BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
182
Dün
:
4633
Toplam
:
13790635
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
70. YAŞ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlarım, köşeme Rodos seyahatimizin dördüncü ve son bölümünü koyacaktım ailemiz için çok önemli bir kutlama gündeme gelince bir yazılık ara vermek istedim.

Ankara da Denizciler Caddesi üzerinde bir işletme. Bizde o civarda Talat paşa Bulvarı 17 numarada ikamet ediyoruz, Numune Hastanesinin karşısı 1952-1955 yılları. Ben ve kardeşim Haluk Anafartalar Caddesi üzerindeki Atatürk birinci İlkokuluna gidiyoruz, yürüyerek tabi. O zamanlar servis araçları daha icat edilmemiş. Yaz tatillerimizde oyun yerimiz bu işletmenin önü. Akranlarımız, halamın oğlu Cengiz Divanlıoğlu (Danıştay 9. Daire emekli başkanı) ve işletmenin sahibinin oğlu kuzenim Yusuf Tereyağoğlu.

İçimizde sadece Yusuf’un 3 tekerli bir bisikleti var. Ara sıra bizi bindiriyor ama büyük ablası belki bir zarar veririz diye hemen elimizden alıyor. Çocuk gururumuz çok yaralanıyor ama o da haklı, dört çocuk bilmeden istemeden bir zarar verebilir.

Bir oyunumuzda, cevizleri yan yana dizip karşıdan elimizdeki cevizi onlara doğru atarak birbirimizden ceviz ütmek. Ceviz, işletmenin yanındaki manav Recep Amcada ama bizim hiç harçlığımız olmadı ki kendi paramızla ceviz alalım. Yusuf’un babası eniştemizin sahip olduğu bu işletme Ankara’nın ilk ve en büyük oto boyahanesi. Öyle ki yurdun başka şehirlerinden otomobiller geliyor. Bütün iç donanımları sökülüp tamamen çıplak hale getirildikten sonra ithal boyalarla boyanıyor. Önce kimyasallarla orijinal boyası sökülüyor. Sonra vuruk yerleri düzeltildikten sonra ki bu düzeltme sırasında jet tabir ettiğimiz elektrikli zımpara makineleri kullanıldığından çıkan kıvılcımları zevkle seyrediyoruz. O zamanın otomobilleri tamamen saç, kaportada hiç plastik aksam yok. Sonra arabanın tüm kaportası elle macunlanıyor ve macun iyice kuruduktan sonra su zımparası ile komple zımparalanıyor. Bizim para kaynağımız eniştemiz Necati Tereyağoğlu. Bizde elimize aldığımız bir zımpara parçasını suda ıslatarak arabaya sürtmeye başlıyoruz. Bir yandan da çaktırmadan eniştemizi gözle takip ediyoruz. Nihayet o an geliyor, eniştemiz ceviz almaya yetecek harçlıklarımızı avucumuza sıkıştırıyor. Her şeyi bırakıp manav Recep Amcaya koşuyoruz. Cevizleri aldık ama bunlardan bir tanesi kafa cevizi olması gerekiyor. Bunu n içinde üzerinin asfalt ile kaplanması lazım. Onun yeri de Atatürk’ün na’şının Anıtkabir’e taşınmadan önce bir süre kaldığı Etnografya müzesinin önü. Askerlere görünmeden öğle sıcağında biraz asfalt kazıyıp kafa cevizi olarak seçtiğimiz cevizi kaplıyoruz. Zift olan elimizi yine eniştemizin işyerinde tinerle temizliyoruz.

Yukarıda sadece bir anımı anlattığım İSO 2001 belgeli bu işletme, bugün Ankara İskitler Cad. Samyeli sokakta Tereyağoğlu oto plaza adı altında ve 4 katlı işyerinde 70. Yılını kutluyor. 1945 de yani benim doğduğum yıl hem de aynı ayda açılmış. Benimle aynı yaşta. İşletmenin başında şimdi kuzenim Yusuf Tereyağoğlu var. Çok geniş bir çevresi olan kuzenim Ankara’da yaşayan Yozgatlı hemşerilerimize her konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Şimdi müsaadenizle burada bir parantez açayım.

Geçen yıl rahmeti rahmana yolcu ettiğimiz değerli Necati Tereyağoğlu’nun soyadı nereden geliyor? Babası cennetmekân Yusuf Efendi, aslen Ankara’nın Çamlıdere’sinden. İstanbul’da ki Fatih Medresesinde hocalık yapıyor yani öğretmen. Osmanlı devleti onu Kırıma tayin ediyor. Osmanlı devleti yıkılıp Türkiye cumhuriyeti kurulunca ailesini alıp tekrar Ankara’ya müftülükte verilen yeni görevine dönüyor. Sesi çok güzel olduğundan kuran okuması için muhtelif camilere davet ediliyor. Bu şöhreti, sonunda bu konulara meraklı Atatürk’ün de kulağına kadar ulaşınca köşke davet edilip orada da bir kuran tilaveti (okumak) yapıyor. Sesini çok beğenen Atatürk “ Hocam sesin de çok güzelmiş tereyağı gibi akıyor, soyadın tereyağı olsun mu?” Diyor ve öyle oluyor. Daha sonra oğlu ekleniyor. Sonraki yıllarda şöhretini çekemeyen bazı yobaz cami hocaları, “Bu adam Rusya’dan geldi kendi komünist, komünizm propagandası yapıyor” iftiraları ile küçük düşürmeye çalışıyorlar. Bu iftiralar neticesi Ankara’nın Ayaş ilçesinin Feris Köyüne ilkokul öğretmeni olarak tayin ediliyor. Atatürk gibi bin yılın lideri birisinin övgüsüne mazhar olan Yusuf Efendi bu tayini içine sindiremeyip emekliliğini istiyor. Yazımızı değerli kardeşim Yozgat’lı araştırmacı yazar Osman Karacanın sözü ile bitirelim. “Her insan bir tarihtir."

24.10.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00