BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
248
Dün
:
4633
Toplam
:
13446426
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
RAVZA-İ MUTAHHARA VE FAHRETTİN PAŞA
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, Hafıza-i beşer, nisyan ile maluldür derler. Yani insan hafızası, unutkanlıkla sakattır. İnsanız birçok şeyi unutuyoruz. Bu yazımı 2014 Eylül ayında gündeme bomba gibi düşen Peygamber Efendimizin kabrinin (Ravza-i Mutahhara*)yıktırılması üzerine yazmıştım. Başka konular gündeme gelince dosyalarımın arasında unutmuşum. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’un vefatı sebebiyle bayraklar bir günlüğüne yarıya indirilecek haberini okuyunca tekrar aklıma geldi ama yine yayınlama fırsatı olmadı.

Daha uzunca olan yazımı yeniden düzenleyerek köşeme aldım. Bildiğiniz gibi, Hz. Muhammed (s.a.v) 622 yılında Medine'ye hicret ettikten sonra sahabelerle birlikte Müslümanların ilk mescidi olan Mescidi Nebevi'yiinşa ediyorlar. Hal böyle iken, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud'un emri ile hazırlanan 'Mescid-i Nebevi'yi genişletme çerçevesi içinde Medine'de Peygamber Efendimiz'in kabrinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi'nin yıkım projesi hazırlanıyor. İngiliz İndependent gazetesi konuyu manşetine taşıyınca dünya Müslümanları ayağa kalktılar. Mescid-i Nebevi'nin çevresinde yıkımı belgeleyen Dr. Alawi, şöyle söylemiş; "İnsanlar, Hz. Muhammed'in ailesinin yaşadığı odaları ziyaret ediyorlar ve mezar odasına girip dua ediyorlar. Şimdi, Suudi Arabistan Kralı, hacıların mezara gitmesini engellemek istiyor. Çünkü bunun şirk koşmak ya da putperestlik olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden de mezarı yıkıyorlar."

Hz. Muhammed (s.a.v)nin mezarının yıkılması konusuilk defa 1919 yılında gündeme gelmiş, o yüce insan Atatürk, o zamanki Suudi Kralına şöyle bir telgraf çekmişti; "Suud kralının dikkatine! Tarafımıza ulaşan haberlere göre Allah'ın sevgili ve özel kulu, elçisi peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın kabrini yıkıp yerini değiştirecekmişsin. O mezarın tek taşına dokunursan Kurtuluş Savaşı'nı bırakır ordularımla aşağı inerim." 26 Haziran 1919 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. Dikkat ederseniz hitabın başında sayın kelimesi yok.

Türk milleti kutsal emanetlere böylesine sahip çıkarken, bilmeden peşine takıldığı, hayranlıkla bahsettiğibu insanların ne fikirde ve zikirde olduklarının farkında olamıyor maalesef. Bu yüzden de yapılan ihanetleri bilmiyor göremiyor. Ben bunlardan birisini anlatmaya çalışacağım.

Fahrettin Paşamız(Türkkan), Hz. Muhammed (s.a.v)nin Ravza-i Mutahhara adıyla bilinen mezarının bulunduğu kutsal Medine kentinde Medine garnizonunun komutanıdır. Arap ve İngilizler tarafından korkunç bir kuşatma altındalar. Açlık, susuzluk, silahsızlık, içinde çaresiz kalan Fahrettin Paşa ordusuna emir yayınlıyor: "Evlatlarım, çekirgeleri tavada pişirip yiyin.Ben yiyorum, çok güzel oluyor."

Fahrettin Paşa,
Arap ihanetini çok iyi bilenlerden. Medine’nin elden çıkacağını ve olacakları önceden tahmin edip, Peygamberimizin mezarına Osmanlı tarafından armağan edilen bütün değerli eşyalarıson trenlerden birine bir muhafız kıtası eşliğinde yükleyip İstanbul’a gönderiyor.

Gönderdiklerinin içinde bakın neler var.

Hazreti Osman’ın ceylan derisine el yazmalı Kuran’ı.
5 adet eski elyazması Kuran ve 4 adet Kuran cüzleri.
Değerli taşlarla bezenmiş, altın kaplamalı 5 adet Kuran kabı.
Hilye-i Şerif (Peygamberimizin yazı ile yapılmış portresi).
Gümüş çerçeveli, yeşil kadife üzerine pırlanta ve incilerle Peygamberimizin adı yazılı, gümüşten güneş resmi.
Bir adet som altın üzerine pırlanta ile Kelime-i Şahadet yazılı levha.
Pırlantalı, incili, mercanlı 7 adet tespih.
Gümüş işlemeli 2 adet rahle.
Sultan Abdülaziz’in pırlantalı ve altın işlemeli tuğrası.
4 adet sancak başı ve 3 adet değerli kılıç.
Kevkeb-i Dürri(yıldız gibi parlayan) adlı 4 parça büyük elmas.
Altın üzerine oturtulmuş, çevresi elmas ve yakutlarla bezenmiş pırlanta ve zümrütlerle bezenmiş 14 adet altın askı.
Pırlanta, inci, yakut ve zümrütlerle bezenmiş 11 adet altın kandil askısı.
Değerli taşlarla bezenmiş 1 adet altın kandil.1 adet altın kahve askısı.
Değerli taşlarla bezenmiş 7 adet altın şamdan (İkisi 1.55 metre boyunda ve 50 kilo ağırlığında) her birinin üzerinde 2.680 pırlanta var.
1 adet altın makas.Değerli taşlarla bezenmiş 8 adet altın gülabdan (gülsuyu kabı) ve 12 adet altın buhurdan (tütsülük).
Pırlanta, zümrüt, yakut ve incilerle bezenmiş 2 adet çelenk, 10 adet yıldız çiçek, bir yaprakhepsi altın.
1 adet pırlanta yüzük.Altın ve gümüş zincirler.
Altın mücevher kutuları ve çekmeceleri.84 karat inci taneleri, 15 parça zümrüt, 27 parça yakut, 53 parça pırlanta ve elmas, 3 kilo 985 gram altın, 908 kilo gümüş.49 parça şal ve sırma işlemeli perde.Medine’de Sultan Mahmut Kütüphanesindeki değerli eserler.

Fahrettin Paşa’nın gönderdiği bu inanılmaz hazine şimdi Topkapı Sarayı’nda sergileniyor.

Bu cephelerde on binlerce şehit veren Osmanlı devleti 30 Ekim 1918 tarihinde imzaladığı MondrosAntlaşması’yla teslim oluyor amaFahrettin Paşateslim olmayı reddediyor. Aylar boyu Arap-İngiliz kuşatmasına direniyor. İstanbul hükümeti, Adliye Nazırı (Adalet Bakanı) Haydar Molla’yı Medine’ye İngiliz zırhlısıyla gönderip, direnen Fahrettin Paşa’dan teslim olmasını istiyor. Paşa yine reddediyor. Verdiği yanıt hep aynı: "Ben Peygamberimizin mezarını bunlara bırakmam.Al bayrak burada dalgalanacak."

Ocak 1919. Sonunda olan oluyor. Bir sabah erken saatlerde Paşa, Peygamberimizin mezarında namaz kılarken, teslimden başka çıkar yol kalmadığını savunan bazı subaylar onun üzerine atılıp yaka paça yakalıyor.Fahrettin Paşa, tabancasıyla kılıcını Peygamberimizin mezarına bırakıyor ve teslim oluyor.

Fahrettin Paşa bir süre Mısır’daki esir kamplarında kalıyor. Sonra bütün yurtseverler gibi, İngilizler tarafından Malta Adası’na sürülüyor. Esirliği boyunca çizmelerini ve üniformasını bir gün olsun üzerinden çıkarmadığı söylenir.2.5 yıl sonra serbest kalınca 1921 yılında İtalya-Almanya-Rusya-Batum-Kars yoluyla yurda girip vatan toprağını öpüyor ve Kazım Karabekir Paşa ile Batı cephesine gidip İstiklal Harbi’ne katılıyor.

Mustafa Kemal Paşa, Fahrettin Paşa için "daha sağlığında adını tarihe altın harflerle yazdırmış kumandanımızdır"demiştir. Çöl kaplanı ve Medine kahramanı olarak anılan, düşmanlarının bile hayranlıkla söz ettiği Fahrettin Paşa, 1922 yılında Mustafa Kemal Paşatarafından Afganistan’a, Kábil Büyükelçisi olarak atanıyor.

Fahrettin Paşamız, 1948 yılında vefat ediyor. Aziz kabri, Rumelihisarı Mezarlığı’ndadır.

Yazarın notu: Fahreddin Paşa komutasında Medine'yi müdafaa eden Türk askerlerine saldıran Arap aşiret alaylarının komutanı Faysal, Osmanlı Devletine karşı isyan eden Şerif Hüseyin’in oğluydu. Şerif Hüseyin isyanın hemen bitiminde Vehhabiler tarafında alaşağı edildi. Daha sonraları hasta bir vaziyette Amman'da oğlunun yanında iken, saray bahçesinde çalmakta olan İzmir marşı kulağına geldiğinde, oğlunun hemen perdeyi kapatmak istemesi üzerine oğluna şöyle söyler; ‘'Evlat, niçin o pencereyi kapatıyorsun? İzmir Marşı'nın eski günleri bana hatırlatmaması için, değil mi? Ben velinimetime isyan etmiş asi bir kulum, günahım büyüktür. Bu bizim başımıza gelenler ve gelecek olanlar, ekmek kapımız velinimetimiz, koruyucumuz ve asırlar boyu efendimiz olan Osmanlı Devleti'ne karşı işlediğimiz günahların, giriştiğimiz isyanların İlahi bir cezasıdır.''

Nitekim oğul Faysal İngilizler tarafından zehirlenerek öldürülür. Yerine geçen oğlu Gazi, bir kazada can verir. Torunu, Irak kralı 2. Faysal ise çok kanlı bir ihtilalle devrilip cesedi sokaklarda sürüklenir. Yine Şerif Hüseyin'in ortanca oğlu Abdullah da (Şimdiki Ürdün kralının dedesinin babası) İngilizler tarafından Filistin bölünerek Ürdün kralı ilan edilir. O da bir suikastçı tarafından Kudüs'te Hz Ömer Camii'nin önünde hançerlenerek can verir. Yerine geçen oğlu Tallal ise çıldırarak ölmüştür.

Medine halkına hediye gönderme işi, 1517’de Mısır’ı fetheden Yavuz Sultan Selim’in, baskı yaparak kendini İslam âleminin halifesi seçtirmesi ile başlamıştır. Şükran borcu olarak Haremeyn halkına(Mekke, Medine halkı) 200,000 altın, çok miktarda hububat, yiyecek, giyecek gönderdi. Sultan Selim’le başlayan bu olay daha sonraları,hiç biri hacca gitmeyen sultanlar tarafından gelenek haline getirildi. Yoksul Anadolu halkından toplanan vergiler, Üsküdar’daki Valide Sultan Vakfı’na getirilir, her yıl İstanbul’da yenisi hazırlanan Kâbe örtüsü ile birlikte altın para ve yukarda tarif edilen hediyeler İstanbul’dan törenle yola çıkardıklarıSürre alayları ile Mekke ve Medine’ye gönderilirdi. İşte o tarihten sonra “ANADOLU HALKININ ALINTERİ”, tembel Arapların midesine akmaya başladı. Bildiğiniz gibi hâlâ da akıyor. Mekke ve Medine’de yaşayan halk, Anadolu’dan gönderilen paralarla iyi bir yaşam sürmeye başladı. Bu yüzden cefakâr Anadolu halkı, çalışmayıp halkın sırtından geçinen ve kolay kolay bir şey beğenmeyen kişilere “ MEDİNE FUKARASI.” tabirini kullanmıştır.

Babaannem Esma Hanımın babası Hayrullah Efendi de 1908 Osmanlı Meclis-i Mebusanına isteği dışında milletvekili seçilir. Sarıtopraklık’tan kurbanlar kesilerek uğurlanırken gözyaşları içinde “Ben oralara layık mıyım ki, gönderiyorsunuz” alçakgönüllülüğü ile akıllara yer etmiştir. İleri görüşlülüğü ile 16 Ağustos 1909’da çıkartılan ve Türk tarihinin derneklerle ilgili ilk kanunu olan Cemiyetler Kanununun 18. Maddesi ile İstanbul’un bile satılabileceğine dikkat çekmiştir. Daha sonra Hicazdaki kutsal emanetlerin muhafazası için Cidde Vakıflar Müdürlüğüne tayin edilir. Bu görevde iken hain Araplar tarafından şehit edilmiştir.

(*) Ravza, bahçe ve cennet anlamlarına gelir. Ravza-i Mutahhara geniş anlamıyla, âlemlerin Efendisi Hz. Muhammed (s.a.s)’in medfün bulunduğu yer.


20.03.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YOZGAT’TA BİR DEVLET BAKANI
Sayın Çapanoğlu merhaba
(Rahmetli babamla rahmetli Derviş Bey oğlu İsmail Çapan iki kardeş gibiydiler, babam İsmail Bey amcaya hep Çapanoğlu diye hitap ederdi, birbirleriyle çok şakalaşırlardı, ailece çok sık görüşürdük. Hanımı rahmetli Sariye Hanım Teyze, annemle "ahretlik bacısı" idiler. Hepsinin mekânı cennet olsun. Oğulları Doğan ve İsa ise çocukluk arkadaşlarımdı. Ben de size müsaadenizle, sakıncası yoksa Çapanoğlu diye hitap etmek isterim).
Merhum Mehmet Kemal Aydoğan (yanlış bilmiyorsam Mustafa değil Mehmet, oğlu daha iyi bilir) Yozgat İmam-Hatip Okulu'nda (o zaman ...Lisesi değil Okulu idi) bizim müdürümüz idi. Sanırım 1962 de emekli oldu veya kendi ayrıldı. Ben o okulda 1956-63 arası öğrenci idim. Bizim Resim ve Yurttaşlık Bilgisi derslerimize gelirdi aynı zamanda. Mükemmel bir fotoğrafçı ve ressam idi. Meşhur o "Bulutlarda Atatürk" fotoğrafı uzun yıllar ilk, orta ve liselerde, İmam-Hatip okullarında hep asılı idi. Merhum öğretmenimiz çok sempatik, güler yüzlü ve espritüel biri idi. Oğlunu o yıllarda henüz küçük çocukken tanıdım, sonra da bir daha görmedim, sık sık babasıyla gelirdi okula. Kayın biraderi ve meşhur Edhem Hafız'ın oğlu (çok muhterem öğretmenimiz) Ahmet Akman ise hem Gazipaşa İlkokulu’nda hem İmam-Hatip'te yıllarca öğretmenimiz oldu. Oğulları rahmetli Ergin Ağabey'i (mimar idi ve genç yaşta vefat etti maalesef) tanırdım. Küçük kardeşi Bilgin ise mahalleden benim ve Taha Akyol'un oyun ve mektep arkadaşımızdı. Birden hatıralar canlandı.
Selam ve saygılarımla,
A.Yaşar Ocak -- 04.02.2018 15:15
YOZGAT KÜLTÜR MERKEZİ
Değerli dostum,
Yozgat Kültür Merkezi, İstanbul’a yolum düştüğünde ilk ziyaret edeceğim mekan olacak. Bu merkezi böyle dört dörtlük inşa etmek her babayiğidin harcı değildir. Ellerine sağlık bu yolda gayret gösterenlerin. Siz de inşayı taa baştan alıp merkezin sunuma hazır hale geliş aşamasına kadar geçirdiği evreleri, verilen mücadeleyi ve gayretli çalışmaları ne güzel anlatmışsınız. Varlığınız daim ola aziz dostum.
Ben de Yozgat Kültür Merkezi’nin yapımında ve yaşatılmasında insan üstü gayret gösteren Sayın Başkan Ahmet Yılmaz başta olmak üzere, maddi manevi destek veren herkese candan teşekkür ederim.

Mustafa Topaloğlu -- 22.01.2018 14:30
CEP TELEFONU YASAKLANSIN MI, YASAKLANMASIN MI?
Abdülkadir Bey,
Eskiden Mafialar vardı, her taraflar bunların kontrolündeydi. Kanun kuvvetleri bile bunlarla uğraşamazdı. Şimdilerde bunlar bitti gibi göründüysede bu sefer MEDYA MAFİACILIĞI BAŞLADI!.Yok artık makinalı ile taramıyorlar ama milyonların önünde delilsiz, evraksız, kulaktan gelen yalan dolanlarla İNSANLARI LEBLEBİ GİBİ HARCIYORLAR.
Diyeceksinizki ülkede kanun var, mahkemeler var. YOK...ben inancımı kaybettim. Şayet bu ülkede kanun olsaydı bir kere bu medya mafialarına DUR DERLERDİ. Ama birde şu var hani derler ya '' bu başa bu tarak '' ayni öyle. Böyle seyirciye böyle show. Ülkelerde TV programlarının içeriğini seyircinin isteği belirler. Şu an kaç milyon Türk sınırımızda ne oluyoramı bakıyor yoksa kim ile kim
''ne!'' etmiş o programlarımı seyrediyor?
Bu gündüz programlarında güya avukatlar var !!! Yahu bu kadar belgesiz itelemeye, kariyer sahibi insanları rezil etmeye, aile mahremiyetini car car car açıklamaya ne HAKLARI VAR ?
Heye heye taşıyın mahkemelere...Kanal kiminmiş ? Showu yapanların arkalarında kimler varmış, reytingden kaç para dönüyormuş...
Şöyle bitireyim, BAZEN SERT KAYALARADA ÇARPILIR !
hamiyet Nagel -- 17.01.2018 14:43
ŞU HRİSTİYAN BAYRAMI
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Yeni yıl olgusunu irdeleyişinizden dolayı sizi kutluyorum. Okuma kültürü çok zayıf bir toplum olduğumuzdan insanlarımız çok rahat yönlendirilebiliyor. Bir de bilinçli biçimde yapılan yanlış yönlendirmeler devreye girince iş çığırından çıkıyor. Kendi kültürel değerlerimizi başkalarına öyle kolay kaptırıyoruz ki anlatmak olanaksız. Çünkü bu değerlerimizin farkında değiliz. Yeni yıl olayı da böyle. İslamiyetin benimsenmesinden önce kutladığımız yeni yılı, kendi kültürümüz çerçevesince tüm dünyaya yayacağımız yere, özellikle Batı kültürünün dinsel yaklaşımlarına teslim etmişiz kendimizi. Kuşkusuz biraz da İslamiyetin bazı kesimlerce bir çıkar aracı olarak kullanılmasının da bunda etkileri var. Durum böyle olunca ne yazık ki insanların bir özel günü çoluk çocuklarınca eğlenerek geçirmesi bazı çevreleri rahatsız ediyor. Acaba yazınızı okuyunca yeni yıl kutlamalarına bir Hıristiyan geleneği olarak bakanlar ne diyecekler?...
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 01.01.2018 18:43
CAHİLDİM DÜNYANIN RENGİNE KANDIM
Koskoca bir şehirde böyle saçma sapan bir pazar anlayışı olurmu. Pazar yeri diye yaptıkları yerde otopark yok, süt yoğurt pazarı yozgatın bir ucunda sebze meyve pazarı öbür ucunda böyle bi pazar Yozgat Yozgat oldu olalı görmedi. Rezalet diz boyu efendiler sahipsiz memleket. Herşeyin bir kuralı usulü kaidesi olur. Pazar pazar benzemez oldu. Böyle gidrse bırakın çoruma semer satmak için getmeyi, yakın zamanda 1 kilo süt almak içinde gitmek zorunda kalacağız.
Adınız ve Soyadınız -- 13.12.2017 14:27
BİR ANI
Sayın Çapanoğlu, gönderdiği yazısından girişimci bir ruha sahip olduğunu tahmin ettiğim Sayın Nusret Alper beyi tebrik ediyorum. Keşke aynı karakterdeki kişiler dernek gibi, kooperatif gibi bir çatı altında örgütlenebilseler. Basından takip ettiğim kadarı ile Yozgat kadınları erkeklerinden daha cesur ve daha girişkenler. Hâlbuki, Yozgat’ımız birçok konuda bakir sayılır. Üzüldüğüm bir taraf da kendi esnafımız varken dışardan gelen esnafın açtığı işyerlerine Yozgat yerli halkının daha fazla itibar etmesi. Bu arada Sayın Belediye başkanımızın gerek lise caddesindeki gerekse kuyumcular caddesindeki düzenlemesinden sonra alışverişte sanki daha bir canlanma olduğu izlenimi taşıyorum. Umarım öyledir. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 07.12.2017 10:45
PAZARDAN PAZARA
Sayın Çapanoğlu,
Pazardan pazara yazınızı üzülerek okudum. Meyve sebze pazarı ile süt yoğurt peynir pazarının birbirinden uzakta olmasının sebebini anlayamadım. Şehirlerin pazarlarında hepsi aynı pazarın içinde ama kendilerine ayrılan yerlerde olurlar. Bu pazarlarda o kadar çok çeşit var ki mutfak eşyası satanlar, giysi satanlar, güneş gözlüğü satanlar, iç çamaşırı satanlar, ayakkabı satanlar vs. Yozgat pazarında ise bunlar değil köylünün getirdiği ve kendi ürettiği ürünleri kolayca pazarlayabilmesi isteniyor. Umarın Belediye Başkanlığı ve Valilik buna göre tedbir alırlar. Bu araştırma yazınız için sizi kutluyorum. Saygılarımla
SUDE ÖZTÜRK -- 23.11.2017 12:44
PAZARDAN PAZARA
Bu yazanlar doğru ve Yozgat gerçekten bu hale geldiyse Yozgat bitmiş demektir. Alıcının satıcının köylüsüyle kentlisiyle tüm ahalinin pazardan ihtiyaçlarını karşılayabileceği pazar yeri yapılamıyorsa boş yere organize sanayi yapmaktan, sanayileşmekten, tarımı güçlendirmekten bahsetmesin kimse yazık çok yazık. Oysa istimlak edilip güzel bir haftA alık pazar yeri yapılsa alıcı da satıcı da yaşadığı bu sıkıntıdan kurtulur.
RIZA KAYACAN -- 22.11.2017 15:27
PAZARDAN PAZARA
Yazınızı Yozgat Ziraat Odası Başkanı, Damızlık Büyükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı, Kücükkbaş Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve Yozgat Belediyesinden okuyan oldu mu çok merak ediyorum. Yozgatta salı günleri süt yoğrurt almak, yerli sebze meyve almak için ayrı ayrı pazar yerleri canımıza tak etti. Nerde bu köylünün ziraat odası başkanı niye sahip çıkmıyor Yozgat köylüsüne,alıcıyıda düşünen yok satıcıyıda
Ahmet Bulut -- 21.11.2017 13:20
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00