BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
198
Dün
:
4633
Toplam
:
14106059
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
AL BODU’YUN HAYRINI GÖR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Önceki bir yazımızda “Bir Yiğit Beyzade Çapanoğlu Halit Bey’i” anlatmaya çalışmış ve bir güreş olayından kısaca bahsetmiştik. Kaynak kişiler Yozgat’ın Saray Köyü’nden 1918 doğumlu Süleyman Arslaner ve 1928 doğumlu Cemil Kılıçaslandır. Bana nakleden kişi; Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü koro müdürü sevgili kardeşim Habib Coşkunsoy. Habib kardeşim, Yozgat folkloru konusunda bir hazine, bir derya. (bkz. Önceki yazılarımdan “iki kitap üç insan ve Ceritzade Hüsnü Efendi ağıtı.”). Arama motoru Google’a ismini yazarsanız bugüne kadar neler yaptığı görürsünüz. İnşallah önümüzdeki günlerde de yine arka arkaya yayınlayacağı kitapları kütüphanemize kazanacağız. Bu kitapların orijinal kopyaları bende. Habib kardeşim, böyle yüreği insan sevgisi, Yozgat sevgisi dolu hümanist bir insan. Yolu açık olsun.

Buyurun olayın gerçek hikâyesine. Kayseri Beylerinden birisi Çapanoğlu Halit Bey’i düğününe davet eder. O zamanki düğünler hele bir bey’in düğünü ise günlerce sürer çeşitli eğlenceler tertip edilirdi. (Dayım Yaşar Cerit’in düğünü sekiz gün sürmüştü. Bkz. Yozgat’ta bir düğün hikâyesi) Günlerce süren bu düğünler bizim çocukluk yıllarımıza kadarda sürdü geldi. Zaman içinde köylerden kente göçler ve büyük ailelerin yavaş yavaş ortadan kalkması ile bu göreneğimizde yok olup gitti.

Kayseri Bey’inin düğün davetine Halit Bey de, adet olduğu üzere ciritçileri ve güreşçileri ile birlikte icabet eder. Kendiside iyi ata binen ve cirit ustası olan Halit Bey’in ciritcileri, göz doldurup takdir edilirler. Aksilik buya götürdüğü güreşçilerin hepsi birer birer yenilirler. Kayserili Bey’in “Bodu” isminde babayiğit bir güreşçisi vardır ve karşısına çıkanın dakkada göbeğini güne getirmektedir.

Halit Bey’in keyfi kaçmış, üzüntüsü yüzünden belli olmaktadır. Yanındaki adamlarından birisi olan Hacı Hüseyin Onbaşının “Beyim, şu bizim Saraylı’yı da (Yozgat’ın Saray köyü) güreşe soksak” teklifine “ o adam pehlivan mı” diye sorar. Hüseyin Onbaşı,” Beyim, bilemem ama davul zurna çaldığından buyana yerinde duramıyor” diye cevap verince “Güreşmek istiyorsa çıksın güreşsin” der.

Saraylı Üseb (doğrusu Osep), çıkar ve doğrudan Kayserili Bey’in güreşçisine gider. Pehlivan Bodu, karşısına çıkan herkesi yenmenin kasıntısı ile Saraylı’ya sıkı bir elense çeker. Saraylı da aynı sertlikle cevap verir. Kısa süren bir güreşten sonra da Bodu’yu havaya kaldırıp öyle bir savurup atar ki adamcağızın poturu(*) Saraylının elinde kalır. O da poturu götürüp Kayserili Bey’in önüne bırakır. Bırakırken de “ Al Bodu’yun hayrını gör” der.

Gördüğü manzara karşısında Halit Bey’in keyfi yerine gelir. Birden ayağa kalkar, güreşçinin yanına gider kucaklayıp bir maşallah çeker. Yerine döndüğünde Hüseyin Onbaşı “Beyim maşallah çektiniz ama bizim Saraylı Üseb (Osep), Ermeni ” der. Bu arada “Halit Bey’in pehlivanı da Ermeniymiş fısıltıları kulağına gelince hepsine birden “ Babayiğit olsunda Ermeni olsun” diye cevap verir.
Derler ki; mahalli bir deyim olan “Al Bodu’yun hayrını gör” deyimi buradan gelmiştir.

İşte Halit Bey’in Ermeni güreşçisi olayının hikâyesi ve bir Yozgat deyimi.

(*)POTUR; Dizkapağına kadar geniş olarak inen ve alt kısmı dar bir çeşit pantolon. Güreşçilerin giydiği manda gönünden yapılan kispet.

16.01.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00