BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
182
Dün
:
4633
Toplam
:
13789651
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
AL BODU’YUN HAYRINI GÖR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Önceki bir yazımızda “Bir Yiğit Beyzade Çapanoğlu Halit Bey’i” anlatmaya çalışmış ve bir güreş olayından kısaca bahsetmiştik. Kaynak kişiler Yozgat’ın Saray Köyü’nden 1918 doğumlu Süleyman Arslaner ve 1928 doğumlu Cemil Kılıçaslandır. Bana nakleden kişi; Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü koro müdürü sevgili kardeşim Habib Coşkunsoy. Habib kardeşim, Yozgat folkloru konusunda bir hazine, bir derya. (bkz. Önceki yazılarımdan “iki kitap üç insan ve Ceritzade Hüsnü Efendi ağıtı.”). Arama motoru Google’a ismini yazarsanız bugüne kadar neler yaptığı görürsünüz. İnşallah önümüzdeki günlerde de yine arka arkaya yayınlayacağı kitapları kütüphanemize kazanacağız. Bu kitapların orijinal kopyaları bende. Habib kardeşim, böyle yüreği insan sevgisi, Yozgat sevgisi dolu hümanist bir insan. Yolu açık olsun.

Buyurun olayın gerçek hikâyesine. Kayseri Beylerinden birisi Çapanoğlu Halit Bey’i düğününe davet eder. O zamanki düğünler hele bir bey’in düğünü ise günlerce sürer çeşitli eğlenceler tertip edilirdi. (Dayım Yaşar Cerit’in düğünü sekiz gün sürmüştü. Bkz. Yozgat’ta bir düğün hikâyesi) Günlerce süren bu düğünler bizim çocukluk yıllarımıza kadarda sürdü geldi. Zaman içinde köylerden kente göçler ve büyük ailelerin yavaş yavaş ortadan kalkması ile bu göreneğimizde yok olup gitti.

Kayseri Bey’inin düğün davetine Halit Bey de, adet olduğu üzere ciritçileri ve güreşçileri ile birlikte icabet eder. Kendiside iyi ata binen ve cirit ustası olan Halit Bey’in ciritcileri, göz doldurup takdir edilirler. Aksilik buya götürdüğü güreşçilerin hepsi birer birer yenilirler. Kayserili Bey’in “Bodu” isminde babayiğit bir güreşçisi vardır ve karşısına çıkanın dakkada göbeğini güne getirmektedir.

Halit Bey’in keyfi kaçmış, üzüntüsü yüzünden belli olmaktadır. Yanındaki adamlarından birisi olan Hacı Hüseyin Onbaşının “Beyim, şu bizim Saraylı’yı da (Yozgat’ın Saray köyü) güreşe soksak” teklifine “ o adam pehlivan mı” diye sorar. Hüseyin Onbaşı,” Beyim, bilemem ama davul zurna çaldığından buyana yerinde duramıyor” diye cevap verince “Güreşmek istiyorsa çıksın güreşsin” der.

Saraylı Üseb (doğrusu Osep), çıkar ve doğrudan Kayserili Bey’in güreşçisine gider. Pehlivan Bodu, karşısına çıkan herkesi yenmenin kasıntısı ile Saraylı’ya sıkı bir elense çeker. Saraylı da aynı sertlikle cevap verir. Kısa süren bir güreşten sonra da Bodu’yu havaya kaldırıp öyle bir savurup atar ki adamcağızın poturu(*) Saraylının elinde kalır. O da poturu götürüp Kayserili Bey’in önüne bırakır. Bırakırken de “ Al Bodu’yun hayrını gör” der.

Gördüğü manzara karşısında Halit Bey’in keyfi yerine gelir. Birden ayağa kalkar, güreşçinin yanına gider kucaklayıp bir maşallah çeker. Yerine döndüğünde Hüseyin Onbaşı “Beyim maşallah çektiniz ama bizim Saraylı Üseb (Osep), Ermeni ” der. Bu arada “Halit Bey’in pehlivanı da Ermeniymiş fısıltıları kulağına gelince hepsine birden “ Babayiğit olsunda Ermeni olsun” diye cevap verir.
Derler ki; mahalli bir deyim olan “Al Bodu’yun hayrını gör” deyimi buradan gelmiştir.

İşte Halit Bey’in Ermeni güreşçisi olayının hikâyesi ve bir Yozgat deyimi.

(*)POTUR; Dizkapağına kadar geniş olarak inen ve alt kısmı dar bir çeşit pantolon. Güreşçilerin giydiği manda gönünden yapılan kispet.

16.01.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00