BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.09.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
184
Dün
:
4633
Toplam
:
14475622
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
SAÇ-I ŞERİF VE KUTSAL EMANETLER
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Bu gün gazetelere göz atarken şöyle bir haber gördüm; Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, peygamberin saçının yıkandığı suların "paketleme" işlemlerine katıldı. Söz konusu fotoğraflar sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Cübbeli Ahmet Hoca adına açılan Facebook hesabında, Cübbelinin bir paketleme tesisinde çekilen fotoğrafları konularak "Cübbeli Ahmet Hoca efendiMevlit Gecesi dağıtılmak üzere hazırlattığı Sâc-ı Șerif (Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in saç-ı şerifinin yıkandığı su) sularının paketleme işlemine bizzat katılarak Mevlîd okudu" diye yazıldı.

Bu haberi okuyunca dünyaca ünlü Sümerolog’umuz Sayın Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ Hanımefendinin eşi merhum Kemal Çığ ile ilgili anlattığı bir olay aklıma geldi.

Merhum Kemal Çığ, 1970-78 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesi'nin müdürüdür.70 yıllık hayatının 34 yılınıTopkapı Sarayı Müzesi'nde geçirmiştir. Atandığı 1944 yılı ile Müdür olarak emekli olduğu 1978 yılları arasında 26 yıl süreyle Kütüphane Şefliği ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Türkiye'nin yetiştirdiği büyük müzecilerden birisidir. Türkiye'de çağdaş müzeciliğin olduğu kadar, Türkiye müzelerinin en büyük ve en önemlilerinden olan Topkapı Sarayı Müzesi'ni ve bu müzedeki Türk İslam sanatı eserlerini de çok iyi bilen sayılı müzecilerimizdendir. Gelelim yaşadığı olaya. Müdürlüğü esnasında o zamanın Diyanet İşleri Başkanı Lütfü Doğan Kutsal Emanetleri ziyaret etmek için randevu ister. Kemal Çığ gazetecileri getirmemek koşulu ile halka kapalı olan bir günde randevuyu verir. Kararlaştırılan günde büyük bir cemaat Kutsal Emanetler salonuna akın eder. Peygamberin hırkası olarak tanımlanan hırka çıkarılır. Gelenler büyük bir huşu içinde dualara, kuran okumalara başlarlar ve sonunda her ay bu ziyareti yapmaya karar verirler. İlmiye Çığ Hanımefendi diyorki;Salonda iş bitince eşim, ileri gelenleri kahve içmek için odasına davet ediyor. Tam kahveler bitmek üzere iken Kemal Çığ “hazır bütün din büyüklerimiz burada iken kafamı kurcalayan bir soruyu sizlere sormak istiyorum.” diyor ve sorusunu soruyor;

Benim bildiğime göre, Hz. Muhammet’in ağzından çıktığından bütün muhaddislerin (hadisçilerin) hemfikir olduğu 17 hadisten birisi şöyledir. Peygamberimiz, “Ya Rab, benim eşyalarımı tapınak vasıtası yapma” diyor. Şimdi sizin hırkaya ve diğer eşyalara dualar yapmanız bu Hadis’e karşı değil midir? Hepsi birden yerlerinden fırlarlar bir şey söyleyemeden oradan ayrılırlar. Fakat her ay gelmeyi istedikleri halde bir daha uğramamaları da sorunun yanıtı olmuştur.

İlmiye Çığ Hanımefendi devam ediyor. “Benim eşyalarımı tapınak vasıtası yapma” diye yalvaranHz. Muhammed,tıraş olurken kıllarını toplattırır mıydı? Dünyada yüzlerce “Sakal-ı Şerif” diye tanımlanan kıl var. Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki "Kutsal Emanetler" diye saklanan birçok eşya, onun bunun saraya bahşiş almak için getirdikleri nesnelerdir. “Fatima Anamızın Seccadesi” denen seccade 17. asır halısı. “Peygamberin Teyemmüm Taşı” olarak saklanan bir Asur tableti. Buna benzer daha birçokları var.

Bunları bir kitap halinde toplayan ilk Müze Müdürü eşim Tahsin Öz’ün 1953 yılında basılan kitabı, ne yazık ki, zamanın hükümeti tarafından hemen toplattırıldı. Uydurulmuş şeylere inanmak, doğruları araştırmaktan daha kolay geliyor insanımıza.
Ve ilmiye hanımefendi devam ediyor. Şimdi ben de bugünkü hocalarımıza soruyorum, böyle bir hadisi biliyor musunuz? “

Bu konu ile ilgili olarak Prof. Yaşar Nuri Öztürk Hocamız da bakın ne diyor; Sakal-ı Şerif diye bir şey yoktur. Putperestliğin lüzumu yok. Bu tabir bile putperestliktir. Peygamberimiz kime sakalını verip de bunu saklayın demiştir. Peygamberi bu konuya alet ettikleri için bu şirkin en büyüğüdür. Peygamberin bıraktığı tek mucize Kuran-ı kerimdir.


14.12.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00