BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
192
Dün
:
4633
Toplam
:
13780205
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
KIZILANİK VEYA ÇAPANOĞLU MERHEMİ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar notlarımı karıştırırken “Kızılanik Merhemi” diye bir kaydıma rastladım. Bu merhemi internette aradım. Yazılan tarifler çok basit. Sadece zeytinyağı ile veya tereyağı ile yapılan çok basit ve ölçüsü belli olmayan tarifler var. Kaynak olarak değerli kuzenim Cengiz Divanlıoğlu’nu göstermişim (Em. Danıştay 9. Daire Bşk.). Merak ederek kendisini aradığımda bana şu bilgileri verdi. “Bu merhemi ailemizde çok bilgili ve çok zeki olmasıyla ünlenen ve Cennetmekân dedemiz Muhlis Çapanoğlu’nun kız kardeşi Em. Anayasa Mahkemesi Bşk. Mahmut Cuhruk’un da annesi olan rahmetli Ümmühan Halamız yazdırmıştı Bu merhem aslında Anadolu da havacıva merhemi diye bilinir ama benim bu tarifime Yozgat’ta Çapanoğlu merhemi derlerdi demişti gülerek.

Sonra devam etti; Biliyorsun ben aynı yerden birkaç defa ameliyat olmuştum. Ameliyat yerine 12 dikiş atılmıştı. Bir süre sonra ameliyat yeri iltihap yapıyordu. Ümmühan Halam bu merhemi yaparak beni bu dertten kurtarmıştı. Öyle ki ameliyat yerimde en ufak bir emare kalmamıştı. Daha sonra bu merhem ile ilgili çok olumlu bilgiler aldım. Senin halan benim de teyzem Şerife Sebük Hanım’ın (Em. Yargıtay Başkanı Tahir Sebük’ün eşi) bizler daha doğmadan önce göğüs ucunda bir yara oluşuyor, aylarca bir türlü kapanmamış. Hatta bir kere de ameliyat olmuş ama geçmemiş. Bu merhem sayesinde bu dertten kurtuluyor. Antalya’da ki yazlık komşularımızda, mantar şikâyetlerinden benim verdiğim bu tarif ile kurtuldular.
Benim sana verdiğim bu tarif Rahmetli Ümmühan Halamızın “Çapanoğlu Merhemi” diye öğünmesinde ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.


KIZILANİK MERHEMİ - ÇAPANOĞLU MERHEMİ - HAVA CİVA MERHEMİ
Adları ile anılır. Tüm cilt ve yüzeysel iltihap, yara, yanık, mantar gibi rahatsızlıklarda kullanılıyor.

GEREKLİ OLAN MALZEMELER:
Kuyrukyağı (250-350 gr.). İçyağı, kasapların deyimi ile gömlek yağı (250-350 gr.) Tereyağı (bir yemek kaşığı). Zeytinyağı (bir fincan). Badem yağı (eczane ve aktarlarda satılan küçük şişe).

AKTARDAN ALINACAKLAR : (birer tutam veya aktardan 10-20 gram olarak istenecek).
1- Havacıva otu ya da diğer ismi kızılanik otu.
2- Günlük
3- Damla sakızı
4- Çam sakızı
5- Balmumu. Bunları süzmek için tülbent veya gazlı bez. İki üç adet küçük kavanoz.

YAPILIŞI:
Kuyruk yağı eritilerek yağı alınacak. (içindeki kıkırdaklar ayrılacak), İç yağıda eritilip yağı alınarak diğer yağlarla birlikte kaynar halde tutulacak.
Daha önceden balmumu, sakızlar ve günlük bir havanda veya blender de ezilerek mümkün olduğunca toz haline getirilecek. Bu malzemeler kaynayan yağlara ilave edilecek. Biraz kaynadıktan sonra havaciva (kızılanik otu) bu kaynarın içine atılacak. Aman dikkat havaciva otu kaynar yağın içine atıldığında bir taşma yapar. Bu nedenle otu atarken tencereyi ocağın üstünden alın. Bir taşımlık kaynamadan sonra ocağı kapatın. Biraz soğuduktan sonra yağlar donmadan daha önce hazırladığımız kavanozlara tülbentten veya gazlı bezden süzerek yavaşça dolduralım. Kavanozlar biraz ılık olmalı ki sıcak yağın etkisi ile çatlamasın. Doldurma sırasında kavanozları derin bir kabın içinde oturtmakta fayda var. Bu merhem buzdolabında kavanozlar içinde bozulmadan yıllarca saklanabilir.


29.01.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00