BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.11.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
346
Dün
:
4601
Toplam
:
13189021
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
RAVZA-İ MUTAHHARA VE FAHRETTİN PAŞA
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, Hafıza-i beşer, nisyan ile maluldür derler. Yani insan hafızası, unutkanlıkla sakattır. İnsanız birçok şeyi unutuyoruz. Bu yazımı 2014 Eylül ayında gündeme bomba gibi düşen Peygamber Efendimizin kabrinin (Ravza-i Mutahhara*)yıktırılması üzerine yazmıştım. Başka konular gündeme gelince dosyalarımın arasında unutmuşum. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’un vefatı sebebiyle bayraklar bir günlüğüne yarıya indirilecek haberini okuyunca tekrar aklıma geldi ama yine yayınlama fırsatı olmadı.

Daha uzunca olan yazımı yeniden düzenleyerek köşeme aldım. Bildiğiniz gibi, Hz. Muhammed (s.a.v) 622 yılında Medine'ye hicret ettikten sonra sahabelerle birlikte Müslümanların ilk mescidi olan Mescidi Nebevi'yiinşa ediyorlar. Hal böyle iken, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud'un emri ile hazırlanan 'Mescid-i Nebevi'yi genişletme çerçevesi içinde Medine'de Peygamber Efendimiz'in kabrinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi'nin yıkım projesi hazırlanıyor. İngiliz İndependent gazetesi konuyu manşetine taşıyınca dünya Müslümanları ayağa kalktılar. Mescid-i Nebevi'nin çevresinde yıkımı belgeleyen Dr. Alawi, şöyle söylemiş; "İnsanlar, Hz. Muhammed'in ailesinin yaşadığı odaları ziyaret ediyorlar ve mezar odasına girip dua ediyorlar. Şimdi, Suudi Arabistan Kralı, hacıların mezara gitmesini engellemek istiyor. Çünkü bunun şirk koşmak ya da putperestlik olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden de mezarı yıkıyorlar."

Hz. Muhammed (s.a.v)nin mezarının yıkılması konusuilk defa 1919 yılında gündeme gelmiş, o yüce insan Atatürk, o zamanki Suudi Kralına şöyle bir telgraf çekmişti; "Suud kralının dikkatine! Tarafımıza ulaşan haberlere göre Allah'ın sevgili ve özel kulu, elçisi peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın kabrini yıkıp yerini değiştirecekmişsin. O mezarın tek taşına dokunursan Kurtuluş Savaşı'nı bırakır ordularımla aşağı inerim." 26 Haziran 1919 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. Dikkat ederseniz hitabın başında sayın kelimesi yok.

Türk milleti kutsal emanetlere böylesine sahip çıkarken, bilmeden peşine takıldığı, hayranlıkla bahsettiğibu insanların ne fikirde ve zikirde olduklarının farkında olamıyor maalesef. Bu yüzden de yapılan ihanetleri bilmiyor göremiyor. Ben bunlardan birisini anlatmaya çalışacağım.

Fahrettin Paşamız(Türkkan), Hz. Muhammed (s.a.v)nin Ravza-i Mutahhara adıyla bilinen mezarının bulunduğu kutsal Medine kentinde Medine garnizonunun komutanıdır. Arap ve İngilizler tarafından korkunç bir kuşatma altındalar. Açlık, susuzluk, silahsızlık, içinde çaresiz kalan Fahrettin Paşa ordusuna emir yayınlıyor: "Evlatlarım, çekirgeleri tavada pişirip yiyin.Ben yiyorum, çok güzel oluyor."

Fahrettin Paşa,
Arap ihanetini çok iyi bilenlerden. Medine’nin elden çıkacağını ve olacakları önceden tahmin edip, Peygamberimizin mezarına Osmanlı tarafından armağan edilen bütün değerli eşyalarıson trenlerden birine bir muhafız kıtası eşliğinde yükleyip İstanbul’a gönderiyor.

Gönderdiklerinin içinde bakın neler var.

Hazreti Osman’ın ceylan derisine el yazmalı Kuran’ı.
5 adet eski elyazması Kuran ve 4 adet Kuran cüzleri.
Değerli taşlarla bezenmiş, altın kaplamalı 5 adet Kuran kabı.
Hilye-i Şerif (Peygamberimizin yazı ile yapılmış portresi).
Gümüş çerçeveli, yeşil kadife üzerine pırlanta ve incilerle Peygamberimizin adı yazılı, gümüşten güneş resmi.
Bir adet som altın üzerine pırlanta ile Kelime-i Şahadet yazılı levha.
Pırlantalı, incili, mercanlı 7 adet tespih.
Gümüş işlemeli 2 adet rahle.
Sultan Abdülaziz’in pırlantalı ve altın işlemeli tuğrası.
4 adet sancak başı ve 3 adet değerli kılıç.
Kevkeb-i Dürri(yıldız gibi parlayan) adlı 4 parça büyük elmas.
Altın üzerine oturtulmuş, çevresi elmas ve yakutlarla bezenmiş pırlanta ve zümrütlerle bezenmiş 14 adet altın askı.
Pırlanta, inci, yakut ve zümrütlerle bezenmiş 11 adet altın kandil askısı.
Değerli taşlarla bezenmiş 1 adet altın kandil.1 adet altın kahve askısı.
Değerli taşlarla bezenmiş 7 adet altın şamdan (İkisi 1.55 metre boyunda ve 50 kilo ağırlığında) her birinin üzerinde 2.680 pırlanta var.
1 adet altın makas.Değerli taşlarla bezenmiş 8 adet altın gülabdan (gülsuyu kabı) ve 12 adet altın buhurdan (tütsülük).
Pırlanta, zümrüt, yakut ve incilerle bezenmiş 2 adet çelenk, 10 adet yıldız çiçek, bir yaprakhepsi altın.
1 adet pırlanta yüzük.Altın ve gümüş zincirler.
Altın mücevher kutuları ve çekmeceleri.84 karat inci taneleri, 15 parça zümrüt, 27 parça yakut, 53 parça pırlanta ve elmas, 3 kilo 985 gram altın, 908 kilo gümüş.49 parça şal ve sırma işlemeli perde.Medine’de Sultan Mahmut Kütüphanesindeki değerli eserler.

Fahrettin Paşa’nın gönderdiği bu inanılmaz hazine şimdi Topkapı Sarayı’nda sergileniyor.

Bu cephelerde on binlerce şehit veren Osmanlı devleti 30 Ekim 1918 tarihinde imzaladığı MondrosAntlaşması’yla teslim oluyor amaFahrettin Paşateslim olmayı reddediyor. Aylar boyu Arap-İngiliz kuşatmasına direniyor. İstanbul hükümeti, Adliye Nazırı (Adalet Bakanı) Haydar Molla’yı Medine’ye İngiliz zırhlısıyla gönderip, direnen Fahrettin Paşa’dan teslim olmasını istiyor. Paşa yine reddediyor. Verdiği yanıt hep aynı: "Ben Peygamberimizin mezarını bunlara bırakmam.Al bayrak burada dalgalanacak."

Ocak 1919. Sonunda olan oluyor. Bir sabah erken saatlerde Paşa, Peygamberimizin mezarında namaz kılarken, teslimden başka çıkar yol kalmadığını savunan bazı subaylar onun üzerine atılıp yaka paça yakalıyor.Fahrettin Paşa, tabancasıyla kılıcını Peygamberimizin mezarına bırakıyor ve teslim oluyor.

Fahrettin Paşa bir süre Mısır’daki esir kamplarında kalıyor. Sonra bütün yurtseverler gibi, İngilizler tarafından Malta Adası’na sürülüyor. Esirliği boyunca çizmelerini ve üniformasını bir gün olsun üzerinden çıkarmadığı söylenir.2.5 yıl sonra serbest kalınca 1921 yılında İtalya-Almanya-Rusya-Batum-Kars yoluyla yurda girip vatan toprağını öpüyor ve Kazım Karabekir Paşa ile Batı cephesine gidip İstiklal Harbi’ne katılıyor.

Mustafa Kemal Paşa, Fahrettin Paşa için "daha sağlığında adını tarihe altın harflerle yazdırmış kumandanımızdır"demiştir. Çöl kaplanı ve Medine kahramanı olarak anılan, düşmanlarının bile hayranlıkla söz ettiği Fahrettin Paşa, 1922 yılında Mustafa Kemal Paşatarafından Afganistan’a, Kábil Büyükelçisi olarak atanıyor.

Fahrettin Paşamız, 1948 yılında vefat ediyor. Aziz kabri, Rumelihisarı Mezarlığı’ndadır.

Yazarın notu: Fahreddin Paşa komutasında Medine'yi müdafaa eden Türk askerlerine saldıran Arap aşiret alaylarının komutanı Faysal, Osmanlı Devletine karşı isyan eden Şerif Hüseyin’in oğluydu. Şerif Hüseyin isyanın hemen bitiminde Vehhabiler tarafında alaşağı edildi. Daha sonraları hasta bir vaziyette Amman'da oğlunun yanında iken, saray bahçesinde çalmakta olan İzmir marşı kulağına geldiğinde, oğlunun hemen perdeyi kapatmak istemesi üzerine oğluna şöyle söyler; ‘'Evlat, niçin o pencereyi kapatıyorsun? İzmir Marşı'nın eski günleri bana hatırlatmaması için, değil mi? Ben velinimetime isyan etmiş asi bir kulum, günahım büyüktür. Bu bizim başımıza gelenler ve gelecek olanlar, ekmek kapımız velinimetimiz, koruyucumuz ve asırlar boyu efendimiz olan Osmanlı Devleti'ne karşı işlediğimiz günahların, giriştiğimiz isyanların İlahi bir cezasıdır.''

Nitekim oğul Faysal İngilizler tarafından zehirlenerek öldürülür. Yerine geçen oğlu Gazi, bir kazada can verir. Torunu, Irak kralı 2. Faysal ise çok kanlı bir ihtilalle devrilip cesedi sokaklarda sürüklenir. Yine Şerif Hüseyin'in ortanca oğlu Abdullah da (Şimdiki Ürdün kralının dedesinin babası) İngilizler tarafından Filistin bölünerek Ürdün kralı ilan edilir. O da bir suikastçı tarafından Kudüs'te Hz Ömer Camii'nin önünde hançerlenerek can verir. Yerine geçen oğlu Tallal ise çıldırarak ölmüştür.

Medine halkına hediye gönderme işi, 1517’de Mısır’ı fetheden Yavuz Sultan Selim’in, baskı yaparak kendini İslam âleminin halifesi seçtirmesi ile başlamıştır. Şükran borcu olarak Haremeyn halkına(Mekke, Medine halkı) 200,000 altın, çok miktarda hububat, yiyecek, giyecek gönderdi. Sultan Selim’le başlayan bu olay daha sonraları,hiç biri hacca gitmeyen sultanlar tarafından gelenek haline getirildi. Yoksul Anadolu halkından toplanan vergiler, Üsküdar’daki Valide Sultan Vakfı’na getirilir, her yıl İstanbul’da yenisi hazırlanan Kâbe örtüsü ile birlikte altın para ve yukarda tarif edilen hediyeler İstanbul’dan törenle yola çıkardıklarıSürre alayları ile Mekke ve Medine’ye gönderilirdi. İşte o tarihten sonra “ANADOLU HALKININ ALINTERİ”, tembel Arapların midesine akmaya başladı. Bildiğiniz gibi hâlâ da akıyor. Mekke ve Medine’de yaşayan halk, Anadolu’dan gönderilen paralarla iyi bir yaşam sürmeye başladı. Bu yüzden cefakâr Anadolu halkı, çalışmayıp halkın sırtından geçinen ve kolay kolay bir şey beğenmeyen kişilere “ MEDİNE FUKARASI.” tabirini kullanmıştır.

Babaannem Esma Hanımın babası Hayrullah Efendi de 1908 Osmanlı Meclis-i Mebusanına isteği dışında milletvekili seçilir. Sarıtopraklık’tan kurbanlar kesilerek uğurlanırken gözyaşları içinde “Ben oralara layık mıyım ki, gönderiyorsunuz” alçakgönüllülüğü ile akıllara yer etmiştir. İleri görüşlülüğü ile 16 Ağustos 1909’da çıkartılan ve Türk tarihinin derneklerle ilgili ilk kanunu olan Cemiyetler Kanununun 18. Maddesi ile İstanbul’un bile satılabileceğine dikkat çekmiştir. Daha sonra Hicazdaki kutsal emanetlerin muhafazası için Cidde Vakıflar Müdürlüğüne tayin edilir. Bu görevde iken hain Araplar tarafından şehit edilmiştir.

(*) Ravza, bahçe ve cennet anlamlarına gelir. Ravza-i Mutahhara geniş anlamıyla, âlemlerin Efendisi Hz. Muhammed (s.a.s)’in medfün bulunduğu yer.


20.03.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
PAZARDAN PAZARA
Bu yazanlar doğru ve Yozgat gerçekten bu hale geldiyse Yozgat bitmiş demektir. Alıcının satıcının köylüsüyle kentlisiyle tüm ahalinin pazardan ihtiyaçlarını karşılayabileceği pazar yeri yapılamıyorsa boş yere organize sanayi yapmaktan, sanayileşmekten, tarımı güçlendirmekten bahsetmesin kimse yazık çok yazık. Oysa istimlak edilip güzel bir haftA alık pazar yeri yapılsa alıcı da satıcı da yaşadığı bu sıkıntıdan kurtulur.
RIZA KAYACAN -- 22.11.2017 15:27
PAZARDAN PAZARA
Yazınızı Yozgat Ziraat Odası Başkanı, Damızlık Büyükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı, Kücükkbaş Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve Yozgat Belediyesinden okuyan oldu mu çok merak ediyorum. Yozgatta salı günleri süt yoğrurt almak, yerli sebze meyve almak için ayrı ayrı pazar yerleri canımıza tak etti. Nerde bu köylünün ziraat odası başkanı niye sahip çıkmıyor Yozgat köylüsüne,alıcıyıda düşünen yok satıcıyıda
Ahmet Bulut -- 21.11.2017 13:20
PAZARDAN PAZARA
Sayın Çapanoğlu Beyefendi; Eskiden tüm ahali, köylü kentli bir birini tanırdı. Babam Rahmetli, ilçe köylerinde yaşayan insanların, kim kimle akraba onların bile seceresini bilirdi. Elbette ki, alış veriş, yol arkadaşlığı, borç alma gibi durumlar insanları bir birine yaklaştırıyor kaynaştırıyordu. Eski hayatlar zor, meşekkatli fakat bir o kadar da neşeli, mutlu, paylaşımcı yaşanırmış. Şimdi bankalar borç urganını insanların boynuna geçiriyor. Kimse kimseyi göremiyor.

Yine ince iğneyle kuyu kazıp, geleceğe miras hazırlamışsınız.

Saygı ve hürmetlerimle Selamlar
Kadriye ŞAHİN -- 20.11.2017 22:26
PAZARDAN PAZARA
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Yazınızı ilgiyle okudum. Şöyle çocukluk günlerine döndüm bir an. Babamla o salı pazarlarında alışveriş ettiğim günler geldi aklıma. Her şeyin en doğalını ilk elden alıp yerdik. Hiç unutmam, üzümü kasayla alırdık köylülerden. Canlı tavuk, yağ, yoğurt, şimdi arayıp da bulamadığımız organik yumurtalar, daha neler neler...
Ne kaldı ki geçmişin o güzelliklerinden?... O birbirinden bağımsız, bahçeli evler yok oldu. Güzelim "Bademlik" yok oldu. Çamlık o eski özgün havasını yitirdi. O nostaljik faytonlar ortadan kalktı. O eski komşulukların yerinde yeller esiyor şimdi. Kısacası geçmişin tüm güzellikleri silindi belleklerimizden.
Deşme yaramı be kardeşim, deşme! İnan ki gözlerim yaşarıyor o çocukluk günlerimi anımsarken. Ah nerede o eski günler?...
Muhsin Köktürk -- 20.11.2017 21:47
PAZARDAN PAZARA
ABDULKADİR BEY YAZINIZDA GEÇENLERİN TAMAMI ÇOK DOĞRU TESPİTLER YOZGATINMERKEZ KÖYLERİ YÖNLERİNİ KENDİLERİNİ KÖYLERİNE EN YAKIN İLÇELERE İLÇELER VE İLÇELERE BAĞLI KÖYLER İSE İLÇEDE TEMİN EDEMEDİKLERİ HER TÜRLÜ İHTİYAÇ İÇİN YÖNLERİNİ KENDİLERİNE KOMŞU VİLAYETLERE VEYA KOMŞU VİLAYETLERİN İLÇELERİNE ÇEVİRMİŞ DURUMDALAR. YOZGAT ŞEHİR MERKEZİ BİTAP VE SAHİPSİZ HALDE
Adınız ve Soyadınız -- 17.11.2017 14:42
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
Sevgili Olcay Hanımefendi,

Yüce Atatürk’ün kurduğu “Türkiye Cumhuriyetinin” en güzel yıllarını biz yaşamışız. Ortaokul yıllarımızda başımızda şapkalarımız vardı. Bu şapkalar kız arkadaşlarımıza ne kadar yakışırdı. Bayramlarımızı ayrı bir coşku ile kutlardık. 19 Mayıs bayramlarına kız erkek bütün lise talebeleri katılırdık. Halka sunacağımız gösterileri beden eğitimi öğretmenlerimizin nezaretinde günlerce prova yapardık. 10 Kasımlarda Atatürk büstünün etrafını çiçeklerle süslerdik. Okul o gün ne güzel kokardı. Ben her 10 Kasımda burnumda bu kokuyu duyarım. Ne güzel günlermiş. Sevgi ve saygılarımla.

Olcay Hanımefendi için Bkz. http://akkentolcay.blogspot.com.tr/
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.11.2017 17:05
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
10 Kasım yazınızı beğeni ile okudum.
Bir otobüs şoförü, otobüsü durduruyor.
Mustafa Kemal Atatürk'e selam
vermeleri için.

Kutlarım o şoförü.

Neredeyse 50 yıl öncesinin bir anısı.

Bakalım yarın sabah, benim mahallemde 9'u beş
geçe sirenler çalmaya başlayınca kaç kişi selama
duracak.

Geçen yıl duran olmamıştı da.

Hatta siren sesine yakalanmamak için işe gidenler
evlerinden geç çıkmışlardı.

Saygıyla.
Olcay Akkent (Bn.)

olcay Akkent -- 10.11.2017 02:32
HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR 10 KASIM
Sayın Kadriye Şahin Hanımefendi. Lütfedip göndermek zahmetinde bulunduğunuz yorumunuz için teşekkür ederim. Okuyucuların beğenisine sunulan bir yazının ne emekle hazırlandığını pek güzel ifade etmişsiniz. Yazılmak istenen konunun heyecanı ile çalakalem hazırlanan bir yazı daha sonra defalarca imla ve mana kontrolundan geçiyor. Okuyucu cümlelerden yanlış bir anlam çıkarır mı endişesi ile bir cümle kaç defa şekil değiştiriyor. Sizin anlattıklarınızı ben burada bir kere daha tekrar etmeyeyim. Güzel üslubunuzla anlatmaya çalıştığınız çabamızı okuyucularımız zaten takdir ediyorlar, sağolsunlatr. Takdir ve temennileriniz için bir kere daha teşekkürlerimi arz ediyor sağlıklar diliyorum.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 09.11.2017 23:37
ÇAPANOĞLU EDİP BEY, REFİK HALİT KARAY ve İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİ…
Sayın Çapanoğlu, Yazı yazmayan yazının değerini anlayamaz.Bin bir zahmetle yazılan, bir birinden değerli yazılarınız, yorumlarınız bizler için değer biçilmez bir hazinedir. Dilerim ki bu yazıların kıymeti bilinip okunmuş olsun. Bir yazıyı oluşturmak öyle zahmetli bir iş ki. Belin kırılır, gözün kanlanır, boynun ağrır. Yanlış bir kelime kullandım mı diye defalarca gözden geçirilir. Alınan olur mu diye sabaha kadar uykuların kaçar. Çünkü bir insana bir şeyi anlatmak atomu parçalamaktan zor demişler.
Geçmişin küllenmiş gerçeklerini gün yüzüne çıkartarak, kaybolmuş benliğin kazandırılması kazı yapmaktan daha zahmetli. Ne var ki, insan kendi kendini tanımadığı zaman kime ne faydası olur? Yazılarınız bize bizi tanıtıyor. Gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. Vermiş olduğunuz emeğe teşekkür ederken, Umarım ki, bundan sonra memleketim "cezalı" masalıyla avutmaktan vazgeçilir. Bu araştırmalarla halkın gözü açılır. Tarihin detaylarını anlamak isteyen sizi okumalı.

Saygı ve hürmetlerimle


Kadriye ŞAHİN -- 08.11.2017 23:30
ÇAPANOĞLU EDİP BEY, REFİK HALİT KARAY ve İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİ…
Asil azmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar onunda aslı ayrandır.Bu güzel insanlar nereye gittiler?
SUDE ÖZTÜRK -- 08.11.2017 21:53
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00