226) Yazımızda adı geçen Mehmet Muhsin Bey’in oğlu Cüneyt Çapanoğlu hakkında da kısa bir bilgi vermiş ve onun Japonya’daki cami ve okul ve onların arsaları ile Müslüman mezarlarının korunması hakkında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına yazdığı dilekçeden de bahsetmiştim. Aşağıda Cüneyt Çapanoğlu’nun vefatından sonra Tataristan’ın başkenti Kazan’da çıkarılan “Azadlıq” dergisinde, “San Francisco Tatar halkı Cüneyt Çapanoğlu ile vedalaşıyor” başlıklı yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

San Francisco Tatarali, Cüneyt Çapanoğlu ile vedalaşıyor

Amerika Türk-Tatar vakfının eski başkanı Cüneyt Çapanoğlu 73 yaşında iken San Francisco’da vefat etti. 9 Eylül Kolma şehrinin mezarlığında onun cenaze töreni geçti. Hüzün dolu haberler hep beklenmedik vakitte geliyor. Cüneyt Beyin vefat haberi onu tanıyan birçok insan için ansızın oldu.

Kendi memleketinde uluslararası taninmiş âlim son yıllarını ailesine ve San Francisco’daki Tatarlar cemiyetine adadı. Eşi Dilara Hanım ve vakfın başka aktif azalar ile Cüneyt Bey oradaki meclislerin temel organizatöründen oldu. Tatar dünyasının en tanınmışlardan olan bu derneğin hayatı son zamanlarda Çapanoğlu ailesi etrafında dönmüş oldu.

ATTA (Amerikan Türk Tatar Association) dernek başkanı iki yıllık pozisyondur. Cüneyt Efendi bu vazifeyi iki defa arka arkaya üzerine aldı ve emanetini sonra genç üyelere teslim etti. Başkan vazifesini şimdi Semsiye Apakay’in torunu Turan Apakay devam ettirmektedir. Başkanlıktan gitse de, Cüneyt Efendi genç idare mensuplarına yardım etti, organizasyon işlerini onlarla el ele beraber devam ettirdiler. O geniş gönüllü, yardımsever birisi idi.

Cüneyt Efendinin başkanlık yıllarını şimdi derneğin birçok üyesi sevgi dolu sözlerle hatırlamaktadır. Saban Tuylari, farklı dini ve milli meclisler, müzik gösterileri vs… SanFrancisco Tatarlarının Burligame şehrinde olan dernek binası hep dolu idi. Derneğin “Ay bilbilim” adında müzik grubu da var. Dilara Hanım onun yönetmen görevini yapıyor. Binada Pazar Okulu hizmet ediyor. Orada çocuklara yönelik Tatar dili dersleri veriliyor. Kendi maddi desteği ile Cüneyt Efendi öğretmenleri bizzat Kazan’dan getiriyordu. Tatar dersleri için gereken her şeyi, renkli resimli sözlükleri de kendileri yapmışlardı. Derneğin tatar ve İngiliz dillerinde bastığı ders kitapları da mevcuttur. Onları hazırlama, internetten dağıtma işlerini Cüneyt Bey bizzat kendisi yapıyordu.

Cüneyt Efendi, 27 Eylül 1941’de Tokyo’da doğuyor. Babası Mehmet Muhsin Çapanoğlu Türkiyeli. Annesi Ümmücihan Rusya Penza ilinin Yanguraz köyünden. Babası, oğlu doğmadan vefat ediyor, Cüneyt Bey, babasını hayatında görmemiş oluyor. Japonya’nın çetin siyasi vaziyetinin neticesinde küçük Cüneyt annesi ile birlikte önce Türkiye’ye, sonra da Amerika Birleşik Devletlerine göçüyor, okul yıllarını orada tamamlıyor. Meşhur California Berkeley Üniversitesinde okumaya başlıyor ve mezun olduktan sonra mühendis olarak ise başlıyor. Deniz altı petrol çıkartma cihazları uluslararası tanınmış ustası oluyor, birkaç patent basıyor.

Meslek olarak teknik islerle meşgul olsa bile, Cüneyt efendi sözel fenner: tarih, özellikle Tatar tarihi hakkında bilgi topluyor. Tatar tarihinin en ilginç yönlerini bulup, onları çok ilgi çekici şekilde anlatmayı seviyordu. Tatar millerinin bir zaman müstakil devlet olacağına inanıyordu, fakat onun için çaba sarf etmek lazım olduğunu tekrar tekrar söylüyordu.

Cüneyt Efendi kendisi de büyük cesaret sahibi idi. Çok ağır hastalık zamanında o, bir seneden fazla kendi sağlığını toparlamak için çok uğraştı. Karamsar düşüncelere hiç kapılmadı. Ölümünden birkaç gün önce yazdığı mektupları da hep ümit dolu idi. Yapmayı planladığı projeler arasında “Ay bilbilim” grubunun 10 yıllığına bağışlanan şarkılarından bir albüm çıkartmak idi.

Cüneyt Efendinin yapmaya çoktan niyet ettiği projelerinden başka birisi de Tataristan’da yaygın olan “Yetenek” hareketini Amerika Birleşik Devletlerinde devam ettirmek idi. Ülkenin farklı eyaletlerinde yaşayan Tatar gençleri bir araya toplamaktı. Maalesef bu proje gerçekleşemedi.

Cüneyt Efendinin ve Dilara Hanımın, Nuri (13), Ümit (13) ve Naile (5) adında birbirinden güzel çocuklar kaldı. Onlar büyüyünce babalarının miras olarak bıraktığı hayat çizgisinde gurur duyarak yürüyen evlat olacaklarını ümit ediyor Dilara Hanim.

Daha fazla bilgi için; http://www.azatliq.org/content/article/27234447.html

13.02.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
PAZARDAN PAZARA
ABDULKADİR BEY YAZINIZDA GEÇENLERİN TAMAMI ÇOK DOĞRU TESPİTLER YOZGATINMERKEZ KÖYLERİ YÖNLERİNİ KENDİLERİNİ KÖYLERİNE EN YAKIN İLÇELERE İLÇELER VE İLÇELERE BAĞLI KÖYLER İSE İLÇEDE TEMİN EDEMEDİKLERİ HER TÜRLÜ İHTİYAÇ İÇİN YÖNLERİNİ KENDİLERİNE KOMŞU VİLAYETLERE VEYA KOMŞU VİLAYETLERİN İLÇELERİNE ÇEVİRMİŞ DURUMDALAR. YOZGAT ŞEHİR MERKEZİ BİTAP VE SAHİPSİZ HALDE
Adınız ve Soyadınız -- 17.11.2017 14:42
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
Sevgili Olcay Hanımefendi,

Yüce Atatürk’ün kurduğu “Türkiye Cumhuriyetinin” en güzel yıllarını biz yaşamışız. Ortaokul yıllarımızda başımızda şapkalarımız vardı. Bu şapkalar kız arkadaşlarımıza ne kadar yakışırdı. Bayramlarımızı ayrı bir coşku ile kutlardık. 19 Mayıs bayramlarına kız erkek bütün lise talebeleri katılırdık. Halka sunacağımız gösterileri beden eğitimi öğretmenlerimizin nezaretinde günlerce prova yapardık. 10 Kasımlarda Atatürk büstünün etrafını çiçeklerle süslerdik. Okul o gün ne güzel kokardı. Ben her 10 Kasımda burnumda bu kokuyu duyarım. Ne güzel günlermiş. Sevgi ve saygılarımla.

Olcay Hanımefendi için Bkz. http://akkentolcay.blogspot.com.tr/
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.11.2017 17:05
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
10 Kasım yazınızı beğeni ile okudum.
Bir otobüs şoförü, otobüsü durduruyor.
Mustafa Kemal Atatürk'e selam
vermeleri için.

Kutlarım o şoförü.

Neredeyse 50 yıl öncesinin bir anısı.

Bakalım yarın sabah, benim mahallemde 9'u beş
geçe sirenler çalmaya başlayınca kaç kişi selama
duracak.

Geçen yıl duran olmamıştı da.

Hatta siren sesine yakalanmamak için işe gidenler
evlerinden geç çıkmışlardı.

Saygıyla.
Olcay Akkent (Bn.)

olcay Akkent -- 10.11.2017 02:32
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
Sayın Kadriye Şahin Hanımefendi. Lütfedip göndermek zahmetinde bulunduğunuz yorumunuz için teşekkür ederim. Okuyucuların beğenisine sunulan bir yazının ne emekle hazırlandığını pek güzel ifade etmişsiniz. Yazılmak istenen konunun heyecanı ile çalakalem hazırlanan bir yazı daha sonra defalarca imla ve mana kontrolundan geçiyor. Okuyucu cümlelerden yanlış bir anlam çıkarır mı endişesi ile bir cümle kaç defa şekil değiştiriyor. Sizin anlattıklarınızı ben burada bir kere daha tekrar etmeyeyim. Güzel üslubunuzla anlatmaya çalıştığınız çabamızı okuyucularımız zaten takdir ediyorlar, sağolsunlatr. Takdir ve temennileriniz için bir kere daha teşekkürlerimi arz ediyor sağlıklar diliyorum.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 09.11.2017 23:37
ÇAPANOĞLU EDİP BEY, REFİK HALİT KARAY ve İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİ…
Sayın Çapanoğlu, Yazı yazmayan yazının değerini anlayamaz.Bin bir zahmetle yazılan, bir birinden değerli yazılarınız, yorumlarınız bizler için değer biçilmez bir hazinedir. Dilerim ki bu yazıların kıymeti bilinip okunmuş olsun. Bir yazıyı oluşturmak öyle zahmetli bir iş ki. Belin kırılır, gözün kanlanır, boynun ağrır. Yanlış bir kelime kullandım mı diye defalarca gözden geçirilir. Alınan olur mu diye sabaha kadar uykuların kaçar. Çünkü bir insana bir şeyi anlatmak atomu parçalamaktan zor demişler.
Geçmişin küllenmiş gerçeklerini gün yüzüne çıkartarak, kaybolmuş benliğin kazandırılması kazı yapmaktan daha zahmetli. Ne var ki, insan kendi kendini tanımadığı zaman kime ne faydası olur? Yazılarınız bize bizi tanıtıyor. Gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. Vermiş olduğunuz emeğe teşekkür ederken, Umarım ki, bundan sonra memleketim "cezalı" masalıyla avutmaktan vazgeçilir. Bu araştırmalarla halkın gözü açılır. Tarihin detaylarını anlamak isteyen sizi okumalı.

Saygı ve hürmetlerimle


Kadriye ŞAHİN -- 08.11.2017 23:30
ÇAPANOĞLU EDİP BEY, REFİK HALİT KARAY ve İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİ…
Asil azmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar onunda aslı ayrandır.Bu güzel insanlar nereye gittiler?
SUDE ÖZTÜRK -- 08.11.2017 21:53
PAZARCI ESNAFI
Sevgili dostum. Pazarcı esnafı da içimizden birileri. İyi huylusunun yanında, huysuzu, soysuzu da var. İdeal olanı insan ilişkilerinde seviyeli davranmak. Ama bazılarında o anlayış ne gezer. Ben de bir ufacık katkıda bulunayım izninle:
İstanbul’da bir semt pazarı. Vakit ikindi sonrası. Bir balıkçı tezgahının önü kalabalık. Balıkçı da anasının gözü. Bağırıyor sıtma görmemiş sesiyle: “Hadi, canlı canlı…Denizden yeni çıktı bunlar. Canlı canlı!”
Bir yaşlı hanım yaklaştı satıcıya:
-Yavrum, balıklar taze midir?
Balıkçı:
-Canlı canlı dedik ya hanım teyze!
Yaşlı hanım munis bir sesle:
-Yavrum, bak ben de canlıyım. Ama taze miyim?
Selam ve saygıyla aziz dostum.
Mustafa Topaloğlu -- 27.10.2017 16:23
PAZARCI ESNAFI
Sayın Çapanoğlu, Pazar alışverişleri biz hanımlar için çok önemli bir sosyal olay. Hem mutfak masrafını hem de sair ihtiyaçlarımız biraz daha ekonomik olarak halletmek için semt pazarlarından alış veriş yapmaya çalışıyoruz. Çok şükür bu güne kadar yazınızdaki gibi bir olay ile karşılaşmadım. Herkesin görgüsü, bilgisi, yetişme tarzı aynı değil. Bu yüzden de terbiyesizlik değil ama kaba davranışlar olabiliyor. Zamanla pazar yerinde efendi saygılı dürüst iyi niyetli beyleri ve hanım satıcıları tanıyor ve ahbap oluyorsunuz ve onlardan alışveriş yapmaya başlıyorsunuz. Son yıllarda pazarcı esnafı da gençleşmeye başladı. İş bulamayan gençler babalarına annelerine yardımcı oluyorlar bu da hem müşterilerin hem de satıcıların daha nazik olmasına katkı yaptı. Fiyat konusuna hiç girmeyeyim. Sanırım ne satan memnun nede alan. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 25.10.2017 10:46
CEVİZ AĞACI
Aziz dostum, Ceviz Ağacı’nı okudum. Nazım Hikmet’in “Ceviz Ağacı”nı hatırladım. Hani der ya Koca Nazım:
“Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda,
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.”
Bir hikayesi var bu Ceviz Ağacı’nın. O hikayeyi “Cevizlik”te anlatacağım. Bir atasözünde de ceviz gölgesi (koz gölgesi) kız gölgesi diye vasıflandırılır. Şöyle söyler atalar: “Dut gölgesi, it gölgesi; söğüt gölgesi, yiğit gölgesi; koz gölgesi, kız gölgesi.” Yani o ağır uykular sülfür gazından ileri geliyormuş. Gaz maz salgılarmış ceviz ağacı, bilemem. Koz (ceviz) gölgesi kız gölgesidir. Atalar öyle diyor. Nokta. Bu nokta işin esprisi be canım.
Ben de Cevizlik’te ceviz bahsine bir başka pencereden bakacağım.
Selam ve saygılar efendim.

Mustafa Topaloğlu -- 13.10.2017 18:56
CEVİZ AĞACI
Sayın Çapanoğlu, okuyucularınıza verdiğiniz değerden dolayı teşekkür ediyorum. Sizleri okumak, anlamak gerçekten büyük bir ayrıcalık. Bu gazetede yazanlar, okuyanlar büyük bir aile gibi. Veya bendeniz sizin aranızda kendimi öyle hissediyorum. Bu duygunun kaynağı sizleri az çok tanıyor olmamdan veya aynı memleketin hasretiyle yaşamanın ortak noktasından da olabilir. Nede olsa aynı sulardan içtik, aynı yollardan geçtik, doğruyu, yanlışı aynı kültürün eğrilen ipinden seçtik. Bir ailede insan bir birini anlayamıyor, bir birine değer vermiyorsa o çatı altında yaşayanlar aile olamazlar. Bu bakımdan bu gazetede anlatma, anlama ve değer verme anlayışı hakim olduğu için sizleri ve biz okuyucuları aile çerçevesinde görüyorum.

Biraz bu aileden uzak kalmak zorunda kaldım. Gözlerimden rahatsızım. Bilgisayardan okumak göz sorunumu artırıyor. Hazır Bilgisayar bozulmuşken format attırmayım gözlerim dinlensin istedim. Bu süreç yaz'a tekamül ettiğinden, malum yaz sıcağı buralarda daha sıkıcı geçiyor, serin yerlere kendimizi atıyoruz. Arada bir telefondan yazılarınızı takip ediyordum fakat oradan yazı yazmak çok zor olduğundan yazamıyordum. Çok şükür gazetemizden ayrı kalacak kadar tatlı telaşeler den başka sorunumuz yok.

Yazınızda bahsettiğiniz "Ceviz ağacı" Yozgat'ın her evinin bahçesinde bulunan dede mirası ağaçlardan biriydi. Ceviz ağacının bir özelliğini duymuştum. Etrafında yaşanan önemli hadiseleri veya şahısları gövdesine fotoğraflayıp kaydedermiş. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bildiğim şu ki Yozgat'da ne bahçe kalmış nede geçmişi geleceğe taşıyan, her şeye tanıklık eden ceviz ağaçları.

Bir önceki yorumumda bahsetmiştim. Öldürdüler Yozgat'ı kaçırdılar insanları.

Selam ve saygılarımla
SUZAN -- 13.10.2017 02:58
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00