BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
176
Dün
:
4633
Toplam
:
14138207
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
KIZILANİK VEYA ÇAPANOĞLU MERHEMİ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar notlarımı karıştırırken “Kızılanik Merhemi” diye bir kaydıma rastladım. Bu merhemi internette aradım. Yazılan tarifler çok basit. Sadece zeytinyağı ile veya tereyağı ile yapılan çok basit ve ölçüsü belli olmayan tarifler var. Kaynak olarak değerli kuzenim Cengiz Divanlıoğlu’nu göstermişim (Em. Danıştay 9. Daire Bşk.). Merak ederek kendisini aradığımda bana şu bilgileri verdi. “Bu merhemi ailemizde çok bilgili ve çok zeki olmasıyla ünlenen ve Cennetmekân dedemiz Muhlis Çapanoğlu’nun kız kardeşi Em. Anayasa Mahkemesi Bşk. Mahmut Cuhruk’un da annesi olan rahmetli Ümmühan Halamız yazdırmıştı Bu merhem aslında Anadolu da havacıva merhemi diye bilinir ama benim bu tarifime Yozgat’ta Çapanoğlu merhemi derlerdi demişti gülerek.

Sonra devam etti; Biliyorsun ben aynı yerden birkaç defa ameliyat olmuştum. Ameliyat yerine 12 dikiş atılmıştı. Bir süre sonra ameliyat yeri iltihap yapıyordu. Ümmühan Halam bu merhemi yaparak beni bu dertten kurtarmıştı. Öyle ki ameliyat yerimde en ufak bir emare kalmamıştı. Daha sonra bu merhem ile ilgili çok olumlu bilgiler aldım. Senin halan benim de teyzem Şerife Sebük Hanım’ın (Em. Yargıtay Başkanı Tahir Sebük’ün eşi) bizler daha doğmadan önce göğüs ucunda bir yara oluşuyor, aylarca bir türlü kapanmamış. Hatta bir kere de ameliyat olmuş ama geçmemiş. Bu merhem sayesinde bu dertten kurtuluyor. Antalya’da ki yazlık komşularımızda, mantar şikâyetlerinden benim verdiğim bu tarif ile kurtuldular.
Benim sana verdiğim bu tarif Rahmetli Ümmühan Halamızın “Çapanoğlu Merhemi” diye öğünmesinde ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.


KIZILANİK MERHEMİ - ÇAPANOĞLU MERHEMİ - HAVA CİVA MERHEMİ
Adları ile anılır. Tüm cilt ve yüzeysel iltihap, yara, yanık, mantar gibi rahatsızlıklarda kullanılıyor.

GEREKLİ OLAN MALZEMELER:
Kuyrukyağı (250-350 gr.). İçyağı, kasapların deyimi ile gömlek yağı (250-350 gr.) Tereyağı (bir yemek kaşığı). Zeytinyağı (bir fincan). Badem yağı (eczane ve aktarlarda satılan küçük şişe).

AKTARDAN ALINACAKLAR : (birer tutam veya aktardan 10-20 gram olarak istenecek).
1- Havacıva otu ya da diğer ismi kızılanik otu.
2- Günlük
3- Damla sakızı
4- Çam sakızı
5- Balmumu. Bunları süzmek için tülbent veya gazlı bez. İki üç adet küçük kavanoz.

YAPILIŞI:
Kuyruk yağı eritilerek yağı alınacak. (içindeki kıkırdaklar ayrılacak), İç yağıda eritilip yağı alınarak diğer yağlarla birlikte kaynar halde tutulacak.
Daha önceden balmumu, sakızlar ve günlük bir havanda veya blender de ezilerek mümkün olduğunca toz haline getirilecek. Bu malzemeler kaynayan yağlara ilave edilecek. Biraz kaynadıktan sonra havaciva (kızılanik otu) bu kaynarın içine atılacak. Aman dikkat havaciva otu kaynar yağın içine atıldığında bir taşma yapar. Bu nedenle otu atarken tencereyi ocağın üstünden alın. Bir taşımlık kaynamadan sonra ocağı kapatın. Biraz soğuduktan sonra yağlar donmadan daha önce hazırladığımız kavanozlara tülbentten veya gazlı bezden süzerek yavaşça dolduralım. Kavanozlar biraz ılık olmalı ki sıcak yağın etkisi ile çatlamasın. Doldurma sırasında kavanozları derin bir kabın içinde oturtmakta fayda var. Bu merhem buzdolabında kavanozlar içinde bozulmadan yıllarca saklanabilir.


29.01.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00