BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
187
Dün
:
4633
Toplam
:
14933857
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
RAVZA-İ MUTAHHARA VE FAHRETTİN PAŞA
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, Hafıza-i beşer, nisyan ile maluldür derler. Yani insan hafızası, unutkanlıkla sakattır. İnsanız birçok şeyi unutuyoruz. Bu yazımı 2014 Eylül ayında gündeme bomba gibi düşen Peygamber Efendimizin kabrinin (Ravza-i Mutahhara*)yıktırılması üzerine yazmıştım. Başka konular gündeme gelince dosyalarımın arasında unutmuşum. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’un vefatı sebebiyle bayraklar bir günlüğüne yarıya indirilecek haberini okuyunca tekrar aklıma geldi ama yine yayınlama fırsatı olmadı.

Daha uzunca olan yazımı yeniden düzenleyerek köşeme aldım. Bildiğiniz gibi, Hz. Muhammed (s.a.v) 622 yılında Medine'ye hicret ettikten sonra sahabelerle birlikte Müslümanların ilk mescidi olan Mescidi Nebevi'yiinşa ediyorlar. Hal böyle iken, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud'un emri ile hazırlanan 'Mescid-i Nebevi'yi genişletme çerçevesi içinde Medine'de Peygamber Efendimiz'in kabrinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi'nin yıkım projesi hazırlanıyor. İngiliz İndependent gazetesi konuyu manşetine taşıyınca dünya Müslümanları ayağa kalktılar. Mescid-i Nebevi'nin çevresinde yıkımı belgeleyen Dr. Alawi, şöyle söylemiş; "İnsanlar, Hz. Muhammed'in ailesinin yaşadığı odaları ziyaret ediyorlar ve mezar odasına girip dua ediyorlar. Şimdi, Suudi Arabistan Kralı, hacıların mezara gitmesini engellemek istiyor. Çünkü bunun şirk koşmak ya da putperestlik olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden de mezarı yıkıyorlar."

Hz. Muhammed (s.a.v)nin mezarının yıkılması konusuilk defa 1919 yılında gündeme gelmiş, o yüce insan Atatürk, o zamanki Suudi Kralına şöyle bir telgraf çekmişti; "Suud kralının dikkatine! Tarafımıza ulaşan haberlere göre Allah'ın sevgili ve özel kulu, elçisi peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın kabrini yıkıp yerini değiştirecekmişsin. O mezarın tek taşına dokunursan Kurtuluş Savaşı'nı bırakır ordularımla aşağı inerim." 26 Haziran 1919 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. Dikkat ederseniz hitabın başında sayın kelimesi yok.

Türk milleti kutsal emanetlere böylesine sahip çıkarken, bilmeden peşine takıldığı, hayranlıkla bahsettiğibu insanların ne fikirde ve zikirde olduklarının farkında olamıyor maalesef. Bu yüzden de yapılan ihanetleri bilmiyor göremiyor. Ben bunlardan birisini anlatmaya çalışacağım.

Fahrettin Paşamız(Türkkan), Hz. Muhammed (s.a.v)nin Ravza-i Mutahhara adıyla bilinen mezarının bulunduğu kutsal Medine kentinde Medine garnizonunun komutanıdır. Arap ve İngilizler tarafından korkunç bir kuşatma altındalar. Açlık, susuzluk, silahsızlık, içinde çaresiz kalan Fahrettin Paşa ordusuna emir yayınlıyor: "Evlatlarım, çekirgeleri tavada pişirip yiyin.Ben yiyorum, çok güzel oluyor."

Fahrettin Paşa,
Arap ihanetini çok iyi bilenlerden. Medine’nin elden çıkacağını ve olacakları önceden tahmin edip, Peygamberimizin mezarına Osmanlı tarafından armağan edilen bütün değerli eşyalarıson trenlerden birine bir muhafız kıtası eşliğinde yükleyip İstanbul’a gönderiyor.

Gönderdiklerinin içinde bakın neler var.

Hazreti Osman’ın ceylan derisine el yazmalı Kuran’ı.
5 adet eski elyazması Kuran ve 4 adet Kuran cüzleri.
Değerli taşlarla bezenmiş, altın kaplamalı 5 adet Kuran kabı.
Hilye-i Şerif (Peygamberimizin yazı ile yapılmış portresi).
Gümüş çerçeveli, yeşil kadife üzerine pırlanta ve incilerle Peygamberimizin adı yazılı, gümüşten güneş resmi.
Bir adet som altın üzerine pırlanta ile Kelime-i Şahadet yazılı levha.
Pırlantalı, incili, mercanlı 7 adet tespih.
Gümüş işlemeli 2 adet rahle.
Sultan Abdülaziz’in pırlantalı ve altın işlemeli tuğrası.
4 adet sancak başı ve 3 adet değerli kılıç.
Kevkeb-i Dürri(yıldız gibi parlayan) adlı 4 parça büyük elmas.
Altın üzerine oturtulmuş, çevresi elmas ve yakutlarla bezenmiş pırlanta ve zümrütlerle bezenmiş 14 adet altın askı.
Pırlanta, inci, yakut ve zümrütlerle bezenmiş 11 adet altın kandil askısı.
Değerli taşlarla bezenmiş 1 adet altın kandil.1 adet altın kahve askısı.
Değerli taşlarla bezenmiş 7 adet altın şamdan (İkisi 1.55 metre boyunda ve 50 kilo ağırlığında) her birinin üzerinde 2.680 pırlanta var.
1 adet altın makas.Değerli taşlarla bezenmiş 8 adet altın gülabdan (gülsuyu kabı) ve 12 adet altın buhurdan (tütsülük).
Pırlanta, zümrüt, yakut ve incilerle bezenmiş 2 adet çelenk, 10 adet yıldız çiçek, bir yaprakhepsi altın.
1 adet pırlanta yüzük.Altın ve gümüş zincirler.
Altın mücevher kutuları ve çekmeceleri.84 karat inci taneleri, 15 parça zümrüt, 27 parça yakut, 53 parça pırlanta ve elmas, 3 kilo 985 gram altın, 908 kilo gümüş.49 parça şal ve sırma işlemeli perde.Medine’de Sultan Mahmut Kütüphanesindeki değerli eserler.

Fahrettin Paşa’nın gönderdiği bu inanılmaz hazine şimdi Topkapı Sarayı’nda sergileniyor.

Bu cephelerde on binlerce şehit veren Osmanlı devleti 30 Ekim 1918 tarihinde imzaladığı MondrosAntlaşması’yla teslim oluyor amaFahrettin Paşateslim olmayı reddediyor. Aylar boyu Arap-İngiliz kuşatmasına direniyor. İstanbul hükümeti, Adliye Nazırı (Adalet Bakanı) Haydar Molla’yı Medine’ye İngiliz zırhlısıyla gönderip, direnen Fahrettin Paşa’dan teslim olmasını istiyor. Paşa yine reddediyor. Verdiği yanıt hep aynı: "Ben Peygamberimizin mezarını bunlara bırakmam.Al bayrak burada dalgalanacak."

Ocak 1919. Sonunda olan oluyor. Bir sabah erken saatlerde Paşa, Peygamberimizin mezarında namaz kılarken, teslimden başka çıkar yol kalmadığını savunan bazı subaylar onun üzerine atılıp yaka paça yakalıyor.Fahrettin Paşa, tabancasıyla kılıcını Peygamberimizin mezarına bırakıyor ve teslim oluyor.

Fahrettin Paşa bir süre Mısır’daki esir kamplarında kalıyor. Sonra bütün yurtseverler gibi, İngilizler tarafından Malta Adası’na sürülüyor. Esirliği boyunca çizmelerini ve üniformasını bir gün olsun üzerinden çıkarmadığı söylenir.2.5 yıl sonra serbest kalınca 1921 yılında İtalya-Almanya-Rusya-Batum-Kars yoluyla yurda girip vatan toprağını öpüyor ve Kazım Karabekir Paşa ile Batı cephesine gidip İstiklal Harbi’ne katılıyor.

Mustafa Kemal Paşa, Fahrettin Paşa için "daha sağlığında adını tarihe altın harflerle yazdırmış kumandanımızdır"demiştir. Çöl kaplanı ve Medine kahramanı olarak anılan, düşmanlarının bile hayranlıkla söz ettiği Fahrettin Paşa, 1922 yılında Mustafa Kemal Paşatarafından Afganistan’a, Kábil Büyükelçisi olarak atanıyor.

Fahrettin Paşamız, 1948 yılında vefat ediyor. Aziz kabri, Rumelihisarı Mezarlığı’ndadır.

Yazarın notu: Fahreddin Paşa komutasında Medine'yi müdafaa eden Türk askerlerine saldıran Arap aşiret alaylarının komutanı Faysal, Osmanlı Devletine karşı isyan eden Şerif Hüseyin’in oğluydu. Şerif Hüseyin isyanın hemen bitiminde Vehhabiler tarafında alaşağı edildi. Daha sonraları hasta bir vaziyette Amman'da oğlunun yanında iken, saray bahçesinde çalmakta olan İzmir marşı kulağına geldiğinde, oğlunun hemen perdeyi kapatmak istemesi üzerine oğluna şöyle söyler; ‘'Evlat, niçin o pencereyi kapatıyorsun? İzmir Marşı'nın eski günleri bana hatırlatmaması için, değil mi? Ben velinimetime isyan etmiş asi bir kulum, günahım büyüktür. Bu bizim başımıza gelenler ve gelecek olanlar, ekmek kapımız velinimetimiz, koruyucumuz ve asırlar boyu efendimiz olan Osmanlı Devleti'ne karşı işlediğimiz günahların, giriştiğimiz isyanların İlahi bir cezasıdır.''

Nitekim oğul Faysal İngilizler tarafından zehirlenerek öldürülür. Yerine geçen oğlu Gazi, bir kazada can verir. Torunu, Irak kralı 2. Faysal ise çok kanlı bir ihtilalle devrilip cesedi sokaklarda sürüklenir. Yine Şerif Hüseyin'in ortanca oğlu Abdullah da (Şimdiki Ürdün kralının dedesinin babası) İngilizler tarafından Filistin bölünerek Ürdün kralı ilan edilir. O da bir suikastçı tarafından Kudüs'te Hz Ömer Camii'nin önünde hançerlenerek can verir. Yerine geçen oğlu Tallal ise çıldırarak ölmüştür.

Medine halkına hediye gönderme işi, 1517’de Mısır’ı fetheden Yavuz Sultan Selim’in, baskı yaparak kendini İslam âleminin halifesi seçtirmesi ile başlamıştır. Şükran borcu olarak Haremeyn halkına(Mekke, Medine halkı) 200,000 altın, çok miktarda hububat, yiyecek, giyecek gönderdi. Sultan Selim’le başlayan bu olay daha sonraları,hiç biri hacca gitmeyen sultanlar tarafından gelenek haline getirildi. Yoksul Anadolu halkından toplanan vergiler, Üsküdar’daki Valide Sultan Vakfı’na getirilir, her yıl İstanbul’da yenisi hazırlanan Kâbe örtüsü ile birlikte altın para ve yukarda tarif edilen hediyeler İstanbul’dan törenle yola çıkardıklarıSürre alayları ile Mekke ve Medine’ye gönderilirdi. İşte o tarihten sonra “ANADOLU HALKININ ALINTERİ”, tembel Arapların midesine akmaya başladı. Bildiğiniz gibi hâlâ da akıyor. Mekke ve Medine’de yaşayan halk, Anadolu’dan gönderilen paralarla iyi bir yaşam sürmeye başladı. Bu yüzden cefakâr Anadolu halkı, çalışmayıp halkın sırtından geçinen ve kolay kolay bir şey beğenmeyen kişilere “ MEDİNE FUKARASI.” tabirini kullanmıştır.

Babaannem Esma Hanımın babası Hayrullah Efendi de 1908 Osmanlı Meclis-i Mebusanına isteği dışında milletvekili seçilir. Sarıtopraklık’tan kurbanlar kesilerek uğurlanırken gözyaşları içinde “Ben oralara layık mıyım ki, gönderiyorsunuz” alçakgönüllülüğü ile akıllara yer etmiştir. İleri görüşlülüğü ile 16 Ağustos 1909’da çıkartılan ve Türk tarihinin derneklerle ilgili ilk kanunu olan Cemiyetler Kanununun 18. Maddesi ile İstanbul’un bile satılabileceğine dikkat çekmiştir. Daha sonra Hicazdaki kutsal emanetlerin muhafazası için Cidde Vakıflar Müdürlüğüne tayin edilir. Bu görevde iken hain Araplar tarafından şehit edilmiştir.

(*) Ravza, bahçe ve cennet anlamlarına gelir. Ravza-i Mutahhara geniş anlamıyla, âlemlerin Efendisi Hz. Muhammed (s.a.s)’in medfün bulunduğu yer.


20.03.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
ÇAPANOĞULLARI HADİSESİ BİR İSYANMIDIR? - 1 -
Yorumunuz sevgili a.kadir bey yerköy derebağı köylüyüm.tel.0 535 967 57 11.yozgat günleri ankara da Siyami YOZGAT ın yazdığı USAT romanı hakkında düşüncelerinizi rica ediyorum.okudum.şu sira tekrar okuyorum.selamlar
Ünal dursun -- 07.12.2018 23:57
NE ÇORBAYMIŞ BE!
Değerli dostum,
Çorba hakikaten yediden yetmişe herkes için çok değerli bir yiyecek. Teşekkür ediyorum. Bizim Köyden İnsan Manzaraları-1’i okumuşsunuz. Yorumlamışsınız. Varlığınız daim ola.
Kısacık bir ekleme yapmak isterim yine “çorba”ya dair. Bizim gibi çorba severin biri az kalsın yuvasını bozuyormuş. Bu çorba yüzünden canım. Şöyle olmuş: Adam eşinden her gün çorba istiyor. Çorbasız sofraya oturmuyor. Bir gün böyle, beş gün böyle… Kadıncağız usanmış. Bir gün tasını tarağını toplamış. Demiş ki kocasına:
-Ben anneme gidiyorum. Ne halin varsa gör!
Adam mutfak işinden pek anlamıyor. Yalvarır bir sesle:
-Hanım, çorba pişir de öyle git bari, deyip boynunu bükmüş. Kadıncağız hanımlığını yapmış. Annesine gitmekten vaz geçmiş.
İşte böyle aziz dostum. Selam ve saygıyla.
Mustafa Topaloğlu -- 07.12.2018 23:48
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın M. Kılıcaslan, lütfen capanoglukadir@yahoo.com.tr adresimden mail göndererek ya da Yozgat Gazetesinden telefonumu alarak bana ulaşınız. Selamlar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 30.11.2018 10:45
Bir yiğit beyzade, Çapanoğlu Halit bey
Merhaba , bende Çapanoğlu torunuyum ama tam hikayeyi bilmiyorum, Babannem zamanında bahsederdi bir süredir aklını yitirmişti ama geçmişi iyi hatırlıyor ara ara diyordu oda yeni rahmetli oldu 76 yaşında, bildiğim kadarıyla arap seyfi alaca köyündendi babası Mehmet Celal Çapanoğluymuş annesi İkbal Arslan çerkes kızıydı. Abisi de vardı Aydın oda vefaat etti genç yaşt pek bilmiyorum. Babası genç yaşta aklını kaybetmiş at çiftlikleri felan varmış zamanında birşeyler olmuş almışlar ellerinden , babasının mezarını bilmiyordu. Sadece İstanbul da vefaat etti kimsesizler mezarlığına gömülmüş sanırım. Dediğim gibi yarım yamalak bir hikaye yeni toprağa verdik üzgünüz ve merak ediyorum belki bir bileni vardır. Hayatı kısa sürede olsa yozgatta devam etmiş dayısı komsermiş babası vefaat edince yozgata dönmüşler bir köy adı veriyordu ama unuttum orada dayısı komsermiş karakolun karşısındaki evde kalırlarmış Çerkes kızı dediğim ikbal annem de bildiğim kadarıyla ceritmiş. Celal dedemin tek bir resmi mevcut ama dediğim gibi bilgiler yarım belki bir bilen vardır.
M.Kılıçaslan -- 28.11.2018 20:28
BİZ NELER GÖRDÜK
Bu yazını, en iyi üniversitelerin malzeme ve metalurji mühendisliği mezunu çocuklar bile yazamaz Ağabey, kutlarım seni, de niye mühendis olmamışsın ki
Bülent cerit -- 24.11.2018 15:19
BİZ NELER GÖRDÜK
Sayın Çapanoğlu,
Harika bir biçimde tasvir ettiğiniz bu kapkacak macerasını ben de aynen sizin gibi yaşayanlardanım, çünkü aynı nesil ve yaklaşık aynı çevredeniz..Rahmetli annem gözümün önünde canlandı mutfakta çalışırken. Zavallı memleketim! Geri kalmışlığın bedelini bizler ödüyoruz. Kullandığımız bu nesnelerin bıraktığı arızalar yaşlılık döneminde uzun yılların içinden geçerek bizlere yansıyor. Allah bizden sonrakilere acısın diyorum. Onlar bizim nesilden daha şanssız. Gerek dünya, gerek memleketimiz ölçeğinde.
Selam ve saygılar,
A. YAŞAR OCAK -- 23.11.2018 10:42
BİZ NELER GÖRDÜK
Teşekkür ederim bu kadar güzel eski-yeni günler anlatılmaz.bizim evde de bakır tencere vardı.çok iyi hatırlıyorum.elinize ve kaleminize sağlık.

ARTO KAZANCIOĞLU -- 23.11.2018 10:40
BİZ NELER GÖRDÜK

Yüreğine sağlık. Sıcacık bir yazı. Hep birlikte yasadığımız dönemler. Çok teşekkürler.
Güner Türkoğlu Gökay -- 23.11.2018 10:39
BİZ NELER GÖRDÜK
SEVGİLİ ABDÜLKADİR BEY,
ÇOK GÜZEL TARİHİ BİR YAZI OLMUŞ, ELİNİZE SAĞLIK, İLERDEKİ KUŞAKLARIN VE TARİHÇİLERİN YARARLANABİLECEĞİ BELGE NİTELİĞİNDE GERÇEKTEN.
SEVGİLER....SELAMLAR...
Selçuktayfun Ok -- 23.11.2018 10:38
SAYIN BEKİR BOZDAĞ’IN YOZGAT ZİYARETİ
Yorumunuz Sayın hocam çok güzel yazmışsınız fazlalığı var eksikliği yok yozgat var yozgatlı yok garip sahipsiz şehir tıpkı benim gibi öksüz garip tarihe bakarsak Cumhuriyet döneminde yapılan ortada cakili bir çivi yok bir bira fabrikası var olmaz olsun o bira fabrikası biz böyle iyiyiz.... sizi yeni tanıdım atalarimizin gurur duyduğumuz sahiplendigimiz Çapanogullarindan yozgat da bizim Capanogullarida bizim dediğimiz ismini namini duydugumuzda titredigimiz kendimize gelip heybetlendigimiz dedelerimiz özümüz canimiz....yazmaya devam edelim ama 1923 den bugüne kadar saygılarımla
Mustafa Aydın Turan -- 20.11.2018 09:05
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00