BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
189
Dün
:
4633
Toplam
:
14638016
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
KIZILANİK VEYA ÇAPANOĞLU MERHEMİ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar notlarımı karıştırırken “Kızılanik Merhemi” diye bir kaydıma rastladım. Bu merhemi internette aradım. Yazılan tarifler çok basit. Sadece zeytinyağı ile veya tereyağı ile yapılan çok basit ve ölçüsü belli olmayan tarifler var. Kaynak olarak değerli kuzenim Cengiz Divanlıoğlu’nu göstermişim (Em. Danıştay 9. Daire Bşk.). Merak ederek kendisini aradığımda bana şu bilgileri verdi. “Bu merhemi ailemizde çok bilgili ve çok zeki olmasıyla ünlenen ve Cennetmekân dedemiz Muhlis Çapanoğlu’nun kız kardeşi Em. Anayasa Mahkemesi Bşk. Mahmut Cuhruk’un da annesi olan rahmetli Ümmühan Halamız yazdırmıştı Bu merhem aslında Anadolu da havacıva merhemi diye bilinir ama benim bu tarifime Yozgat’ta Çapanoğlu merhemi derlerdi demişti gülerek.

Sonra devam etti; Biliyorsun ben aynı yerden birkaç defa ameliyat olmuştum. Ameliyat yerine 12 dikiş atılmıştı. Bir süre sonra ameliyat yeri iltihap yapıyordu. Ümmühan Halam bu merhemi yaparak beni bu dertten kurtarmıştı. Öyle ki ameliyat yerimde en ufak bir emare kalmamıştı. Daha sonra bu merhem ile ilgili çok olumlu bilgiler aldım. Senin halan benim de teyzem Şerife Sebük Hanım’ın (Em. Yargıtay Başkanı Tahir Sebük’ün eşi) bizler daha doğmadan önce göğüs ucunda bir yara oluşuyor, aylarca bir türlü kapanmamış. Hatta bir kere de ameliyat olmuş ama geçmemiş. Bu merhem sayesinde bu dertten kurtuluyor. Antalya’da ki yazlık komşularımızda, mantar şikâyetlerinden benim verdiğim bu tarif ile kurtuldular.
Benim sana verdiğim bu tarif Rahmetli Ümmühan Halamızın “Çapanoğlu Merhemi” diye öğünmesinde ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.


KIZILANİK MERHEMİ - ÇAPANOĞLU MERHEMİ - HAVA CİVA MERHEMİ
Adları ile anılır. Tüm cilt ve yüzeysel iltihap, yara, yanık, mantar gibi rahatsızlıklarda kullanılıyor.

GEREKLİ OLAN MALZEMELER:
Kuyrukyağı (250-350 gr.). İçyağı, kasapların deyimi ile gömlek yağı (250-350 gr.) Tereyağı (bir yemek kaşığı). Zeytinyağı (bir fincan). Badem yağı (eczane ve aktarlarda satılan küçük şişe).

AKTARDAN ALINACAKLAR : (birer tutam veya aktardan 10-20 gram olarak istenecek).
1- Havacıva otu ya da diğer ismi kızılanik otu.
2- Günlük
3- Damla sakızı
4- Çam sakızı
5- Balmumu. Bunları süzmek için tülbent veya gazlı bez. İki üç adet küçük kavanoz.

YAPILIŞI:
Kuyruk yağı eritilerek yağı alınacak. (içindeki kıkırdaklar ayrılacak), İç yağıda eritilip yağı alınarak diğer yağlarla birlikte kaynar halde tutulacak.
Daha önceden balmumu, sakızlar ve günlük bir havanda veya blender de ezilerek mümkün olduğunca toz haline getirilecek. Bu malzemeler kaynayan yağlara ilave edilecek. Biraz kaynadıktan sonra havaciva (kızılanik otu) bu kaynarın içine atılacak. Aman dikkat havaciva otu kaynar yağın içine atıldığında bir taşma yapar. Bu nedenle otu atarken tencereyi ocağın üstünden alın. Bir taşımlık kaynamadan sonra ocağı kapatın. Biraz soğuduktan sonra yağlar donmadan daha önce hazırladığımız kavanozlara tülbentten veya gazlı bezden süzerek yavaşça dolduralım. Kavanozlar biraz ılık olmalı ki sıcak yağın etkisi ile çatlamasın. Doldurma sırasında kavanozları derin bir kabın içinde oturtmakta fayda var. Bu merhem buzdolabında kavanozlar içinde bozulmadan yıllarca saklanabilir.


29.01.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
ANTALYA SEYAHATNAMESİ

Yazınız hoşuma gitti, çok akıcı, tasvirler insanın aklında canlanıyor, insanlar için yapilan eleştiriler de gayet dozunda bence böyle paylasımlara çoğumuzun ihtiyacı var, sahip olunmasa da hayal edip biraz ruh tatmini yaşamak bile bize hoşluk ve rahatlık veriyor.
AHMET KAPANCI -- 15.10.2018 14:44
Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey ve Çapanoğlu Derviş Bey
Ermeniler KELLER köyünde kesilmişlerdir... bunu Osman Paşa Tekke köyünden olan annem de anlatırdı... Hatta bir kız çocuğu kıyımdan müslüman olup sadece o kurtulur.. bu kızı Osman Paşa Tekke köyüne getirirler.. yetişkin olunca yaşlı bir adamla evlendirirler... Sanırım Menderes döneminde olacak istanbul dan ermeni aileler gererek bu kızı bulmuşlar... Annem ismini de söyledi ama ben unuttum... kızın genç kızken köyde terzilik yaptığını ama yüzünün hiç gülmediğini de söylerdi.. Ermeniler ayaklanacak diye bunların tehcire tabii tutulması Stalinin Kırım türklerine yaptığının aynısı ve insanlık suçudur. Perinçek dönek bir tip olarak boşuna talat paşa'yı günahlarından arındırmaya çalışıyor. Osmanlı Türkleri de sevmeyen anakronik bir devlet sonuçta
Mevlevi Dedeoğlu -- 11.10.2018 01:05
YOZGAT’IN SIĞIRI
Yorumunuz

Sayın Abdülkadir Çapanoğlu. Yazınızı bilgilenerek ve zevkle okudum.
Bence yazdıklarınız bir anı değil bir tarih. Ellerinize, belleğinize sağlık.
Çok teşekkür ederim, lütfedip bana da gönderdiğiniz için.
Saygıyla.
Olcay Akkent (Bn.)
Olcay Akkent -- 08.10.2018 08:32
YOZGAT’IN SIĞIRI
Sayın Çapanoğlu,
Bu anlattığınızı aynen yaşayan biri olarak hatırlattığınız için teşekkür ederim. Bizim de iki ineğimiz vardı. Bugün Bozok Ün. Rektörlük binası olan eski Cumhuriyet Mektebi'nin (ben 1951-54 arası orada okudum) doğu taraftaki bahçe kapısının tam karşısında (yanılmıyorsam halen Ceylanlar Apt. nın yerinde) iki katlı, büyük üç bahçeli beyaz konak dedemin idi. Ben ve ikisi kız biri erkek üç kardeşim orada doğduk ve 1954 yılına kadar orada büyüdük. Dedeniz Muhlis Bey’in Çerkes Ethem'in yakıp yıktığı konağın harabelerinin yakınındaki konaktan bahsediyorum. Birbirine bitişik üç bahçenin dip tarafında, güneydekinden bir kapıyla girilen samanlık ve oradan yine bir kapıyla geçilen ahırımızda bu iki ineği annem beslerdi. Sabah erkenden mektebin ve evimizin arasındaki sokaktan geçip aşağı özün üstündeki köprüyü geçerek oradan doğuya, Yeni Cami mahallesine yönelen ikinci bir sığır sürüsü daha vardı. Bizim iki inek ona katılır ve akşamüzeri böğürme sesleri arasında aynı yoldan geri döner, evin önünden geçen inekler arasından annem bizim inekleri içeri alırdı. Şunu hep özlemle anarım ki o sayede bol bol yoğurt, tereyağı, kaymak ve süt soframızdan eksik olmazdı. Hikâyenin geri tarafı sizin anlattığınızın aynıdır. Kel Hasan'ın kurabiyeleri, tulumba tatlıları ve kırmızı elma şekerlerini yemek benim de çocukluk zevklerim arasında hasretle hatırladığım ayrıntılardır. Bana bu güzel nostaljik manzarayı hatırlattığınız için çok çok teşekkürler. Selam ve saygılar.
A. YAŞAR OCAK -- 07.10.2018 17:22
YOZGAT’IN SIĞIRI
Çok güzel bir yazı.Kaleminize sağlık.Çocukluğumu hatırladım bizim köydede (Tekirdağ/Ferhadanlı)gittiğimde aynı güzelliği yaşardım.Maalesef o yüzlerce İnekten 1 tane bile kalmamış.
MEFKURE SONÜSTÜN -- 07.10.2018 09:03
GERÇEK BİR AŞK ÖYKÜSÜ
Hocam yaşam o kadar kutsalki içerisinde VAR ettiği güzellikleri ayrıştırmaz ama biz insanız diyemeyenler bu yaşamı altüst etmekteler umarım bu güzel yaz diziniz bizlere rehber olur, saygılar.
Mahmut erdem -- 29.09.2018 19:07
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00